справа№380/1642/20
01 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковської Ю.В.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Інрадо” до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інрадо» звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ №1154 від 18.02.2020 року про проведення документальної планової виїзної перевірки.
Позовні вимоги аргументовані тим, що оскаржуваний наказ № 1154 від 18.02.2020 року та повідомлення № 99 від 18.02.2020 року є протиправними, оскільки в позивача відсутня будь-яка інформація щодо включення його в перелік ризикових платників податків або наявності ризику щодо несплати податків та зборів. Окрім того, зазначає, що відповідачем разом з листом-відповіддю на адвокатський запит № 7366/10/06.3-05 від 14.02.2020 року надано витяг з протоколу засідання комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 17.10.2019 року № 36, в якому вказано неправильний основний вид діяльності позивача та зазначено, що він здійснює імпорт та реалізацію вживаного одягу на ряд ризикових суб'єктів господарювання. Позивач посилається на те, що спірний наказ не відповідає вимогам п.81.1 Податкового кодексу України, а саме в ньому невірно зазначені найменування та реквізити суб'єкта, який перевіряється. Також вказує, що на офіційному сайті податкового органу не опубліковано план-графік проведення перевірок на 2020 рік.
У своїх запереченнях відповідач зазначає, що при включенні позивача до плану-графіку перевірок на 2020 рік дотримано усіх процедурних формальностей та матеріальних норм законодавства. Згаданий план-графік був оприлюднений відповідно до п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України. Окрім того, посилається на те, що станом на 26.02.2020 року відсутня інформація щодо оскарження вказаного плану-графіку, а також щодо рішення суду про виключення з плану-графіку перевірок на 2020 рік ТОВ «Інрадо». Також відповідач вказує, що Податковим кодексом України врегульовано періодичність проведення перевірок, проте відсутні підстави для звільнення від перевірки платника податків взагалі. Зазначає, що наказ про проведення перевірки № 1154 від 18.02.2020 року містить усі реквізити та відповідає вимогам п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України. Відповідач посилається на те, що позивача відібрано до плану-графіка перевірок на березень 2020 року як платника податків із високим та середнім ступенем ризику несплати податків, а тому його правомірно включено в план - графік проведення перевірок на 2020 рік.
26.05.2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, де позивач вказує, що у відзиві не вмотивовано у чому полягала ризикова діяльність позивача. Тому немає підстав для включення його в перелік ризикових платників податків. Також зазначає, що відповідачем не спростовано доводів позову.
Ухвалою суду від 26.02.2020 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 03.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Підготовчі судові засідання неодноразово відкладалися за клопотаннями сторін з мотивів запровадженням карантину, пов'язаного із запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
18.02.2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області видано наказ №1154 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Інрадо» з 04.03.2020 року тривалістю 20 робочих днів.
Даний наказ прийнято на підставі підп.20.1.4 п.20.1 ст.20, підп.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України та згідно із затвердженим ДПС України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.
Не погодившись з вказаним наказом позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є наказ № 1154 від 18.02.2020 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Інрадо».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу від 02.12.2010 № 2755-VI, з наступними змінами та доповненнями (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Як вбачається з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до абз.1 п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Процедура формування плану графіка передбачена Порядком формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 524).
Згідно з абз.1 п.3 Розділу 1 Порядку № 524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Абзацом 4 цієї ж норми передбачено, що після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Згідно з абз.1 п.5 Розділу 1 Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС (абз.2 п.5 Розділу 1 Порядку № 524).
Абзац 3 п.5 Розділу 1 Порядку № 524 передбачає, що належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Відповідно до п.3 Розділу 1 Порядку № 524 разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Згідно з п.2 Розділу 3 Порядку № 524 формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період.
Відповідно до підп.1 п.5 Розділу 3 Порядку № 524 до платників податків-юридичних осіб високого ступеня ризику відносяться юридичні особи, рівень сплати податку на прибуток яких нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю, а також рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю.
Пунктом 3 Розділу 3 Порядку № 524 передбачено, що до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.
Враховуючи вищезгадані норми, суд зазначає, що необхідною умовою для включення платника податків до плану-графіка є направлення територіальним органом до ДПС України належним чином сформованого проекту річного плану-графіка, інформаційно-аналітичної довідки щодо платника податків, обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка.
Якщо така умова не була виконана, є всі підстави вважати безпідставним включення платника податків до плану-графіка документальних планових перевірок.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.11.2019 року відповідач надав для затвердження ДПС України проект плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, що підтверджується листом №1680/8/05.11-10. Після затвердження згаданого проекту 24.12.2019 року відповідачем направлено на адресу ДПС України лист №2203/8/05.11-10 від 26.12.2019 року з планом-графіком проведення планових перевірок на 2020 рік.
Окрім того, до матеріалів справи долучено витяг з Інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка перевірок (Інформація надається по підприємству, що планується до включення в план-графік на 2020 рік (доперевірочний аналіз). У розділі ІІІ згаданого витягу «Ризики несплати податків» зазначено наступні фактори: 1) рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі (в) фактичне значення 0.49; 2) рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі (в) фактичне значення (в).
Тому суд приходить до висновку, що відповідачем дотримано усіх вимог для затвердження плану-графіка проведення перевірок на 2020 рік.
Що стосується твердження позивача, що відповідачем не опубліковано згаданого вище плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.2 п.77.1 ст.77 ПК України план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Вказана норма кореспондується з п.3 Розділу 1 Порядку № 524.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем долучено витяги з плану-графіку перевірок платників податків на 2020 рік, де містяться відомості про позивача.
Суд зазначає, що плани-графіки проведення перевірок є у вільному доступі. Тому позивач за необхідності міг отримати таку інформацію.
Відтак, аргументи щодо неопублікування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік чи внесення до нього виправлень поза строками є хибними, оскільки відповідачем надано належні докази про затвердження та опублікування такого згідно чинного законодавства.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік був оприлюднений відповідно до вимог чинного законодавства. Позивач мав достатньо часу щоб ознайомитись із згаданим вище графіком та оскаржити наказ яким був затверджений цей план, якщо вважав що ним порушено його права.
Однак відомості щодо такого оскарження в матеріалах справи відсутні, а позивачем не доведено протилежне.
З приводу аргументу позивача, що у витязі з протоколу засідання комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 17.10.2019 року № 36, вказано неправильний основний вид діяльності позивача, суд наголошує, що такий протокол не стосується предмету судового доказування, оскільки не передбачений Порядком № 524 як правова підстави включення ТОВ «Інрадо» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.
Відповідно до п.77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно з абз.3 п.81.1 ст.81 ПК України в копії наказу про проведення перевірки зазначаються: дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Як вбачається зі спірного наказу № 1154 від 18.02.2020 року, у ньому дотримано усіх вимог, передбачених вищезгаданою нормою, а тому твердження позивача, що останній не відповідає п.81.1 Податкового кодексу України, судом до уваги не береться.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень Наказом №1154 Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Інрадо» критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мартинюк В.Я.