Рішення від 01.10.2020 по справі 380/8019/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8019/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Клименко О.М., судді Карп'як О.О., судді Потабенко В.А., за участю секретаря судового засідання Олійник Л.В.,

та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представники - Бень Б.З., Астапович О.В.,

відповідача: представник - Прохоренко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати Постанову Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області від 27 вересня 2020 року № 28 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

- зобов'язати Славську селищну територіальну виборчу комісію Стрийського району Львівської області зареєструвати всіх кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області (далі - Комісія) від 27 вересня 2020 року № 28 відмовлено Львівській обласній організації політичної партії «Громадянська позиція» у реєстрації всіх кандидатів у депутати, висунутих 19 вересня 2020 року на Конференції цієї організації політичної партії та включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати на перших виборах Славської селищної ради Стрийського району Львівської області 25 жовтня 2020 року у зв'язку з порушенням встановленого частиною дев'ятою статті 219 Виборчого кодексу України порядку висування кандидатів у депутати у територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3. Із зазначеною постановою відповідача позивач не погоджується, вважає її протиправною та такою, що її належить скасувати, зважаючи на таке.

19 вересня 2020 року Конференцією Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» затверджено списки кандидатів, в тому числі й у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Затверджені єдиний виборчий список та територіальні виборчі списки у територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3. Позивач стверджує, що зазначені списки кандидатів у депутати затверджені, зокрема, й з дотриманням гендерної рівності, як це передбачено частиною 9 статті 219 Виборчого кодексу України. Крім того, перед проведенням голосування відповідні виборчі списки зачитувались вголос. 22 вересня 2020 року представник Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» подав до Комісії, у тому числі, єдиний та територіальні виборчі списки в територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3. 24 вересня 2020 року представник Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» подав до Комісії виправлені документи, зокрема, рішення Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» від 19 вересня 2020 року замість Витягу з Протоколу Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» від 19 вересня 2020 року.

26 вересня 2020 року на робочій нараді голови Комісії, юрисконсульта Комісії та представника Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» виявлено порушення у виборчих списках правила гендерної рівності під час формування виборчих списків кандидатів у депутати. Позивач зазначає, що таке порушення є технічною помилкою відповідального працівника, який формував списки кандидатів до усіх територіальних виборчих комісій Львівської області за результатами голосувань, які були проведені 19 вересня 2020 року на Конференції. Так, під час заповнення таблиць з інформацією про кандидатів відповідальний працівник, який здійснював формування відповідних списків для їх подання в усі територіальні виборчі комісії Львівської області, редагуючи зовнішній вигляд цих таблиць, допустив технічну помилку щодо черговості останніх кандидатів у територіальних виборчих списках. Однак, на думку позивача, незважаючи на допущену помилку, розуміння змісту виборчих списків не змінилось, до списку не потрапили «зайві особи», кандидатури яких не були підтримані голосуванням на Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція».

27 вересня 2020 року о 10 год. 40 хв. представник Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» подав до Комісії виправлені виборчі списки та супровідний лист з відповідним поясненням. Тобто, затверджені Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» списки депутатів були сформовані відповідно до правил, встановлених Виборчим кодексом України щодо гендерної рівності, а допущена помилка - виправлена. Проте, Комісія з четвертої спроби проголосувала проти реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області від Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція». На думку позивача, Комісія вважала, що Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» змінила виборчі списки, проігнорувавши при цьому надані ним пояснення.

Позивач вважає, що до повноважень територіальної виборчої комісії входить виключно перевірка відповідності документів формальним вимогам, однак без застосування надмірного формалізму. Тому, декларативний характер подачі та опрацювання документів виключно за формальними ознаками свідчить про недопустимість вільного тлумачення змісту поданих документів Комісією чи перекручування їх змісту. Позивач вважає, що його твердження про уточнення виборчих списків у зв'язку з допущеною технічною помилкою мають сприйматись Комісією саме як виправлення технічних помилок.

Також позивач зауважує, що частина третя статті 230 Виборчого кодексу України не встановлює обмежень щодо документів, які можуть чи не можуть бути виправлені у зв'язку з наявними у них технічними недоліками, а тому це означає, що усі документи, які подаються до виборчої комісії можуть бути виправлені. Єдиним критерієм виправлення наявних у документі помилок та неточностей згідно з частиною третьою статті 230 Виборчого кодексу України є те, що їх наявність не повинна бути перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей.

Вважає, що зміна виборчих списків можлива виключно у спосіб та в порядку, передбаченому виборчим законодавством та статутом політичної партії «Громадянська позиція» шляхом відповідного голосування під час Конференції політичної партії чи її Львівського осередку. Стверджує, що після 19 вересня 2020 року Конференція не відбувалася, а тому зміни до виборчих списків не затверджувалися. На думку позивача, позиція Комісії ґрунтується на неправильному застосуванні положення частини 7 статті 227 Виборчого кодексу України замість правильного застосування частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України. Крім того, Комісія застосувала неоднаковий підхід до прийняття рішень при оцінюванні документів, що були виправлені за однакових обставин.

Представники позивача в судовому засіданні надали пояснення, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена у письмових поясненнях від 01.10.2020 року. Відповідач вказує, що представник позивача не надав жодних доказів, у яких було б зафіксовано ту обставину, що під час Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» дійсно були затверджені територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3 з дотриманням вимог частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України. Відповідач вважає, що, незважаючи на усні пояснення представника позивача про те, що при складенні територіальних виборчих списків мала місце технічна помилка, підтверджень цього факту не надано, територіальні виборчі списки було подано за підписом голови Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», який засвідчив їх відповідність саме тій черговості кандидатів у депутати, яка була затверджена рішенням Конференції від 19 вересня 2020 року. Звертає увагу на те, що повторне підписання територіальних виборчих списків з іншою черговістю кандидатів в депутати жодним чином не підтверджує того факту, що на Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» при формуванні територіальних виборчих списків було дотримано вимоги частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України. Проте, таке повторне підписання свідчить, що після виявлення порушень, допущених під час висування кандидатів, без повторного проведення відповідної Конференції, якій і належить виключне право визначати черговість кандидатів в депутати, фактично було змінено первинну черговість у територіальних виборчих списках, які затверджені вищим керівним органом позивача, що є порушенням вимог чинного законодавства.

На думку відповідача, надані позивачем Комісії 27 вересня 2020 року лист «Про усунення технічних недоліків у списках кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області» з додатками до нього, а саме територіальними виборчими списками кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3 з іншою черговістю кандидатів у депутати, подані з порушенням положень частини 2 статті 227 Виборчого кодексу України щодо строків подання документів до виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та частини 7 статті 227 цього ж Кодексу стосовно заборони зміни списків та черговості кандидатів в депутати після подання документів для їх реєстрації.

Щодо повідомлення, яке начебто Комісія не надала Львівській обласній організації політичної партії «Громадянська позиція», відповідач звертає увагу на те, що Комісія не голосувала за надання позивачем інших або уточнених документів, оскільки підстави для уточнення, передбачені частиною 3 статті 230 Виборчого кодексу України, відсутні. Позивач самостійно надав виборчі списки з іншою черговістю кандидатів і не надав жодного підтвердження, що така інша черговість була у встановленому порядку затверджена уповноваженим органом Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція».

Тому Комісія прийняла рішення про відмову Львівській обласній організації політичної партії «Громадянська позиція» у реєстрації всіх кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, а саме у зв'язку з порушенням встановленого частиною дев'ятою статті 219 Виборчого кодексу України порядку висування кандидатів під час формування єдиного виборчого списку кандидатів у депутати та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати у територіальних округах № 1, № 2, №.3.

З огляду на наведене, відповідач уважає, що оскаржуване рішення прийняте Комісією на підставі пункту 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України в межах повноважень Комісії, передбачених частиною 4 статті 23, статей 36, 37, 206 Виборчого кодексу України, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.

Представник відповідача у судовому засіданні надала усні пояснення, проти позовних вимог заперечила у повному обсязі, у задоволенні позову просила відмовити.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 29 вересня 2020 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 30 вересня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд заслухав пояснення представників позивача та відповідача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» № 795-IX від 15 липня 2020 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року (пункт 1 Постанови).

Пунктом 5 цієї ж Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.

З урахуванням постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-IX від 17 липня 2020 року та розпоряджень Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року, якими визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад областей, Центральна виборча комісія постановою № 160 від 08 серпня 2020 року призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою № 176 від 14 серпня 2020 року призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.

Додатком 12 до постанови Центральної виборчої комісії № 160 від 08 серпня 2020 року Славська селищна рада Стрийського району Львівської області визначена тією селищною радою Стрийського району Львівської області, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради 25 жовтня 2020 року.

За даними офіційного сайту Центральної виборчої комісії, політична партія «Громадянська позиція» включена до Переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року (пункт 52 Переліку).

Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» (ЛОО політичної партії «Громадянська позиція») включена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 37277596).

На виконання вимог частини другої статті 218 Виборчого кодексу України Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» скерувала Славській селищній територіальній виборчій комісії Стрийського району Львівської області повідомлення від 15 вересня 2020 року про те, що 19 вересня 2020 року о 14:00 год., за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, 2 (Львівський державний Палац естетичного виховання молоді) відбудеться Конференція з метою висування кандидатів у депутати Львівської обласної ради, районних та місцевих рад, кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів у громадах Львівської області на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Згідно Витягу з протоколу Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» від 19 вересня 2020 року постановлено відповідно до статей 217-219 Виборчого кодексу України висунути від Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» кандидатів у депутати до Славської селищної ради Стрийського району Львівської області та затвердити єдиний і територіальні виборчі списки кандидатів у депутати на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

22 вересня 2020 року Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» звернулася до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області із заявою, у якій просила зареєструвати кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Львівської обласної організації політичної партії "Громадянська позиція", сформованих та затверджених на Конференції Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», що відбулася 19 вересня 2020 року.

Відповідно до довідки № 5 про прийняття територіальною виборчою комісією документів, поданих на реєстрацію кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року представник Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» ОСОБА_1 подав, а Славська селищна територіальна виборча комісія Стрийського району Львівської області в особі заступника голови Мичко Катерини Сергіївни прийняла 22 вересня 2020 року о 10 год. 50 хв. такі документи: заяву про реєстрацію (1 арк.); Витяг з протоколу конференції (1 арк.); єдиний виборчий список (4 арк.); територіальний виборчий список (6 арк.); заяви осіб про згоду балотуватись (25 арк.); автобіографії осіб (25 арк.); заяви про відсутність заборгованості аліментів (25 арк.); платіжне доручення № 1 від 16 вересня 2020 року (1 арк.); фотографії осіб (25 арк.); копія першої та другої сторінки паспорта (49 арк.); програма політичної партії (1).

24 вересня 2020 року представник Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» Кінаш Михайло Степанович подав до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області рішення Конференції Львівської обласної організації політичної партії "Громадянська позиція" про кандидатів у депутати до Славської селищної ради Стрийського району Львівської області у єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

27 вересня 2020 року Львівська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» звернулася до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області із листом № 1 від 26 вересня 2020 року «Про усунення технічних недоліків у списках кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області», у якому зазначила про те, що під час заповнення відповідальним виконавцем таблиці кандидатів було допущено помилку щодо черговості кандидатів та вказала, що усуває ці технічні помилки шляхом подачі до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області виправлених єдиного та територіальних виборчих списків.

27 вересня 2020 року о 21 год. 10 хв. Славська селищна територіальна виборча комісія Стрийського району Львівської області винесла постанову № 28 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою, на підставі частини четвертої статті 23, статей 36, 37, статті 206 Виборчого кодексу України, постанови Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 «Про порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів» постановила відмовити Львівській обласній організації політичної партії «Громадянська позиція» в реєстрації всіх кандидатів у депутати, висунутих 19 вересня 2020 року на конференції цієї організації політичної партії та включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати на перших виборах депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області 25 жовтня 2020 року у зв'язку з порушенням встановленого ст. 219 Виборчого кодексу України порядку висування кандидатів під час формування територіальних виборчих списків кандидатів у депутати у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3.

Уважаючи спірну постанову від 27 вересня 2020 року № 28 протиправною та такою, що у незаконний спосіб перешкодила реалізації законних прав кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, позивач звернуся з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно з частиною першою статті 1 Виборчого кодексу України, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 3 Виборчого кодексу України, відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів: місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).

За змістом частини першої статті 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Ця стаття кореспондується з положеннями Виборчого кодексу України, а саме частиною першою статті 64 цього Кодексу, у якій зазначено, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Приписами абзацу першого частини першої статті 20 Виборчого кодексу України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Частина перша статті 22 Виборчого кодексу України містить перелік суб'єктів виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно із частинами першою, другою статті 32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

До виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.

Відповідно до частини першої статті 33 Виборчого кодексу України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Пунктом 4 частини першої статті 196 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема, висування та реєстрація кандидатів.

Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом (частина перша статті 219 Виборчого кодексу України).

Відповідно до частин третьої, шостої статті 219 Виборчого кодексу України організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.

За нормами частин восьмої, дев'ятої статті 219 Виборчого кодексу України черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.

Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.

Статтею 222 Виборчого кодексу України визначено умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч).

Згідно з частинами першою, другою статті 227 Виборчого кодексу України кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.

Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.

За нормами частини першої статті 222 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею вичерпного переліку документів, який визначений пунктами 1-12 цієї статті.

Територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи (частина друга статті 222 Виборчого кодексу України).

В частині шостій статті 227 Виборчого кодексу України зазначено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Частиною сьомою статті 227 Виборчого кодексу України встановлено, що список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:

1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);

3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;

4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

За змістом частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов'язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб'єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Частиною четвертою статті 230 Виборчого кодексу України встановлено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).

Як слідує з матеріалів справи, спірною постановою відповідача від 27 вересня 2020 року № 28 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» відмовлено Львівській обласній організації політичної партії «Громадянська позиція» в реєстрації всіх кандидатів у депутати, висунутих 19 вересня 2020 року на конференції цієї організації політичної партії та включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати на перших виборах депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області 25 жовтня 2020 року у зв'язку з порушенням встановленого частиною 9 ст. 219 Виборчого кодексу України порядку висування кандидатів під час формування територіальних виборчих списків кандидатів у депутати у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3.

Підставою відмови, серед інших, які зазначені у спірній постанові, і з якою не погоджується та оскаржує позивач, є порушення позивачем порядку розміщення кандидатів жіночої та чоловічої статі у відповідних територіальних виборчих списках, що свідчить про недотримання встановленого частиною дев'ятою статті 219 Виборчого кодексу України порядку висування кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області.

Так, територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3 з перших виборів депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області включають в себе по 8 кандидатів кожен.

Кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 1 з перших виборів депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області під номерами 6-8 зазначені у наступному порядку: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 2 з перших виборів депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області під номерами 6-8 зазначені у наступному порядку: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

Кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 3 з перших виборів депутатів Славської селищної ради Стрийського району Львівської області під номерами 6-8 зазначені у наступному порядку: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

При цьому, у спірній постанові зазначено, що подані 27 вересня 2020 року представником Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» лист «Про усунення технічних недоліків у списках кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області» з додатками до нього: територіальними виборчими списками кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2 та № 3 з іншою черговістю кандидатів у депутати, Комісія відповідно до частини третьої статті 222 Виборчого кодексу України не розглядає, оскільки такі подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 227 Виборчого кодексу України.

Позивач заперечує правомірність оскаржуваної постанови відповідача з тієї підстави, що позиція Комісії ґрунтується на неправильному застосуванні положення частини 7 статті 227 Виборчого кодексу України замість правильного застосування норми частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України, оскільки Комісією при прийнятті спірного рішення не взято до уваги єдиний та територіальні виборчі списки, подані 27 вересня 2020 року.

З цього приводу суд враховує наступне.

Як уже було зазначено вище, відповідно до частини сьомої статті 227 Виборчого кодексу України список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу.

Аналіз наведеної норми дає підстави дійти висновку, що указаною нормою законодавець в імперативному порядку забороняє змінювати після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією:

- список і черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, визначені організацією партії ; а також

- список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії.

Натомість, нормою частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України визначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов'язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб'єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Отже, з аналізу норми частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України слідує, що законодавець допускає можливість усунення виявлених у поданих для реєстрації кандидатів у депутати документах помилок і неточностей, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, при цьому, наявність таких помилок і неточностей не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати.

Водночас, зважаючи на імперативні приписи частини сьомої статті 227 Виборчого кодексу України, суд звертає увагу на те, що виправлення помилок і неточностей у поданих для реєстрації кандидатів у депутати документах не може мати наслідком зміну після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією:

- списку і черговості кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, визначені організацією партії; а також

- списку та черговості кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії.

Позивач не заперечує ту обставину, що у єдиному та територіальних виборчих списках, які подані 22 вересня 2020 року для реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, порушено порядок розміщення кандидатів жіночої та чоловічої статі у відповідних територіальних виборчих списках, передбачений частиною дев'ятою статті 219 Виборчого кодексу України та зазначає, що це є технічною помилкою відповідального працівника, який формував списки кандидатів до усіх територіальних виборчих комісій Львівської області за результатами голосувань, які були проведені 19 вересня 2020 року на Конференції. Водночас, позивач вважає, що така помилка може бути усунута в порядку, встановленому частиною третьою статті 230 Виборчого кодексу України, оскільки частина третя статті 230 Виборчого кодексу України не встановлює обмежень щодо документів, які можуть чи не можуть бути виправлені у зв'язку з наявними у них технічними недоліками. Це означає, що усі документи, які подаються до виборчої комісії можуть бути виправлені, а єдиним критерієм виправлення наявних у документі помилок та неточностей згідно з частиною третьою статті 230 Виборчого кодексу України є те, що їх наявність не повинна бути перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей.

Дослідивши наявні у матеріалах справи єдиний виборчий список кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на Конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року та територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Славської селищної ради, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3, які подані для їх реєстрації територіальною виборчою комісією 22 вересня 2020 року, а також єдиний виборчий список кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на Конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року та територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Славської селищної ради, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3, подані 27 вересня 2020 року, суд встановив таке:

- кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 1, який подано для реєстрації 22 вересня 2020 року зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_11 , № 2 - ОСОБА_12 , № 3 - ОСОБА_13 , № 4 - ОСОБА_14 , № 5 - ОСОБА_15 , № 6 - ОСОБА_2 , № 7 - ОСОБА_3 , № 8 - ОСОБА_4 , натомість кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 1, який подано 27 вересня 2020 року зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_11 , № 2 - ОСОБА_12 , № 3 - ОСОБА_13 , № 4 - ОСОБА_14 , № 5 - ОСОБА_15 , № 6 - ОСОБА_2 , № 7 - ОСОБА_4 , № 8 - ОСОБА_3 ;

- кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 2, який подано для реєстрації 22 вересня 2020 року зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_16 , № 2 - ОСОБА_17 , № 3- ОСОБА_18 , № 4 - ОСОБА_19 , № 5 - ОСОБА_20 , № 6 - ОСОБА_5 , № 7 - ОСОБА_6 , № 8 - ОСОБА_7 , натомість кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 2, який подано 27 вересня 2020 року зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_16 , № 2 - ОСОБА_17 , № 3 - ОСОБА_18 , № 4 - ОСОБА_19 , № 5 - ОСОБА_20 , № 6 - ОСОБА_6 , № 7 - ОСОБА_5 , № 8 - ОСОБА_7 ;

- кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 3, який подано для реєстрації 22 вересня 2020 року зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_21 , № 2 - ОСОБА_22 , № 3 - ОСОБА_23 , № 4 - ОСОБА_24 , № 5 - ОСОБА_25 , № 6 - ОСОБА_8 , № 7 - ОСОБА_9 , № 8 - ОСОБА_10 , натомість кандидати із територіального виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, висунуті Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року у територіальному виборчому окрузі № 3, який подано 27 вересня 2020 року, зазначені у такій черговості: № 1 - ОСОБА_21 , № 2 - ОСОБА_22 , № 3 - ОСОБА_23 , № 4 - ОСОБА_24 , № 5 - ОСОБА_25 , № 6 - ОСОБА_8 , № 7 - ОСОБА_10 , № 8 - ОСОБА_9 ;

- у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на Конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року, який подано для реєстрації територіальній виборчій комісії 22 вересня 2020 року, порядковий номер кандидатів у відповідному територіальному виборчому списку, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 становить відповідно № 7, № 8, № 6, № 7, № 8, № 7, натомість, у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на Конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року, який подано 27 вересня 2020 року порядковий номер кандидатів у відповідному територіальному виборчому списку, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 становить відповідно № 8, № 7, № 7, № 6, № 7, № 8.

Отже, як слідує з наведеного, наслідком подання позивачем до територіальної виборчої комісії 27 вересня 2020 року єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на Конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Славської селищної ради, висунутих Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція» у територіальних виборчих округах № 1, № 2, № 3, стала зміна черговості кандидатів у депутати у кожному з територіальних виборчих списків № 1, № 2, № 3, які визначені організацією партії, що відповідно до імперативної норми частини сьомої статті 227 Виборчого кодексу України є недопустимим.

Тому суд вважає завідомо хибними доводи позивача, що розуміння змісту виборчих списків не змінилось.

З огляду на наведене, суд відхиляє доводи позивача про те, що помилка щодо розміщення кандидатів жіночої та чоловічої статі у відповідних територіальних виборчих списках може бути усунута в порядку, встановленому частиною третьою статті 230 Виборчого кодексу України, оскільки наслідком її усунення у межах спірних правовідносин стала зміна черговості кандидатів у депутати у кожному з територіальних виборчих списків № 1, № 2, № 3, які визначені організацією партії. А така зміна черговості кандидатів у депутати у кожному з територіальних виборчих списків, як уже неодноразово зазначалося, не допускається.

Доводи позивача про те, що списки кандидатів у депутати затверджені Львівською обласною організацією політичної партії «Громадянська позиція», зокрема, й з дотриманням гендерної рівності, як це передбачено частиною 9 статті 219 Виборчого кодексу України, суд оцінює критично, оскільки такі доводи не підтверджені жодними належними та допустимими доказами.

Так, у судовому засіданні, яке відбулося 01 жовтня 2020 року, суд оголосив перерву для подання позивачем доказів (відеозапису або аудіофіксації), які б підтверджували доводи позивача про те, що перед голосуванням щодо порядку денного на Конференції 19 вересня 2020 року відповідні виборчі списки зачитувались і голосування проводилось за списки, складені з дотриманням гендерної рівності, як це передбачено частиною 9 статті 219 Виборчого кодексу України.

Витяг з Протоколу Конференції від 19 вересня 2020 року не містить інформації про списки кандидатів, за які було проголосовано на конференції.

Проте, жодних доказів на підтвердження даної обставини позивачем не надано.

Отже, порушення встановленого Виборчим кодексом України порядку висування кандидатів є беззаперечною підставою для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах.

Також суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що повторно подані 27 вересня 2020 року виборчі списки Славська селищна територіальна виборча комісія не брала до уваги в силу вимог частини третьої статі 230 Виборчого кодексу України, яка не передбачає можливості подання списків змінених в частині черговості кандидатів, як виправлення недоліків.

Згідно положень статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень статті 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, керуючись зазначеними нормами та оцінюючи надані позивачем виправлені виборчі списки та супровідний лист з відповідними поясненнями від 27.09.2020 року, суд констатує, що вони не вказують на наявність помилок та неточностей в розумінні частини третьої статті 230 Виборчого кодексу України, а є фактично новими документами з іншою черговістю кандидатів.

При цьому, суд бере до уваги подані представником відповідача докази та доходить висновку про порушення позивачем порядку висування кандидатів у депутати, а саме частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України, що є прямим порушенням виборчого законодавства, в частині недотримання позивачем гендерної квоти.

Відтак, отримавши виборчі списки (22.09.2020 року), які складені з порушенням встановленого Виборчим кодексом України порядку висування кандидатів, Славська селищна територіальна виборча комісія правомірно прийняла рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до таких виборчих списків.

Одночасно суд ураховує, що в статті 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Принцип верховенства права сформувався як інструмент протидії свавіллю держави, що виявляється в діях її органів як у цілому, так і окремих із них. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом.

Обмеження дискреційної влади як складова верховенства права і правової держави вимагає, насамперед, щоб діяльність як держави загалом, так і її органів, включаючи законодавчий, підпорядковувалася утвердженню і забезпеченню прав і свобод людини.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Zevnik та інші проти Словенії» (заява № 54893/18), просування гендерної рівності є головною метою серед держав Ради Європи. Суд також постановив, що втручання, про яке йде мова, переслідувало законну мету зміцнення демократичної легітимності шляхом забезпечення кращого балансу жінок та чоловіків в процесі прийняття політичних рішень.

Наприкінці Суд розглянув питання, чи відхилення списків було пропорційним переслідуваній законній меті. Керівництво можливо знайти в документах Ради Європи, які не лише дозволяли, але й заохочували до прийняття гендерних квот у виборчих системах з суворими покараннями за їх недотримання. Суд також надав значення думці Конституційного Суду стосовно того, що політичні партії мали сильний стимул в дотриманні правил гендерного представництва, якщо їм заздалегідь було відомо, що вони можуть бути не допущені до виборів за їх недотримання.

Національні суди також врахували причини недотримання з наслідком встановлення балансу між правом виставляти свою кандидатуру на виборах і необхідністю забезпечення дотримання правил гендерної квоти залежно від того, чи список був складений ретельно, а також від того, чи організація, яка його склала, свідомо порушила гендерне правило.

У справі заявників суди встановили, що коаліція не діяла з належною ретельністю та лише вона була винною в недотриманні правил.

Відтак, приймаючи до уваги все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи оскаржувану постанову від 27 вересня 2020 року №28 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» територіальна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним виборчим законодавством, оскільки позивачем ані під час звернення до суду, ані під час самого судового розгляду справи не надано доказів на підтвердження того факту, що черговість, яка відображена у списках поданих 27.09.2020 року, була у встановленому порядку затвердженою уповноваженим органом Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція», а також на підтвердження того, що у спірних правовідносинах мало місце порушення відповідачем виборчого законодавства при винесенні оскаржуваної постанови.

На підставі викладеного, приймаючи до уваги те, що за результатом розгляду справи судом не було встановлено протиправності дій відповідача при винесені оскаржуваної постанови, колегія суддів вважає, що підстави для визнання протиправною та скасування такої постанови відсутні.

Також суд наголошує, що статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд окремо зазначає, що повідомлення про необхідність виправлення помилок жодним чином не впливає на підстави відмови у реєстрації.

Крім того, судом не беруться до уваги доводи позивача щодо надмірного формалізму в діях відповідача, оскільки, як вже було зазначено вище, список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією.

Щодо доводів позивача про неоднаковий підхід відповідача до прийняття рішень, суд такі відхиляє, оскільки подані докази не стосуються спірних правовідносин у даній справі та не мають преюдиціного значення для суду.

Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги те, що на момент вирішення справи позивачем не сплачено судовий збір.

Відповідно до частини 4 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів до розгляду незалежно від сплати судового збору.

У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Так, позивачем при зверненні з даним позовом до Львівського окружного адміністративного суду не подано документ про сплату судового збору у встановленому Законом України «Про судовий збір» розмірі.

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору, розмір якого, з урахуванням заявлених позовних вимог, становить 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 273, 278, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Львівської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» (проспект Шевченка, 12/4, м. Львів, 79005) до Славської селищної територіальної виборчої комісії Стрийського району Львівської області (вул. Шептицького, 3, смт. Славське, Стрийський район, Львівська область, 82660) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Стягнути з Львівської обласної організації політичної партії "Громадянська позиція" (79005, м. Львів, просп. Шевченка, буд. 12, кв. 4, ЄДРПОУ 37277596) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві гривні) на користь Державного бюджету України.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двох днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 01 жовтня 2020 року.

Суддя Клименко О.М.

Cуддя Карп'як О.О.

Cуддя Потабенко В.А.