02 жовтня 2020 року м. Кропивницький справа № 340/4186/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Бондар Я.Г. та представників:
позивача: Приписного О.О.;
відповідача: Білодідової Т.М.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомБобринецької районної партійної організації Аграрної партії України (Кіровоградська область, Бобринецький район, м. Бобринець, вул. Промислова, 1а)
до Кетрисанівської сільської територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області (27247, Кіровоградська область, Бобринецький район, с.Кетрисанівка, вул. Шкільна, 47)
проскасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
Бобринецька районна партійна організація Аграрної партії України звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кетрисанівської сільської територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області в якому просить:
- скасувати Постанову № 33 Кетрисанівської сільської територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Кетрисанівської сільської ради за поданням Аграрної партії України» від 25 вересня 2020 року;
- зобов'язати Кетрисанівську сільську територіальну виборчу комісію Кропивницького району Кіровоградської області зареєструвати кандидатів висунутих Бобринецькою районною партійною організацією Аграрної партії України, відповідно до документів, поданих до Кетрисанівської сільської територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області 23 вересня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 вересня 2020 року відповідачем винесено Постанову №33 «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Кетрисанівської сільської ради за поданням Аграрної партії України». Підстава для відмови в реєстрації порушення представництва тендерної квоти, а саме не менше 30% осіб однієї статі. Позивач вказував, що порушення вимог під час формування переліку кандидатів не є підставою для відмови в реєстрації всіх кандидатів включених до виборчого списку, оскільки перелік підстав для відмови, передбачений статтями 223, 230 Виборчого кодексу України та не містить посилання на порушення «гендерної квоти».
Ухвалою судді від 01.10.2020 відкрито провадження по справі з урахуванням особливостей встановлених ст.ст.268-273 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ та призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Відповідач вимоги позивача викладені в позовній заяві не визнав повністю, у судовому засіданні призначеному на 02 жовтня 2020 року, голова комісії Білодідова Т.М. пояснила, що розглянувши документи, подані позивачем, Кетрисанівська сільська територіальна виборча комісія Кропивницького району Кіровоградської області встановила їх не відповідність вимогам Виборчого кодексу України. Зокрема, частиною 7 статті 220 Кодексу, яка регулює порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) під час формування переліку кандидатів було порушено представництво гендерної квоти, а саме не менше 30% осіб однієї статі. Не дотримання даної вимоги Виборчого кодексу України, на думку відповідача, є підставою для відмови у реєстрації кандидатів, а тому просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 08.08.2020 №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14.08.2020 №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
23 вересня 2020 року представником Бобринецької районної партійної організації Аграрної партії України Жовтенко О.М. подано до Кетрисанівської сільської територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області заяву про реєстрацію кандидатів у депутати та інші визначені частиною 1 статті 222 Виборчого кодексу України документи, для реєстрації кандидатів у депутати Кетрисанівської ОТГ.
Розглянувши подані позивачем документи Кетрисанівська сільська територіальна виборча комісія Кропивницького району Кіровоградської області встановила їх невідповідність вимогам Виборчого кодексу України, зокрема частині 7 статті 220 Кодексу. Вказані обставини стали підставою для прийняття відповідачем 25 вересня 2020 року о 20 год. 30 хв. постанови №33 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Кетрисанівської сільської ради за поданням Аграрної партії України».
Вважаючи прийняту відповідачем постанову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом про її скасування та зобов'язання зареєструвати кандидатів у депутати Кетрисанівської сільської ради.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає та регулює Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ВК України).
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений приписами статті 216 ВК України, згідно з частинами 1-3 якої висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому цим Кодексом. Організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 222 ВК України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документів, які передбачених цією статтю Кодексу. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) визначений статтею 220 ВК України.
Приписами частини 7 вищезазначеної статті встановлено, що під час формування переліку кандидатів до відповідної ради організація партії повинна забезпечити представництво не менше 30 відсотків осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради.
Суд звертає увагу на те, що наведена норма Кодексу обумовлює необхідність забезпечення присутності визначеної кількості осіб різної статі під час формування переліку кандидатів.
Так, з метою забезпечення однакового застосування окремих положень Виборчого кодексу України на місцевих виборах, забезпечення реалізації виборчих прав громадян України на рівних засадах, відповідно до статей 1, 3, 8, 38, 133, 140 Конституції України, статей 3, 6, 7, 11, 192, 199 201, 216 221, 230 Виборчого кодексу України, керуючись статтями 11 13, пунктами 1, 2 частини другої статті 16, пунктами 1, 2, 4, 5 статті 17, пунктами 2, 9 статті 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», 11 вересня 2020 року Центральна виборча комісія постановою №249 затвердила Роз'яснення щодо застосування окремих положень ВК України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах.
Пунктом 9 Роз'яснень визначено, що порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) визначено статтею 220 Кодексу, який передбачає висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії у вигляді переліку кандидатів до відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який формується та затверджується на конференції, зборах організації партії.
Кодексом визначено чіткі вимоги щодо формування переліку кандидатів у депутати, недотримання яких вважається порушенням встановленого Кодексом порядку висування кандидатів та є підставою для відмови в реєстрації кандидатів (пункт 1 частини першої статті 230 Кодексу).
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що рішення комісії є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу, в тому числі виборчими комісіями.
З урахуванням викладеного суд вважає, що положення Виборчого кодексу України в частині запровадження обов'язкових гендерних квот необхідно розуміти так, що дотримання гендерних квот місцевими організаціями партій є обов'язковим на етапі висування кандидатів на відповідних виборах для реєстрації.
Під час розгляду справи судом досліджена долучена до матеріалів справи копія переліку кандидатів у депутати Кетрисанівської сільської ради, висунутих Бобринецькою районною партійною організацією Аграрної партії України в багатомандатних виборчих округах, які затверджені на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 21 вересня 2020 року.
Зі змісту переліку кандидатів у депутати судом встановлено, що позивачем під час формування переліку кандидатів у депутати не дотримана гендерна квота із врахуванням відповідної пропорції представництва різних статей, тобто не забезпечено представництво не менше 30 відсотків осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради, оскілки до переліку включено 9 кандидатів лише чоловічої статі.
Разом з тим, статтею 230 ВК України визначені підстави для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені.
Зокрема, положеннями пункту 1 частини 1 цієї статті Кодексу встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій.
Отже, чинним законодавством України передбачено, що порушення порядку висування кандидатів у депутати є підставою для відмови у реєстрації всіх кандидатів у депутати включених до переліку.
З огляду на викладене судом вбачається, що наразі, у ВК України, ухваленому Верховною Радою 19 січня 2019 року, прописане чітке правило щодо дотриманням вимог гендерного представництва. При цьому, порушення політичною партією вимоги ґендерних квот (тобто жінки і чоловіки мають бути рівно представлені в органах місцевого самоврядування) є однією з підстав для відмови виборчою комісією в реєстрації всіх кандидатів у депутати.
Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова є законною і обґрунтованим, оскільки позивачем недотримано вимоги щодо формування переліку кандидатів у депутати та порушено порядок висування ч.7 ст.220 ВК України.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.
Частиною 9 статті 273 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674) встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону № 3674 визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано юридичною особою сплачується один розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру юридична особа має сплатити судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
За звернення до суду із вказаним позовом, позивач при поданні позовної заяви не сплатив судовий збір, у зв'язку з чим зважаючи на те, що у задоволенні позовної вимоги позивачу відмовлено, то з урахуванням правил розподілу судових витрат у відповідності до вимог частини 9 статті 273 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету судовий збір у розмірі 2102,00 грн., як за одну вимогу немайнового характеру, яку заявлено юридичною особою.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 273, 278 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Бобринецької районної організації Аграрної партії України (адреса місцезнаходження: 27247, Кіровоградська область, м. Бобринець, вул. Промислова, 1а) на користь Державного бюджету України (рахунок UA398999980313191206084011002, отримувач коштів: УК у м. Кроп./м.Кропивницький/22030101, код отримувача 38037409, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук