Рішення від 02.10.2020 по справі 320/8968/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2020 року 320/8968/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтович А.М.,

при секретарі судового засідання Савенкова Є.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Бондар А.В.

представника відповідача - Головня А.Є.

представника третьої особи - Соколова В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області

третя особа - Київська територіальна організація "Радикальна партія Олега Ляшка",

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, третя особа - Київська територіальна організація "Радикальна партія Олега Ляшка", в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області прийняту 27.09.2020 о 15 год. 10 хв. №34.

ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що постанова №34 від 27.09.2020 прийнята Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області протиправно та з порушенням норм чинного законодавства, оскільки грошова застава за реєстрацію кандидатів у депутати Київської територіальної організації «Радикальної партії Олега Ляшка», внесена на рахунок Української міської територіальної виборчої комісії не належним суб'єктом.

Відповідач своїм правом надати відзив на позовну заяву, не скористався. У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що грошова застава сплачена за внесена за реєстрацію кандидатів, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка» саме Політичною партією «Радикальної партії Олега Ляшка» як партією вищого рівня від якої висунуто кандидатів. Також, представником відповідача пояснено суду, що під час прийняття рішення про реєстрацію поданих документів кандидатами у депутати у виборчої комісії відсутні повноваження перевірки суб'єкта сплати грошової застави.

Третя особа своїм правом надати пояснення по справі, не скористалася. У судовому засіданні представник третьої особи підтримав твердження представника відповідача.

ІІІ. Процесуальні дії суду у справі

Ухвалою суду від 01.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 02.10.2020 о 14:00 год.

02.10.2020 у судове засідання призначене на 14:00 год. прибули позивач, представник відповідача та представник третьої особи.

В адміністративній справі оголошено перерву у зв'язку із наданням додаткових доказів по справі до 16:15 год.

У судовому засіданні оголошено повний текст рішення.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований кандидатом у депутати від Київської обласної територіальної організації Політичної партії «Голос» (а.с.8).

Політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» (ідентифікаційний код 37279703) зареєстрована у в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі також - ЄДР) 13.10.2010, номер запису 1522102000002062, вид діяльності 94.92 Діяльність політичних партій.

22.09.2020 Київська територіальна організація «Радикальної партії Олега Ляшка» подала до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати до Української міської ради на місцеві вибори, що відбудуться 25.10.2020 року.

Згідно платіжного доручення №602 від 24.09.2020 ПП «Радикальною партією Олега Ляшка» сплачено на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 грошову заставу місцевої організації ПП «Радикальна партія Олега Ляшка», яка висунула виборчий список кандидатів Української міської ради у сумі 3890, 00 грн. (а.с.7).

Згідно протоколу №7 від 27.09.2020 Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області встановлено відповідність поданих документів для реєстрації кандидатів у депутата Української міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2020, включених до єдиного та територіальних списків кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка», вимогам Виборчого кодексу України та зареєстровано кандидатів у депутати . За це рішення проголосували «за» - 12, «проти» - 0, «утримались» - 0.

24.09.2020 о 15 год.10 хв. Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області винесено постанову №34 «Про реєстрацію кандидатів Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка», якою постановлено зареєструвати кандидатів у депутати Української міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка» (а.с.6).

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною четвертою статті 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно преамбули ВК України, цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, Законами України «Про Центральну виборчу комісію», «;Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Виборчого кодексу України).

Виборчий процес, у контексті положень ч.1 ст.20 Виборчого кодексу України (далі також ВК України), - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно ч.1 ст.22 ВК України, суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є,

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4)кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ст.196 ВК України, виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи :

1) утворення виборчих округів;

2) утворення дільничних виборчих комісій;

3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;

4) висування та реєстрація кандидатів;

5) проведення передвиборної агітації;

6) голосування у день виборів;

7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно частин 1, 3 статті 219 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною (частина 10 статті 219 Виборчого кодексу України).

Частиною 2 ст.216 Виборчого кодексу України передбачено, що право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації партій (далі організація партії) у порядку, передбаченому цим кодексом.

Згідно частини 1 статті 222 ВК України, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов'язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов'язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);

7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов'язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);

8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;

11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії. У разі виявлення територіальною виборчою комісією розбіжностей між єдиним виборчим списком та територіальними виборчими списками організації партії, наданими на паперових носіях та в електронному вигляді, перевагу має документ на паперових носіях. Територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи. Територіальна виборча комісія не розглядає документи, зазначені у частині першій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 227 цього Кодексу, про що повідомляється суб'єкта звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії. Відповідальність за достовірність і точність відомостей у документах, зазначених у пунктах 6, 7, 8 та 10 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати. Документи для реєстрації кандидатів у депутати можуть подаватися до відповідної виборчої комісії за допомогою електронних сервісів в порядку, встановленому Центральною виборчою комісію. У такому разі документи, передбачені частиною першою цієї статті, можуть подаватися у вигляді електронних копій, вірність яких засвідчується керівником відповідної організації партії та/або відповідним кандидатом у депутати з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Абзацом 4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України передбачено, що організація партії, яка висунула список кандидатів у депутати обласної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, або організація відповідної партії вищого рівня, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Відповідно до частини 2 статті 227 Виборчого кодексу України подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Згідно пунктів 1, 2 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:

- порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

- відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу.

Відповідно до статті 10 Закону України Про політичні партії в Україні рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, утворюються в порядку, визначеному статутом партії.

Згідно ч.6 ст.14 Закону України Про політичні партії в Україні політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов'язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі.

Згідно пунктів 9.1 - 9.6 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №173, за результатами розгляду та обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених Кодексом. На засіданні окружної, територіальної або дільничної виборчої комісії у день голосування, зокрема, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в межах виборчого округу, у разі присутності менше ніж двох третин членів комісії від складу комісії рішення комісії приймається не менше ніж двома третинами голосів від числа членів комісії, присутніх на засіданні комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про встановлення підсумків голосування та про результати відповідних виборів складаються без прийняття рішень відповідними виборчими комісіями. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання порядку денного письмово оформляється у формі постанови (додаток 1) згідно з вимогами пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.

Згідно пункту 2 Постанови Центральної виборчої комісії «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах» №193 від 21.08.2020 (далі також - Порядок) грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та до подання документів для реєстрації кандидата (кандидатів) на відповідних місцевих виборах територіальній виборчій комісії одним платежем у безготівковій формі на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави.

Грошова застава вноситься такими суб'єктами:

-місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня;

-місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня;

-місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) у багатомандатному виборчому окрузі, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня;

-особою, яка висувається кандидатом у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) шляхом самовисування в багатомандатному виборчому окрузі;

-місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня;

-особою, яка висувається кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом самовисування в єдиному одномандатному виборчому окрузі (пункт 3 Порядку).

Відповідно до пункту 1.32 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 платником є особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.

VI. Оцінка суду

Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах та кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому КАС України як суб'єкт виборчого процесу, має право звернутись до суду з позовною заявою про оскарження рішення, дій чи бездіяльності виборчої комісії.

Приписами частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України встановлено виключний перелік документів, що подаються кандидатами у депутати для реєстрації участі в місцевих виборах до відповідних виборчих комісій.

22.09.2020 представником Київської територіальної організації «Радикальної партії Олега Ляшка» подано до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати до Української міської ради на місцеві вибори, що відбудуться 25.10.2020 року.

Таким чином, із встановлених вище обставин слідує, що представником Київської територіальної організації «Радикальна партія Олега Ляшка» своєчасно та в повному обсязі подано до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області документи для реєстрації кандидатом у депутати Української міської ради на перших виборах 25.10.2020.

24.09.2020 о 15 год.10 хв. Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області винесено постанову №34 «Про реєстрацію кандидатів Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка», якою постановлено зареєструвати кандидатів у депутати Української міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка» (а.с.6).

Щодо правомірності та обґрунтованості винесеного рішення Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області судом встановлено наступне.

Враховуючи наведені положення Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №173, суд констатує, що територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі на своєму засіданні більшістю голосів від складу комісії.

Згідно протоколу №7 від 27.09.2020 Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області встановлено відповідність поданих документів для реєстрації кандидатів у депутата Української міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2020, включених до єдиного та територіальних списків кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка», вимогам Виборчого кодексу України та зареєстровано кандидатів у депутати . За це рішення проголосували «за» - 12, «проти» - 0, «утримались» - 0.

У судовому засіданні, позивач стверджував, що грошова застава в розмірі 3 890, 00 грн. була внесена за реєстрацію кандидатів, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка» до Української міської ради не належним суб'єктом сплати, а саме Політичною партією «Радикальної партії Олега Ляшка».

Заперечуючи проти наведених позивачем тверджень представником відповідача пояснено суду, що під час прийняття рішення про реєстрацію поданих документів кандидатами у депутати у виборчої комісії відсутні повноваження перевірки суб'єкта сплати грошової застави.

Представник третьої особи суду пояснив, що грошова застава сплачена за внесена за реєстрацію кандидатів, включених до переліку кандидатів у депутати Київською територіальною організацією «Радикальної партії Олега Ляшка» саме Політичною партією «Радикальної партії Олега Ляшка» як партією вищого рівня від якої висунуто кандидатів.

Щодо таких тверджень позивача суд зазначає, що статтею 11 Виборчого кодексу України встановлено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 3 ч.1 ст.22 Виборчого кодексу України встановлено, що суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах.

Частиною 2 ст.216 Виборчого кодексу України передбачено, що право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації партій (далі організація партії) у порядку, передбаченому цим кодексом.

Отже, організацією політичної партії, через яку реалізується право виборців висувати кандидатів у депутати міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), є місцеві організації політичних партій.

Разом з цим, частиною 1 ст.219 Виборчого кодексу України визначено, що висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюється на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.220 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати організацією партії у кожному багатомандатному виборчому окрузі відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії та цією статтею. Відповідно до п.5 ч.1 ст.222 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документу про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу. Абзацом 4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України передбачено, що організація партії, яка висунула список кандидатів у депутати обласної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, або організація відповідної партії вищого рівня, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Зі змісту наведених норм суд дійшов висновку, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня.

На підтвердження сплати грошової застави у сумі 3890, 00 грн. за реєстрацію кандидатів у депутати від Київської територіальної організації «Радикальна партія Олега Ляшка» до Української міської ради, суду надано платіжне доручення №602 від 24.09.2020, згідно якого платником є Політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» (а.с.7).

Оцінюючи вказане платіжне доручення, як доказ сплати застави, визначеної абз.4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України, судом враховано наступне.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.10.2010 зареєстровано Політичну партію «Радикальна партія Олега Ляшка» (а.с.103).

Відповідно до п.4.1. Статуту політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка, затвердженого протоколом від 25.07.2020 №1 (далі також -Статут), організаційну структура Партії складають: первинні осередки; місцеві організації, територіальні організації. На підставі п.4.4. Статуту для кожної організації Партії керівними органами вищого рівня є: керівні органи організацій Партії вищого рівня (п.4.4.1.); центральні керівні органи Партії (п.4.4.2.).

Згідно з п.17.1. Статуту територіальна організація Партії створюється згідно з існуючою системою адміністративно-територіального устрою України в межах АРК, областей, міст Києва та Севастополя без статусу юридичної особи (а.с.107-129).

Відповідно до статті 10 Закону України Про політичні партії в Україні рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, утворюються в порядку, визначеному статутом партії.

Відтак, політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» є організацією вищого рівня місцевого осередку Київської територіальної організації Політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка».

Згідно ч.6 ст.14 Закону України Про політичні партії в Україні політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов'язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі.

Крім того, п.29.9. Статуту передбачає, що обов'язок відкриття рахунків в установах банку покладений саме на партію (а.с.127).

В ході розгляду справи, судом з'ясовано, що Київська територіальна організація «Політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка» не зареєстрована юридичною особою, відповідно не має відкритих банківських рахунків, що у свою чергу унеможливлює сплату застави безпосередньо від імені Київської територіальної організації «Політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка».

Враховуючи те, що місцевий осередок партії не має цивільної правоздатності та не має банківського рахунку в статусі "осередок партії без статусу юридичної особи", відтак, єдиним суб'єктом сплати заставу від місцевого осередку є безпосередньо сама партія. При цьому, суд констатує, що реєстрація місцевого осередку в статусі юридичної особи це право, а не обов'язок партії, та те, що Виборчий кодекс гарантує "рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується: «забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб'єкта висування».

За висновком суду, є законною та такою, що не суперечить вимогам Виборчого кодексу України, сплата грошової застави з рахунку Політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка» за відповідний місцевий осередок на перших місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2020.

Таким чином, вище наведені доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та спростовані матеріалами справи.

Інших підстав для скасування оскаржуваного рішення прийнятого Українською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області судом не встановлено.

Враховуючи наведене правове регулювання та встановлені обставини, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області прийняту 27.09.2020 о 15 год. 10 хв. №34 є необґрунтованими.

VIII. Висновок суду

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

ІX. Розподіл судових витрат

Відповідно до частин 1-5 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено вирішення питання щодо розподілу судових витрат відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судом не вирішуються.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 02 жовтня 2020р.