02 жовтня 2020 року м.Київ 320/8887/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., при секретарі судового засідання - Кориляк М.Б., за участю: позивача-1 - ОСОБА_1 , представника позивача-1 - Добоша В.А., представника позивача-2 - Шестопалова Р.Л. представника третьої особи - Білоруського Р.С., розглянувши у м. Києві у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом кандидата у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 , суб'єкта виборчого процесу ОСОБА_2 до Коцюбинської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» про визнання протиправним та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду 30.09.2020 о 12:50 звернувся Кандидат у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 (далі - позивач-1) з позовом до Коцюбинської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району (далі - Коцюбинське СТВК, відповідач) з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову № 28 від 25.09.2020 Коцюбинської СТВК Бучанського району Київської області про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.
Крім того, 30.09.2020 о 17:55 до Київського окружного адміністративного суду звернувся кандидат на посаду Коцюбинської селищної голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 (далі - позивач-2) з позовом до Коцюбинської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову Коцюбинської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 25.09.2020 № 28 щодо реєстрації кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів Політичною партією "НОВІ ОБЛИЧЧЯ".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі. Зокрема, даною ухвалою об'єднано у одне провадження адміністративні справи №320/8887/20 та №320/8923/20 оскільки вказані справи стосуються одного предмета доказування та об'єднаному провадженню присвоєно №320/8887/20.
Судовий розгляд справи по суті в судовому засіданні призначено на 01.10.2020 о 12:00 год., запропоновано відповідачу в строк до 11:00 год. 01.10.2020 подати відзив на позовну заяву, а третій особі запропоновано надати пояснення по суті справи.
На обґрунтування своїх вимог позивачі зазначили, що відповідачем протиправно прийнято постанову № 28 від 25.09.2020 оскільки Київською обласною партійною організацією Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» порушено встановлений Виборчим кодексом України порядок висування кандидатів, а саме неповідомлення територіальної виборчої комісії про конференцію не пізніше як за 1 день до дня конференції, що є порушенням ч. 2 ст. 218 Виборчого кодексу України (далі - ВК України). Стверджували, що Коцюбинська селищна територіальна виборча комісія Бучанського району Київської області не мала підстав приймати рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», а мала б прийняти рішення про відмову у реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до переліку депутатів. Стверджували, що конференція Київської обласної партійної організації Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», яка відбулася 15.09.2020 урочисто закрита головою партії ОСОБА_3 , що відображено на відео на веб-сайті www.youtube. сom.
Вважають, що прийнявши оскаржувану постанову відповідач надав привілейовані права суб'єкту висування, а саме Політичній партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», чим порушив норми ВК України.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, надав до суду, частину витребуваних ухвалою від 30.09.2020 доказів.
Позивач-1 та його представник під час судового розгляду позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Наголосили на обов'язковості дотримання всіма учасниками виборчого процесу встановлених ВК України виборчих процедур та на порушенні оскаржуваними діями та рішенням відповідача права позивача на рівні виборчі права та чесні вибори. Позивач-1 наполягала на тому, що Політичною партію «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» була проведена конференція 24.09.2020 протиправно.
Представники позивача-2 у судовому засіданні, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити. Зауважив, що у зв'язку з тим, що відповідачем оскаржувана постанова прийнята з допущенням грубих порушень чинного законодавства, а тому слід скасувати постанову № 28 від 25.09.2020 Коцюбинської СТВК про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ».
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджував, що 23.09.2020 о 22:09 год. Коцюбинською СТВК прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» (Постанова Коцюбинської СТВК №13 від 23.09.2020). Постанову № 13 від 23.09.2020 Коцюбинською СТВК прийнято у зв'язку з виявленням в документах, поданих на реєстрацію Політичної партії «Нові обличчя», порушень вимог ВК України, а саме п.9 ст. 219 ВК України. Даний факт відображено у п.5 протоколу № 6 від 23.09.2020 Коцюбинської СТВК.
Повідомив суд, що під час проведення засідання Коцюбинською СТВК яке відбувалось 23.09.2020, прибув представник Політичної партії «Нові обличчя» ОСОБА_5 з повідомленням про конференцію з метою висування кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області на перших виборах 25.10.2020. Стверджує, що членом територіальної виборчої комісії ОСОБА_4 , запропоновано закрити засідання територіальної виборчої комісії, оскільки прийом документів під час засідання є неправомірним, тому 23.09.2020 о 23:42 було закрите засідання територіальної виборчої комісії. Зазначив, що дане повідомлення отримане ТВК 23.09.2020 о 23:50, що підтверджується підписами семи членів виборчої комісії. Зауважив, що одним із членів територіальної виборчої комісії, а саме ОСОБА_4 , не віддавала журнал для реєстрації документів та стверджувала, що робочий час закінчений, тому прийняти та зареєструвати повідомлення неможливо. Тому, інформація про реєстрацію даного повідомлення була внесена до журналу реєстрації на наступний день.
Повідомив, що представник Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» ОСОБА_5 23.09.2020 перед членами виборчої комісії підчас проведення засідання Коцюбинською СТВК, зачитала в голос повідомлення про конференцію з метою висування кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області на перших виборах 25.10.2020.
Також відповідач повідомив, що робочий час територіальної виборчої комісії з 08:00 год. до 17:00 год., однак питання про продовження робочого часу та прийняття документів розглядалось на кількох засіданнях Коцюбинською СТВК.
Представник третьої особи, у судовому засіданні, просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки, на його думку, оскаржувана постанова прийнята відповідачем правомірно. Зауважив, що у зв'язку з тим, що відбувалось засідання Коцюбинською СТВК, робочий день автоматично продовжений, тому представник Політичної партії «Нові обличчя» ОСОБА_5 подала дане повідомлення саме 23.09.2020, а не як стверджує позивач 24.09.2020. Стверджував, що конференція Політичної партії «Нові обличчя» як така не була закрита, а був лише закритий певний етап конференції та продовжений відповідно 24.04.2020 о 10:30 год. Повідомив суд, що під час проведення конференції був присутній на ній, та на питання голови політичної партії «Нові обличчя» ОСОБА_3 , який на даній конференції був ведучим, надав відповідь, що конференція не закривається, а лише закривається перший етап даної конференції.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача-1 та його представника, представника позивача-2, представника відповідача та представника третьої особи, суд дійшов висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.09.2020 Коцюбинською селищною територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області прийнято Постанову №13 від 23.09.2020 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ».
Постанову № 13 від 23.09.2020 Коцюбинською СТВК прийнято у зв'язку з виявленням у документах, поданих на реєстрацію Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», порушень вимог ВК України, а саме, вимог п.9 ст.219 ВК України щодо дотримання у територіальному списку №1 серед кандидатів тендерної квоти та щодо черговості включення кандидатів різної статі до списку, який не є кратним п'яти. Даний факт відображено в п. 5 протоколу №6 від 23.09.2020 Коцюбинської СТВК (Витяг з протоколу засідання Коцюбинської СТВК наявний в матеріалах справи).
З даного витягу з протоколу засідання Коцюбинської СТВК вбачається, що члени територіальної виборчої комісії, зокрема, вирішили повідомити представника Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» про прийняте рішення та в подальшому можливості участі у виборах 2020 року за умов нового пакету документів та обов'язковим усуненням виявлених порушень, недоліків.
В подальшому, 23.09.2020 на адресу Коцюбинської СТВК надійшло повідомлення від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» про те, що 24.09.2020 о 10 годині 30 хвилин за адресою вул. Григорія Сковороди, 11 у приміщенні 204, м. Ірпінь Бучанського району Київської області відбудеться конференція з метою висування кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області на перших виборах Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області 25.10.2020.
24.09.2020 представником Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» подано новий пакет документів до Коцюбинської СТВК для реєстрації кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» за результатами проведення нової конференції Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» від 24.09.2020.
25.09.2020 Коцюбинською СТВК прийнято Постанову №28 про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ»
Позивачі, вважаючи оскаржувану постанову протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, звернулись до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
15.07.2020 Верховною Радою України прийнято постанову №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX (далі - ВК України).
За приписами ч. 1 ст. 1 ВК України вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 3 ВК України відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів: місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).
Приписами ч. 1 ст. 20 ВК України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частина 1 статті 22 ВК України містить перелік суб'єктів виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
З аналізу правових норм суд робить висновок, що під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів.
Висування та реєстрація кандидатів є одним із етапів виборчого процесу місцевих виборів у 2020 році.
Як уже зазначалося, Постанову №13 від 23.09.2020 Коцюбинською СТВК прийнято у зв'язку з виявленням в документах, поданих на реєстрацію Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», порушень вимог ВК України, а саме п.9 ст.219 ВК України щодо дотримання у територіальному списку №1 серед кандидатів тендерної квоти та щодо черговості включення кандидатів різної статі до списку, який не є кратним п'яти. Даний факт відображено у п. 5 протоколу №6 від 23.09.2020 Коцюбинської СТВК, у якому, зокрема зазначено, що більшість членів територіальної виборчої комісії, вирішили повідомити представника Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» про прийняте рішення та в подальшому можливості участі у виборах 2020 року за умов надання нового пакету документів та обов'язковим усуненням виявлених порушень, недоліків.
Судом встановлено, що представник Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» 23.09.2020 о 23:50 (дане підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням з підписом семи членів територіальної виборчої комісії) до Коцюбинської СТВК надав повідомлення від Київської обласної партійної організації Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» про те, що 24.09.2020 о 10 годині 30 хвилин за адресою вул. Григорія Сковороди, 11 в приміщенні 204, м. Ірпінь Бучанського району Київської області відбудеться конференція з метою висування кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області на перших виборах Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області 25.10.2020.
Щодо твердження позивачів, що посадові особи відповідача не мали права приймати документи, зокрема, повідомлення про проведення конференції, після закінчення робочого часу, суд зазначає наступне.
Відповідно приписів розділу 2 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Голови Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №173 (далі - Порядок), основною формою роботи виборчої комісії є засідання.
Виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог Кодексу та цього Порядку у формі відкритих засідань (п.2.2.).
Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини її складу (п.2.3.).
Засідання виборчої комісії, як правило, плануються з огляду на потребу, згідно з установленими виборчим законодавством календарними строками заходів щодо підготовки та проведення виборів, здійснення окремих виборчих процедур, реалізації інших повноважень виборчої комісії відповідно до законів (п.2.4.).
На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання (п.2.5.).
Суд зазначає, що на даний час на території України відбувається виборчий процес. А ні у ВК України, а ні у Порядку не визначено коли починається та закінчується робочий день територіальної виборчої комісії. Водночас, на виборчі комісії покладається обов'язок належним чином забезпечити проведення виборчого процесу.
Як встановлено судом, представник Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» ОСОБА_5 23.09.2020 перед членами виборчої комісії підчас проведення засідання Коцюбинською СТВК зачитала в голос повідомлення про конференцію та надала дане повідомлення у письмовій формі ТВК 23.09.2020 о 23:50, що підтверджується підписами семи членів виборчої комісії.
Отже, враховуючи вищенаведене, та беручи до уваги той факт, що представником Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» було подане повідомлення під час проведення засідання виборчої комісії, тому суд вважає, що робочий час був продовжений на час засідання, а тому відповідачем правомірно отримане повідомлення, яке подане представником Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ».
Щодо твердження позивачів про те, що Політичною партію «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» порушено ч. 2 ст. 218 ВК України, а саме, що конференція Київської обласної партійної організації Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» 24.09.2020 проведено протиправно, суд зазначає наступне.
Так, згідно з ч. 2 ст. 218 ВК України про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів, конференції.
Згідно з ч.ч. 2, 5 ст. 32 ВК України до виборчих комісій належать:
1) Центральна виборча комісія;
2) окружні виборчі комісії;
3) територіальні виборчі комісії;
4) дільничні виборчі комісії.
Система виборчих комісій кожного типу виборів визначається цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 33 ВК України територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
Систему виборчих комісій з місцевих виборів визначає ст. 202 ВК України.
Так, за приписами ч.ч. 1, 2, ст. 202 ВК України систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються: 1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України; 2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або частини виборчого округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів; 3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.
Отже, до системи виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів входять окремо територіальні обласні виборчі комісії та територіальні селищні виборчі комісії.
Повноваження територіальної виборчої комісії розповсюджуються на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративної територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів.
Повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначає ст. 206 ВК України.
Так, згідно з ч. 2 вказаної статті відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема:
забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів (п. 1);
надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу нижчестоящим виборчим комісіям в частині їхньої діяльності, що стосується виборів відповідної ради, сільського, селищного, міського голови, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу (п. 3);
реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення (п. 4);
встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів (п. 17);
розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення відповідних місцевих виборів, приймає щодо них рішення (20).
З аналізу змісту вказаних статей в їх системному зв'язку встановлено, що під "відповідною територіальною виборчою комісією" у ч. 2 ст. 218 ВК України законодавцем мається на увазі та виборча комісія, до ради якої організація партії подає списки кандидатів у депутати з бажанням участі у виборчому процесі, та яка відповідно до наданих повноважень проводить реєстрацію кандидатів відповідного рівня.
Норми ч. 2 ст. 218 ВК України вимагають від організації партії повідомити у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію, що означає що повідомлення має надходити у кожну територіальну виборчу комісію, яка відповідно до наданих повноважень проводить реєстрацію кандидатів відповідного рівня.
Як встановлено судом, Постанову №13 від 23.09.2020, Коцюбинською СТВК прийнято о 22:09 та представником Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» 23.09.2020 о 23:50, у терміни передбаченні законом, надано повідомлення про проведення конференції, яке носить інформативний характер.
На підтвердження того, що конференцію Політичної партії « НОВІ ОБЛИЧЧЯ » було закрито, позивачем-1 у позовній заяві зазначено посилання на відповідне відео у мережі Інтернет (ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Судом було досліджено дане відео з якого вбачається, що голова політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» ОСОБА_3 запитав у присутнього на конференції юриста партії чи на даному етапі потрібно закрити конференцію, при цьому відео закінчується.
З даного відео не вбачається, що головою партію було закрито конференцію. Інших доказів на підтвердження того, що конференція була саме 15.09.2020 закрита позивачами до суду не надано.
Також, як вбачається з протоколів конференції Київської обласної партійної організації Політична партія «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», які наявні в матеріалах справи, то 15.09.2020 був закритий перший етап конференції та продовжений другий етап конференції 24.10.2020.
Суд наголошує, що ні ВК України, ні іншими нормативно-правовими актами не вказано тривалість проведення політичними партіями конференцій з метою висування кандидатів у депутати.
Тому, суд дійшов висновку, що Політичною партією «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» не було порушено ч. 2 ст. 218 ВК України, оскільки конференцію закрито не було, а повідомлення, яке було подане представником партії, носить інформативний характер.
Щодо твердження позивача, що відповідачем надані Політичній партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ» привілеї у виборчому процесі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ВК України, вибори проводяться на основі рівного виборчого права. Громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.
Частинами 3 та 4 ст. 12 ВК України встановлено, що усі кандидати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі виборів, на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів.
Усі партії (організації партій), які набули статусу суб'єкта виборчого процесу відповідно до цього Кодексу, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних загальнодержавних (відповідних місцевих) виборів у порядку та в межах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.1 ч.5 ст. 12 ВК України, рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується, зокрема, забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб'єкта висування.
Тому, приймаючи оскаржуване рішення Коцюбинська СТВК дотрималась вимог ВК України, оскільки враховані права Політичної партії «НОВІ ОБЛИЧЧЯ», як суб'єкта виборчого процесу.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Як вбачається з постанови Коцюбинської СТВК №10 від 23.03.2020, позивач-2 - ОСОБА_2 є кандидатом на посаду Коцюбинської селищної голови. Однак вона звернулась до суду з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову № 28 від 25.09.2020 Коцюбинської СТВК Бучанського району Київської області про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області.
Отже, як вбачається з наведеного, позивач-2 є суб'єктом іншого виборчого процесу, а саме щодо виборів голови Коцюбинської селищної ради, а не виборів депутатів Коцюбинської селищної ради. Тому зважаючи на викладене, суд не вважає що постановою № 28 від 25.09.2020 Коцюбинською СТВК були порушенні права позивача-2, як суб'єкта виборчого процесу.
Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, суд вважає за можливе стягнути на користь Державного бюджету України з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 судовий збір по 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) 80 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) 80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.