02 жовтня 2020 року 17:40 год.Справа № 280/6971/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши за правилами, передбаченими статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності, буд.2, код ЄДРПОУ 43755616)
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
01.10.2020 о 17:35 год. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , який висувається шляхом самовисування на посаду Бердянського міського голови на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправною та скасувати постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області №27 від 27 вересня 2020 року про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування;
2) зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію Бердянського району Запорізької області негайно зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Пшець Ю.Ю., яка діє на підставі ордеру серія АР №1003930 від 01.10.2020.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 27.09.2020 на засіданні Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області розглянуті подані позивачем документи для реєстрації кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, за результатами розгляду яких прийнято постанову №27 від 27 вересня 2020 року про відмову у реєстрації позивача кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області. Підставою для відмови в реєстрації кандидатом зазначена наявність витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, кримінальне провадження №12020080130002116. Позивач вважає вказану постанову протиправною, оскільки остання не містить підстав, передбачених Виборчим кодексом України, для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови. Звернуто увагу на те, що позивач не має судимості за вчинення тяжкого, чи особливо тяжкого злочину, чи непогашеної судимості, чи не знятої судимості за кримінальне правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційне кримінальне правопорушення. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 01.10.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі з урахуванням положень статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), призначено підготовче засідання на 02.10.2020 на 11:00 год. Крім того, витребувано від Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області докази по справі: - всі документи, з урахуванням яких прийнято Постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області №27 від 27 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування", у тому числі Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116 - належним чином засвідчені копії до матеріалів справи, оригінали для огляду; - належним чином засвідчену копію Постанови Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області №27 від 27 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування".
У підготовче засідання, призначене на 02.10.2020 на 11:00 год, представник відповідача не прибув, витребувані докази не надав, відзив на позов не подав, у зв'язку з чим підготовче засідання відкладено на 02.10.2020 на 17:00 год.
02.10.2020 представник відповідача подав до суду засобами електронної пошти документи на виконання вимог ухвали суду 01.10.2020 в частині витребування доказів. Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
02.10.2020 представник позивача подав клопотання, в якому просить закрити підготовче провадження у справі, призначити справу до розгляду по суті в порядку письмового провадження, на задоволенні позовних вимог наполягає.
02.10.2020 представник відповідача подав клопотання, в якому просить закрити підготовче провадження у справі, призначити справу до розгляду по суті в порядку письмового провадження, заперечує проти позовних вимог.
Ухвалою суду від 02.10.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження з урахуванням положень частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі наявних у суду матеріалів суд встановив такі обставини.
Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю, 25.10.2020, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Центральна виборча комісія постановою від 08.08.2020 №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14.08.2020 №176 призначила перші вибори депутатів районних рад, на 25.10.2020.
24.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області із заявою про реєстрацію кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25.10.2020. Разом із заявою подано заяву про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотокартку, копію паспорта, електронний носій.
27.09.2020 о 23 год. 40 хв. відповідач прийняв постанову №27 «Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, висунутого шляхом самовисування». В обґрунтування постанови зазначено, що за розглянувши подані позивачем документи, Бердянська міська територіальна виборча комісія Бердянського району Запорізької області встановила відповідність поданих позивачем документів вимогам Виборчого кодексу України. На підставі Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116, керуючись пунктом 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, комісія постановила відмовити в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, висунутого шляхом самовисування в єдиному одномандатному виборчому окрузі.
Не погодившись з вищезазначеною постановою про відмову в реєстрації кандидатом на посаду міського голови, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 64 Виборчого кодексу України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 224 Виборчого Кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Відповідно до пунктів 4-7 частини 1 статті 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений статтею 229 Виборчого кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 229 Виборчого кодексу України кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 229 Виборчого кодексу України, подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від такої організації партії, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто, крім випадків подачі таких документів за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Частиною 7 статті 229 Виборчого кодексу України встановлено, що сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Підстави відмови в реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачені частиною 2 статті 230 Виборчого кодексу України.
Так, відповідно до частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:
1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";
1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;
2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;
4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;
5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Як зазначено у частині 4 вказаної статті рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).
Як встановлено судом, позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського міського голови Бердянського району на підставі пункту 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, який передбачає відмову у реєстрації у разі наявності у кандидата судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Підставою для застосування наслідків вищевказаного пункту в оскаржувані постанові вказано Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116.
Ухвалою суду від 01.10.2020 витребувано від Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області всі документи, з урахуванням яких прийнято Постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області №27 від 27 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування", у тому числі Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116.
Разом з тим, Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116, з урахуванням якого було прийнято оскаржувану постанову, до суду не наданий, відповідних пояснень відповідачем також не надано.
Аналізуючи пункт 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, суд зазначає, що умовою для відмови в реєстрації кандидата за вказаним пунктом є наявність у кандидата на час розгляду його документів не погашеної або не знятої судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 88 Кримінального кодексу України особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Вказана норма дозволяє дійти висновку, що наявність судимості є результатом засудження особи судом до покарання за вчинений нею злочин, який триває з дня набрання обвинувальним вироком законної сили до закінчення обмеженого законом строку або до визнання судом цього строку достатнім.
Позивач надав до матеріалів справи довідку Міністерства внутрішніх справ України серія ІІА №1891706, відповідно до якої за обліками МВС громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Велика Тернівка Якимівський район Запорізька область, Україна, на території України станом на 29.09.2020 до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. Довідка містить результат перевірки за персонально-довідковим обліком ЄІС МВС стосовно відсутності (наявності), притягнення особи до кримінальної відповідальності, обмежень передбачених, кримінально-процесуальним законодавством України.
Порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, визначає Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23.08.2002 №823/188 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 2.1 Інструкції, об'єктами оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку є особи, які на території України обвинувачуються у вчиненні злочинів або засуджені, розшукуються, затримані за підозрою в занятті бродяжництвом, а також громадяни України, що вчинили злочини за її межами і відомості про яких надійшли офіційними каналами згідно з міжнародними договорами у сфері обміну інформацією, які набрали чинності в установленому порядку. Облік здійснюється шляхом ведення алфавітних оперативно-довідкових картотек (далі - ОДК) і дактилоскопічних картотек (далі - ДК), у тому числі з використанням автоматизованих банків даних та автоматизованих дактилоскопічних інформаційних систем. Централізований облік здійснюється Департаментом інформаційних технологій при МВС України (далі - ДІТ при МВС), а регіональний (місцевий) облік - управліннями (відділами) оперативної інформації при ГУМВС України в Автономній Республіці Крим та при управліннях МВС України в областях. У місті Києві і Київській області алфавітний і дактилоскопічний облік здійснюється ДІТ при МВС України.
Пунктом 9.9 Інструкції передбачено, що інформацію про судимість (несудимість) за особистими зверненнями громадян надають територіальні УОІ-ВОІ за місцем останнього постійного мешкання цих громадян з урахуванням вимог статей 5, 89, 108 КК України. Довідка надається на бланку встановленого зразка за підписом керівника та засвідчується печаткою підрозділу з її обов'язковою реєстрацією.
Умови, підстави та процедуру надання відомостей з інформаційної підсистеми «Оперативно-довідкова картотека» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, що містить відомості стосовно осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, та осіб, яких засуджено за вчинення кримінального правопорушення, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури визначено Порядком доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.11.2016 №1256 (далі - Порядок №1256).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1256 довідка - документ, який містить відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, та надається фізичній особі у відповідь на її запит; персонально-довідковий облік - систематизований банк (база) даних інформаційної підсистеми «Оперативно-довідкова картотека» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України стосовно осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, та осіб, яких засуджено за вчинення кримінального правопорушення.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що до довідки, яка видається уповноваженою особою, має включатися інформація про притягнення особи до кримінальної відповідальності, про відсутність або наявність у особи судимості згідно з обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, з урахуванням вимог статей 5 (зворотна дія закону про кримінальну відповідальність у часі), 89 (строки погашення судимості) і 108 (погашення та зняття судимості) Кримінального кодексу України, та про наявність обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Суд зазначає, що наявна в матеріалах справи, довідка серії ІІА №1891706, видана уповноваженим розпорядником інформації, свідчить про те, що станом на час розгляду поданих позивачем документів та винесення оскаржуваної постанови про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, позивач не мав судимості, до кримінальної відповідальності не притягувався, у зв'язку з чим, відмова у реєстрації кандидатом на посаду міського голови на підставі пункту 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України є безпідставною.
Будь-які інші докази на спростування даних обставин до суду не надано.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини та відсутність законних підстав для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання відповідача негайно зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, висунутого шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25.10.2020, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 6 статті 64 Виборчого кодексу України у разі скасування судом рішення виборчої комісії, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або відповідна виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було скасовано з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
За змістом частини 1 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.
З урахуванням висновку суду про протиправність оскаржуваної постанови про відмову позивачу в реєстрації кандидатом на посаду міського голови, враховуючи те, що відповідачем встановлено відповідність поданих позивачем документів вимогам Виборчого кодексу України, з огляду на безперервність, швидкоплинність та етапність виборчого процесу, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області.
Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині негайного зобов'язання відповідача вчинити певні дії, оскільки такі вимоги не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 9 статті 273 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем заявлено позовну вимогу немайнового характеру про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень та похідну від неї вимогу зобов'язального характеру.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2 102.00 грн., отже, сума судового збору за позовною вимогою немайнового характеру становить 840,80 грн.
За звернення до суду із вказаним позовом, позивач при поданні позовної заяви не сплатив судовий збір, у зв'язку з чим у відповідності до вимог частини 9 статті 273 КАС України та з урахуванням частини 1 статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 268-273, 278 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області «Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування» №27 від 27 вересня 2020 року.
Зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію Бердянського району Запорізької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого шляхом самовисування.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Запорізького окружного адміністративного суду (отримувач коштів УК у Дніпр.р-ні м.Зап./Дніпр./22030101, код отримувача 38025423, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача UA678999980313171206084008006, код класифікації доходів бюджету 22030101) суму судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Бердянська міська територіальна виборча комісія Бердянського району Запорізької області, місцезнаходження: 71118, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності, буд.2, код ЄДРПОУ 43755616.
Повне судове рішення складено 02 жовтня 2020 року.
Суддя М.О. Семененко