Справа №521/976/20
Провадження №2/521/1695/20
17 вересня 2020 року місто Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тополевої Ю.В.,
за участю секретаря Черненко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям,-
Представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача суму виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 11880,68 гривень, а також судові витрати.
Позов обґрунтований такими обставинами. Відповідач перебуває на обліку соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та до 01.01.2019 року отримувала допомогу на дітей одиноким матерям у разі смерті одного з батьків, призначену на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Представник позивача зазначає, що для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) відповідача, з метою перевірки обґрунтованості видачі та достовірності документів, поданих для призначення допомоги, Департаментом було використано відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, з яких було з'ясовано, що при заповненні декларації про доходи та майновий стан від 29.06.2017 року та від 08.12.2017 року заявник надала недостовірні відомості про доходи родини, а саме не вказала заробітну плату, що вплинуло на встановлення права на державну допомогу та визначення її розміру. Таким чином, за період з 01.06.2017 року по 31.05.2018 року гр. ОСОБА_1 надміру було виплачено коштів державної допомоги загальною сумою 12800,04 гривень. Керуючись п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, управлінням було здійснено відрахування надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 20% від знов призначеної допомоги. Таким чином, станом на 01.12.2019 року залишок боргу дорівнює 10550,66 гривень.
Судом розглянуто справу в порядку спрощеного позовного провадження в порядку ч. 1 ст. 274 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Позивач про дату, час та місце судового засідання повідомлявся, відповідно до ст. 128 ЦПК України, шляхом надсилання судових ухвал та повісток на адресу місцезнаходження, від представника позивача не надходило заяви про заперечення щодо заочного розгляду справи.
Відповідач про дату, час та місце судового засідання повідомлялась, відповідно до ст. 128 ЦПК України, шляхом надсилання судових ухвал та повісток на адресу місця реєстрації, згідно довідки Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області, відзив на позов до суду не надала.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
У зв'язку з тим, що відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, та відповідачем не подано відзив у встановлений судом термін, в порядку ст. 280 ЦПК України, за відсутності заперечення позивача, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.
Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та перебуває на обліку соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та до 01.01.2019 року отримувала допомогу на дітей одиноким матерям у разі смерті одного з батьків, призначену на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються.
Відповідно до п.п. 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.
З наданих позивачем декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.06.2017 року та від 08.12.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 в розділі ІІ Декларацій «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо» за період 01.12.2016 рік - 31.05.2017 рік та 06.2017 рік - 11.2017 рік зазначила, що доходів не має.
Встановлено, що для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) отримувача допомоги, з метою перевірки обґрунтованості видачі та достовірності документів, поданих для призначення допомоги, Департаментом було використано відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.
Відповідно до довідки про завантажені доходи вбачається, що ОСОБА_1 отримувала заробітну плату за період з 04.2017 рік - 06.2017 рік у розмірі 9600 гривень, за період з 07.2017 рік - 09.2017 рік у розмірі 9600 гривень, та за період з 10.2017 рік - 12.2017 рік у розмірі 9600 гривень.
Таким чином, судом встановлено, що при заповненні декларації про доходи та майновий стан від 29.06.2017 року та від 08.12.2017 року заявник надала недостовірні відомості про доходи родини, а саме не вказала заробітну плату, що вплинуло на встановлення права на державну допомогу та визначення її розміру.
З матеріалів справи встановлено, що за період з 01.06.2017 року по 31.05.2018 року ОСОБА_1 надміру було виплачено коштів державної допомоги загальною сумою 12800,04 гривень. Керуючись п. 49 Порядку, Управлінням було здійснено відрахування надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 20% від знов призначеної допомоги.
З наданої позивачем довідки №6825 від 06 грудня 2019 року вбачається, що загальна сума переплати з урахуванням відрахувань станом на 01.12.2019 року становить 10550,66 гривень.
Встановлено, що Управлінням направлялись письмові повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної допомоги, які залишились проігнорованими, станом на 01.12.2019 року кошти на р/р Департаменту не надходили.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи вищевказані норми, та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Згідно з ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судовий збір по справі складає 2102,00 гривень, який, враховуючи процент задоволення позовних вимог, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 258-259, 268, 280-285 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 10550 (десять тисяч п'ятсот п'ятдесят) гривень 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне судове рішення складено 22 вересня 2020 року.
Суддя: Ю.В. Тополева