17 вересня 2020 року м. Дніпросправа № 160/1427/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року (суддя суду 1 інстанції Юхно І.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому просив
- визнати дії Відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо надання висновку в перерахунку пенсії недоцільним ОСОБА_1 згідно листу за № 44/03.22-12 від 22.01 20120 року за постановленим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10 2019 року по справі № 160/6998 /19 відповідно, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обмеженням пенсійних виплат у 168 грн. - неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію, відповідно до ч. З ст. 57, ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за постановленим рішенням Дніпропетровським окружним адміністративним судом від 23.10.2019 року по справі № 160/9143/19 без обмежень у 168 грн. ОСОБА_1 починаючи з 01.06.2019 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 р. у справі № 160/1427/20 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 р. у справі № 160/1427/20, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не надав належної оцінки доводам позовної заяви та безпідставно відмовив у задоволенні позову. В решті доводи апеляційної скарги повністю повторюють правове обґрунтування заявлених позовних вимог. Заявник наполягає на протиправному обмеженні першої складової пенсії позивача у розмірі 168 грн. за судовим рішенням.
Перевіривши судове рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, 3-ї групи інвалідності, захворювання пов'язане з виконанням військового обов'язку по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року, по справі № 160/6998/19 за адміністративним позивом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали і внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку 18% від середньомісячного заробітку з 25.03.2019 року.
У задоволенні іншої частини відмовлено.
На виконання цього рішення позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був наданий лист «Про надання інформації», за № 44/03.22-12 від 22.01.2020 року в якому повідомлялося про порядок розрахунку пенсії у відповідність ч. 2 ст. 56 враховуючи норми ч. 1, ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-4 та повідомлення висновку, що пенсійні виплати будуть зменшені при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2019 року по справі за №160/6998/19 з обмеженнями у 168 грн.
Причиною невиконання постановленого рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду є недоцільне обчислення пенсії у відповідність ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи нормою ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обов'язкове обмеження пенсійних виплат у 168 грн.
Не погодившись з таким обмеженням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів трудових пенсій» від 15 квітня 2003 року № 544 мінімальний розмір пенсій, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, до 50 гривень включно.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» встановлено збільшити на 12 відсотків розмір трудових пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника з цих же причин), особам, які не одержали право на підвищення розміру пенсій після їх перерахунку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вказані норми права, відповідачем обраховано максимальний розмір пенсії ОСОБА_2 , який становить 168 грн. (50 грн.Ч3Ч12%).
Разом з тим суд апеляційної інстанції зазначає, що частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з приписами статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Вказаний закон не містить жодних положень щодо обмеження частини пенсії, обрахованої відповідно до його положень за період роботи особи на територіях радіоактивного забруднення максимальною величиною 168,00 грн., передбаченою постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів трудових пенсій» від 15 квітня 2003 року № 544.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 09 квітня 2020 року в адміністративній справі № 560/869/17.
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права, що тягне за собою його скасування.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 р. у справі № 160/1427/20 - скасувати.
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 з обмеженням максимального розміру пенсії величиною у сумі 168 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії величиною в сумі 168 грн. починаючи з 01.06.2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров
суддя О.В. Головко