Постанова від 30.09.2020 по справі 360/5498/19

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року справа № 360/5498/19

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Компанієць І.Д., Сіваченка І.В., секретар судового засідання Харечко О.П., за участю представника позивача - Малихіної В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року (повний текст складено 06 квітня 2020 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 360/5498/19 (суддя в 1 інстанції - Чернявська Т.І.) за позовом Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу та зобов'язання списати безнадійний податковий борг,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Луганській області щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн, як такого, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), тобто в період активної фази Антитерористичної операції на території м. Сєвєродонецька в період з червня 2014 року по січень 2015 року; визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо зарахування спрямованих Приватним акціонерним товариством «Луганськ-Авто» на виконання податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб 2017-2019 років на погашення безнадійного податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн; зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області списати Приватному акціонерному товариству «Луганськ-Авто» безнадійний податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб по території м. Сєвєродонецька в сумі 174628,89 грн, який виник в період з червня 2014 року по січень 2015 року внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) станом на день виникнення такого боргу, скасувати пеню та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг; зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області зарахувати кошти, спрямовані Приватним акціонерним товариством «Луганськ-Авто» на виконання податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб 2017-2019 років згідно з черговістю виникнення таких зобов'язань.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 30 жовтня 2019 року він звернувся до Головного управління ДПС у Луганській області з заявою за № 43 про списання безнадійного податкового боргу в розмірі 174628,89 грн як такого, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), тобто в період активної фази антитерористичної операції на території м. Сєвєродонецька. За результатами розгляду вказаної заяви на адресу позивача надійшов лист від 29 листопада 2019 року № 2268/10/12-32-50-08, в якому зазначено, що відповідач не має законних підстав та повноважень для визнання податкового боргу позивача з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 174628,89 грн безнадійним та прийняття рішення про його списання.

Податковий борг позивача з орендної плати з юридичних осіб (м. Сєвєродонецьк) в сумі 174628,89 грн виник у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих податкових зобов'язань за період червень 2014 року - січень 2015 року унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), тобто в період активної фази антитерористичної операції на території м. Сєвєродонецька Луганської області.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року у справі № 812/1261/15 відмовлено податковому органу у стягненні з Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб (м. Сєвєродонецьк) в сумі 174628,89 грн, із зазначенням у мотивувальній частині, що таке стягнення суперечить вимогам Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Отже, за твердженням позивача, стягнення або зарахування коштів за період з червня 2014 року по січень 2015 року суперечить чинному законодавству та постанові Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року у справі № 812/1261/15.

У період з 2017 року по 2019 рік Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» задекларувало 721727,88 грн орендної плати з юридичних осіб на території м. Сєвєродонецька Луганської області та станом на дату подання позову самостійно сплатило 599440,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями. Крім того, відповідач податковим повідомленням-рішенням від 14 серпня 2018 року № 0043231206 нарахував 48207,13 грн штрафних санкцій за несвоєчасне погашення податкового зобов'язання.

За даними позивача станом на 26 грудня 2019 року останній має заборгованість по орендній платі з юридичних осіб по території м. Сєвєродонецька в сумі 82192,00 грн. Проте відповідач листом від 10 липня 2019 року № 6524/10-12-32-52-07-07 повідомив позивача про наявність податкового боргу в сумі 1145902,53 грн, у зв'язку з чим просив надати перелік майна для оформлення податкової застави. Оскільки у позивача обліковується інша сума, позивач звернувся до відповідача з листом від 31 липня 2019 року № 15 щодо надання детальної розшифровки наявного податкового боргу. У відповідь листом від 06 серпня 2019 року № 7348/10-12-32-52-07-07 відповідач повідомив, що податковий борг позивача з орендної плати з юридичних осіб на території м. Сєвєродонецька складає 383893,42 грн. На прохання позивача щодо проведення звірки існуючого податкового боргу, що містилось в листі від 28 серпня 2019 року б/н, відповідач листом від 27 вересня 2019 року № 647/10/12-32-52-08 повідомив, що для звірки по податках і зборах позивач має можливість скористатись Електронним кабінетом.

Скориставшись Електронним кабінетом, позивач з'ясував, що усі платежі з орендної плати з юридичних осіб, які він сплачував у 2017-2019 роках як поточні платежі, були безпідставно спрямовані відповідачем на погашення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб, що виник за період з червня 2014 року по січень 2015 року у розмірі 174628,89 грн та у забороні стягнення якого існує судове рішення по справі № 812/1261/15.

У зв'язку з викладеним, платник податків звернувся до контролюючого органу з заявою від 30 жовтня 2019 року № 43 про списання безнадійного податкового боргу в сумі 174628,89 грн з викладенням обставин виникнення цього боргу, проте листом від 29 листопада 2019 року № 2268/10-12-32-52-08 відповідач безпідставно відмовив у задоволенні поданої заяви платника податків, що і стало підставою для звернення до суду.

Мотивуючи свою відмову у прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу, відповідач зазначає, що надані позивачем сертифікати Торгово-промислової палати України від 08 жовтня 2014 року № 828 та від 09 жовтня 2014 року № 863 містять посилання на статтю 100 та статтю 102 Податкового кодексу України, які не стосуються списання безнадійного податкового боргу. З цією позицією відповідача позивач не погоджується, оскільки діючим законодавством не передбачено засвідчення суб'єктам господарської діяльності обставин непереборної сили (форс-мажорних) обставин окремо по кожній статті Податкового кодексу України, проте визначальним є не факт засвідчення таких обставин, оскільки вони є загальновідомими, а їх вплив на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання, що має бути оцінено суб'єктом владних повноважень у кожному конкретному випадку при зверненні суб'єктів господарювання з відповідною заявою.

З посиланням на положення статті 19 Конституції України, статті 101 Податкового кодексу України, Порядку списання безнадійного боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577, позивач не погоджується з висновками, викладеними відповідачем в листі від 29 листопада 2019 року № 2268/10/12-32-50-08, та вважає їх протизаконними та такими, що порушують права, свободи та інтереси позивача.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року у справі № 360/5498/19 у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення місцевого суду є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві та протягом розгляду справи в суді першої інстанції.

В судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги апеляційної скарги та просила її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року заяву Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» про поновлення пропущеного строку звернення до суду залишено без задоволення, позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» до Головного управління ДПС у Луганській області в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо зарахування спрямованих на виконання податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб 2017-2019 років коштів на погашення безнадійного податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн та похідними позовними вимогами про скасування пені та штрафних санкцій, нарахованих на безнадійний податковий борг, зарахування коштів на виконання податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб 2017-2019 років згідно з черговістю виникнення таких зобов'язань залишено без розгляду (том 2, арк.справи 83-86).

Отже, на розгляді залишились позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у Луганській області щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн як такого, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), тобто в період активної фази Антитерористичної операції на території м. Сєвєродонецька в період з червня 2014 року по січень 2015 року, та похідні позовні вимоги про зобов'язання Головного управління ДПС у Луганській області списати Приватному акціонерному товариству «Луганськ-Авто» безнадійний податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб по території м. Сєвєродонецька в сумі 174628,89 грн, який виник в період з червня 2014 року по січень 2015 року внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) станом на день виникнення такого боргу, скасувати пеню та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» (ідентифікаційний код 03112828, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, буд. 2-А) зареєстровано як юридична особа, як платник податків перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку (м. Сєвєродонецьк), основним видом діяльності є 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02 січня 2020 року за № 1006150576, та здійснює свою діяльність на підставі статуту (том 1 арк.справи 101-120, 132-139).

З інтегрованої картки платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2014-2020 роки вбачається, що у зв'язку з несплатою згідно з податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19 лютого 2014 року № 9008083486 податкових зобов'язань з орендної плати за податкові періоди (календарні місяці) червень-грудень 2014 року та розстрочених зобов'язань згідно з рішенням про розстрочення грошового зобов'язання від 28 лютого 2014 року № 10-12-14-25-76, у Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» у період з 15 липня 2014 року по 30 січня 2015 року утворився податковий борг в загальній сумі 174753,76 грн, у тому числі недоїмка в сумі 174628,89 грн та пеня в сумі 124,87 грн (том 1 арк.справи 167, 168-175, 176, 177-181, 182-191, 192-198).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року у справі № 812/1261/15, яка набрала законної сили 16 березня 2016 року, у задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» про стягнення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб за період червень 2014 року - січень 2015 року у розмірі 174753,76 грн відмовлено, оскільки таке стягнення суперечить вимогам Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (том 1, арк.справи 21-26).

Також з інтегрованої картки платника податків за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2017 рік (том 1, арк.справи 177-181) колегією суддів встановлено, що сплачені Приватним акціонерним товариством «Луганськ-Авто» у період з 01 березня 2017 року по 30 жовтня 2017 року кошти зараховані на погашення податкового боргу в загальній сумі 174753,76 грн, що утворився за період з 15 липня 2014 року по 30 січня 2015 року. Під час зарахування коштів на погашення податкового боргу в загальній сумі 174753,76 грн, що утворився за період з 15 липня 2014 року по 30 січня 2015 року, Приватному акціонерному товариству «Луганськ-Авто» у період з 02 березня 2017 року по 30 жовтня 2017 року нараховано пеню на податковий борг з орендної плати з юридичних осіб, який позивач вважає безнадійним податковим боргом, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Також колегією суддів встановлено, що на підставі акта від 27 липня 2018 року № 3296/12-32-12-06/03112828 «Про результати камеральної перевірки своєчасності грошових (податкових) зобов'язань з плати за землю (орендна плата за землю) за червень-грудень 2014 року, січень-квітень 2017 року ПРАТ «Луганськ-Авто» (податковий номер 03112828)», який отриманий платником податків 31 липня 2018 року, Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2018 року № 0043231206 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за порушення строків сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю, яке отримано платником податків 20 серпня 2018 року (том 1, арк.справи 199-200, 201, 203).

В акті від 27 липня 2018 року № 3296/12-32-12-06/03112828 «Про результати камеральної перевірки своєчасності грошових (податкових) зобов'язань з плати за землю (орендна плата за землю) за червень-грудень 2014 року, січень-квітень 2017 року ПРАТ «Луганськ-Авто» (податковий номер 03112828)» та додатку до податкового повідомлення-рішення від 14 серпня 2018 року № 0043231206 вказано інформацію щодо платіжних доручень, за якими відбувалось погашення податкових зобов'язань з орендної плати за землю за червень-грудень 2014 року (податкова декларація від 19 лютого 2014 року № 9008083486), та дати погашення податкових зобов'язань (01 березня 2017 року - 30 жовтня 2017 року) (том 1, арк.справи 199-200, 202).

Отже, 31 липня 2018 року платнику податків стало достеменно відомо про дії контролюючого органу щодо зарахування сплачених Приватним акціонерним товариством «Луганськ-Авто» у період з 01 березня 2017 року по 30 жовтня 2017 року коштів на погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в загальній сумі 174753,76 грн, що утворився за період з 15 липня 2014 року по 30 січня 2015 року.

Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» звернулось до Головного управління ДПС у Луганській області з заявою від 30 жовтня 2019 року за № 43 про списання безнадійного податкового боргу в розмірі 174628,89 грн, до якої додало сертифікат № 828 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 08 жовтня 2014 року за № 3645/05-4, та сертифікат № 863 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 09 жовтня 2014 року за № 3666/05-4 (том 1, арк.справи 16, 17, 18).

Сертифікатом № 828 (висновком) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданим Торгово-промисловою палатою України 08 жовтня 2014 року за № 3645/05-4, відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України Торгово-промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 02 червня 2014 року для Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (том 1, арк.справи 16).

Сертифікатом № 863 (висновком) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданим Торгово-промисловою палатою України 09 жовтня 2014 року за № 3666/05-4, відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України Торгово-промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 02 червня 2014 року для Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (том 1, арк.справи 17).

Листом від 29 листопада 2019 року за № 2268/10/12-32-50-08 Головне управління ДПС у Луганській області повідомило Приватному акціонерному товариству «Луганськ-Авто» про відсутність законних підстав та повноважень для визнання податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 174628,89 грн безнадійним та прийняття рішення про його списання (том 1, арк.справи 19-20).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктами «а», «ж» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що безнадійна заборгованість - заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, та заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктами 101.2.3, 101.2.4 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном «безнадійний» розуміється, у тому числі, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом; податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України визначено строк давності - 1095 календарних днів.

Пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).

Відповідно до підпунктів 3, 4 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 577 під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу; податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Такий факт непереборної сили підтверджується, зокрема, Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Пунктом 3.1 розділу ІІІ Порядку № 577 передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (абзац п'ятий пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577); у випадку, визначеному в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - день, що настає за граничним терміном погашення грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт непереборної сили (абзац шостий пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577).

Пунктом 4.1 розділу IV Порядку № 577 закріплено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів (пункт 4.2 розділу IV Порядку № 577).

Згідно з пунктом 4.3 розділу IV Порядку № 577 в інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу IІ цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 розділу IV Порядку № 577 структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

З системного аналізу вказаних норм слідує, що звернення та надання платником податків відповідних документів необхідні тільки у випадку списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Щодо податкового боргу, стосовно якого минув строк давності, то процедура проведення списання такої суми боргу здійснюється безпосередньо податковим органом незалежно від звернення платника податків з відповідною заявою.

Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII) визначено, що: період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення антитерористичної операції триває.

Згідно зі статтею 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до частин першої-третьої статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 11 Закону № 1669-VII Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, надані позивачем до заяви про списання безнадійного податкового боргу сертифікат № 828 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 08 жовтня 2014 року за № 3645/05-4, та сертифікат № 863 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 09 жовтня 2014 року за № 3666/05-4, засвідчують позивачу настання форс-мажорних обставин з 02 червня 2014 року відповідно до пунктів 100.4 та 100.5 статті 100 Податкового кодексу України, які регулюють розстрочення та відстрочення сплати грошових зобов'язань, та відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України, які регулюють продовження граничних строків для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, що не є тотожним списанню податкового боргу.

Сертифікат Торгово-промислової палати України, який звільняє від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань (як передбачено статтею 10 Закону № 1669-VII), позивачем до заяви додатково поданий не був.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 грудня 2018 року у справі № 805/3055/16-а та від 24 січня 2020 року у справі № 805/1424/16-а.

Оскільки на час звернення з заявою від 30 жовтня 2019 року за № 43 про списання безнадійного податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн, що утворився за період з 15 липня 2014 року по 30 січня 2015 року, такий податковий борг був відсутній внаслідок повного погашення коштами, що сплачені Приватним акціонерним товариством «Луганськ-Авто» у період з 01 березня 2017 року по 30 жовтня 2017 року та зараховані контролюючим органом згідно з положеннями пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для здійснення списання безнадійного податкового боргу позивачу відповідно до підпункту 101.2.4 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України, у тому числі з врахуванням доданих позивачем до заяви сертифікатів Торгово-промислової палати України, а тому відповідачем правомірно відмовлено позивачу у списанні податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 174628,89 грн як такого, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року у справі № 360/5498/19 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року у справі № 360/5498/19 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 30 вересня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 та п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді І.Д. Компанієць

І.В. Сіваченко