ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
30 вересня 2020 року м. Київ № 640/22890/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" (85043, Донецька область, м. Добропілля, м. Білицьке, вул. Красноармійська, 1а) до Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г) про визнання протиправними дій, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Офісу великих платників податків ДФС щодо складання акта перевірки від 15.05.2018 № 47/28-10-46-14-37014600.
Позовні вимоги мотивує тим, що за відсутності доведеності вини позивача у вчиненні податкового правопорушення, складення акта перевірки є неправомірним та порушує статтю 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
З бази "Діловодство спеціалізованого суду" Окружного адміністративного суду міста Києва вбачається, що у провадженні судді Кузьменка В.А. перебуває адміністративна справа № 640/22875/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправними дій відповідача щодо складання акта перевірки № 47/28-10-46-14-37014600 від 15.05.2018; визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0004524614 та № 0004514614 від 01.06.2018.
Вимоги в частині протиправності дій щодо складання акта перевірки позивач обґрунтовує тим, що за відсутності доведеності вини останнього у вчиненні податкового правопорушення, складення акта перевірки є неправомірним та порушує статтю 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Ухвалою суду від 29.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі № 640/22875/20 та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Враховуючи, що у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в даній адміністративній справі.
Частиною п'ятою статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись статтями 170, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" (85043, Донецька область, м. Добропілля, м. Білицьке, вул. Красноармійська, 1а) у відкритті провадження в адміністративній справі.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини четвертої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено. Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII.
Суддя В.П. Катющенко