Рішення від 30.09.2020 по справі 826/15317/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року м. Київ №826/15317/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправ-ними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними бездіяльність та дії відповідача в частині ненадання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 (кадастровий квартал 66:457 згідно містобудівного кадастру м. Києва);

- зобов'язати відповідача розглянути на найближчому пленарному засіданні питання надання позивачу такої земельної ділянки.

Ухвалами суду від 21.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, а також відмовлено позивачу у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову.

Підставами позову є те, що 13.08.2018 у порядку ст. 118 ЗК України позивач звернувся до відповідача з клопотанням (заявою) про надання дозволу на розробку проекту землеус-трою щодо відведення земельної ділянки, однак впродовж місяця відповідачем не було прийнято на пленарному засіданні рішення про надання дозволу або про мотивовану відмову у його наданні. Вважає, що відповідач допустив бездіяльність, яка порушує його право на мирне володіння майном.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з таких підстав. Уповно-важеним на підготовку проектів Київської міської ради з питань надання дозволу на розроб-лення проекту землеустрою є Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яким за дорученням Київського міського голови розглянуто клопотання позивача і листом від 14.09.2018 надано відповідь. Вказаним Департаментом зроблено висновок про невідповідність клопотання вимогам ст.ст. 118, 122 ЗК України і Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженому рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463, у зв'язку з чим клопотання не підлягало розгляду по суті. Також, позивачу було повідомлено про те, що земельна ділянка обліковується за КП "Дарницьке лісопаркове господарство", яким на неї розробляється проект землеустрою. Відповідач вважає, що неприйняття ним рішення в місячний термін не порушує прав позивача, оскільки він не був позбавлений права самос-тійно замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи відповідача не підтвер-джені відповідними доказами і не спростовують обґрунтованість позовних вимог. Вважає необґрунтованими доводи відповідача про можливість розроблення проекту землеустрою без надання відповідачем відповідного дозволу, оскільки згідно із ч. 3 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" право на подання заяви про державну реєстрацію земельної ділянки має особа, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, тому незрозу-мілим, на думку позивача, є механізм здійснення державної реєстрації земельних ділянок, сформованих за проектом землеустрою, розробленим без дозволу на його виготовлення в порядку "мовчазної згоди".

Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.

Клопотання позивача про витребування доказів повернуто без розгляду на підставі ч. 2 ст. 167 КАС України, оскільки всупереч п. 4 ч. 2 ст. 80, п. 7 ч. 1 ст. 167 КАС України у клопотанні не зазначено заходів, яких позивач вжив для отримання доказу самостійно, доказів вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу, що не дає суду можливості розглянути вказане клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

13 серпня 2018р. позивач звернувся до відповідача з клопотанням (вх. №08/Т-3905), в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,09-0,10 га, розташованої по АДРЕСА_1 (кадастровий квартал 66:457 згідно містобудівного кадастру м. Києва).

До клопотання позивач додав:

- копію паспорту громадянина України;

- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків;

- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;

- довідку про участь в АТО;

- копію посвідчення учасника бойових дій;

- підтвердження травми, яке було одержано під час проходження військової служби;

- копію посвідчення офіцера.

Згідно з дорученням Київського міського голови Кличка В.В. від 13.08.2018 №08/Т-3905 звернення позивача для розгляду та надання відповіді в установленому порядку направ-лено Оленичу П.С. (директор Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київсь-кої міської ради (Київської міської державної адміністрації)).

Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14.09.2018 №057024-08/Т-3905-4167 позивачу повідомлено, що земельна ділянка зазначена ним на картографічних матеріалах (код 66:457:0020) площею 942653,71 кв.м. у Дніпровському районі м. Києва обліковується за КП "Дарницьке лісопаркове господарство" на підставі технічного звіту по встановленню зовніш-ніх меж землекористування, та планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Київської міською радою прийнято рішення від 18.09.2014 №175/175 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок КП "Дарницьке лісопаркове господарство" у Дніпровському районі м. Києва для ведення лісового господар-ства. Також, з посиланням на Порядок набуття прав на землю із земель комунальної власно-сті у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463, повідомлено, що до клопотання подаються документи, визначені згідно з додатком 2 до вищезазначеного рішення.

Листом Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Київської міської ради від 06.09.2018 №08/281-1991 позивачу повідомлено про те, що відпо-відно до Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 07.07.2016 №579/579, матеріалів з відповідними проектами рішень, стосовно надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на АДРЕСА_1 на розгляд постійної комісії не надходило.

Встановлені судом фактичні обставини справи підтверджуються клопотанням позива-ча від 13.08.2018 №08/Т-3905 з додатками, дорученням Київського міського голови від 13.08.2018 №08/Т-3905, листами Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14.09.2018 №057024-08/Т-3905-4167 і Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористу-вання Київської міської ради від 06.09.2018 №08/281-1991, копії яких наявні у справі.

Спірні правовідносини виникли у сфері земельних відносин та стосуються порядку розгляду клопотання фізичної особи про одержання безоплатно у власність земельної ділян-ки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з п. г) ч. 1 ст. 121 ЗК України (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земель-них ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для <...> будів-ництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) <...> у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділян-ки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) <...>.

Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної влас-ності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єк-та вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвер-джених у встановленому законом порядку.

Згідно з розділом 4 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463, громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах міста Києва для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають до Київ-ської міської ради через приймальню Київради з земельних питань клопотання про передачу земельної ділянки у власність (в оренду) (п. 4.1).

Подальший розгляд клопотання про передачу громадянам безоплатно у власність або в оренду земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), ведення садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється відповідно до вимог розділу 2 цього Порядку (п. 4.5).

Згідно з вимогами розділу 2 цього Порядку Департамент земельних ресурсів, керую-чись даними міського земельного кадастру, містобудівного кадастру та Державного земель-ного кадастру, аналізує подані матеріали клопотання на відповідність меж земельної ділянки, її заявленого функціонального призначення даним містобудівного кадастру та протягом не більше семи робочих днів готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який невідкладно, не пізніше наступного робочого дня, передає до секретаріату Київської міської ради у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради. Пояснювальна записка до проекту рішення Київської міської ради обов'язково має містити інформацію щодо:

- правового статусу земельної ділянки;

- правового статусу об'єкта нерухомого майна (за наявності);

- особи заявника та іншу наявну інформацію, що має значення для прийняття рішення Київської міської ради.

До справи-клопотання обов'язково додаються:

- витяг з містобудівного кадастру та чергового кадастрового плану з ПК "Кадастр" про земельну ділянку;

- матеріали супутникової зйомки земельної ділянки, зробленої не пізніше ніж за один рік до дня реєстрації проекту рішення в секретаріаті Київської міської ради;

- матеріали актуальної фотофіксації, зробленої не пізніше ніж за тридцять календар-них днів до дня реєстрації проекту рішення в секретаріаті Київської міської ради (за наяв-ності), або на вимогу депутатів Київської міської ради.

Департамент земельних ресурсів несе відповідальність за достовірність і повноту інформації, зазначеної вище (п. 2.5).

Забороняється вимагати матеріали та документи для підтвердження інформації, яка міститься в містобудівному кадастрі, міському земельному кадастрі та державному земельному кадастрі (п. 2.6).

Проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київсь-кої міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується та приймається у порядку, встановленому Регла-ментом Київської міської ради (п. 2.7).

Отже, згідно з вищенаведеними положеннями ст. 118 ЗК України, Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463, повноваження відповідача щодо розгляду клопотання позивача та прийняття рішення про надання дозволу (про відмову у наданні дозволу) реалізуються в межах відповідної процедури, якою визначено попередній розгляд такого клопотання Департаментом земельних ресурсів і підготовку ним відповідного проекту рішення Київської міської ради.

Згідно з Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київ-ської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (нова редакція) (Ідентифіка-ційний код 26199097), затвердженим рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342 (в редакції рішення Київської міської ради від 10.03.2016 №144/144), Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської місь-кої ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та під-контрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - вико-навчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) (пп. 1.1).

Департамент розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради <...>, а також подає свої висновки з питань, зокрема передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб (пп. 3.11).

Надаючи правову оцінку встановленим судом фактичним обставинам справи у спірних правовідносинах, суд дійшов таких висновків.

У позовній заяві та у відповіді на відзив позивач не зазначив фактів вчинення відпові-дачем дій щодо ненадання йому дозволу на розробку проекту землеустрою, а судом таких фактів не встановлено, тому підстав для задоволення вимоги позивача про визнання проти-правними дій відповідача не має.

Водночас, як встановлено судом, дії щодо розгляду клопотання позивача і надання відповіді вчинені Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Названий Департамент є окремим суб'єк-том владних повноважень; його рішення, дії чи бездіяльність щодо розгляду клопотання позивача не є предметом оскарження у справі. Зважаючи на предмет і підстави позову, які стосуються ненадання відповідачем дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк, у суду відсутні підстави для виходу за межі позовних вимог і залучення другого відповідача.

Щодо ненадання відповідачем дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк, то у суду відсутні підстави для висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, оскільки відповідний проект рішення про надання дозволу чи про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не готувався й на розгляд відповідачу не подавався, що підтверджується, зокрема й листом Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Київської міської ради від 06.09.2018 №08/281-1991.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем тих обставин, на які він посилається у підтвердження позову, а саме вчинення відповідачем протиправних дій і допущення ним протиправної бездіяльності в частині ненадання довзолу.

Оцінюючи аргументи сторін щодо відповідності клопотання позивача вимогам ст. 118 ЗК України, суд зазначає наступне.

У клопотанні зазначено відомості про цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри; до клопотання додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, що відповідає вимогам ст. 118 ЗК України.

Суд відхиляє заперечення відповідача про невідповідність клопотання вимогам ст. 118 ЗК України, оскільки відповідач не вказав у відзиві, яких саме документів позивач не подав. Посилання відповідача на лист Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київ-ської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14.09.2018 №057024-08/Т-3905-4167 суд відхиляє, оскільки цей лист таких відомостей не містить, також. Зазначення про те, що земельна ділянка (код 66:457:0020) площею 942653,71 кв.м. обліковується за КП "Дарницьке лісопаркове господарство" не впливає на відповідність клопотання позивача вимогам ст. 118 ЗК України, оскільки: по перше - відповідач не надав доказів існування земельної ділянки кадастровий №8000000000:66:457:0020 і перебування її у користуванні КП "Дарницьке лісопаркове господарство", а згідно з публічною кадастровою картою (https://map.land.gov.ua/?cc=3415755.8149224743,6525554.509205027&z=16&l=kadastr&bl=ortho10k_all) і міським земельним кадастром (ПК "Кадастр") (https://mkk.kga.gov.ua/map/) відо-мості про вказану земельну ділянку відсутні; по друге - згідно з публічною кадастровою кар-тою відсутні відомості про наявність зареєстрованих прав на землю, розташовану у окресле-ному позивачем місці (https://map.land.gov.ua/?cc=3415739.0943225375,6525556.897862161&z =16&l=kadastr&bl=ortho10k_all).

Суд зауважує, що клопотання позивача від 13.08.2018 подано не за формою, встанов-леною додатком 2 до рішення Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463. Однак, враховуючи зміст клопотання і додатки до нього, що за висновком суду відповідає ст. 118 ЗК України, суд вважає дану обставину формальною і несуттєвою, яка не могла бути перешко-дою для його розгляду.

Отже, відповідачем не спростовано відповідність клопотання позивача вимогам ст. 118 ЗК України. Проте, доводи позивача про відповідність його клопотання не впливають на попередні висновки суду, оскільки не спростовують необхідність додержання процедури розгляду клопотання і прийняття відповідного рішення, встановленої Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463. Лише доводи позивача про відповідність його клопотання не доводять вчинення протиправних дій чи допущення протиправної бездіяль-ності саме відповідачем, тому не є підставою для задоволення позовних вимог.

Отже, оцінивши усі суттєві аргументи сторін і надані ними докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимоги про визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача в частині ненадання йому дозволу на розробку проекту землеустрою, тому в задоволенні цієї вимоги слід відмовити.

Оскільки, судом не встановлено вчинення відповідачем протиправних дій і допущення ним протиправною бездіяльності, то відсутні підстав для зобов'язати відповідача розглянути на найближчому пленарному засіданні питання надання позивачу земельної ділянки, тому в задоволенні цієї похідної вимоги слід відмовити, також.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", а понесення сторонами інших судових витрат ними не заявлено, тому розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Київська міська рада;

вул. Хрещатик, 36, к. 1009, м. Київ, 01044; код ЄДРПОУ 22883141.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко