Рішення від 01.10.2020 по справі 520/11530/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 р. № 520/11530/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру підсумку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за пенсійною справою № 2001024321, яким був зменшений розмір пенсії з 01 липня 2020 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо складання розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №2001024321, складеного 04 червня 2020 року, яким була скасована доплата до пенсії за період з 01 січня 2018 року по червень 2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду, викладених в рішенні від 19.04.2018 року по справі № 820/739/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 04 липня 2018 року та з 01 липня 2020 року однією сумою, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що всупереч висновкам суду, викладеним у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 у справі №820/739/18, відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії з 01.01.2018.

Ухвалою від 02.09.2020 у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачеві строк для надання відзиву на адміністративний позов.

18.09.2020 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, у якому він просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що листом від 10.04.2020 №2800-030203-9/11613 Пенсійний фонд України на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, зазначило, що у випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення. У зв'язку із чим у червні 2020 пенсію позивача перераховано відповідно з 01.01.2018 з урахуванням позиції, викладеній в листі ПФУ від 10.04.2020 №2800-030203-9/11613.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 у період з 01.08.1991 по 20.12.2017 проходив службу в Збройних силах України у військовій частині НОМЕР_1 , отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Харківським окружним адміністративним судом рішенням від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 частково задоволено позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити певні дії.

З поміж іншого, рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошова премія з нагоди дня Збройних сил України за 2016 рік, грошова премія за підсумками 2016 року, грошова премія за підсумками першого півріччя 2017 року, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років, здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 21 грудня 2017 року.

На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області 01.08.2018 року позивачу був проведений перерахунок розміру пенсії з 21 грудня 2017 року. Основний розмір пенсії на підставі протоколу перерахунку склав 11125,17 грн.

02.08.2018 року протоколом перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, з 01.01.2018 року був перерахований розмір пенсії який склав 11528,17 грн., в тому числі доплату до попереднього розміру пенсії 4321,17 грн. на підставі п.4 ПКМУ №103 від 21.02.2018 року, яка виплачувалась позивачу щомісячно до липня 2020 року.

06 липня 2020 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі 7272,00 грн. в зв'язку з чим звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про надання роз'яснень щодо зменшення пенсії та поновлення виплат у попередньому розмірі.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 06.08.2020 року №2000-0203-8/52875 позивача повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії з 21.12.2017 року. У випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення. Відповідно до постанови КМУ №103, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням довідки про грошове забезпечення, яку надано уповноваженим органом.

Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області складений розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2001024321 ОСОБА_1 , за яким з позивача підлягає утриманню 139696,02 грн. за період з січня 2018 року по червень 2020 року, в тому числі невиплачену відповідачем частину заборгованості пенсії за рішенням суду за період з січня 2018 по липень 2018 року в сумі 29752,93 грн. та скорегований розмір пенсії з липня 2018 року по червень 2020 року у сумі 109943,09 грн. За даним перерахунком був зменшений розмір пенсії з 01.01.2018 року, де підсумок пенсії склав 6938,78 грн. без врахування доплат та підвищень.

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Як було зазначено вище, постановою №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Як встановлено судом, на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області 01.08.2018 року позивачу був проведений перерахунок розміру пенсії з 21 грудня 2017 року. Основний розмір пенсії на підставі протоколу перерахунку склав 11125,17 грн.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

02.08.2018 року протоколом перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, з 01.01.2018 року був перерахований розмір пенсії який склав 11528,17 грн., в тому числі доплату до попереднього розміру пенсії 4321,17 грн. на підставі п. 4 ПКМУ №103 від 21.02.2018 року, яка мені виплачувалась позивачу щомісячно до липня 2020 року.

Стаття 51 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин третьої - четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови №103 ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З системного аналізу викладеного вбачається, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.

Як вказано вище, відповідачем вчинено дії, передбачені Порядком №45, та проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Фактично позивач вказує на протиправність проведення перерахунку пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення без врахування додаткових видів грошового забезпечення.

Проте, ГУ ПФУ відповідно до пункту 9 Порядку №45 має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Відповідно до Порядку №45 ГУ ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від відповідного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.

У справі, яка розглядається судами не встановлено та в матеріалах справи відсутні докази наявності надходження до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить врахувати в межах спірних відносин та які досліджувались судом у справі №820/739/18, проте без врахування положень постанови №103.

Суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та постанови №103.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про можливість відповідача здійснювати перерахунок пенсії позивачу виключно із сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, в цьому разі ГУ ПФУ діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, постанови № 103 та Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103).

При цьому, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що до 05.03.2019, тобто на момент виникнення спірних правовідносин у цій справі, вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб'єктами владних повноважень, зокрема й ГУ ПФУ.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією викладеною у пункті 60 постанови Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №2040/6740/18.

Проте суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Судом встановлено, що 02.08.2018 року протоколом перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, з 01.01.2018 року був перерахований розмір пенсії який склав 11528,17 грн., в тому числі доплату до попереднього розміру пенсії 4321,17 грн. на підставі п.4 ПКМУ №103 від 21.02.2018 року, яка виплачувалась позивачу щомісячно до липня 2020 року.

06 липня 2020 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі 7272,00 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2001024321 за дорученням №Д2001024321/7 та протоколом перерахунку (а.с. 13) розмір пенсії позивача, на думку відповідача, повинен становити з 01.01.2018 - 6659,31 грн., з 01.01.2019 - 6938,78 грн., з 01.07.2019 - 6955,53 грн., з 01.12.2019 - 6974,03 грн., з 01.01.2020 - 7253,50 грн., з 01.07.2020 -7272,00 грн.

Тобто, внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача суттєво зменшився, що суперечить приписам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.

В даному випадку доводи відповідача щодо ситуації, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, не впливають на зміст гарантованого законом права позивача на отримання пенсії у розмірі, що не може бути зменшений під час її перерахунку.

Враховуючи викладене, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру підсумку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.

Судом встановлено, що позивачу не здійснено доплату за період перерахунку з 01.01.2018 по липень 2018 року в сумі 29752,93 грн., що обумовлено дією Постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року.

22.08.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок №649) для реалізації вимог Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" з урахуванням того, що виконання таких рішень суду здійснюється виключно за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 листопада 2019 року №640/5248/19 визнано протиправною та скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: «Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

У суду відсутні підстави вважати, що відповідач по справі наділений, на час розгляду справи, процесуальною можливістю здійснювати виплату пенсії з врахуванням п.1, 2 Постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року.

Також суд зазначає, що з 01.07.2020 відповідач зменшив розмір пенсії позивача, що стало наслідком отримання ним пенсії з цієї дати у меншому розмірі.

Отже, порушене право підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду, викладених в рішенні від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 04 липня 2018 року та з 01 липня 2020 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У своїх висновках Європейський суд з прав людини неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12.07.2001 у справі Ганс-Адам ІІ проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").

У даному випадку легітимні сподівання позивача на отримання пенсійний виплат з 01.01.2018 передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином, на них поширюється режим «існуючого майна».

Європейський суд з прав людини у рішенні від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (пункт 35).

За змістом судової практики Європейського суду з прав людини захист законних сподівань (очікувань) є одним з аспектів правової визначеності.

Принцип законного очікування спрямований на те, щоб у випадках, коли особа переконана, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до норм правової системи, забезпечити захист цих очікувань.

У зв'язку з чим позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню.

Проте суд зазначає, що позовна вимога в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо складання розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №2001024321, складеного 04 червня 2020 року, яким була скасована доплата до пенсії за період з 01 січня 2018 року по червень 2020 року, не підлягає задоволенню, оскільки досліджений розрахунок носить інформативний характер та його наявність окремо не порушує права позивача, на відміну від протиправних дій щодо перерахунку пенсії позивача у бік зменшення з 01.01.2018 та продовження виплати вказаних сум з 01.07.2020.

Частиною статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору та судом не встановлено понесення сторонами інших судових витрат їх розподіл не здійснюється.

Керуючись статтями 13, 14, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за пенсійною справою №2001024321.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду, викладених в рішенні від 19.04.2018 року по справі №820/739/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 04 липня 2018 року та з 01 липня 2020 року однією сумою, з урахуванням виплачених сум.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов