Ухвала від 30.09.2020 по справі 522/9145/18

Справа № 522/9145/18

УХВАЛА

30 вересня 2020 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Марина П.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про роз'яснення рішення по справі

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України, в якому позивач просив:

визнати неправомірними та такими, що не відповідають вимогам ч.3 ст.11 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, дії Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії, з 1 січня 2018 року - 50 відсотків, з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року;

зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 року з розрахунку 100% від підвищення: 6219,5грн., що у підсумку пенсії (з надбавками) складає: 10544грн. послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії, на час ухвалення постанови судом.

Рішенням суду від 23.10.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з урахуванням раніше визначених сум щомісячно. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

19.08.2020 Одеським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з урахуванням раніше визначених сум щомісячно.

Від позивача надійшло клопотання про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №522/9145/18 від 23.10.2019 року, в якому позивач просить роз'яснити за який термін суд зобов'язує Головне управління ПФУ в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% з урахуванням раніше виплачених сум щомісячно, а саме з 05.03.2019 та по яку дату (відповідно до постанови КМУ №103 та змісту рішення суду) суд зобов'язує Головне управління ПФУ в Одеській області перерахувати пенсію з 05.03.2019, з розрахунку 100% від підвищення.

В обґрунтування заяви заявник зазначає, що судом враховано, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, правову позицію викладену в рішенні Верховного суду від 06.08.2019 по справі №160/3586/19, в якій зазначено, що з 05 березня 2019 року пенсія колишнього військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано». Заявник вважає, що незважаючи на вказане ГУПФУ всупереч рішення суду визначає виплату у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії тільки з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року, а з 03 вересня 2019 року до 01 січня 2020 року - знов 75%.

Заявник вказує, що після 23 жовтня 2019 року, коли було ухвалено рішення суду, будь яких змін до діючого законодавства щодо можливого зменшення розрахунку підвищення пенсії з 100 до 75% з 03 вересня 2019 року до 01 січня 2020 року не було.

Разом з тим, заявник зазначає, що ГУПФУ у листі посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", але Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку посилалося ГУПФУ при перерахунку пенсії, діяла на час розгляду справи у суді, але представники ГУПФУ не посилалися на вказану постанову для обмеження розрахунку підвищення пенсії з 100 до 75% з 03 вересня 2019 року до 01 січня 2020 року. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" постановою Шостого апеляційного адміністративного суду (справа №640/19133/19) визнана протиправною та нечинною. Постанова суду набула чинності 31.03.2020.

Таким чином, на думку заявника не має жодних підстав у ГУПФУ щодо обмеження перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року до 01 січня 2020 року у розмірі 100%, як це вказано у постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Розглянувши вищезазначене клопотання позивача, суд вважає за необхідне залишити заяву без задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до частин 1, 2 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що необхідність роз'яснення судового рішення пов'язана з незрозумілістю рішення як для сторін, так і для державного виконавця.

Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце ймовірність неправильного його виконання чи невиконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Внесення змін до судового рішення шляхом його роз'яснення не допускається.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

В заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.

Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення.

Отже, суд роз'яснює, як саме слід розуміти резолютивну частину рішення, тобто тлумачить зміст написаного у рішенні. При цьому суд не може змінювати змісту рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. При цьому роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 03 вересня 2018 року у справі 638/11634/17.

Зі змісту заяви позивача вбачається, що позивач просить роз'яснити рішення суду №522/9145/18 в частині, що стосується календарного періоду в який позивачу підлягає виплата перерахованої з 01.01.2018 суми пенсії.

Суд зазначає, що в прохальній частині позову позивач просив зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 року з розрахунку 100% від підвищення: 6219,5грн., що у підсумку пенсії (з надбавками) складає: 10544грн. послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії, на час ухвалення постанови судом.

Рішенням суду №522/9145/18 від 23.10.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з урахуванням раніше визначених сум щомісячно. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Підставою роз'яснення рішення позивач зазначає те, що відповідачем з 01.09.2019 року нараховується та виплачується ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 75% від підвищення про що зазначено у листі відповідача. Не погоджуючись з означеними діями відповідача, заявник просить роз'яснити за який період судом постановлено нараховувати та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням 100% від підвищення.

Суд звертає увагу, що за правилами ст.254 КАС України підлягають роз'ясненню судові рішення, яким суд вирішив спір по суті.

Також, як зазначено судом вище, роз'ясненню підлягає саме резолютивна частина рішення за умови якщо вона є незрозумілою та унеможливлює виконання такого рішення в зв'язку з нечіткістю чи неоднозначністю.

Між тим, резолютивна частина рішення суду викладена чітко та зрозуміло та відповідає заявленим позивачем вимогам, якою зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з урахуванням раніше визначених сум щомісячно.

Крім того, суд не вбачає підстав для роз'яснення рішення з урахуванням постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки на час виникнення спірних правовідносин, а саме станом на травень 2018 року означеної постанови не існувало та оцінка вказаному нормативно-правовому акту не надавалась.

При цьому, зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у розглянутій справі після постановлення рішення у справі за певний період часу. Суд не має повноважень щодо встановлення обов'язку застосовувати або не застосовувати положення нормативно-правових актів в майбутньому.

З огляду на зазначене вище суд вважає, що обставини, необхідні для реалізації інституту роз'яснення судового рішення, відсутні, а тому, враховуючи суть поданої позивачем заяви, суд не вбачає підстав для її задоволення.

Керуючись ст.254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про роз'яснення рішення по справі - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.293, 295 КАС України.

Суддя /підпис/ П.П.Марин