Рішення від 16.09.2020 по справі 380/2320/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2320/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу № 380/2320/20 за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі відокремленого підрозділу товариства - філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі відокремленого підрозділу товариства - філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просило:

- визнати протиправними та скасувати вимоги Державної аудиторської службі України, викладені у висновку від 03.03.2020, за результатами моніторингу закупівлі згідно оголошення № UА-2018-10-11-000365-а від 11.10.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням тендерного комітету філії «Стрийський вагоноремонтний завод» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 11.10.2018 затверджено тендерну документацію на закупівлю товарів «код ДК 021:2015 - 14620000 - 3 - сплави: сталь листова 4х1500х6000ст.09Г2С-165т)» за процедурою - відкриті торги.

11.10.2018 при публікації оголошення, йому було присвоєно реєстраційний номер у ЦБД: UА -2018-10-11-000365-а.

За результатами аукціону, переможцем визнано ТОВ «Вартіс», з яким укладено Договір поставки № СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю від 19.11.2018. з терміном дії договору - 31.12.2018.

На підставі наказу відповідача від 24.02.2020 № 40 розпочато моніторинг закупівлі за оголошенням № UА -2018-10-1 1-000365-а від 11.10.2018.

За результатами моніторингу, 03.03.2020 року відповідач опублікував висновки про встановлення порушень законодавства у сфері публічних закупівель та зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, в тому числі шляхом опублікування звіту про виконані договору та недопущення таких порушень в подальшому, та протягом п'яти робочі днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Позивач зазначає, що моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупів, укладання договору про закупівлю та його виконання. Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно позивач вказує про безпідставність проведення моніторингу процедурою публічної закупівлі згідно оголошення № UА-2018-10-11-000365-а в 11.10.2018, оскільки термін дії вказаного договору поставки завершився 31.12.2018.

Також позивач зазначає, що річний план закупівель позивачем опубліковано 24.11.2017 року, для закупівлі сталі листової 4x1500x6000 ст.09Г2С (№UА-Р-2017-11-24-002061-b ) з очікуваною вартістю закупівлі 97836720,00 грн. Річний план створюється за предметом закупівлі, закупівлю яких заплановано здійснювати протягом року, а отже закупівля сталі листової з очікуваною вартістю 4078800,00 грн., згідно оголошення № UА-2018-10-11-000365-а від 11.10.2018 року здійсненна у відповідності до річного плану закупівель.

Крім цього, позивач вказує, що остаточний варіант тендерної пропозиції розміщений після проведення аукціону, не є складовою тендерної пропозиції, вимоги до якої визначені ч. 1 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі».

За результатами аукціону, можлива зміна ціни пропозиції учасника, визнаного переможцем. Зазначене зумовлює при оформленні договору про закупівлю, зокрема, в додатках до договору поставки які є невід'ємними частинами договору, зазначення ціни кожної позиції предмету закупівлі, що визначений Додатком 3 до тендерної документації.

Замовник самостійно приймає рішення щодо оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі» за наявності однієї підстав, тобто 1) у випадку закінчення строку його дії, 2) виконання договору, розірвання договору. |

Дія договору закінчилась 31.12.2018, а отже строк публікації звіту про виконання договору припадав на 01.01.2019, 02.01.2019, 03.01.2019.

ТОВ «Вартіс» у складі тендери пропозиції завантажено договір поставки № П-660539/01/18 від 14.12.2018, укладені між учасником процедури закупівлі - ТОВ «Вартіс» та виробником предмету закупівлі - ТОВ «Метінвест-СМЦ». Відповідно, учасником процедури закупівлі - ТОВ «Вартіс» виконано вимогу пункту 3.1 пункту 1 Таблиці 2 Додатку 2 до Тендерної документації, затверджені рішенням тендерного комітету від 11.10.2018.

На думку позивача всі викладені в позовній заяві обставини та факти підтверджуються письмовими доказами.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що державний фінансовий контроль забезпечується органом ДФК через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Для кожного з цих видів контролю законодавчо визначений (особливий) порядок та мету проведення, в тому числі і завдання, які покладаються на орган ДФК в розрізі окремого з них.

Головними завданнями органу ДФК є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

З врахуванням встановлення за результатами попереднього аналізу наявної в електронній системі закупівель інформації за закупівлею за Ю: UА -2018-10-11-000365-а ознак порушень Західним офісом було прийнято рішення про початок моніторингу вказаної закупівлі (наказ Західного офісу від 24.02.2020 № 40).

Відповідно до оприлюднених в електронній системі закупівель (ІТС «РrоZоrrо») інформації та документів станом на час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі, замовником звіт про виконання договору не оприлюднено. На підтвердження зазначеного відповідачем додані скрінкопії оприлюдненої в електронній системі закупівель (ІТС «РrоZоrrо») інформації щодо закупівлі за ID: UА-2018-10-11-000365-а, в тому числі станом на час прийняття рішення про проведення моніторингу.

Надана позивачем копія веб-сторінки не містить відомостей про оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю за процедуро закупівлі за ID: UА-20І8-І0-11-000365-а.

Перебування закупівлі у статусі «завершена», ще не свідчить про виконання договору, укладеного за результатами такої закупівлі, чи про закінчення строку дії договору чи формування і опублікування звіту про виконання договору про закупівлю.

Інформація про виконання сторонами укладеного за результатами закупівлі договору поставки від 19.11.2018 №СВРЗ-О3-22-18-172/Ю зобов'язань за таким договором в електронній системі закупівель відсутня. Строк дії договору не є терміном дії зобов'язання. Закінчення строку дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов'язань.

Отже, рішення про початок моніторингу закупівлі прийнято з врахуванням відсутності в електронній системі закупівель інформації щодо виконання договору, укладеного за результатами проведеної закупівлі за ID: UА-2018-10-11-000365-а та відсутності оприлюдненого звіту про виконання договору про закупівлю.

Під час моніторингу Західним офісом опубліковано запит до замовника (позивача) щодо обсягів виконання сторонами договірних зобов'язань за договором від 19.11.2018 №СВРЗ-ОЗ- 22-18-172/10, здійснення платежів за вказаним договором та пояснення причини і підстав не оприлюднення звіту про виконання договору. Замовником під час моніторингу формально надано відповідь, однак питання щодо причини і підстав не оприлюднення звіту про виконання договору ним були упущені і залишились без відповіді.

За результатами моніторингу закупівлі UА-2018-10-11-000365-а відповідачем правомірно складено висновок про результати моніторингу, із встановленими порушеннями, який оприлюднено в електронній системі закупівель 03.03.2020 року.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 10.04.2020 року у даній справі відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою суду від 22.06.2019 року судом постановлено про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження.

Судом встановлені наступні обставини:

03.03.2020 року відповідачем складено висновок про результати моніторингу закупівлі UА-2018-10-11-000365-а № 104 в якому зазначено:

«Предметом аналізу закупівлі були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель філії «Стрийський вагоноремонтний завод» ПАТ «Українська залізниця» (далі - Замовник) на 2018 рік; оголошення про проведення відкритих торгів; тендерну документацію Замовника, затверджену рішенням тендерного комітету від 11.10.2018; реєстр отриманих пропозицій; протокол розкриття тендерних пропозицій; тендерну пропозицію ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВАРТІС» (далі -ТОВ «ВАРТІС»); протокол розгляду тендерних пропозицій №2 від 31.10.2018; повідомлення про намір укласти договір; договір поставки від 19.11.2018 № СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю, оприлюднену Замовником 28.02.2020 відповідь на запит Західного офісу Держаудитслужби.

Відповідно до вимог статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.

Під час моніторингу встановлено, що Замовником 11.10.2018 оголошено відкриті торги щодо закупівлі Сталь листова 4x1500x6000 ст.09Г2С (предмет закупівлі визначено за кодом ДІ< 021:2015:14620000-3- Сплави) з очікуваною вартістю 4 078 800,00 гривень. Водночас, аналізом річного плану Замовника на 2018 рік встановлено, що закупівля сталі листової 4x1500x6000 ст.09Г2С (ДК 021:2015: 14620000-3 - Сплави) з очікуваною вартістю 4 078 800,00 грн. та орієнтовним початком проведення процедури закупівлі - жовтень 2018 року, у вказаному річному плані відсутня.

На письмовий запит Західного офісу Держаудитслужби щодо відсутності закупівлі у річному плані Замовником повідомлено, що 24.11.2017 було опубліковано план закупівель за предметом закупівлі «Товстолистовий прокат» очікуваною вартістю 97 836 720,00 грн. з орієнтовним початком проведення процедури закупівлі у січні 2018 року (№ІТА-Р-2017-11-24-002061-Ь). Згідно діючих стандартів на території України, прокат з товщиною сталевого листа 4 мм і більше належить до «Товстолистовий прокат».

Так, аналізом оприлюдненого Замовником річного плану на 2018 рік встановлено, що відповідно до рядка річного плану № 11А-Р-2017-11-24-002061-Ь заплановано проведення закупівлі товстолистового прокату (ДК 021-2015: 14620000-3 - Сплави), де орієнтовний початок проведення процедури закупівлі вказано - січень 2018 року, очікувана вартість предмету закупівлі у вказаній позиції річного плану Замовника вказана в сумі 97 836 720 гривень. Річним планом закупівель Замовника на 2018 рік закупівля за предметом «Сталь листова 4x1500x6000 ст.09Г2С» не передбачена.

Проведеним аналізом здійснених у 2018 році Замовником закупівель за кодом ДК 021-2015: 14620000-3 - Сплави встановлено, що у 2018 році за предметом «Товстолистовий прокат» закупівлі Замовником не оголошувались та не проводились.

За предметом «Сталь листова 4x1500x6000 ст.09Г2С» Замовником закупівля у 2018 році оголошувалась (із завершенням шляхом укладення договору з переможцем) у лютому (ІТА-2018-02-02-002 8 89-Ь, очікувана вартість - 3 916 801,02 грн.), у червні (ІТА- 2018-06-21-000224-с, 3 831 600,00 грн.), у липні (ІТА-2018-07-02-000188-с, з очікуваною вартістю - 3 831 600,00 грн та ІТА-2018-07-23-000684-а з очікуваною вартістю - 4 078 800,00 грн.), у серпні (досліджувана закупівля ІТА-2018-08-15-000395-с, 4 078 800,00 грн) та у жовтні (досліджувана закупівля ІТА-2018-10-11-000365-а, 4 078 800,00 грн.). Зазначені закупівлі у річному плані Замовника на 2018 рік відсутні.

Таким чином, закупівля у жовтні 2018 року сталі листової 4x1500x6000 ст.09Г2С, 165 т з очікуваною вартістю 4 078 800,00 грн. (ЄІА-2018-10-11-000365-а) здійснена не у відповідності до річного плану, чим недотримано вимоги частини 1 статті 4 Закону.

Проведеним моніторингом відповідності тендерної документації вимогам Закону встановлено, що відповідно до вимог пункту 3.2 розділу III тендерної документації після завершення електронного аукціону учасник повинен завантажити у сканованому вигляді остаточний варіант Тендерної пропозиції (файл формату PDF відповідно до Додатка 1) - з інформацією про ціну пропозиції, за одиницю по кожній позиції предмета закупівлі упродовж 1 (одного) робочого дня (з часу завершення аукціону).

Згідно із статтею 25 Закону учасник має право подавати тендерну пропозицію, вносити до неї зміни або відкликати свою тендерну пропозицію лише до закінчення строку подання тендерних пропозицій. Абзацом 4 частини 5 статті 28 Закону визначено, що Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції.

Законом не передбачено надання учасником документів після закінчення строку подання тендерних пропозицій, окрім тих, які підтверджують відсутність підстав, визначених статтею 17 Закону, у разі визнання його переможцем торгів.

Отже, встановлення Замовником у тендерній документації вимоги щодо надання учасником в процесі його кваліфікації документів, окрім тих, які підтверджують відсутність визначених статтею 17 Закону підстав, суперечить нормам статей 25 та 28 Закону.

При оголошенні Замовником проведення закупівлі товару у пункті 3.1 розділу III тендерної документації вказано, що тендерна пропозиція, яка подається учасником процедури закупівлі, повинна складатися, зокрема, з інформації про субпідрядника (субпідрядників), що не відповідає нормам частини 2 статті 22 Закону (пункт 17).

Відповідно до вимог частини 1 статті 14 Закону подання інформації під час проведення процедури закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.

Водночас, Замовником у тендерній документації (Додаток 6) визначено, що після оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель повідомлення про намір укласти договір переможець торгів повинен протягом 5 днів надати пакет документів завірені печаткою переможця (прошитий, пронумерований з зазначенням кількості скріплених аркушів на звороті останнього аркушу та скріплений підписом та печаткою Учасника) згідно з Додатками 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 та тендерну пропозицію (згідно Додатку 1), що була запропонована в результаті аукціону.

Відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 №39/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.01.2012 №28/20341, який був чинним на дату проведення торгів, відомості з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, (далі - Реєстр) надаються у вигляді витягу з Реєстру та інформаційної довідки.

Однак, проведеним моніторингом встановлено, що на порушення вимог частини 3 статті 17, пункту 2 частини 2 статті 22 Закону, Замовником в Додатку № 6 тендерної документації, вимагається від переможця торгів на підтвердження відсутності підстав, визначених в пункті 2 частині 1 статті 17 Закону, надання переможцем торгів інформації в довільній формі про те, що відомості про юридичну особу, яка є учасником не вносились до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Проведеним моніторингом розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ВАРТІС» встановлено, що в недотримання вимог пункту 3.1, пункту 1, Таблиці Додатку 2 тендерної документації вказаним учасником у складі тендерної пропозиції не надано оригінали документів, які підтверджують стосунки із виробником: сертифікатів дистриб'ютора, представника, дилера тощо або листа виробника про представництво його інтересів.

Отже, на порушення вимог пункту 4 частини 1 статті 30 Закону Замовником не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «ВАРТІС», тендерна пропозиція якого не відповідала умовам тендерної документації, визначено вказаного учасника переможцем торгів (протокол розгляду тендерних пропозицій № 3 від 31.10.2018, повідомлення про намір укласти договір опубліковано 31.10.2018) та укладено з ним договір поставки від 19.11.2018 №СВРЗ-О3-22-18-172/Ю (далі - Договір №СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю) на суму 3 880 849,50 грн. з ПДВ.

За умовами Договору №СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю строк (термін) поставки товарів протягом 5 днів від дня подання заявки покупцем (п. 5.1 договору), договір набирає чинності з моменту його підписання і діє: в частині поставок - до 31.12.2018, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 12.1 договору).

У відповідь на запит органу державного фінансового контролю Замовником 28.02.2020 повідомлено, що згідно Договору №СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю поставок товару та платежів по ньому не проводилось.

Відповідно до вимог абзацу 10 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: звіт про виконання договору - протягом 3 днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання.

З врахуванням відсутності протягом дії Договору №СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю поставок товару та платежів по ньому, а також закінчення строку дії вказаного договору Замовником, на порушення вимог абзацу 10 частини 1 статті 10 Закону, не опубліковані звіт про виконання договору.

2. Висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

За результатами аналізу питання відображення закупівлі у річному плані встановлено недотримання вимог частини 1 статті 4 Закону.

За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог частини 2 статті 22 Закону, норм статтей 25 та 28 Закону.

За результатами аналізу розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог частини 1 статті 30 Закону.

За результатами аналізу оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог частини 1 статті 10 Закону.

За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.

3. Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Західний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, в тому числі вжити заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства, оприлюднення звіту про виконання договору, а також щодо недопущення таких порушень в подальшому, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірні вимоги Державної аудиторської службі України, викладені у висновку від 03.03.2020, за результатами моніторингу закупівлі згідно оголошення № UА-2018-10-11-000365-а від 11.10.2018 протиправним та таким, що не відповідає вимогам Закону.

Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірних вимог з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Згідно із п. 11, п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі»:

- замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;

- моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель;

Західний офіс провів моніторинг позивача щодо закупівлі, як вид контролю.

Згідно із ст. 7/1 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на час спірних закупівель):

1. Моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

2. Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, можуть використовуватися:

інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;

інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;

інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю;

дані органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, замовників та учасників процедур закупівель, що можуть бути отримані органами державного фінансового контролю у порядку, встановленому законом.

3. Рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

4. Строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

5. Протягом строку проведення моніторингу закупівлі орган державного фінансового контролю має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі, повинен надати відповідні пояснення через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі.

6. За результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

7. У висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження;

2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.

Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

8. Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку.

Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

9. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника, уповноважена особа замовником не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

10. У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

11. Якщо замовник не усунув порушення, визначене у висновку, і таке порушення матиме негативний вплив для бюджетів, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю проводить перевірку закупівлі відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про призначення перевірки закупівлі, яке оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття. При цьому процедура закупівлі на період проведення перевірки закупівлі не зупиняється.

12. У разі виявлення під час моніторингу закупівлі порушень щодо невідповідності опублікованих в електронній системі закупівель умов договору про закупівлю від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару), переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури орган державного фінансового контролю може проводити перевірку закупівлі відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про призначення перевірки закупівлі, яке оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття. При цьому дія договору про закупівлю на період проведення перевірки закупівлі не зупиняється.

13. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом розгляду органом оскарження незалежно від прийнятого органом оскарження рішення щодо таких порушень, обставин, підстав.

14. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, після прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі чи після опублікування висновку, протягом наступного робочого дня з дня розміщення скарги суб'єктом оскарження в електронній системі закупівель керівник органу державного фінансового контролю або його заступник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє рішення органу державного фінансового контролю, а замовник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє виконання зобов'язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, щодо тих порушень, обставин, підстав, які стали предметом розгляду органом оскарження, з відповідним повідомленням в електронній системі закупівель.

15. Після оприлюднення рішення органу оскарження замовником у порядку, встановленому цією статтею, виконання зобов'язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, зазначених у висновку, здійснюється в частині, що не були предметом розгляду органом оскарження.

16. У разі оскарження в судовому порядку рішення органу оскарження рішення про початок моніторингу закупівлі не приймається щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом судового розгляду.

17. У разі наявності підстав, визначених частиною другою цієї статті, що містять ознаки порушень та які не були предметом розгляду органом оскарження та/або оскарження у судовому порядку рішення органу оскарження, рішення про початок моніторингу закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення органу оскарження на веб-порталі Уповноваженого органу у порядку, встановленому статтею 18 цього Закону, або після набрання рішенням суду законної сили.

18. Обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.

19. Узагальнена інформація, зазначена в пункті 3 частини першої статті 8 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Уповноваженому органу до 1 березня року, наступного за звітним бюджетним роком.

20. Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

21. Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на час спірного моніторингу), порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель:

1. Моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

2. Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:

інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;

інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;

інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

3. Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

4. Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

5. Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

6. За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

7. У висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

8. Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку.

Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

9. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

10. У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

11. Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Номер протоколу зазначається в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня складання протоколу, а також зазначаються дата та номер відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження.

12. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, що були або є предметом розгляду органом оскарження незалежно від прийнятого органом оскарження рішення щодо таких порушень, обставин, підстав.

13. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, після прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі чи після опублікування висновку, протягом наступного робочого дня з дня розміщення скарги суб'єктом оскарження в електронній системі закупівель керівник органу державного фінансового контролю або його заступник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє рішення органу державного фінансового контролю, а замовник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє виконання зобов'язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, щодо тих порушень, обставин, підстав, що стали предметом розгляду органом оскарження, з відповідним повідомленням в електронній системі закупівель.

14. Після оприлюднення рішення органу оскарження замовником у порядку, встановленому цією статтею, усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, зазначених у висновку, здійснюється в частині, що не була предметом розгляду органом оскарження.

15. У разі оскарження в судовому порядку рішення органу оскарження рішення про початок моніторингу процедури закупівлі не приймається щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом судового розгляду.

16. У разі наявності підстав, визначених частиною другою цієї статті, що містять ознаки порушень та які не були предметом розгляду органом оскарження та/або оскарження у судовому порядку рішення органу оскарження, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення органу оскарження в електронній системі закупівель у порядку, встановленому статтею 18 цього Закону, або після набрання рішенням суду законної сили.

17. Обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.

18. Узагальнена інформація, зазначена у пункті 3 частини першої статті 9 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Уповноваженому органу до 1 березня року, наступного за звітним бюджетним роком.

19. Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

20. Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.

Відповідачем, з врахуванням встановлення за результатами попереднього аналізу наявної в електронній системі закупівель інформації за закупівлею за ID: UА-2018-10-11-000365-а, ознак порушень було прийнято рішення про початок моніторингу вказаної закупівлі (наказ Західного офісу від 24.02.2020 № 40).

Моніторинг закупівлі - це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Для такого аналізу використовуються, зокрема, інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно із ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на час спірних закупівель), оприлюднення інформації про закупівлю:

1. Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:

оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень;

оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;

протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;

повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;

інформацію про відхилення тендерної пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;

договір про закупівлю - протягом двох днів з дня його укладення;

повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін;

звіт про виконання договору - протягом трьох днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання;

звіт про укладені договори - протягом одного дня з дня укладення договору.

Відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

2. Інформація, зазначена у частині першій цієї статті, може додатково оприлюднюватися замовником в інших засобах масової інформації, на веб-сайтах замовника (у разі наявності) або веб-сайтах відповідних органів влади, органів місцевого самоврядування.

3. Тендерні процедури закупівлі не можуть проводитися до/без оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу згідно із частиною першою цієї статті.

4. Оголошення про проведення процедури закупівлі у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов'язково додатково оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну:

для товарів і послуг - 133 тисячам євро;

для робіт - 5150 тисячам євро.

Курс євро визначається згідно з офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день надання для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі.

5. Доступ до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу безоплатно через авторизовані електронні майданчики.

Уповноважений орган забезпечує оприлюднення інформації про закупівлі, зазначеної у частині першій цієї статті, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», у тому числі у формі відкритих даних.

Веб-портал Уповноваженого органу повинен відповідати встановленим законодавством вимогам щодо захисту інформації.

Позивач не спростував твердження відповідача, що відповідно до оприлюднених в електронній системі закупівель (ІТС «РrоZоrrо») інформації та документів станом на час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі, ним звіт про виконання договору не оприлюднено.

З наданих позивачем до справи доказів, також не вбачається відомостей про оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю за процедуро закупівлі за ID: UА -20І8-І0-11-000365-а.

Також, позивачем не надано доказів про наявність в електронній системі закупівель інформації про виконання сторонами укладеного за результатами закупівлі договору поставки від 19.11.2018 №СВРЗ-ОЗ-22-18-172/Ю своїх зобов'язань згідно цього ж договору.

Судом враховуються аргументи відповідача про те, що рішення про початок моніторингу закупівлі прийнято з врахуванням відсутності в електронній системі закупівель інформації щодо виконання договору, укладеного за результатами проведеної закупівлі за ID: UА-201 8-10-11-000365-а та відсутності оприлюдненого звіту про виконання договору про закупівлю, що узгоджується із вищевказаними вимогами законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що під час моніторингу Західним офісом опубліковано запит до Замовника щодо обсягів виконання сторонами договірних зобов'язань за договором від 19.11.2018 №СВРЗ-ОЗ- 22-18-172/10, здійснення платежів за вказаним договором та пояснення причини і підстав не оприлюднення звіту про виконання договору.

Замовником під час моніторингу надано відповідь, однак питання щодо причини і підстав не оприлюднення звіту про виконання договору, відповіді не надано.

Крім цього, судом враховуються аргументи відповідача про те, що за результатами розгляду тендерної пропозиції Замовником переможцем торгів визначено ТОВ «ВАРТІС», з яким 19.11.2018 укладено договір поставки №СВРЗ-О3-22-18- 172/Ю на суму 3 880 849,50 грн. з ПДВ. За умовами вказаного договору строк (термін) поставки товарів - протягом 5 днів від дня подання заявки покупцем (п. 5.1 договору), договір набирає чинності з моменту його підписання і діє: в частині поставок - до 31.12.2018, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 12.1 договору).

Відповідно до опублікованої 28.02.2020 Замовником відповіді (пояснення) на запит Західного офісу в електронній системі закупівель, згідно Договору №СВРЗ-О3-22-18-172/Ю поставок товару та платежів не проводилось.

За результатами моніторингу закупівлі UА-2018-10-11-000365-а, складено висновок про результати моніторингу, який оприлюднено в електронній системі закупівель 03.03.2020 року.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.

Форма річного плану закупівель затверджена наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку) від 22.03.2016 №490 «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.03.2016 за № 449/28579 (далі - Наказ Мінекономрозвитку № 490). При цьому, відповідно до пункту 2 Наказу Мінекономрозвитку № 490 формами документів, зазначених у пункті 1 цього наказу, затверджуються обов'язкові поля, що заповнюються замовником шляхом унесення в них наявної інформації в електронній системі закупівель.

Моніторингом встановлено, що Замовником 11.10.2018 року оголошено відкриті торги щодо закупівлі Сталь листова 4x1500x6000 ст.09Г2С (предмет закупівлі визначено за кодом ДК 021:2015:14620000-3 - Сплави) з очікуваною вартістю 4 078 800,00 гривень.

Відповідач зазначає, що згідно річного плану Замовника на 2018 рік встановлено, що закупівля сталі листової 4x1500x6000 ст.09Г2С (ДК 021:2015: 14620000-3 - Сплави) з очікуваною вартістю 4 078 800,00 грн. та орієнтовним початком проведення процедури закупівлі - жовтень 2018 року, у вказаному річному плані відсутня.

На письмовий запит Західного офісу Держаудитслужби щодо відсутності закупівлі у річному плані, позивачем повідомлено, що 24.11.2017 було опубліковано план закупівель за предметом закупівлі «Товстолистовий прокат» очікуваною вартістю 97 836 720,00 грн. з орієнтовним початком проведення процедури закупівлі у січні 2018 року (№UА-Р-2017-11-24- 002061-Ь). Згідно діючих стандартів на території України, прокат з товщиною сталевого листа 4 мм і більше належить до «Товстолистовий прокат».

Згідно оприлюдненого позивачем річного плану на 2018 рік встановлено, що відповідно до рядка річного плану № UA-Р-2017-11-24-002061-b заплановано проведення закупівлі товстолистового прокату (ДК 021-2015: 14620000-3 - Сплави), де орієнтовний початок проведення процедури закупівлі вказано - січень 2018 року, очікувана вартість предмету закупівлі у вказаній позиції річного плану Замовника вказана в сумі 97 836 720 грн. Річним планом закупівель Замовника на 2018 рік закупівля за предметом «Сталь листова 4x1500x6000 ст.09Г2С» не передбачена.

Також відповідач вказує, що проведеним аналізом здійснених у 2018 році Замовником закупівель за кодом ДК021- 2015: 14620000-3 - Сплави встановлено, що у 2018 році за предметом «Товстолистовий прокат» закупівлі Замовником не оголошувались та не проводились.

Відповідно позивачем не спростовано твердження відповідача, що закупівля у жовтні 2018 року сталі листової 4x1500x6000 ст.09Г2С, 165 т з очікуваною вартістю 4 078 800,00 грн. (UA-2018-10-11-000365-а) здійснена не у відповідності до річного плану, чим недотримано вимоги частини 1 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно із вимогами ч. 3 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Переможець торгів у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.

Уповноважений орган щороку до 20 січня та додатково в разі потреби оприлюднює інформацію про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним, на веб-порталі Уповноваженого органу.

Згідно із вимогами п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Проведеним моніторингом встановлено, що на порушення вимог частини 3 статті 17, пункту 2 частини 2 статті 22 Закону, Замовником в Додатку № 6 тендерної документації, вимагається від переможця торгів на підтвердження відсутності підстав, визначених в пункті 2 частині 1 статті 17 Закону, надання переможцем торгів інформації в довільній формі про те, що відомості про юридичну особу, яка є учасником не вносились до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, а не у формі витягу чи інформаційної довідки з вказаного реєстру.

Згідно із вимогами ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі», порядок подання тендерних пропозицій.

1. Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система повинна забезпечити можливість подання пропозиції всім особам на рівних умовах.

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота). Отримана тендерна пропозиція вноситься автоматично до реєстру, форма якого встановлюється Уповноваженим органом.

2. Тендерна пропозиція повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі.

3. Тендерні пропозиції, отримані електронною системою закупівель після закінчення строку їх подання, не приймаються та автоматично повертаються учасникам, які їх подали.

4. Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерних пропозицій.

Учасник має право:

відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції;

погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції та наданого забезпечення тендерної пропозиції.

5. Учасник має право внести зміни або відкликати свою тендерну пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються в разі, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій.

Згідно із вимогами ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі», розгляд та оцінка тендерних пропозицій.

1. Оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.

Критеріями оцінки є:

у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна;

у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, експлуатаційні витрати, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів.

2. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.

3. У разі якщо для визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції крім ціни застосовуються й інші критерії оцінки, у тендерній документації визначається їх вартісний еквівалент або питома вага цих критеріїв у загальній оцінці тендерних пропозицій. Питома вага цінового критерію не може бути нижчою ніж 70 відсотків, крім випадку застосування процедури конкурентного діалогу.

4. Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель.

У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.

5. У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначає відповідність учасників кваліфікаційним критеріям до проведення автоматичної оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.

За результатами розгляду складається протокол розгляду тендерних пропозицій за формою, встановленою Уповноваженим органом, та оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.

Якщо за результатами розгляду тендерних пропозицій до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж двох учасників, процедура закупівлі відміняється.

Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції.

6. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

7. Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

За результатами моніторингу встановлено, що на порушення вимог статей 25 та 28 Закону про закупівлі у пункті 3.2 розділу III тендерної документації Замовником включено неправомірну умову, а саме: після завершення електронного аукціону учасник повинен завантажити у сканованому вигляді остаточний варіант тендерної пропозиції з інформацією про ціну пропозиції за одиницю по кожній позиції предмета закупівлі упродовж одного робочого дня (з часу завершення аукціону).

Вказане по суті суперечить тому, що учасник має право подавати тендерну пропозицію, вносити до неї зміни або відкликати свою тендерну пропозицію лише до закінчення строку подання тендерних пропозицій. Після оцінки пропозицій замовником здійснюється розгляд тендерних пропозицій (починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною). Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір. Законом про закупівлі не передбачено можливості надання учасником документів після закінчення строку подання тендерних пропозицій (в тому числі в період його кваліфікації замовником), окрім тих, які підтверджують відсутність підстав, визначених статтею 17 Закону, у разі визнання його переможцем торгів.

Законом про закупівлі не передбачено можливості подання учасником остаточної тендерної пропозиції після її оцінки системою та розгляду замовником.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позивачем жодними належними та допустимими доказами не спростовано правомірність викладеного у висновку про результати моніторингу спірної закупівлі.

З цих же підстав судом враховуються заперечення відповідача викладені у відзиві на позов.

Відповідно позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі відокремленого підрозділу товариства - філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» (82405, Львівська область, м. Стрий, вул. Зубенка, 2) до Західний офіс Держаудитслужби (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 8) про визнання протиправною та скасування вимоги, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі 28.09.2020 року.

Суддя Гавдик З.В.