Ухвала від 01.10.2020 по справі 360/3595/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

01 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3595/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академінка Богомольця, буд. 10) про визнання бездіяльності протиправною дій,

ВСТАНОВИВ:

29 вересня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, в якому просить:

- визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший слідчий слідчого відділу ГУ НП, до посади на день звільнення із служби- старший дізнавач відділення дізнання Лисичанського МВ МВС України в Луганській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України» затвердженого Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.12.2019, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший слідчій відділу поліції ГУ НП, до посади на день звільнення із служби - старший дізнавач відділення дізнання Лисичанського МВ УМВС України в Луганській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України» введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: Посадовий оклад, Оклад за спеціальним званням майор поліції, Надбавка за вислугу років, Надбавка за службу в умовах режимних обмежень, Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, Нічні, Премія, Індексація.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органу внутрішніх справ (міліції) з 2003 року. Був звільнений з посади - старший дізнавач відділення дізнання Лисичанського МВ УМВС України в Луганській області у званні майор міліції, з загальним стажем 20 років.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримую пенсію відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

24.02.2020, враховуючи набрання 05.03.2019 законної сили рішення у справі № 826/3858/18 Позивач звернувся до Відповідача із заявою (в форматі електронного звернення), в якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про оклад за відповідною посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугою років в розмірах, відповідно до Постанови № 704, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (із зазначенням найменування, суми і розміру у відсотках усіх щомісячних (що мають постійний характер), додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом № 2262-ХІІ для обчислення розміру пенсії, а з також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються) - тобто за формою додатка 2 Порядку № 45 (в редакції станом на 01.01.2016).

Відповідач, своїм листом від 11.03.2020 № 24-лк, стосовно виготовлення і направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії до Головноого управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомив Позивача, про те, що відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи викладене, Позивач вважає, що дії Відповідача щодо відмови Позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому їх слід визнати протиправними, а Відповідача належить зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення Позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з врахуванням положень Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

03.08.2020 до позивача надійшла відповідь від ЛК Головного управління МВС України в Луганській області за №9/199/1 від 23.07.2020. В листі зазначено, що розмір середнього грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 станом на 01.09.2019 за посадою поліцейського - старший слідчій відділу поліції ГУ НП в Луганській області, становив: посадовий оклад-2500.00 грн, оклад за спеціальним званням поліції- 1837.00гр, надбавка за вислугу років - 1248.00гр, надбавка за службу в умовах режимних обмежень -289.00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 2474 грн, нічні-138.00 грн, індексація-887.00 грн, премія-(68%)-5428.00 грн.

У наданій відповіді зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017р №782 було внесено зміни до п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверженого ПКМУ№ 1078 від 17.07.2003, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». Таким чином нарахування та виплата індексації грошових доходів поліцейських Національної поліції України здійснюється з листопада 2017 року, та її розмір становить-887,09 грн. на місяць.

27.08.2020 позивач офіційно звернувся із заявою до Міністерство внутрішніх справ України у якій просив: «Виготовити Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, довідку на моє ім'я, про розмір грошового забезпечення з повного реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.09.2019, для перерахунку пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад-2500.00 гр., оклад за спеціальним званням підполковник міліції-2000.00гр., надбавка за вислугу років (35%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень ,. надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, нічні премія індексація .

24.09.2020 позивач отримав відповідь з Департаменту персоналу, організації освітної і наукової роботи МВС України, у якому йшлося про відмову йому у наданні довідки на перерахунок пенсії у зв'язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України на перерахунок пенсії відповідній категорії пенсіонерів.

З відмовою Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку на ім'я позивача, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейським Національної поліції починаючи з 01.09.2019 позивач не погоджується.

Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні тощо.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні тощо.

Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, вважаю за доцільне здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

З метою виконання обов'язку, покладеного на суд частиною четвертою статті 9 КАС України, щодо вжиття визначених законом заходів, суд прийшов до висновку про необхідність витребування від сторін доказів, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Що стосується клопотання про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення відповідно до ст. 382 КАС України, то його вирішення на стадії відкриття провадження в адміністративній справі КАС України не передбачено. Зазначене клопотання буде вирішено за наслідками розгляду справи.

Оглядом позовної заяви встановлено, що позивач просить залучити до участі у справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Оскільки рішення у справі може виплинути на права та законні інтереси засновника, суд вважає за необхідне з власної ініціативи залучити Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 49, 77, 80, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною дій.

Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Залучити як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, буд. 9).

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

СуддяІ.В. Тихонов