Іменем України
01 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3262/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом адвоката Суткової Рени Агабєковни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
01.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Суткової Рени Агабєковни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок часткової виплати суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку відповідача.
13.11.2019 позивач звернувся до відповідача, зокрема щодо здійснення перерахунку з 01.01.2018 та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 04.12.2019 № 18310/03-01 відповідач повідомив про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано протиправним та не чинними пункти 1, 2 постанови № 103. Разом з цим зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Іншого на теперішній час не передбачено, а тому, пенсія нараховується та виплачується згідно вимог чинного законодавства.
06.12.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, посилаючись на рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, серед іншого про проведення перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач листом від 27.12.2019 № 1091/3-11 повідомив про відсутність правових підстав для виконання рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19 та для перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії. Пенсія нарахована та виплачується згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугою років станом на 01.12.2017 по пенсійній справі ОСОБА_1 , пенсія позивача складалась із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; та сум додаткових видів грошового забезпечення: за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10%; надбавка за особливо важливі завдання 100%; премія 90%; всього - 4192,47 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 2934,73 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО учасника бойових дій. У підсумку пенсія позивача склала 3337,73 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018 по пенсійній справі ОСОБА_1 , пенсія позивача складалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього: 9195.00 грн. Основний розмір пенсії складав 70 % грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії учаснику АТО учаснику бойових дій. У підсумку пенсія позивача з надбавками склала 6839,50 грн.
З наданого органом Пенсійного фонду України розрахунку пенсії за вислугу років станом на 26.08.2020 по пенсійній справі № 1201010863 ОСОБА_1 пенсія позивача складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього - 9195,00 грн. Основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням доплати, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%). При розрахунку пенсії враховано надбавку до пенсії як інваліду війни 3 групи при виконанні обов'язків військової служби. У підсумку пенсія позивача (з надбавками) склала 8609,23 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3348,98 грн. та підвищення 3501,77 (100% від 3501,77 грн): згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3501,77 грн, з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 1750,89 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 2626,33 грн; з 01.01.2020 - 100% щомісячно 100% від підвищення: 3501,77 грн.
Суми нарахованої та виплаченої пенсії позивачу відображені у довідках про доходи пенсіонера позивача № 289 від 19.08.2020, № 290 від 19.08.2020, № 291 від 19.08.2020, №292 від 19.08.2020, № 285 від 19.08.2020.
Як вбачається, відповідачем при перерахунку пенсії позивачу частково виплачувалась сума підвищення до пенсії: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75%, а з 01.01.2020 - 100 % щомісячно від підвищення, що є незаконним та протиправним.
17.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позов (арк. спр. 34-37) в якому відповідач заперечує проти позову та зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262).
Починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
У зв'язку з надходженням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.03.2018 № ФЕ38580 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
З наведеного слідує, що виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262, дає можливість відповідачу зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Постанова КМУ № 103 на час здійснення перерахунку пенсії була чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 12.03.2018 № ФЕ38580, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Однак пенсія ОСОБА_1 виплачувалася у повному обсязі без врахування поетапного підвищення, що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії від 16.04.2018 но ПКМУ № 704 у розмірі 10038,21 грн, як до перерахунку, оскільки пенсія після перерахунку мала бути меншою розміру, а якщо пенсія після перерахунку зменшується, то її залишають у попередньому розміру.
Попередній розмір пенсії був вищим, оскільки були враховані додаткові види грошового забезпечення на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 у справі № 428/11103/16-а.
Надалі, постановою Верховного Суду від 14.05.2019 у справі № 428/11103/16-а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 у справі №428/11103/16-а скасовано в частині визнання протиправними дій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та одноразової грошової допомоги при звільненні. В цій частині ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У зв'язку з цим виключено з абзацу п'ятого резолютивної частини постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 словосполучення: "винагороди за АТО", "грошової допомоги на оздоровлення", "матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" та "одноразової грошової допомоги при звільненні".
На виконання постанови Верховного суду від 14.05.2019 по справі №428/11103/16-а головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробило новий перерахунок пенсії позивачу з 01.06.2019 (з урахуванням Постанови № 704).
Таким чином, вимоги позивача провести перерахунок саме з 05.03.2019 безпідставні, оскільки ОСОБА_1 до 01.06.2019 отримував пенсію у повному обсязі (100%).
Після перерахунку з 01.06.2019 позивачу виплачувалася пенсія у розмірі 5975,31 грн: попередній розмір пенсії - 3348,98 грн та 75% від підвищення - 2626,33 грн.
З 01.01.2020 пенсія позивача складає 8587,03 грн.
Враховуючи викладене, виплата пенсії здійснюється відповідно до діючого законодавства.
Зважаючи на наявність у Кабінету Міністрів України повноважень на визначення порядку та умов перерахунку пенсії, які призначені відповідно до Закону №2262, на те, що до 05.03.2019 чинні норми п. 1, 2 Постанови № 103 передбачають виплату підвищень у розмірі з січня 2018 - 50%; з січня 2019 - 75%, відповідач вважає, що дії, які. полягали у врахуванні положень норм ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 при перерахунку та виплаті пенсії, є правомірними.
Після рішення Окружного адміністративного суду України від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 прийнято порядок виплати пенсій, визначений у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 № 804 (далі - Постанова № 804).
Тому виплата пенсії позивачу повинна здійснюватися у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Також слід зазначити, що за загальним правилом, передбаченим пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок № 45), якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
За цим правилом з метою збереження рівня соціального захисту осіб, яким пенсії були перераховані відповідно до Постанови № 103, після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 пенсійні виплати, у тому числі позивачеві, продовжуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням. Пенсія позивачу виплачується у розмірі, визначеному станом на січень 2018 року.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 27-29).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, є внутрішньо переміщеною особою, та є особою з інвалідністю 3 групи, має статус учасника бойових дій, що підтверджено даними паспорта громадянина України (арк. спр. 4), довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера (арк.спр. 6), довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 7) посвідчення учасника бойових дій та особи з інвалідністю (арк. спр. 8, 9).
14.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахування позиції Верховного Суду у справі № 160/3586/19 (арк. спр. 10).
Листом № 18310/03-01 від 04.12.2019 відповідач повідомив про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано протиправним та не чинними пункти 1, 2 постанови № 103. Разом з цим зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Іншого на теперішній час не передбачено (арк. спр. 11).
06.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, посилаючись на рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, серед іншого про проведення перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (арк. спр. 12).
Листом № 1091/3-11 від 27.12.2019 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для виконання рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19 та для перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії. Пенсія нарахована та виплачується згідно вимог чинного законодавства (арк. спр. 13-14).
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугою років станом на 01.12.2017 по пенсійній справі ОСОБА_1 , пенсія позивача складалась із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; та сум додаткових видів грошового забезпечення: за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10%; надбавка за особливо важливі завдання 100%; премія 90%; всього - 4192,47 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 2934,73 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО учасника бойових дій. У підсумку пенсія позивача склала 3337,73 грн (арк. спр. 15).
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018 по пенсійній справі ОСОБА_1 , пенсія позивача складалась із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього 9195,00 грн. Основний розмір пенсії складав 70 % грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії учаснику АТО учаснику бойових дій. У підсумку пенсія позивача з надбавками склала 6839,50 грн (арк. спр. 16).
Згідно з розрахунку пенсії за вислугу років станом на 26.08.2020 по пенсійній справі № 1201010863 ОСОБА_1 пенсія позивача складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього - 9195,00 грн. Основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням доплати, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%). При розрахунку пенсії враховано надбавку до пенсії як інваліду війни 3 групи при виконанні обов'язків військової служби. У підсумку пенсія позивача (з надбавками) склала 8609,23 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3348,98 грн. та підвищення 3501,77 (100% від 3501,77 грн): згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3501,77 грн, з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 1750,89 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 2626,33 грн; з 01.01.2020 - 100% щомісячно 100% від підвищення: 3501,77 грн (арк. спр. 17).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою 1201009195 від 10.11.2015 позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом № 2262-ХІІ основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення в розмірі 9943,71 грн, з 10.11.2015 (арк. спр. 50).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою 1201009195 від 11.04.2016 позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-ХІІ основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення становить 9635,21 грн, з урахуванням підвищень учаснику бойових дій розмір пенсії 9957,71 грн з 11.04.2016 (арк. спр. 51).
Відповідно до перерахунку пенсії від 09.12.2016 позивачу перерахована пенсія з 01.01.2016 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2377,10 грн, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 90%, всього - 3983,60 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 2788,52 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО - 268,50 грн, учасника бойових дій - 40,00 грн. У підсумку пенсія позивача склала 3097,02 грн (арк. спр. 60).
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1201009041 за дорученням № Д 1201009041 від 09.12.2015 позивачу розрахована доплата: листопад - 2167,91 грн, грудень 2015 року - 3097,02 грн (арк. спр. 60 зв.б.).
Відповідно до перерахунку пенсії від 26.04.2017 позивачу перерахована пенсія з 01.05.2017 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 90% - 12158,08 грн, всього - 13764,58 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 9635,21 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО - 328,00 грн, учасника бойових дій - 40,00 грн. У підсумку пенсія позивача склала 10003,21 грн (арк. спр. 52).
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1201009195 за дорученням № Д 1201009195/2 від 26.04.2017 позивачу розрахована доплата: листопад 4792,69 грн, з грудня 2015 року по квітень 2017 року у сумі 6846,69 грн (арк. спр. 52 зв.б.).
Відповідно до перерахунку пенсії від 22.06.2017 позивачу перерахована пенсія з 01.07.2017 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 90% - 12158,08 грн, всього - 13764,58 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 9635,21 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО - 328,00 грн, учасника бойових дій - 40,00 грн. У підсумку пенсія позивача склала 10003,21 грн (арк. спр. 53).
Відповідно до перерахунку пенсії від 01.10.2017 позивачу перерахована пенсія з 01.07.2017 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1065,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 416,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 90% - 12158,08 грн, всього - 13764,58 грн. Основний розмір пенсії складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 9635,21 грн. При розрахунку пенсії враховано підвищення та надбавки як учасника АТО - 328,00 грн, учасника бойових дій - 40,00 грн. У підсумку пенсія позивача склала 10038,21 грн (арк. спр. 39).
Згідно з перерахунком пенсії від 16.04.2018 позивачу перерахована пенсія з 01.05.2018 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього: 9195,00 грн. Основний розмір пенсії складав 70 % грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії учаснику АТО - 363,00 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, всього - 10038,21 грн. Підстава перерахунку (Грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, пункт 1 перерахунок з 01.01.2018) (арк. спр. 54).
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від березня 2018 року ОСОБА_1 за посадою начальник відділення забезпечення становить: посадовий оклад - 4790,00 грн, оклад за військове звання 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3065,00 грн, всього - 9195,00 грн (арк. спр. 55).
Відповідно до перерахунку пенсії від 18.05.2018 позивачу перерахована пенсія з 01.06.2018 з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340.00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього: 9195,00 грн. Основний розмір пенсії складав 70 % грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії учаснику АТО - 363,00 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, всього - 10038,21 грн (арк. спр. 56).
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1201009195 за дорученням № Д 1201009195/11 від 18.05.2018 позивачу розрахована доплата - травень 2018 року у сумі 10038,21 грн (арк. спр. 56 зв.б.).
Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі № 1201010863 ОСОБА_1 з 01.06.2019 пенсія позивача складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього - 9195,00 грн. Основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії учаснику АТО - 374,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн. У підсумку пенсія позивача (з надбавками) склала 6850,75 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3348,98 грн та підвищення 2626,33 грн (75 % від 3501,77 грн): згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3501,77 грн, з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 1750,89 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 2626,33 грн; з 01.01.2020 - 100% щомісячно 100% від підвищення: 3501,77 грн (арк. спр. 45).
На підставі розпорядження на перерахунок пенсії від 24.05.2019 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.06.2019 з урахування постанови Верховного Суду від 14.05.2019 (арк. спр. 46).
01.06.2019 позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-ХІІ основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення в розмірі 3348,98 грн, з 01.06.2019 (арк. спр. 43).
Відповідно до перерахунку пенсії від червня 2019 року по пенсійній справі № 1201010863 ОСОБА_1 з 01.07.2019 пенсія позивача складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3065,00 грн; премія - 0%; всього - 9195,00 грн. Основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 6436,50 грн, з урахуванням доплати, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 1609,13 грн. При розрахунку пенсії враховано надбавку до пенсії як інваліду війни 3 групи - 469,20 грн, при виконанні обов'язків військової служби- 50,00 грн. У підсумку пенсія позивача (з надбавками) склала 8564,83 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3348,98 грн та підвищення 2626,33 грн (75 % від 3501,77 грн): згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3501,77 грн, з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 1750,89 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 2626,33 грн; з 01.01.2020 - 100% щомісячно 100% від підвищення: 3501,77 грн (арк. спр. 47).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262- ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262- ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції:"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.".
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
Таким чином, 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18 визнано нечинним п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України № 2262, постанов КМУ № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
З цього приводу, Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 дійшов висновку, що у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Разом з цим, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідач почав застосовувати норми Постанови № 103 при перерахунку пенсії позивача з 01.06.2019 року (арк. спр. 45).
Згідно з частини другої статті 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому, суд вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.06.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Посиланням відповідача щодо застосування до спірних правовідносин норми Постанови № 103, суд вважає безпідставними з мотивів викладених в рішенні суду.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393». Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018 і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Крім того, суд наголошує, що за приписами статті 51 Закону № 2262-ХІІ При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262- ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
У зв'язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.06.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262-XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
З викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність посилання відповідача щодо пропуску строку звернення позивача до суду.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005).
Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок дій відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії, але зважаючи на обставини справи, самі по собі дії відповідача не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, визначений спосіб захисту, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача.
Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд не вирішує, оскільки позивач відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги адвоката Суткової Рени Агабєковни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ідентифікаційний код 21782461) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з 01.06.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива