Рішення від 21.09.2020 по справі 340/1332/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1332/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Ярошук Т.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719)

представник: Яцула В.А.

відповідач: Макіївське професійне училище соціальної реабілітації ім. А.С. Макаренка (28314, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Балахівка, вул. Шкільна, 5, код ЄДРПОУ 02542490)

представники: Чорномор Р.Г., Должанська А.І.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10, код ЄДРПОУ 00027677)

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (надалі - УДСНС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до Макіївського професійного училища соціальної реабілітації ім. А.С. Макаренка (надалі - Макіївське ПУСР ім. А.С. Макаренка) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позов УДСНС у Кіровоградській області мотивовано тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлях, що використовуються Макіївським ПУСР ім. А.С. Макаренка та розташовані за адресою: вул. Шкільна, 5, смт. Балахівка, Петрівський район, Кіровоградська область, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, про що складено акт №15 від 29.01.2020 року. У зв'язку з виникненням такої загрози, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач на підставі цього акту просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді зупинення експлуатації будівель адміністративного корпусу, спортивного залу, котельної, їдальні та контрольно-пропускного пункту Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, що знаходяться за адресою: вул. Шкільна, 5, смт. Балахівка, Петрівський район, Кіровоградська область, шляхом заборони їх використання (експлуатації) відповідачем та опечатуванням (опломбуванням) вхідних дверей до вказаних будівель.

Ухвалою судді від 30.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за вказаним позовом та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою від 22.05.2020 року суд залучив до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Міністерство освіти і науки України.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ним частково усунуто порушення вимог пожежної та техногенної безпеки, які зазначені в акті №15 від 29.01.2020 року, зокрема ті, які створювали загрозу для життя та здоров'я людей. Крім того, зазначив, що фінансування Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка здійснюється Міністерством освіти і науки України, до якого відповідач упродовж 2017 - 2020 років неодноразово звертався з листами щодо виділення коштів на здійснення заходів пожежної безпеки, проте вказані потреби були задоволені лише частково. З цих підстав відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позову, посилаючись на те, що на необхідність облаштування будівлі училища системою пожежної сигналізації відповідачу вказувалося ще з 2018 року.

Пояснення щодо позову та відзиву від третьої особи не надходили.

Ухвалою від 09.07.2020 року суд на підставі пункту 4 частини 1 статті 236 КАС України за клопотанням представників сторін зупинив провадження у цій справі до 21.09.2020 року.

Ухвалою від 21.09.2020 року суд відмовив у задоволенні клопотань представників сторін про продовження процесуального строку зупинення провадження у цій справі та поновив провадження у ній.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Макіївське ПУСР ім. А.С. Макаренка є державним закладом професійної (професійно-технічної) освіти для дітей, які потребують особливих умов виховання, що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України. З 11.08.1997 року училище зареєстроване як юридична особа, адресою його місцезнаходження з 09.09.2014 року є: Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Балахівка, вулиця Шкільна, 5. (а.с. 37 - 43)

Наказом Міністерства освіти і науки України "Про тимчасове переведення учнів (вихованців) Макіївського професійного училища соціальної реабілітації ім. А.С. Макаренка" №915 від 07.08.2014 року виконуючому обов'язки директора Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка наказано здійснити комплекс заходів щодо переведення учнів (вихованців) Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка до Балахівської школи соціальної реабілітації (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Балахівка) на період проведення антитерористичної операції у Донецькій області. (а.с. 58)

Наказом Міністерства освіти і науки України "Про ліквідацію Балахівської школи соціальної реабілітації" №1399 від 21.11.2016 року Макіївському ПУСР ім. А.С. Макаренка передано майно, обладнання, інші товарно-матеріальні цінності, що знаходяться на балансі Балахівської школи соціальної реабілітації. (а.с. 59 - 61)

Наказом Петрівського районного сектору УДСНС України у Кіровоградській області №39 від 12.129.2019 року "Про проведення позапланової перевірки" призначено проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, розташованого за адресою: вул. Шкільна, 5, смт. Балахівка, Петрівський район, Кіровоградська область, у період з 27.01.2020 року по 29.01.2020 року. (а.с. 15)

Посадовими особами Петрівського районного сектору УДСНС України у Кіровоградській області на підставі посвідчення №15 від 27.01.2020 року у період з 27.01.2020 року по 29.01.2020 року проведено перевірку Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, розташованого за адресою: вул. Шкільна, 5, смт. Балахівка Петрівського району Кіровоградської області, за результатами чого складено акт №15 від 29.01.2020 року проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. (а.с. 17 - 25)

В акті №15 від 29.01.2020 зафіксовані такі порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки:

1) адміністративний корпус, їдальня, гаражні бокси не обладнані системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації) (пункти 1.2 та 1.4 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні; пункт 6 розділу VI Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України; пункт 7.4 таблиці А1 додатка А ДБНВ.2.5-56:2014; пункти 8.39 та 8.46 ДБН В.2.2-3:2018);

2) не виконано обробку дерев'яних елементів горищного покриття (крокви, лати) будівель адміністративного корпусу, їдальні, спортивного залу та котельні засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (пункт 2.5 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні);

3) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у кабінеті бухгалтерії у будівлі адміністративного корпусу, приміщенні спортивного залу у будівлі спортивного залу, приміщеннях їдальні та пральні у будівлі їдальні, приміщенні контрольно-пропускного пункту у будівлі контрольно-пропускного пункту виконано скрутками, а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункт 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);

4) для оздоблення не застосовано матеріали з визначеними показниками щодо пожежної небезпеки (пункт 9 розділу IІ Правил пожежної безпеки в Україні);

5) на другому поверсі будівлі адміністративного корпусу та приміщенні спортивного залу у будівлі спортивного залу експлуатуються пошкоджені вимикачі та розетки (пункт 1.18 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);

6) мережа внутрішнього протипожежного водопроводу у будівлі спортивного залу знаходиться у непрацездатному стані (несправні пожежні кран-комплекти) (підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні; пункти 1, 2 та 3 розділу VI Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України);

7) пожежні кран-комплекти у будівлі спортивного залу не укомплектовані згідно з діючими нормами (підпункт 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

8) не проведено технічне обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кранів у будівлі спортивного залу шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

9) на дверцятах пожежних шафок у приміщенні будівлі спортивного залу із зовнішнього боку не вказані після літерного індексу "ПК" порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (підпункт 8 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

10) територію та приміщення навчального закладу не забезпечено відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:2007, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76" ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (пункт 8 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);

11) біля місця розташування пожежної водойми не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них літерними індексами ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми написами (підпункт 9 пункту 2.1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

12) переносні вогнегасники у приміщенні будівлі їдальні не розміщені шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 метри від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення, або ж установлені в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (пункт 3.10 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

13) у приміщенні будівлі спортивного залу експлуатується вбудований в підлогу котел (пункти 1, 3 глави IV Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, пункт 4.9 ДБН В.2.5-77:2014);

14) на пожежному щиті не вказано порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (пункт 3.12 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

15) пожежні щити не укомплектовано в повній мірі засобами пожежегасіння (пункт 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

16) територію об'єкта не в достатній кількості забезпечено пожежними щитами (пункт 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);

17) на об'єкті наказ про встановлення протипожежного режиму не в повній мірі відповідає вимогам чинних нормативно-правових документів (пункт 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);

18) на об'єкті відповідним наказом не призначено посадову особу, відповідальну за утримання вогнезахисного покриву, а також не створено комісію, яка здійснює перевірку стану вогнезахисного покриву (просочення), за результатами якої складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (пункти 2.7 та 2.8 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні);

19) до схематичного плану евакуації не розроблена та не затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників (пункт 5 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);

20) для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вахтових) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі (пункт 10 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);

21) в установі журнал обліку вогнегасників не встановленого зразка (пункт 3 розділу ІІІ наказу МВС від 15.01.2018 року №25);

22) заклад освіти перед початком навчального року не прийнятий відповідною комісією, до складу яких входять представники органів державного нагляду у сфері пожежної безпеки (пункт 5 розділу ІІ наказу МОН від 15.08.2016 року №974);

23) інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитись практичні тренування всіх задіяних працівників не в повній мірі відповідає вимогам чинних нормативно-правових документів (пункт 5 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);

24) в закладі освіти не створено об'єктову систему оповіщення (пункт 16 Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 27.09.2017 року №733);

25) наявні в установі засоби індивідуального захисту від бойових отруйних речовин не утримуються згідно з вимогами Інструкції з тривалого зберігання засобів радіаційного та хімічного захисту (вийшли терміни зберігання, не проводяться лабораторні випробування та освіження) (пункти 6.1.7, 6.1.8 та 8.2 наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 16.12.2002 року №330).

Примірник цього акту перевірки 29.01.2020 року вручений в.о. директора Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка Чорномору Р.Г. та підписаний ним без зауважень. (а.с. 25)

З метою усунення виявлених порушень посадовими особами Петрівського районного сектору УДСНС України у Кіровоградській області 29.01.2020 року в.о. директора Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка Чорномору Р.Г. також видано припис №14 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у строк до 01.04.2020 року. (а.с. 70 - 71)

У зв'язку з наявністю порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та які зафіксовані в акті перевірки №15 від 29.01.2020 року, позивач як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій 27.04.2020 року звернувся до суду з цим позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), які можуть бути застосовані виключно за рішенням суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абзацу 2 статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Частинами 1, 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно з частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: 1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. (п.7 цього Положення).

Відповідно до статті 51 Кодексу цивільного захисту України діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях. Забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника. Забезпечення техногенної безпеки в жилих приміщеннях державного, комунального, приватного житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на житлово-експлуатаційні організації, квартиронаймачів та власників квартир, а в жилих будинках приватного житлового фонду - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

У статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачені санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.

Підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені статтю 70 Кодексу цивільного захисту України.

Згідно з частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частин 7, 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відтак, позивач як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій у разі виявлення порушень вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, вправі ініціювати повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання, а також повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Як свідчать матеріали справи, за результатами здійснення позивачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Макіївським ПУСР ім. А.С. Макаренка вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки виявлені порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.11.2014 року №312, Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 року №974, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08.09.2016 року за №1229/29359, Державних будівельних норм України "Будинки та споруди. Заклади освіти", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.04.2018 року №106, Державних будівельних норм України "Котельні", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.09.2014 року №252, постанови Кабінет Міністрів України від 27.09.2017 року №733 "Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту", наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 16.12.2002 року №330, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.03.2003 року за №179/7500 "Про затвердження Інструкції з тривалого зберігання засобів радіаційного та хімічного захисту".

Судом установлено, що після проведення перевірки та під час судового розгляду справи відповідач усунув більшість виявлених порушень, що підтверджується актами позапланових перевірок, проведених позивачем, та наданими відповідачем доказами. (а.с. 72 - 82, 136 - 142, 189 - 193, 218 - 224, 238 - 242)

Проте наразі залишається не усунутим порушення Правил пожежної безпеки в Україні, Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", ДБН В.2.2-3:2018 "Заклади освіти", зафіксоване в акті перевірки №15 від 29.01.2020 року та у приписі №14 від 29.01.2020 року, а саме приміщення адміністративного корпусу та їдальні училища не обладнані системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації).

Статтею 8 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" установлено, що загальноосвітні школи та професійні училища соціальної реабілітації є спеціальними навчально-виховними закладами для дітей, які потребують особливих умов виховання, та підпорядковуються центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки. До цих закладів можуть направлятися особи, які вчинили кримінальне правопорушення у віці до 18 років або правопорушення до досягнення віку, з якого настає кримінальна відповідальність.

Основними завданнями загальноосвітніх шкіл і професійних училищ соціальної реабілітації є: створення належних умов для життя, навчання і виховання учнів, підвищення їх загальноосвітнього і культурного рівня, професійної підготовки, розвитку індивідуальних здібностей і нахилів, забезпечення необхідної медичної допомоги; забезпечення соціальної реабілітації учнів, їх правового виховання та їх соціального захисту в умовах постійного педагогічного режиму.

До загальноосвітніх шкіл соціальної реабілітації направляються за рішенням суду діти віком від 11 до 14 років, а до професійних училищ соціальної реабілітації - віком від 14 років.

Дітей тримають у зазначених школах і професійних училищах соціальної реабілітації у межах встановленого судом терміну, але не більше трьох років.

Відповідно до Положення про професійне училище соціальної реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №859 від 13.10.1993 року "Про організацію діяльності спеціальних закладів освіти для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання", професійне училище соціальної реабілітації (далі - училище) є державним закладом професійної (професійно-технічної) освіти для дітей, які потребують особливих умов виховання, що належить до сфери управління МОН.

Згідно з пунктами 59, 64 цього Положення директор училища зокрема забезпечує безпечні і нешкідливі умови навчання, праці і виховання.

Для забезпечення здобуття професійної (професійно-технічної) освіти, правового виховання та соціального захисту в умовах постійного педагогічного режиму училище має: навчальні кабінети і лабораторії, обладнані відповідними засобами навчання; навчально-виробничі майстерні, дільниці, навчальні господарства, полігони (для кожної професії чи групи професій), обладнані необхідною навчальною технікою, верстатами, машинами, механізмами, матеріалами, інструментом, іншими засобами навчання; приміщення, споруди, інвентар, інше приладдя, необхідні для фізичного виховання, гурткової, секційної та іншої позаурочної роботи; приміщення для медичного обслуговування, контрольно-пропускний пункт та карантинне відділення, кімнату психологічного розвантаження, комунально-побутові приміщення; бібліотеку, читальний та актовий зали, їдальню, харчоблок, житлові приміщення для учнів, учнів (вихованців).

Приміщення і споруди училища обладнуються та експлуатуються відповідно до вимог охорони праці, правил пожежної безпеки і санітарно-гігієнічних норм.

У пункті 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт). Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до пункту 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Згідно з пунктами 1.1, 1.2, 1.4 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.

Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 року №974, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 року за №1229/29359, затверджено Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд, прилеглих до них територій, приміщень, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування навчальних закладів та установ системи освіти незалежно від типів і форм власності, що належать до сфери управління МОН, і є обов'язковими для виконання вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, стажистами, аспірантами, докторантами, керівниками, педагогічними, науковими, науково-педагогічними, технічними працівниками, спеціалістами і обслуговувальним персоналом цих закладів та установ.

Відповідно до пункту 6 розділу VІ цих Правил приміщення закладів та установ обладнуються СПЗ відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" та пункту 1 розділу V Правил пожежної безпеки.

У пункті 3.15 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" визначено, що система протипожежного захисту - це комплекс технічних засобів, що змонтований на об'єкті, призначений для виявлення, локалізації та ліквідування пожеж без втручання людини, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних чинників пожежі.

Відповідно до пп. "а" п.6.1, п.7.1 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" до складу систем протипожежного захисту належать зокрема системи пожежної сигналізації.

Системи пожежної сигналізації призначені для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів (наприклад: евакуювання людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск протидимних систем пожежегасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устаткування при сигналі "пожежа" тощо).

Згідно з пунктами 8.39, 8.46 ДБН В.2.2-3:2018 "Заклади освіти" будівлі та споруди закладів освіти повинні бути обладнані автоматичними системами сигналізації та регламентації часу. Вимоги щодо обладнання будівель та споруд закладів освіти автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу і керування евакуацією людей викладені в ДБН В.2.5-56.

Як вбачається з припису №21 від 25.05.2018 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, який вносився керівнику Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, ні відповідачем, ні третьою особою з 2018 року не вжито дієвих заходів щодо обладнання будівель та споруд училища системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації). (а.с. 143)

Згідно з наданою відповідачем довідкою №42 від 09.07.2020 року наразі в Макіївському ПУСР ім. А.С. Макаренка відбувають примусові заходи виховного характеру 5 вихованців віком від 14 до 18 років, які там цілодобово навчаються та проживають. (а.с. 211)

Суд вважає, що відсутність в будівлях адміністративного (навчального) корпусу та їдальні училища системи протипожежного захисту пов'язане з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей (зокрема неповнолітніх вихованців цього закладу) від пожежі та є обставиною, що може перешкоджати завчасному виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) вихованців та персоналу про пожежу, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виявлення пожежі.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постановах Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №804/5713/16, від 09.07.2020 року у справі №640/18916/18, від 29.07.2020 року у справі №160/1903/19 від 10.09.2020 року у справі №620/1857/19 щодо оцінки цього порушення вимог пожежної безпеки як такого, що об'єктивно створює загрозу життю та здоров'ю людей, може призвести до тяжких наслідків та є підставою для застосування за рішенням суду заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств та об'єктів.

Верховний Суд у постановах від 23.12.2019 року у справі №804/8378/17, від 26.06.2020 року у справі №620/1860/19 сформулював правовий висновок, згідно з яким захід реагування у вигляді повного зупинення будівництва (робіт) є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. При обранні такого заходу реагування, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

За правовою позицією, висловленою у постановах Верховного Суду від 09.07.2020 року у справі №640/18916/18, від 16.09.2020 року у справі 826/13931/15, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки. Такий захід реагування як повне зупинення роботи будівлі є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, а часткове усунення відповідачем порушень не свідчить про усунення ризиків завдання шкоди життю і здоров'ю людей.

У ході судового розгляду справи доведено, що приміщення адміністративного (навчального) корпусу та їдальні Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Балахівка, вул. Шкільна, 5, наразі експлуатуються без влаштування системи протипожежного захисту, тож їх подальша експлуатація створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Доводи відповідача про відсутність бюджетного фінансування на проведення робіт з обладнання будівлі училища системою протипожежного захисту суд відхиляє, оскільки такі обставини не виправдовують вчинення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відтак позов УДСНС у Кіровоградській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) про заборону використання (експлуатації) цих приміщень до повного усунення порушень слід задовольнити.

Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер. Відновлення роботи цього об'єкту можливе з моменту отримання позивачем повідомлення відповідача про усунення ним усіх установлених судом порушень.

Щодо вимог про заборону використання (експлуатації) приміщень спортивного залу, котельної та контрольно-пропускного пункту Макіївського ПУСР ім. А.С. Макаренка, то суд не вбачає підстав для цього, оскільки відповідачем усунуті порушення вимог пожежної та техногенної безпеки у цих приміщеннях, отже їхня експлуатація не створює ризику для життя та здоров'я людей. Тож суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у цій частині.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі судові витрати позивачем у даній справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719) до Макіївського професійного училища соціальної реабілітації ім. А.С. Макаренка (28314, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Балахівка, вул. Шкільна, 5, код ЄДРПОУ 02542490) задовольнити частково.

Застосувати до Макіївського професійного училища соціальної реабілітації ім. А.С. Макаренка заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації приміщень адміністративного (навчального) корпусу та їдальні, що знаходяться за адресою: вул. Шкільна, 5, смт. Балахівка, Петрівський район, Кіровоградська область, до повного усунення порушень у сфері пожежної безпеки, встановлених судом.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повне рішення складено 28.09.2020 року.