Рішення від 01.10.2020 по справі 200/7220/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 р. Справа№200/7220/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК”

про: стягнення з Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” штраф у розмірі 6800 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” про стягнення з Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” штраф у розмірі 6800 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за порушення вимог статтей 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 4 глави 4 розліду ІІ Положень про розкриття інформації емітентами цінних паперів щодо неподання річної інформаціїдо Комісії та нерозміщення в загальнодоспупній інформаційній базі даних Комісії,у відношенні Відкритого акціонерного товариства “Укрцинк” винесено постанови про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів № 523-СХ-6-Е від 14.11.2019 року про застосування штрафних санкцій на суму 3400 грн. та № 522-СХ-6-Е від 14.11.2019 року про застосування штрафних санкцій на суму 3400 грн. Позивач звертає увагу суду на те, що у вищезазначених повідомленнях відповідача було повідомлено про необхідність сплати штрафу не пізніше як через 15 днів з дати отримання постанов. Відповідно до п. 3, 4 роз-ділу XVІІІ Правил № 1470 передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету України, документ який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії. Позивач вказує на те, що на момент звернення до суду сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена, у зв'язку з чим просив суд стягнути зазначену суму штрафу в судовому порядку.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справ та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Зазначеною ухвалою відповідачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк для надання відзиву на позовну.

З матеріалів справи встановлено, що 04.09.2020 року Відкритим акціонерним товариством «Укрцинк» отримано ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі, однак у встановлений судом строк товариство відзив на позовну заяву або клопотання про продовження процесуального строку для надання відзиву до суду не надало.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на те, що відповідачем не надано суду відзив на позовну заяву або клопотання про продовження процесуальних строків, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.

Стосовно строків звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Положеннями частини 2 статті 122 КАС України встановлено різні строки звернення до адміністративного суду для суб'єктів владних повноважень та для інших осіб.

Абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Відповідно пункту 8 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка грунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною 2 статті 122 цього Кодексу.

Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що положеннями пункту 8 частини 4 статті 169 КАС України законодавцем врегульовано підставу для повернення позовної заяви позивачеві у випадку порушення процесуальних строків, а саме - коли суб'єкт владних повноважень подав позовну заяву із вимогою про стягнення грошових коштів, яка грунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку, встановленого у частині 2 статті 122 КАС України.

При цьому, для застосування положень пункту 8 частини 4 статті 169 КАС України слід виходити з того, що днем виникнення підстав, які дають право суб'єкту владних повноважень на звернення до адміністративного суду із позовом про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, є день закінчення шестимісячного строку, встановленого в абзаці 1 частини 2 статті 122 КАС України.

Такий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №826/14908/18, згідно з якою право на звернення суб'єкта владних повноважень до суду з позовом про стягнення грошових коштів, який грунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, може були реалізоване лише після закінчення строку, встановленого у абзаці 1 частини 2 статті 122 КАС України.

З огляду на викладене, суд приходить висновку, що позивачем не порушено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Укрцинк» зареєстровано в якості юридичної особи 04.06.2003 року за номером 12691200000000001, код ЄДРПОУ 00194317, є емітентом цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію (а.с. 24-28).

З матеріалів справи встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.10.2019 року, відповідно до яких вирішено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Укрцинк», у зв'язку з не розкриттям на фондовому ринку річної інформації за 2018 рік шляхом подання до комісії та шляхом розміщення річної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (а.с. 5-8).

Зазначені постанови були направлені на адресу позивача рекомендованим листом з повідомлення, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 9).

16.10.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 522-СХ-6-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якого результатами моніторингу розкриття інформації на фондовому ринку встановлено не розкриття Відкритим акціонерним товариством «Укрцинк» на фондовому ринку інформації за 2018 рік шляхом розміщення річної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, що є порушенням вимог статей 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог пункту4 глави 4 розділу ІІ Положення та є нерозміщенням річної інформації з загальнодоступній інформації базі даних Комісії (а.с. 10-11).

16.10.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 522-СХ-6-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якого зазначено, що за результатами моніторингу розкриття інформації на фондовому ринку встановлено не розкриття Відкритим акціонерним товариством «Укрцинк» на фондовому ринку інформації за 2018 рік шляхом подання до комісії, що є порушенням вимог статей 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог пункту4 глави 4 розділу ІІ Положення та є неподання річної інформації до Комісії (а.с. 12-13)

01.11.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Укрцинк» призначено на 14.11.2019 року об 11 год. 40 хв. (а.с. 14).

Постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.11.2019 року була направлена рекомендованим листом з повідомлення на адресу відповідача 04.11.2019 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 15).

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2019р. № 522-СХ-6-Е за порушення чинного законодавства, а саме: нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів застосовано до Відкритого акціонерного товариства «Укрцинк» санкцію у вигляді штрафу у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень (а.с. 20-21).

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2019 року № 523-СХ-6-Е за порушення чинного законодавства, а саме: неподання інформації до комісії застосовано до Відкритого акціонерного товариства «Укрцинк» санкцію у вигляді штрафу у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень (а.с. 22-23).

Про своєчасність відправлення постанови від 14.11.2019 року № 522-СХ-6-Е та № 523-СХ-6Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 15.11.2019 року № 14179 (а.с. 18).

Відповідно до вищезазначених постанов позивачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк з дати отримання постанов для сплати штрафу, проте відповідачем штрафні санкції на загальну суму 6800 грн. до теперішнього часу не сплатило.

Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2019 року № 522-СХ-6-Е та № 523-СХ-6-Е не були оскаржені до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або до суду.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі - Закон № 448).

Згідно Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 8, 10, 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами, суб'єктами системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно з частиною 1, 2 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.

Якщо інше не передбачено законодавством, регульована інформація також розкривається шляхом:

1) розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку;

2) подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Учасники фондового ринку зобов'язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Учасники фондового ринку (крім інвесторів у цінні папери) зобов'язані мати власний веб-сайт. Учасник фондового ринку не може обмежувати доступ або встановлювати плату за доступ до інформації, що підлягає обов'язковому розкриттю на такому веб-сайті.

Додаткові вимоги до розкриття регульованої інформації емітентами, цінні папери яких допущені до торгів на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно ч. 4 ст. 40 Закону № 3480-IV річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону № 3480-IV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації встановлюються Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.

Приписами частини 8 статті 4 Закону № 3480-ІV визначено, що публічне акціонерне товариство (крім банків), щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію, зобов'язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог частини п'ятої цієї статті.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку інформацію шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; розміщення на власному веб-сайті; подання до Комісії.

Емітенти цінних паперів до моменту подання інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті відповідно до вимог законодавства.

Згідно глави 3 розділу ІІ Положення № 2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 встановлено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

Таким чином, законодавством встановлено терміни для розкриття регулярної інформації про емітента - річної та проміжної звітної інформації про результати фінансово-господарської діяльності емітента.

Відповідно до пунктів 8 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктами 6 7 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пунктів 2-5 розділу 18 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 «Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частинами другою та третьою статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», встановлено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Судом встановлено, що постановами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.11.2019 року № 522-СХ-6-Е та № 523-СХ-6-Є про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 6800 грн.

Зазначені постанови у адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались.

Отже, згідно ст. 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем доказів сплати штрафних санкцій визначених постановами від 14.11.2019 року № 522-СХ-6-Е та № 526-СХ-6-Е на загальну суми 6800 грн. не надав, що відповідно до ст. 11 Закону № 448/96-ВР є підставою для стягнення визначеної суми штрафних санкцій у судовому порядку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” про стягнення з Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” штраф у розмірі 6800 грн.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” про стягнення з Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” штраф у розмірі 6800 грн. - задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “УКРЦИНК” (місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, буд. 1, м. Костянтинівка, Донецька область, 85102, код ЄДРПОУ 00194317) штрафу у розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

Повний текст рішення складено та підписано 01 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Олішевська