Рішення від 01.10.2020 по справі 904/1862/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року Справа № 904/1862/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Апостолівської міської ради до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2019 року Виконавчий комітет Апостолівської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області, в якій просив стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 169 607,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов угоди №3 від 02 січня 2017 року в частині повного та своєчасного перерахування коштів субвенції по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" на утримання лікувального закладу Комунального закладу "Апостолівська ЦРЛ "ДОР".

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 04.12.2019 року позовні вимоги було задоволено повністю.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 06.05.2020 року рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.12.2019 року було скасовано та прийнято нове рішення, яким провадження у справі було закрито, у зв'язку з тим, що дана справа належить до адміністративної юрисдикції.

Виконавчий комітет Апостолівської міської ради звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з клопотання про направлення справи за встановленою юрисдикцією до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 11.06.2020 року дану справу було направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

24.06.2020 на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа № 904/1862/19 надійшла в провадження судді Серьогіної О.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

13.08.2020 року від Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області надійшов відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради укладено угоду № 3 та додаткові угоди, про передачу коштів по КПК 0318290 «медичної субвенції» з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради. Виконавчому комітету Нивотрудівської сільської ради стороною позивача було надано узагальнену потребу без розрахунків, офіційної реєстрації цього документа, та відповідних дат виконання і суму потреб неможливо було перевірити, оскільки звітність не надавалась, що є обов'язковою умовою договору п. 2.2.2. угоди № 3 від 02.01.2017 року. Медична субвенція, яка надійшла до бюджету Нивотрудівської ОТГ в повному обсязі передана до Апостолівської міської ради для утримання суб'єктів медицини. Станом на 01 вересня 2019 року, в Держказначейській службі відсутні дані стосовно заборгованості за попередні та теперішні періоди. 02.05.2018 року Нивотрудівською сільською радою було надано Апостолівській ОТГ гарантійний лист стосовно претензій позивача. Цей лист не стосується договорів та забов'язань 2017 року. Умови додаткових угод виконані в межах рішень прийнятих сесією Нивотрудівської сільської ради. Різниця сум, яку не прораховано актом звірки, позивачем була виставлена в односторонньому порядку в суму загальної заборгованості та поза межами рішення сесії, тобто поза межами асигнувань. Коштів на ці витрати не виділялось, звітність не надавалась, зведений акт щодо заборгованості не складався. Дані договори є такими, що існують поза межами асигнувань, та не можуть бути виконані, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Разом з відзивом на позов відповідачем надано клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строку позовної давності, яке обгрунтовано тим, що подання позову з недодержанням правил підвідомчості/підсудності не перериває перебігу позовної давності.

Стосовно клопотання Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області щодо закриття провадження у справі суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина друга статті 122 КАС України встановлює, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Із аналізу вказаних норм вбачається, що початком обчислення строку звернення до суду із позовом вважається день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд виходить з того, що відповідно до частин першої та п'ятої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист; ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Суд звертає увагу, що відповідачем було надано гарантійний лист за вих. №1882-18 від 02.05.2018 року про взяття обов'язків сільською радою погасити недостатні кошти в повній сумі, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 169 607,00 грн. Позивач 07.05.2019 року звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з даним позовом за захистом порушених прав та законних інтересів.

Таким чином, доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, оскільки позивач завернувся за захистом порушених прав та законних інтересів ще 07.05.2019 року.

Частина перша статті 2 КАС України визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.12.2018 року у справі №813/969/17, від 28.11.2018 року у справі №813/1126/17.

З огляду на наведене, посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставними й не беруться судом до уваги, а тому клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 02 січня 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено угоду №3, відповідно до умов якої (п. 1.1) надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради зобов'язався перерахувати кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, перерахувати ці кошти лікувальним закладам.

Обсяг субвенцій становить 1 865 900,00грн. (один мільйон вісімсот шістдесят п'ять тисяч дев'ятсот грн. 00 коп.) в т.ч.:

- по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 156 800 грн. (сто п'ятдесят шість тисяч вісімсот грн. 00 коп.);

- по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 1 709 100 грн. (один мільйон сімсот дев'ять тисяч сто грн. 00 коп.) (п. 1.2 угоди).

Розділом 2 угоди визначені зобов'язання та права сторін.

Так, надавач зобов'язується забезпечити перерахування коштів медичної субвенції з міського (сільського, селищного) бюджету Нивотрудівської сільської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" 250380 "Інші субвенції" в обсязі, визначеному у пункті 1.2 угоди, на рахунок виконавчого комітету Апостолівської міської ради (п. 2.1 угоди).

Отримувач, як головний розпорядник бюджетних коштів, зобов'язується:

- забезпечити, своєчасне перерахування коштів медичної субвенції на рахунки лікувальних закладів КЗ "Апостолівський центр первинної медико-санітарної допомоги", яка знаходиться на території Апостолівської міської ради та обслуговує населення Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади (п. 2.2.1 угоди);

- надавати щомісячно до 05 числа місяця, наступного за звітним, до виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради звіт про стан використання субвенцій (п. 2.2.2 угоди).

За умовами пункту 3.1 угоди надавач здійснює перерахування коштів через управління Державної казначейської служби України в Апостолівському районі, Дніпропетровської області у вигляді субвенції міського бюджету Нивотрудівської сільської ради до Апостолівської міської ради.

Сторони несуть відповідальність за виконання цієї угоди відповідно до діючого законодавства (п. 4.1 угоди).

Відповідно до пункту 6.1 угоди ця угода набирає чинності з моменту її підписання і діє до 31 грудня 2017 року.

03 серпня 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено додаткову угоду №1 до угоди №3 від 02.01.2017 (а.с. 16) відповідно до умов якої сторони внесли зміни до пунктів 1.1 та 1.2 угоди, та виклали їх у наступній редакції:

Надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради перераховує кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, додаткової дотації перерахувати ці кошти лікувальним закладам (п. 1 додаткової угоди).

Обсяг субвенцій становить 2 065 900,00 грн. (два мільйони шістдесят п'ять тисяч дев'ятсот гривень 00 коп.) в т.ч. - по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 271 400,00 грн. (двісті сімдесят одна тисяча чотириста гривень 00 коп.); - по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 1 709 100,00 грн. (один мільйон сімсот дев'ять тисяч сто грн. 00 коп.); - по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" - 85 400,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч чотириста гривень 00 коп.) (п. 2 додаткової угоди).

29 листопада 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено додаткову угоду №2/1 до угоди №3 від 02.01.2017 (а.с. 14), відповідно до умов якої сторони внесли зміни до пунктів 1.1 та 1.2 угоди, та виклали їх у наступній редакції:

Надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради перераховує кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, додаткової дотації перераховувати ці кошти лікувальним закладам (п. 1 додаткової угоди).

Обсяг субвенцій становить 2 208 300,00 грн. (два мільйони двісті вісім тисяч триста грн. 00 коп.) в т.ч. - по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 413 800,00 грн. (чотириста тринадцять тисяч вісімсот грн. 00 коп.); - по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 1 709 100,00 грн. (один мільйон сімсот дев'ять тисяч сто грн. 00 коп.); - по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" - 85 400,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч чотириста гривень 00 коп.) (п. 2 додаткової угоди).

29 листопада 2017 року між Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради (отримувач) та Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради (надавач) укладено додаткову угоду №2 до угоди №3 від 02.01.2017 (а.с. 15), відповідно до умов якої сторони внесли зміни до пунктів 1.1 та 1.2 угоди, та виклали їх у наступній редакції:

Надавач на виконання рішення Нивотрудівської сільської ради перераховує кошти субвенції з сільського бюджету до бюджету Апостолівської міської ради по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я", а отримувач зобов'язується своєчасно, для ефективного та цільового використання коштів медичної субвенції та спільного користування, додаткової дотації перерахувати ці кошти лікувальним закладам (п. 1 додаткової угоди).

Обсяг субвенцій становить 2 377 907,00 грн. (два мільйони триста сімдесят сім тисяч дев'ятсот сім гривень 00 коп.) в т.ч. - по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" - 583 407,00 грн. (п'ятсот вісімдесят три тисячі чотириста сім гривень 00 коп.); - по КПК 0318390 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам" - 1 709 100,00 грн. (один мільйон сімсот дев'ять тисяч сто грн. 00 коп.); - по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" - 85 400,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч чотириста гривень 00 коп.) (п. 2 додаткової угоди).

При формуванні бюджету виконавчому комітету Нивотрудівської сільської ради була надана потреба (з розрахунками) для здійснення видатків з надання послуг із вторинної медико-санітарної допомоги населенню Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади на 2017 рік по КПК 0318390 "Медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам" та по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" та по КПК 0318680 "Додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я" на утримання лікувального закладу Комунального закладу "Апостолівська ЦРЛ "ДОР" в сумі 2 377 907,00 грн. (два мільйони триста сімдесят сім тисяч дев'ятсот сім гривень 00 копійок).

Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради було сплачено 2 208 300,00 грн. (два мільйона двісті вісім тисяч триста гривень 00 копійок).

Різниця між потребою для здійснення видатків з надання послуг із вторинної медико-санітарної допомоги населенню Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади та сплаченими коштами становить 169 607,00 (сто шістдесят дев'ять тисяч шістсот сім гривень 00 копійок) (2 377 907,00 грн.-2 208 300,00 грн.).

В матеріалах справи містяться платіжні доручення про перерахування Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради медичної субвенції на рахунок Апостолівської міської ради (а.с. 112-122): №98 від 30.01.2017 на суму 26 168,10 грн., №96 від 27.01.2017 на суму 122 445,00 грн., №269 від 23.02.2017 на суму 81 135,00 грн., № 157 від 09.02.2017 на суму 81 135,00 грн., №417 від 23.03.2017 на суму 142 245,00 грн., № 160 від 09.02.2017 на суму 26 168,10 грн., № 421 від 23.03.2017 на суму 19 064,00 грн., № 536 від 26.04.2017 на суму 10 000,00 грн., №537 від 26.04.2017 на суму 33 272,10 грн., № 496 від 13.04.2017 на суму 142 470,00 грн., №822 від 14.06.2017 на суму 142 470,00 грн., №630 від 15.05.2017 на суму 142 470,00 грн., №1413 від 20.10.2017 на суму 142 470,00 грн., №1580 від 15.11.2017 на суму 142 400,00 грн., №1039 від 26.07.2017 на суму 100 000,00 грн., №968 від 20.07.2017 на суму 142 470,00 грн., №1243 від 19.09.2017 від 142 470,00 грн., №1103 від 15.08.2017 на суму 142 470,00 грн., №1579 від 15.11.2017 на суму 142 470,00 грн., №1505 від 01.11.2017 на суму 73 250,00 грн., №1743 від 11.12.2017 на суму 158 300,00 грн.

Таким чином, в порушення умов договору, відповідач не виконав зобов'язання щодо перерахування коштів субвенції по КПК 0318290 "Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування" з сільського бюджету Апостолівської міської ради на утримання лікувального закладу "Апостолівський центр первинної медико-санітарної допомоги", яка обслуговуває населення Нивотрудівської сільської ради у розмірі 169 607,00 грн.

Виконавчим комітетом Апостолівської міської ради 26.04.2018 року була направлена претензія №1, за вих. № 1016, до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради щодо погашення існуючої заборгованості.

Виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради було надано гарантійний лист за вих. №1882-18 від 02.05.2018 року про взяття обов'язків сільською радою погасити недостатні кошти в повній сумі.

Позивач зазначає, що відповідачем у повному обсязі не перераховані кошти субвенції, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 169 607,00 грн., що і є причиною виникнення спору.

Отже, предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості за Угодою №3 від 02.01.2017 року в редакції Додаткової Угоди №2 від 29.11.2017 року.

Предметом доказування у даній справі є обставини, пов'язані з укладенням угоди та додаткових угод до неї, строк дії угоди, умови надання субвенції, загальна сума коштів, строк настання оплати, наявність часткової чи повної оплати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно вимог ст.ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписом ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За положеннями ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2 ст. 530 ЦК України).

Пунктом 2.2.1 угоди визначено зобов'язання головного розпорядника бюджетних коштів своєчасного перерахування коштів медичної субвенції на рахунки лікувального закладу КЗ "Апостолівська ЦРЛ "ДОР", яка є власністю Дніпропетровської обласної ради, знаходиться на території Апостолівської міської ради та обслуговує населення Нивотрудівської об'єднаної територіальної громади.

Між тим, строк виконання зобов'язання цією Угодою не встановлено.

Претензія №1, за вих. № 1016, яка направлена 26.04.2018 року до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради щодо погашення існуючої заборгованості, отримана особисто ОСОБА_1 10.05.2018 року.

З урахуванням положень ч.2 ст.530 ЦК України строк виконання зобов'язання за укладеним договором є таким, що настав.

Доказів оплати заборгованості у розмірі 169 607,00 грн. відповідач не надав, доводи, наведені позивачем в обґрунтування позову, не спростував.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач посилається на відсутність рішення сільської ради та нікчемність укладеної угоди в силу прямої норми закону.

Статтею 202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Правомірність правочину презюмується. Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова, зокрема:

- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради (п.16 );

- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою (п.13);

- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п.14);

- звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів (п.15).

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (ч.5 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

За змістом частини третьої статті 93 Бюджетного кодексу України кошти, передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору. Сторони не заперечують, що рішення як Апостолівської міської ради так і Нивотрудівської сільської ради не приймались.

В матеріалах справи наявна Додаткова угода №2 від 29.11.2017 року до Угоди №3 від 02.01.2017 року про збільшення суми Угоди на 312007 грн. укладена виконавчим комітетом Апостолівської міської ради в особі міського голови Нігая С.К. та виконавчим комітетом Нивотрудівської сільської ради в особі сільського голови Любченка О.О., які діяли, як зазначено в преамбулі Угоди, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Угода скріплена печатками обох сторін.

За змістом статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним (ч.2).

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч.3).

Спірна Угода у встановленому законом порядку недійсною не визнавалась. Недійсність цієї Угоди прямо Законом не встановлена, отже відсутні підстави вважати цю Угоду нікчемною.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З урахуванням викладеного позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 169 607,00 грн. підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Виконавчого комітету Апостолівської міської ради до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради про стягнення 169 607,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради (53810, Дніпропетровська область, с. Нива Трудова, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 40211687) на користь Виконавчого комітету Апостолівської міської ради (53800, Дніпропетровська область, м. Апостолове, вул. Центральна, 65, ЄДРПОУ 40209395) 169 607 (сто шістдесят дев'ять тисяч шістсот сім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Серьогіна