Рішення від 01.10.2020 по справі 160/7169/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року Справа № 160/7169/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 01.07.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену у листі від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41405 у призначенні, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за Списком № 1, у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці - незаконною;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 :

-- весь період роботи по професії транспортувальника дільниці доведення (на правах цеху) збагачувального виробництва філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Кримський Титан» з 05.10.2012 по 01.10.2014 включно;

-- весь період роботи по професії транспортувальника дільниці доведення (на правах цеху) збагачувального виробництва філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020 включно;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

2. Ухвалою суду від 06.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/5819/19; відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

3. 27.07.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшли клопотання з витребуваними судом доказами, відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Загальний стаж роботи позивача за Списком № 1 згідно наданих відповідачу довідок складає більше ніж необхідні для призначення пільгової пенсії 7 років та 6 місяців, однак відповідачем було зараховано лише 7 років 0 місяців 21 день.

5. Відповідачем безпідставно не було зараховано до роботи в шкідливих умовах за Списком № 1 увесь період роботи у Вільногірському ГМК.

6. Відсутність у відповідача даних про проведення атестації робочого місця не може бути підставою для невизнання того, що це місце роботи та умови роботи позивача підпадають під дію Списку № 1, оскільки обов'язок по проведенню атестації робочих місць було покладено саме на керівників підприємств.

7. В той же час, записами в трудовій книжці, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які було видано ПрАТ «Юкрейніан Кемікал

Продактс» та філією «Вільногірський ГМК» АТ «ОГХК», наданими мною відповідачу, а

також висновками, зробленими відповідачем, позивач вважає доведеним те, що в зазначений період часу позивач виконував роботу із шкідливими умовами праці і ці умови та робоче устаткування не змінювалися протягом всього періоду роботи на підприємстві, а посада та професія, за умовами роботи підпадала та підпадає під Список № 1.

8. ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж ОСОБА_1 зараховано по 30.04.2020 та складає: 33 роки 01 місяць 03 дні, за Списком № 1 - 07 років 0 місяців 21 день.

10. До пільгового стажу за Списком № 1 не враховано період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013 на посаді «транспортувальника» у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс», оскільки в цей період підприємством не проведено атестацію.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

11. 19.05.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Вільногірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) з заявою про призначення пенсії за віком.

12. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; трудову книжку НОМЕР_1 ; диплом про навчання НОМЕР_2 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 05.05.2020 № 229/59, від 12.03.2020 № 31-18/1; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); інші документи у кількості 8 штук; свідоцтво про шлюб НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 .

13. Заяву та документи прийнято 19.05.2020 і зареєстровано за № 624.

14. Відповідно до рішення № 047050008929 (дата-час розрахунку: 20.05.2020 10:20) страховий стаж (повний) 40 років 0 місяців 22 дні: страховий стаж до 01.01.2004 складає 17 років 1 місяць 12 днів, страховий стаж після 01.01.2004 складає 15 років 11 місяців 10 днів, додаткові роки за списком № 1 - 7 років 0 місяців 0 днів, в тому числі робота за списком № 1 - 7 років 0 місяців 21 день.

15. Листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41405 «Про відмову в призначенні пенсії» Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомив позивача, що згідно наданих документів 19.05.2020 для призначення пенсії за віком відповідно до пункту першого статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено в призначенні пенсії через відсутність необхідного пенсійного віку. За наданими документами загальний страховий стаж складає 33 роки 1 місяць 03 дні, стаж роботи за Списком № 1 - 7 років 0 місяців 21 день (стаж враховано по 30.04.2020).

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

щодо призначення пенсії

16. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

17. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

18. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

19. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

20. Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статті 114 Закону № 1058-IV.

21. Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції до 11.10.2017:

- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

- особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення»; у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

22. Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, в редакції з 11.10.2017:

- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

23. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;

- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року;

- працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

24. Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

25. Згідно із пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року.

26. Рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

27. Згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

28. Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

- «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам…».

29. Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення від 23.01.2020 № 1-р/2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII до внесення змін Законом № 213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.

30. За правилами частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

31. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

32. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

33. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

34. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

35. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

щодо проведення атестації робочих місць

36. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

37. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

38. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

39. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

40. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

41. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

42. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправною відмови у призначенні пенсії

43. Надаючи оцінку правомірності відмови у призначенні пенсії, суд зазначає, що оскаржувана відмова обґрунтована не досягненням позивачем віку 50 років, у зв'язку із чим відповідачем відмовлено у призначенні пенсії згідно статті 114 Закону № 1058-IV.

44. З 01.01.2004 Закон № 1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

45. Умови призначення пенсії особам, які працювали або працюють роботах за Списком № 1 та Списком № 2 передбачали застосування норм Закону № 1788-ХІІ до 11.10.2017 та застосовування норм Закону № 1058-IV (відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV) у редакції з 11.10.2017, дати набрання чинності Законом від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.

46. Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

47. Призначення пенсій особам, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах та працювали на вказаних посадах відбувалось на підставі статті 13 Закону № 1788-XII.

48. Законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11.10.2017, було доповнено Закон № 1058-IV розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», в тому числі, доповнено статтею 114, якою визначено умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

49. Отже, з 11.10.2017 відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах та працювали на відповідних посадах, відбувається на підставі статті 114 Закону № 1058-IV.

50. Положення статті 114 Закону № 1058-IV є чинними та не визнані неконституційними.

51. Таким чином, Закон № 1058-IV як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 з 11.10.2017 - дати набрання законної сили Законом № 2148-VІІІ від 03.10.2017, отже, рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року № 1-р/2020 впливає на право призначення пенсії на пільгових умовах, яке виникло до 11.10.2017.

52. Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , та станом на 11.10.2017 нею було досягнуто 46 років 4 місяці, у зв'язку із чим позивач набула право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

53. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення «Про відмову в призначенні пенсії» Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлене листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41405, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 19.05.2020.

54. При цьому, належить звернути увагу, що Відділ з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

щодо незарахування пільгового стажу у період з 05.10.2012 по 01.10.2014, з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020

(період роботи з 05.10.2012 по 01.10.2014)

55. З розрахунку стажу позивача вбачається, що період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013 зарахований до загального стажу позивача, а період з 10.04.2013 по 01.10.2014 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1.

56. Підставою неврахування періоду роботи позивача до пільгового стажу, відповідач у відзиві на позов зазначив, що у зазначений період не проводилась атестація робочих місць, що є обов'язковою умовою для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

57. Щодо проведення атестація робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

58. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

59. Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

60. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

61. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 у спірний період:

- з 05.10.2012 по 01.10.2014 працювала у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» Приватного акціонерного товариства «Кримський титан» на посаді транспортувальника.

62. Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.03.2020 № 31-18/1, виданою Приватним акціонерним товариством «Юкрейніан Кемікал

Продактс» підтверджено, що:

- позивач працювала повний робочий день у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс»;

- за період з 05.10.2012 по 01.10.2014 виконувала роботи по веденню процесу транспортування і розподілу потоків продуктів збагачення дільниці доведення (на правах цеху) збагачуваьного виробництва за посадою транспортувальника, що передбачена Списком № 1 розділ ХХІІ підрозділ 1 код КП 22.1-1б підстава постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;

- за період з 05.10.2012 по 01.10.2014 - 1 рік 11 місяців 26 днів;

- додаткові відомості: накази про атестацію робочих місць від 20.09.2007 № 336, від 10.04.2013 № 129, що погоджено з Головним Госекспертом області з умов праці від 22.11.2007 № 003/07-1-282, від 11.04.2013 № 1437/0/192-13;

- підстава для видачі: особова картка форми Т-2, накази по комбінату, особові рахунки;

- виключені періоди: відпустка без збереження з/плати 12.04.2014 розп. 459.

63. Робоче місце позивача атестоване наказом про атестацію робочих місць від 20.09.2007 № 336, термін дії якого тривав до 20.09.2013 у відповідності до пункту 4 Порядку № 442. Наступна атестація робочого місця позивача затверджена наказом від 10.04.2013 № 129.

64. Отже, період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013 має бути зарахований до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

65. Суд не вбачає підстав для примусового зарахування періоду роботи з 10.04.2013 по 01.10.2014 до пільгового, оскільки зазначений період відповідачем самостійно зараховано до пільгового, що підтверджується останнім.

(періоди роботи з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020)

66. У період з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020 ОСОБА_1 працювала повний робочий день на філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» акціонерного товариства «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» та виконувала роботи по веденню процесу транспортування і розподілу потоків продуктів збагачення в умовах іонізуючого випромінювання за професією (посадою) транспортувальник дільниці доведення (на правах цеху) збагачувального виробництва, що передбачена Списком № 1.

67. Позивач у позовній заяві зазначає, що періоди з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020 не зараховані до пільгового стажу.

68. Однак, з розрахунку стажу позивача вбачається, що період роботи з 02.10.2014 по 30.04.2020 (5 років 6 місяців 29 днів) зарахований відповідачем до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

щодо зобов'язання вчинити певні дії

69. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

70. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

71. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

72. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

73. З урахуванням викладеного суд зобов'язує відповідача включити до пільгового стажу позивача період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

74. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

75. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

76. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та включенням до пільгового стажу позивача період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 встановлює протиправність відмови у призначенні пенсії та зобов'язує відповідача повторно розгляду заяву позивача про призначення пенсії від 19.05.2020, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

77. Не підлягають задоволенню вимоги позивача про:

- зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 10.04.2013 по 01.10.2014, з 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 30.04.2020, оскільки зазначені періоди вже зараховані до пільгового стажу, та фактично не є спірним;

- призначення, нарахування та виплату пенсії, оскільки зазначена вимога є передчасною та заявленою на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають лише порушені права.

78. З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.

щодо розподілу судових витрат

79. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

80. З урахуванням викладеного, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

81. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

вирішив:

82. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

83. Визнати протиправним та скасувати рішення «Про відмову в призначенні пенсії» Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлене листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41405, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 19.05.2020.

84 Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:

- включити до пільгового стажу позивача період роботи з 05.10.2012 по 09.04.2013, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із врахуванням, що ОСОБА_1 станом на 11.10.2017 набула право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і це право зберігається за позивачем.

85. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

86. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

87. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба