30 вересня 2020 р. м. Чернівці cправа № 600/766/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК" Автомобільні дороги України" про стягнення заборгованості, -
Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач, ГУ ДПС) звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить :
- стягнути кошти з банківських рахунків дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України" (далі - відповідач) та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів на загальну суму податкового боргу по податку на додану вартість до Державного бюджету в розмірі 27704091,21 грн.
Мотивуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість у загальному розмірі 27704091,21 грн. Відповідачем самостійно у встановлені законом терміни суми грошових зобов'язань сплачені не були, надіслана податкова вимога не виконана, а тому контролюючий орган звернувся про стягнення податкового боргу в судовому порядку. За таких обставин позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
11.06.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито загальне позовне провадження у справі. Підготовче судове засідання призначено на 08.07.2020 р.
08.07.2020 р. у зв'язку з клопотанням представника відповідача підготовче судове засідання відкладено до 22.07.2020 р.
22.07.2020 р. у зв'язку з клопотанням представника відповідача підготовче судове засідання відкладено до 02.09.2020 р.
02.09.2020 р. судове засідання не відбулось у зв'язку з неявкою учасників справи. підготовче судове засідання відкладено до 16.09.2020 р.
16.09.2020 р. протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі №600/766/20-а та розпочато розгляд справи по суті.
16.09.2020 р. представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Вказував, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
16.09.2020 року представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Вказував, що заперечує проти позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України, суд вважає, що подання до суду позивачем та представником відповідача заяв про розгляд справи за їх відсутності не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами у порядку письмового провадження.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.
ДП "Чернівецький облавтодор" є юридичною особою, яка створена і діє відповідно до законодавства України.
Видами діяльності підприємства є: 42.11 Будівництво доріг і автострад, 52.24 транспортне оброблення вантажів, 23.61 виготовлення виробів із бетону для будівництва, 38.11 збирання безпечних відходів, 45.20 технічне обслуговування та ремонт автротранспортних засобів, 08.12 добування піску, гравію, глин і каоліну, 08.12 вантажний автомобільний транспорт, 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту, 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
За даними обліку позивача за ДП "Чернівецький облавтодор" рахується податковий борг в загальному розмірі 27704091,21 грн., який виник :
- податкова декларація з податку на додану вартість №9243643519 від 18.10.2019 р., термін сплати до 30.10.2019 р. на загальну суму 2501098,00 грн (а.с.18);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9275182410 від 19.11.2019 р., термін сплати до 30.11.2019 р. на загальну суму 953231,00 грн (а.с.19);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9306268002 від 19.12.2019 р., термін сплати до 30.12.2019 р. на загальну суму 1690796,00 грн (а.с.20);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9029074126 від 19.02.2020 р., термін сплати до 01.03.2020 р. на загальну суму 848424,00 грн (а.с.21);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9335264936 від 05.03.2020 р., термін сплати до 06.03.2020 р. на загальну суму 2034777,00 грн (а.с.22);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9057429375 від 18.03.2020 р., термін сплати до 30.03.2020 р. на загальну суму 1216922,00 грн (а.с.23);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9105279245 від 14.05.2020 р., термін сплати до 15.05.2020 р. на загальну суму 1639010,00 грн (а.с.24-25);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9110362222 від 19.05.2020 р., термін сплати до 30.05.2020 р. на загальну суму 1112016,00 грн (а.с.26-27);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "Ш" №0042985604 від 10.04.2019 р. у сумі 119485,15 грн на підставі акта перевірки №1209/24-13-56-04/31963989 від 21.03.2019 р. (а.с.57-62);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "Н" №0085475604 від 17.07.2019 р. у сумі 440577,31 грн на підставі акта перевірки №2617/24-13-56-04/31963989 від 18.06.2019 р. (а.с.46-51);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "Ш" №0069595604 від 11.06.2019 р. у сумі 105629,59 грн на підставі акта перевірки №2048/24-13-56-04/31963989 від 14.05.2019 р. (а.с.63-68);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "Н" №0121865603 від 18.10.2019 р. у сумі 264829,29 грн. на підставі акта перевірки №270/24-13-56-04/31963989 від 20.09.2019 р. (а.с.39-45);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "Н" №0129475603 від 12.11.2019 р. у сумі 364281,85 грн. на підставі акту перевірки №650/24-13-56-03/31963989 від 18.10.2019 р. (а.с.34-36, 38);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "ПС" №0012805603 від 13.02.2020 р. у сумі 170700,00 грн на підставі акта перевірки №179/24-13-56-03/31963989 від 21.01.2020 р. (а.с.69-74);
- штрафні фінансові на підставі податкового повідомлення - рішення форми "ПН" №0004321401 від 17.07.2020 р. у сумі 10715503,74 грн на підставі акта перевірки №2731/24-13-14-01/31963989 від 25.06.2019 р. (а.с.97-147);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9139903532 від 18.06.2020 р., термін сплати до 26.06.2020 р. на загальну суму 1226744,00 грн (а.с.95);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9170724010 від 17.07.2020 р., термін сплати до 30.07.2020 р. на загальну суму 1321043,00 грн (а.с.96);
- нараховано пені за період з 30.09.2019 р. по 30.05.2020 р. 805855,76 грн;
- нараховано пені за період з 30.05.2020 р. по 30.07.2020 р. на суму 128167,52 грн.
Зазначена сума заборгованості виникла на підставі самостійно задекларованих, але не сплачених сум та застосованих штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податків, а також пені.
Станом на день розгляду справи доказів погашення податкового боргу суду не надано.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Аналогічні норми містяться і в Податковому кодексі України (далі - ПК України). Зокрема, згідно п. 4.1.1 ст. 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі як загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до ст. 16 ПК України кожен платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.14.1.156 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
У п.14.1.137 ст.14 ПК України визначено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п.41.2 ст.42 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Приписами п. 49.1 ст. 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п. 49.2 ст. 49 ПК України, платник податків за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу повинен подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Відповідно до п. 19-1.1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Також контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.20.1.34 ст.20 ПК України).
Згідно п. 54.1 ч. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Суд зазначає, що відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України, самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.
Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом встановлено і не заперечувалося відповідачем, що з метою погашення заборгованості контролюючим органом на адресу ДП "Чернівецький облавтодор" направлялась податкова вимога від 02.07.2014 р. форми "Ю" №2417-25.
Після направлення позивачем податкової вимоги від податковий борг не був погашений, у зв'язку з чим податкова вимога додатково відповідачу не надсилалася.
Відповідно до п. 59.5 ст.59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно пп.14.1.153. п.14.1 ст.14 ПК України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Підпунктом 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, податкове зобов'язання платника податків, вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Даних щодо сплати відповідачем податкової заборгованості у розмірі 27704091,21 грн на дату розгляду справи суду не надані.
Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з п.129.4 ст.129 ПК України пеня, визначена пп.129.1.1 п.129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно приписів ст. 129 ПК України позивачу було нараховано суми пені, які містяться в ІКП, додатних до матеріалів справи.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.1 та п.95.2 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно п.95.3 ст.95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи, суд приходить до висновку про доведеність контролюючим органом підстав виникнення податкової заборгованості, наявність боргу у визначеному ним розмірі, а також дотримання встановленої законодавством процедури, що передує стягненню податкового боргу в судовому порядку, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат.
Оскільки, відповідно до приписів ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути кошти з банківських рахунків дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України" та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів на загальну суму податкового боргу по податку на додану вартість до Державного бюджету в розмірі 27704091,21 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013) Код ЄДРПОУ 43143196
Відповідач - Дочірнє підприємство "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК"Автомобільні дороги України" (вул. Головна, 205, м. Чернівці, 58018, Код ЄДРПОУ 31963989)
Суддя І.В. Маренич