30 вересня 2020 року справа № 580/4162/20
16:40 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Салабай М.В.,
позивача - ОСОБА_1 - особисто,
представника позивача Кулика В.Б. - за ордером,
представників відповідача Карташева С.С. - за посадою, Олексюка Н.М. - за ордером,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати дії посадових осіб відповідача щодо відмови в прийнятті, реєстрації заяви від 24.09.2020 та СД-носія з електронною версією автобіографії та фото позивача незаконними та скасувати постанову № 59 від 26.09.2020;
- зобов'язати відповідача прийняти від позивача заяву від 24.09.2020 та СД-носія з електронною версією автобіографії, фото та прийняти рішення про реєстрацію позивача кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач з порушенням вимог виборчого законодавства України відмовив позивачу у реєстрації, як кандидата в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року через відсутність документів передбачених ст. 223 Виборчого кодексу України. Позивачем зазначено, що він 24.09.2020 прибув за місцем знаходження відповідача з необхідними документами, однак відповідач всупереч вимог законодавства не зареєстрував заяву та СД-носія з електронною версією автобіографії і фото, чим порушив виборчі права позивача.
Ухвалою суду від 29.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд даної справи одноособово, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства адміністративні справи розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів лише у разі, якщо предметом оскарження є рішення, дії чи бездіяльність саме окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму).
На виконання вимог ухвали суду від 29.09.2020, стороною відповідача надано документи, що витребовувалися судом.
Судове засідання з розгляду справи № 580/4162/20 призначене на 10 год. 30 хв. 30.09.2020.
Сторона позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні. В судовому засідання надали усні заперечення, що позивачем не подано повного переліку документів, визначених ст. 223 Виборчого кодексу України, а саме електронної версії автобіографії та фотографії кандидата. Зазначили, що позивач, з'явившись близько 21 години 24.09.2020 до приміщення Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області, забрав заяву від 24.09.2020 (а.с 9) про долучення до раніше поданих документів електронного носія.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
21.09.2020 позивач подав до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області заяву з додатками для реєстрації його у кандидати в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування.
У судовому засіданні позивачем було повідомлено про те, що разом із заявою від 21.09.2020, останнім надано посадовій особі відповідача флеш-носій, на якому містилась автобіографія та фото ОСОБА_1 для виконання вимог ст. 230 Виборчого кодексу України, зокрема, щодо обов'язку кандидата надати документи в електронному вигляді, для копіювання даної інформації на електронний носій відповідача.
В ході розгляду даної справи, судом з'ясовано, що позивачем 21.09.2020 також надіслано на електронну пошту відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , автобіографію та власну фотографію.
Разом з тим, позивачем у судовому засіданні зазначено, що автобіографія та фотографія, які надані відповідачу шляхом направлення на електронну пошту та подані власноруч на флеш-носії не містили особистого цифрового підпису позивача, що є обов'язковим відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Судом встановлено, що згідно з довідкою № 24 від 21.09.2020, складеної посадовою особою відповідача о 15:28, позивачем подано до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області документи для реєстрації кандидатом у депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, а саме:
- заяву про реєстрацію кандидата на 1 арк.;
- автобіографію кандидата на 1 арк.;
- одну фотографію 4х6 см на 1 арк.;
- копію 1 та 2 сторінок паспорта на 1 арк.;
24.09.2020 позивач близько 21 години прибув за місцем знаходження відповідача з метою подачі заяви від 24.09.2020 про долучення до раніше поданих документів електронного носія, а саме СД-диск з автобіографією та фотографією.
На засіданні 26.09.2020 відповідачем прийнято постанову №59 про відмову ОСОБА_1 у реєстрації кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, оскільки відсутні документи, передбачені п. 5 та п. 7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України, а саме електронні версії автобіографії та фотографії кандидата.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає таке.
Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 08.08.2020 №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14.08.2020 №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
Згідно з ч. 2 ст. 223 ВК України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв'язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).
Частиною 1 ст. 8 ВК України передбачено, що документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця, є: паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки).
Пунктами 4-7 ч. 1 ст. 223 ВК України передбачений такий перелік документів:
- документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
- автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);
- по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
- копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Таким чином, підставою для реєстрації виборчою комісією кандидатів у депутати, висунутих шляхом самовисування є, зокрема, подання автобіографії та фотографії кандидата у депутати на паперових носіях та в електронному вигляді.
Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
Відповідно до частини 1 статті 228 ВК України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу.
Згідно з частиною 6 статті 228 ВК України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 230 ВК України визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 ВК України, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови).
Постановою Центральної виборчої комісії №173 від 10.08.2020 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі - Порядок №173).
Відповідно до п. 1.17 Порядку №173 кожна виборча комісія здійснює документування своєї діяльності, що полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених Кодексом та законами України.
Згідно з п. 13.3 Порядку №173 документи та звернення до виборчої комісії надсилаються поштою чи подаються до комісії особисто або через уповноважену особу, якщо її повноваження підтверджені відповідно до законодавства України.
Частиною 5 ст. 223 Виборчого кодексу України встановлено, що документи для реєстрації кандидатів у депутати можуть подаватися до відповідної виборчої комісії за допомогою електронних сервісів в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Документи, передбачені Кодексом, можуть подаватися до виборчої комісії у формі електронного документа з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом. У такому разі документи повинні відповідати вимогам Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Як встановлено судом, постановою Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області від 22.08.2020 №1 встановлено порядок прийняття електронних документів лише на цифрових носіях у вигляді CD-R диску. Вказане рішення мотивоване тим, що комісія позбавлена технічної можливості перевірки завірення електронних документів цифровими підписами.
Отже, Матусівська сільська територіальна виборча комісія Звенигородського району Черкаської області встановила порядок подачі копій документів в електронному вигляді, в тому числі документів для реєстрації кандидатів у депутати шляхом самовисування.
Вказане рішення комісії є чинним, в судовому чи іншому порядку не оскаржено та не скасовано.
Таким чином, позивачем при зверненні до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області з заявою від 21.09.2020 та долученими до неї додатками не виконано вимоги пункту 1 ч. 2 ст. 230 ВК України, а саме не надано на CD-R диску електронної версії автобіографії та фото кандидата, як це визначено постановою від 22.08.2020 №1.
Щодо посилань позивача про протиправну відмову відповідача прийняти та зареєструвати заяву від 24.09.2020, суд зазначає таке.
У ході судового розгляду даної справи, судом досліджено долучений до позовної заяви відеозапис, який знаходиться на диску (а.с. 13), з якого вбачається, що позивач прибувши 24.09.2020 до відповідача з метою подання заяви про долучення до раніше поданих документів електронного носія, а саме СД-диску з автобіографією та фото, вказану заяву забрав, що підтверджується показаннями відповідача та визнається позивачем у судовому засіданні, та підтверджується наданим відеозаписом.
Посилання сторони позивача, що вказані протиправні дії посадових осіб відповідача щодо відмови у реєстрації заяви від 24.09.2020, підтверджуються актом від 24.09.2020 (а.с. 10), суд розцінює критично, оскільки особи зазначені в акті є зацікавленими тому, що також звертались до відповідача з заявами про реєстрацію в кандидати в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, та теж оскаржують у судовому порядку прийняті відповідачем постанови про відмову у їх реєстрації.
Крім того, під час дослідження письмових доказів, судом встановлено, що надана стороною позивача та відповідача автобіографія ОСОБА_1 від 21.09.2020 містить розбіжність, а саме відсутній підпис на копії автобіографії наданої відповідачем. На спростування вказаного факту позивачем подано до суду клопотання від 30.09.2020 про долучення копії автобіографії від 21.09.2020 з його підписом.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з ч. ч. 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Таким чином, надана позивачем копія автобіографії не є належним та допустимим доказом, адже не містить підпису позивача із зазначенням дати такого засвідчення.
Крім того, в судовому засіданні 30.09.2020, судом оглянуто наявні у відповідача оригінали документів, що подавались позивачем 21.09.2020 для реєстрації у кандидати в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, з яких вбачається, що копія, яка надана позивачем разом із клопотанням від 30.09.2020 не відповідає оригіналу, що знаходиться у відповідача. В графі "Наявність чи відсутність представницького мандату" зазначено - депутат Матусівської сільської ради (а.с. 44), тоді як в примірнику наданому відповідачем в графі "Наявність чи відсутність представницького мандату" зазначено - депутат Матусівської сільської ради Шполянського району Черкаської області.
Отже, суд висновує, що відповідачем правомірно відмовлено на підставі п. 1 ч. 2 ст. 230 ВК України у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Таким чином, на підставі викладеного вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 268, 272, 273, 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня проголошення рішення.
Суддя С.О. Кульчицький