Ухвала від 24.09.2020 по справі 910/5936/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

м. Київ

24.09.2020Справа №910/5936/20

За позовомАкціонерного товариства "Укртрансгаз"

до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго"

про стягнення 6 188 117,33 грн.

Суддя Бойко Р.В.

секретар судового засідання Кучерява О.М.

Представники учасників справи:

від позивача:Баранець М.Р.

від відповідача:Комісар С.П.

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про стягнення 6 188 117,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог Акціонерне товариство "Укртрансгаз" вказує, що у зв'язку з неналежним виконанням Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" своїх грошових зобов'язань за Договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1805000134 від 04.05.2018 з оплати послуг, наданих у період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, наявні правові підстави для стягнення з відповідача пені у розмірі 5 653 967,06 грн., 3% річних у розмірі 480 548,24 грн. та інфляційних втрат у розмірі 53 602,03 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.05.2020 відкрито провадження у справі №910/5936/20; вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2020 підготовче засідання призначено на 27.08.2020.

04.08.2020 через відділ діловодства суду від Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що позивачем не підтверджено первинними документами обсяги наданих послуг, які безпідставно включені до актів наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 31.10.2018 №11-18-1805000134 та від 30.11.2018 №11-18-1805000134, а отже штрафні санкції нараховані на непідтверджений обсяг послуг, а обставини прострочення відповідачем здійснення розрахунків є недоведеними.

26.08.2020 через відділ діловодства суду від Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надійшла зустрічна позовна заява до Акціонерного товариства "Укртрансгаз", в якій позивач просить суд стягнути з відповідача надлишково сплачені кошти у розмірі 361 142,51 грн.

Позовні вимоги за зустрічним позовом обґрунтовані тим, що Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" з метою недопущення припинення газопостачання внаслідок не підписання актів надання послуг з транспортування природного газу, ним було підписано акти з незаконно нарахованими обсягами транспортованого газу із зазначенням розбіжностей та здійснено у встановлені Договором строки повну оплату виставленої Акціонерним товариством "Укртрансгаз" вартості послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами зазначену в Актах від 30.11.2018 №11-18-1805000134.

Так, за розрахунками Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" ним надмірно сплачено кошти у розмірі 361 142,51 грн., які останній просить стягнути з Акціонерного товариства "Укртрансгаз".

27.08.2020 через відділ діловодства суду від Акціонерного товариства "Укртрансгаз" надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що обсяг та вартість наданих послуг на виконання Договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1805000134 від 04.05.2018 підтверджується Актами від 31.10.2018 №11-18-1805000134 та від 30.11.2018 №11-18-1805000134, які складені на в порядку визначеному вказаним Договором.

Протокольною ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 відкладено підготовче засідання у справі на 17.09.2020.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2020 повернуто Комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" зустрічну позовну заяву до Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про стягнення 361 142,51 грн.

Протокольною ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.09.2020 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 24.09.2020.

24.09.2020 через відділ діловодства суду від Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надійшло клопотання про зупинення про зупинення провадження у справі.

Клопотання представника Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" мотивовано наступним.

Заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що він, як замовник, не може самостійно впливати на своєчасність розрахунків з позивачем, як газотранспортним підприємством, за природний газ та послуги з його розподілу, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014 затверджено Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки, яким визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків.

Отже, на думку відповідача, необхідно враховувати правові висновки Верховного Суду викладених в постанові від 18.03.2020 у справі №908/2304/18 та в постанові від 31.03.2020 у справі №917/530/19, а позивач заперечуючи проти застосування таких правових висновків наводить протилежну судову практику, у зв'язку з чим, на думку відповідача, наявні підстави для зупинення провадження у справі до вирішення Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду питання про усунення неоднозначного застосування норм права у подібних правовідносинах у справі №903/918/19.

В підготовче засідання, призначене на 24.09.2020 з'явились представники позивача та відповідача.

Заслухавши думку представників позивача та відповідача щодо клопотання Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Предметом даного спору є стягнення з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" пені, 3% річних та інфляційних втрат у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов'язань за Договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1805000134 від 04.05.2018 з оплати послуг, наданих у період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.

Статтею 19-1 Закону України "Про теплопостачання" встановлено імперативний порядок оплати за теплову енергію, для виробництва якої повністю або частково постачається природний газ гарантованим постачальником, згідно якого оплата здійснюється споживачами теплової енергії та теплопостачальними організаціями, які купують теплову енергію для її подальшого постачання споживачам, шляхом перерахування коштів на рахунки із спеціальним режимом використання, які відкривають теплопостачальні та теплогенеруючі організації для зарахування коштів, у тому числі від теплопостачальних організацій, які отримують теплову енергію для її подальшого постачання споживачам, в уповноваженому банку. Оплата теплової енергії шляхом перерахування коштів на інші рахунки забороняється.

Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014 затверджено Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки (надалі - Порядок №217).

29.12.2015 набрала чинності нова редакція вказаної Постанови Кабінету Міністрів України №217, п. 14 якої передбачає, що у разі коли теплопостачальна або теплогенеруюча організація:

1) здійснює продаж теплової енергії та (або) надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води та самостійно виробляє необхідну для цього теплову енергію, кошти, що надійшли на спеціальний рахунок, відкритий теплопостачальною або теплогенеруючою організацією, як плата за теплову енергію або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від споживачів, розподіляються згідно з нормативами, розрахованими відповідно пунктів 15-26 цього Порядку, і перераховуються в частині вартості:

- природного газу - на рахунок постачальника природного газу із спеціальними обов'язками;

- послуг з транспортування природного газу (якщо теплопостачальна або теплогенеруюча організація має чинний договір на транспортування природного газу з оператором транспортної системи) - на рахунок оператора газотранспортної системи;

- послуг з розподілу природного газу (якщо теплопостачальна або теплогенеруюча організація має чинний договір на розподіл природного газу з оператором газорозподільної геми) - на рахунок оператора газорозподільної системи;

- виробництва, транспортування, постачання теплової енергії та надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води без урахування вартості природного газу - на поточний рахунок теплопостачальної або теплогенеруючої організації.

Таким, чином у відповідності до статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання" від 02.05.2005 та Постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014 визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків.

Судом встановлено, що у постановах Верховного Суду 31.03.2020 у справі №917/530/19 та від 18.03.2020 у справі №908/2304/18 викладено висновки про застосування у подібних правовідносинах положень Порядку №217 щодо можливості теплопостачальних організацій впливати на порядок, строки та розмір розрахунків за поставлений природний газ.

Так, Верховний Суд в постанові від 31.03.2020 у справі №917/530/19 дійшов висновку, що замовник не міг самостійно впливати на порядок оплати послуг з постачання природного газу, що надавались йому газотранспортним підприємством на підставі договору, оскільки кошти з оплати отриманого замовником природного газу було перераховано постачальнику на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання відповідно до Порядку №217.

У постанові 18.03.2020 у справі №908/2304/18, проаналізувавши положення Порядку №217, Верховний Суд зробив висновок, що замовник позбавлений можливості самостійно впливати на своєчасність розрахунків, оскільки державою фактично визначено спеціальний режим проведення розрахунків за поставлений природний газ, що по суті, усуває замовника від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає в автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків коштів на рахунки газотранспортного підприємства за визначеними нормативами.

В той же час, Верховний Суд у постановах від 27.02.2020 у справі №921/12/19 та від 21.02.2018 у справі №910/16072/16 виклав правову позицію, що Порядком №217 встановлений конкретний механізм розподілу коштів, які надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання, та зазначений Порядок не стосується договірних зобов'язань сторін у частині порядку та строків розрахунків між сторонами й не впливає на них. З огляду на таке правове регулювання, суд відхилив твердження скаржника про неврахування судами попередніх інстанцій положень Порядку №217, оскільки останній не впливає на порядок здійснення розрахунків сторін за договором, за умовами якого обов'язок зі сплати вартості наданих позивачем послуг з розподілу природного газу покладено на замовника.

При розгляді справи №903/918/19 Верховний Суд підтримав правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду 27.02.2020 у справі №921/12/19 та 21.02.2018 у справі №910/16072/16 щодо застосування Порядку №217 у подібних правовідносинах, однак вважав за необхідне відступити від висновку, викладеного у раніше ухвалених рішеннях Верховного Суду у справах №917/530/19 і №908/2304/18, та передав справу №903/918/19 на розгляд Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Таким чином, наразі існує різна практика щодо застосування положень Порядку №217, для врегулювання чого Верховним Судом було передано справу №903/918/19 разом із касаційною скаргою Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.04.2020 на розгляд Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Ухвалою Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09.09.2020 прийнято справу №903/918/19 разом із касаційною скаргою Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.04.2020 та рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 до розгляду.

Отже, за наслідками розгляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №903/918/19 будуть надані правові висновки щодо застосування Порядку №217, у правовідносинах, які є подібними до правовідносин у даній справі.

У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Згідно із п. 11 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення перегляду в касаційному порядку.

З огляду на наведені обставини та метою дотримання принципу єдності правозастосовчої практики, суд вважає за доцільне зупинити провадження у даній справі до закінчення перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №903/918/19.

На підставі викладеного та керуючись статтями 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зупинення провадження у справі задовольнити.

2. Зупинити провадження у справі №910/5936/20 до закінчення перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №903/918/19.

3. Зобов'язати сторін повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення провадження у справі №910/5936/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (24.09.2020) та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення її повного тексту шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.

Повний текст ухвали складено 29.09.2020.

Суддя Р.В. Бойко