Справа № 234/10420/20
Провадження № 3/234/2989/20
11 вересня 2020 року м. Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Костюков Д.Г., за участю захисника Шейка К.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Костянтинівка Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 , не є особою з інвалідністю, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 № 348235 від 18.07.2020 року він складений щодо ОСОБА_1 за те, що 18.07.2020 року о 02 год. 21 хв. в м. Краматорську по вул. Краматорської Правди біля буд. 11 водій ОСОБА_1 керував автомобілем MAZDA нз НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, нечітке мовлення). Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Алкотест» та проходження такого огляду у медзакладі відмовився у присутності двох свідків. Відеофіксація велась на бодікамеру АН00111, АН00157. Від керування відсторонено, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Шейко К.В. пояснив, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, звертав увагу суду на численні порушення при складанні протоколу інспектором поліції, провадження у справі просив закрити.
В судове засідання свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не з'явилися за невідомою суду причиною, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Вислухавши захисника, дослідивши надані докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вимогами ст.252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 № 348235 від 18.07.2020 року він складений щодо ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Таким чином, проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння відбувається на місці зупинки водія і лише у разі його відмови від проходження такого огляду або у випадку незгоди з отриманими результатами цей огляд може бути проведений у закладі охорони здоров'я.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 дійсно спочатку відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки, але потім до складення протоколу стосовно нього погодився пройти огляд за допомогою газоаналізатора, що підтверджено дослідженим в судовому засіданні відеозаписом з камер працівників поліції (файл 20200718071505000376.mov). При цьому суд враховує, що протокол про адміністративне правопорушення був складений щодо ОСОБА_1 набагато пізніше висловленої ним згоди на проходження огляду на місці зупинки, у зв'язку з чим працівники поліції мали безперешкодну можливість забезпечити проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння відповідно до постанови КМУ №1103 від 17 грудня 2008 року, а також спільного наказу МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Також судом враховано, що складений працівниками поліції протокол не містить підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про роз'яснення їй прав, передбачених статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, що, поміж іншого, є порушенням вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції.
Вищенаведені порушення норм чинного законодавства грубо порушують право на захист особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що тягне за собою визнання недопустимими здобутих у такий спосіб доказів, а саме протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 №348235 від 18.07.2020 року.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про недоведеність у судовому засіданні вини ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 130 ч.1, 247, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП України, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя Д.Г.Костюков