Справа № 347/1750/19
Провадження № 2/347/54/20
24 вересня 2020 року м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді - Гордія В.І.,
з секретарем - Корбутяк Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів справу за позовом заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Яблунівської селищної ради об"єднаної територіальної громади, Косівського районного підприємства "Райагроліс" до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про відшкодування шкоди завданої злочином, шляхом визнання недійсними державних актів на право власності на земльні ділянки, скасування записів про державну реєстрацію актів на право власності на земльні ділянки та повернення земельних ділянок,
Заступник керівника Коломийської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Яблунівської селищної ради об"єднаної територіальної громади, Косівського районного підприємства "Райагроліс" до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про відшкодування шкоди завданої злочином, шляхом визнання недійсними державних актів на право власності на земльні ділянки, скасування записів про державну реєстрацію актів на право власності на земльні ділянки та повернення земельних ділянок.
Із позовної заяви видно, що Коломийською місцевою прокуратурою Івано-Франківської області було встановлено, що 13.11.2008 року жительці с. Люча Косівського району ОСОБА_1 видано державний акт серії ЯЕ №855327 про право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га в урочищі «Рушір» с. Люча Косівського району Івано-Франківської області для ведення особистого селянського господарства. Як випливає зі змісту вказаного державного акту, підставою його видачі стало рішення V сесії п'ятого демократичного скликання Лючанської сільської ради від 27.11.2006р. В той же час, у провадженні Косівського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Івано-Франківській області перебувало кримінальне провадження за №12018090190000168 від 08.05.2018 року про обвинувачення ОСОБА_2 (який з 04.04.2006 по перебував на посаді сільського голови с. Люча) за ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України. Зазначене кримінальне провадження знайшло своє процесуальне завершення ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 27.06.2019, якою повністю підтверджено факт вчинення ОСОБА_2 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, однак, судом ухвалено рішення про звільнення його від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому ст.ст. 12, 49 КК України (у зв'язку з нереабілітуючими обставинами). Зокрема, як встановлено в ході досудового слідства та повністю підтверджено ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 27.06.2019 року, ОСОБА_2 , будучи сільським головою с. Люча, в другій половині листопада 2006 року, підписав, скріпив гербовою печаткою та видав офіційний неправдивий документ - рішення Лючанської сільської ради за №6-5/2006 від 27.11.2006 року про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 2,0000 га з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарств. Далі, ОСОБА_2 на початку грудня 2006 року, достовірно знаючи про те, що ОСОБА_1 , згідно записів погосподарської книги з 1998 року не було передано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області, підписав, скріпив гербовою печаткою та видав довідку за №1539 від 13.12.2006 року з неправдивими відомостями про користування згідно записів господарської книги з 1998 року земельними ділянками ОСОБА_1 площею 2,0000 га. При цьому, рішення Лючанської сільської ради за №6-5/2006 від 27.11.2006 року про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки на розгляд сесії не вносилось, а особиста заява ОСОБА_1 про надання їй у власність вказаної земельної ділянки, як такої, що перебувала у її користуванні з 1998 року, була подана особисто тодішньому сільському голові с. Люча. Таким чином, ОСОБА_1 , отримавши завідомо підроблене рішення сільської ради, оформила державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №855327 від 13 листопада 2008 року. В подальшому, за заявою ОСОБА_1 було здійснено розподіл вказаної земельної ділянки на дві земельні ділянки, одна з яких площею 1,1540 га про що видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №418417 від 27 березня 2012 року та державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,84860 га серії ЯЛ №418416 від 27 березня 2012 року.
Разом з тим, як було встановлено в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні та повністю підтверджені за наслідками судового розгляду кримінального провадження ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 27.06.2019 року у справі №347/854/19, земельна ділянка площею 0,8460 га з кадастровим номером 2623684101:36:001:0001, що розташована в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району, Івано-Франківської області, яка перебуває у власності ОСОБА_1 , згідно державного акту серії ЯЛ №418416 від 27 березня 2012 року - повністю накладається на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні АДРЕСА_1 . Водночас, земельна ділянка площею 1,1540 з кадастровим номером 2623684101:36:001:0002, що розташована в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району, Івано-Франківської області, яка перебуває у власності ОСОБА_1 , згідно державного акту серії ЯЛ №418417 від 27 березня 2012 року - частково накладається на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс». Площа накладання становить 0,4184 га. Загальна площа накладання на землі лісового фонду, які перебувають у постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс», становить 1,2644 га.
Таким чином, заподіяно шкоду інтересам Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Яблунівської селищної ради об'єднаної територіальної громади Косівського району Івано-Франківської області, як власнику землі, а також інтересам Косівського районного підприємства «Райагроліс», як постійному лісокористувачу.
Представник позивача, прокурор, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.
Представник Івано-Франківської ОДА в судове засідання не з?явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника облдержадміністрації, проти задоволення позову не заперечують.
Представник Косівського РП «Райагроліс», в.о. директора Пліхтяк Ю.М., в судове засідання не з?явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника підприємства, позов підтримує та просить задоволити.
Представник Яблунівської селищної ради в судове засідання не з?явився, від селищного голови до суду поступила заява про розгляд справи без участі представника селищної ради.
Відповідачка ОСОБА_1 , яка була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з'явилася, причин неявки суду не повідомила. Від представника відповідачки адвоката Микитюка Р.В. вкотре поспіль електронною поштою поступила заява про відкладення розгляду справи (в зв?язку із зайнятістю в іншій справі).
При цьому, суд звертає увагу, що сторона відповідача вкотре поспіль в призначені судові засідання не з?являється, подаючи електронною пощтою клопотання про відкладення розгляду справи з різних причин, що дає суду підстави для ухвалення рішення по суті. Крім того, у матеріалах справи є відзив на позов поданий представником відповідачки адвокатом Микитюком Р.В., згідно якого позов не визнають, так як позивач не надав жодного доказу того, що Лючанською сільською радою дійсно не приймалось рішення щодо надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0000 га, просять в позові відмовити.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в судове засідання не з"явився, причини неявки суду не відомі.
Таким чином, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних доказів у справі, без фіксування процесу технічними засобами, що не суперечить та відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
У відповідності до вимог ст.ст. 12, 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно вимог ст.ст.15-16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Як було встановлено судом, та в силу вимог ст. 82 ЦПК України не потребує доказування, ухвалою Косівського районного суду від 27.06.2019 року на підставі ст.49 КК України (у зв?язку із закінченням строків давності) - було звільнено від кримінальної відповідальності передбаченої за ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України ОСОБА_2 , який будучи сільським головою с. Люча, Косівського району в інтересах третіх осіб використовував своє службове становище всупереч інтересів служби, а саме: складав і видавав завідомо неправдиві офіційні документи. Зокрема, внаслідок незаконних дій ОСОБА_2 відповідачці ОСОБА_1 було надано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 2,0000 га в с. Люча, участок «Рушір», Косівського району (а.с.19-22).
Зокрема, як видно із матеріалів справи, рішенням сесії Лючанської сільської ради від 27.11.2006 року за № 6-5/2006, завіреного та виданого сільським головою ОСОБА_2 - передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, в тому числі за цільовим призначенням: ріллі - 2,0000 га (а.с.16).
В подальшому, на підставі вищевказаного рішення сесії сільської ради, ОСОБА_1 було видано державні акти на право власності на земельну ділянку, а саме: Державний акт серії ЯЛ №418417 від 27.03.2012 року на земельну ділянку площею 1,1540 га кадастровий номер 2623684101:36:001:0002, розташовану у с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області (а.с.17) та Державний акт серії ЯЛ №418416 від 27.03.2012 року на земельну ділянку площею 0,8460 га кадастровий номер 2623684101:36:001:0001, розташовану у с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області (а.с.18).
При цьому, згідно висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи від 26.04.2019 року за № 644/697/19-28 (а.с.25-32), щодо наявності порушень землекористування земельною ділянкою кадастровий номер 2623684101:03:001:0039 площею 2,0 га, яка поділена на земельні ділянки з кадастровими номерами 2623684101:36:001:0001 та 2623684101:36:001:0002, та які надані у власність ОСОБА_1 - експерт прийшов до висновку, що земельна ділянка площею 0,8460 га з к/номером 2623684101:36:001:0001 повністю накладається на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс», а земельна ділянка площею 1,1540 га з к/номером 2623684101:36:001:0002 в частині площі 0,4184 га частково накладається на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс».
Тобто, ОСОБА_1 неправомірно було передано у власність земельну загальною площею 2,0 га, яка уже була у постійному користуванні, та будучи об?єктом лісових відносин, в силу вимог ст.ст. 9, 11, 31, 57 Лісового кодексу України, взагалі не могла бути надана їй у приватну власність, тим більше рішенням сесії сільської ради, оскільки згідно положень ч.1 та ч.3 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
А проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема, лісогосподарського призначення підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства.
Відтак, судом встановлено, що рішенням 22 сесії третього демократичного скликання Івано-Франківської обласної ради від 18.10.2001 року за № 537-22/2001, було надано в постійне користування районним спеціалізованим агролісгоспам та районним підприємствам обласного комунального агролісгосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс» із земель запасу обласної ради, які були у тимчасовому користуванні колишніх міжгосподарських лісгоспів, лісництв, колгоспів, земельні ділянки лісового фонду для ведення лісового господарства згідно з додатками 1,2 (Додаток 2 - Косівське РП «Райагроліс»), що підтверджується копією рішення облради (а.с.37) та картою-схемою (а.с.38).
Згідно ст.373 ЦК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Як передбачено статтею 116 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Згідно положень ст.152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Отже, суд вважає за доцільне визнати недійсними державні акти на право власності на земельну ділянку видані ОСОБА_1 на земельні ділянки загальною площею 2,0 га, що розташовані в с. Люча, урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області, та повернути їх належним землекористувачам.
Окрім того, у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідачки слід стягнути судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 1681,60грн.
На підставі наведеного, ст.ст. ст.ст. 15-16, 203, 215, 260, 267, 373 ЦК України, ст.ст. 59-62, 116, 122, 152, 186-1 ЗК України, ст.ст. 8, 9, 11, 25, 31, 57 ЛК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №418416 від 27.03.2012 року площею 0,8460 га, виданий ОСОБА_1 та зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути земельну ділянку кадастровий номер 2623684101:36:001:0001 площею 0,8460 га, розташовану у селі Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області до земель лісового фонду Івано-Франківської обласної державної адміністрації в особі постійного лісокористувача - Косівського районного підприємства «Райагроліс».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №418417 від 27.03.2012 року площею 1,1540 га виданий ОСОБА_1 та зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути земельну ділянку кадастровий номер 2623684101:36:001:0002 площею 1,1540 га, розташовану у селі Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області: в частині площі 0,4184 га у землі лісового фонду Івано-Франківської обласної державної адміністрації в особі постійного лісокористувача - Косівського районного підприємства «Райагроліс» та в частині площі 0,7356 га у землі запасу Яблунівської селищної ради об'єднаної територіальної громади.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 - 1681,60грн. судового збору на користь отримувача коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Апеляційна скарга на рішення суду до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.І. Гордій