Рішення від 14.09.2020 по справі 345/1627/20

Справа №345/1627/20

Провадження № 2/345/657/2020

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2020 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючий судді Якиміва Р.В.,

секретар судового засідання Баран В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування й зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи його тим, що йому на праві власності належить 14/100 часток адміністративно-виробничих приміщень, які розташовані по АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_2 ).

31.01.2019 між позивачем та Калуською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки для обслуговування частини приміщень станції технічного обслуговування автомобілів площею 0,2789 га (кадастровий номер 2610400000:36:004:0060), яка розміщена під належним йому вищезазначеним нерухомим майном.

Бажаючи придбати у власність вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у квітні 2020 року звернувся із заявою про надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки даної земельної ділянки, до якої долучив передбачений вимогами перелік документів.

Однак рішенням Калуської міської ради № 3011 від 27.02.2020 в задоволенні поданої заяви йому було відмовлено без зазначення конкретних причин відмови. Вважає, що таке рішення міська рада прийняла, посилаючись на рекомендації постійних комісій при міській раді, які не підтримали його заяву через несплату ним, на їх думку, спричинених збитків за користування земельною ділянкою протягом 2015-2017 років, хоча спір на даний час ще не вирішений остаточно, а справа 345/1215/18 знаходиться на розгляді у Верховному Суді.

Вважає, що рішення Калуської міської ради про відмову йому в наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки прийняте всупереч вимогам ст. 128 Земельного кодексу України, яка визначає, що відмова в продажу земельної ділянки, в тому числі й надання дозволу на проведення її експертно-грошової оцінки, повинна здійснюватися із зазначенням обґрунтованих причин та врахування того, що перелік підстав для цього є вичерпним і довільному розширенню не підлягає. Крім того, на даній земельній ділянці знаходиться належне йому на праві власності нерухоме майно, щодо користування нею між ним та відповідачем укладений договір оренди землі, а тому він має право на набуття на неї у встановленому законодавством порядку права власності.

Позивач зазначив, що відповідач позбавив його можливості реалізувати своє право на придбання у власність земельної ділянки, тому просить суд незаконним та скасувати рішення Калуської міської ради Івано-Франківської області № 3011 від 27.02.2020 «Про відмову у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення громадянину ОСОБА_1 », а також зобов'язати Калуську міську раду Івано-Франківської області повторно розглянути подану ним 27.12.2019 заяву щодо надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

10.06.2020 Калуська міська рада подала відзив на позов, в якому зазначено про безпідставність позову. В обґрунтування своєї позиції вказали, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Відповідач вказує, що питання щодо надання дозволу ОСОБА_1 на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення було предметом розгляду на сесії Калуської міської ради. Згідно витягу з протоколу засідання міської ради під час обговорення проекту рішення голова постійної комісії з питань будівництва та землеустрою О.Руско та голова комісії з питань власності, житлово-комунального господарства та екології О.Єланін не підтримали проект рішення, оскільки громадянин не сплатив збитки за користування земельною ділянкою. За результатами поіменного голосування 27.02.2020 було прийнято рішення № 3011 про відмову у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення ОСОБА_1 .

Вважають, що міська рада діла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому просили відмовити в задоволенні позову.

Представник позивача ОСОБА_2 08.09.2020 подав відповідь на відзив, в якому зазначив про не наведення відповідачем жодних доказів, які б підтверджували законність оспорюваного рішення.

В судове засідання представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи у його відсутності та за відсутності позивача.

Калуська міська рада зазначила у відзиві про неможливість явки представника у судове засідання та просить проводити розгляд справи у його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 27.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради із заявою про

надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,2789 га, кадастровий номер: 2610400000:36:004:0060, що знаходиться по АДРЕСА_1 , цільове призначення якої: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту, якою він користується на підставі договору оренди землі від 31.01.2019, з метою її подальшого викупу (а.с.6) та долучив до неї ряд необхідних документів. Також у заяві зазначено про згоду на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Рішенням Калуської міської ради № 3011 від 27.02.2020 року відмовлено громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,2789 га га (кадастровий номер 2610400000:36:004:0060), яка знаходиться на АДРЕСА_1 для обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів (код КВЦПЗ: 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. (а.с.7).

Згідно п.п. «а», «б» ч.1 ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно п. «а» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

Згідно ст.127 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюють органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно ч.2 ст.128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно ч.5 ст.128 ЗК України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно витягу з протоколу засідання міської ради від 28.02.2020 постійні комісії з питань будівництва та землеустрою та з питань власності, житлово-комунального господарства та екології не підтримали проект рішення, оскільки громадянин не сплатив збитки за користування земельною ділянкою. За результатами поіменного голосування рішення «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної несільськогосподарського призначення громадянину ОСОБА_1 » не було прийнято. Натомість було прийняте оскаржуване позивачем рішення про відмову у наданні дозволу (а.с. 15-27).

В судовому засіданні встановлено, що позивач пода відповідну заяву 27.12.2019 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 128 ЗК України (а.с.5). Підстав для відмови в продажу земельної ділянки передбачених ч.5 ст.128 ЗК України, Калуською міською радою не наведено.

Таким чином, суд вважає, що рішенням виконкому Калуської міської ради № 3011 від 27.02.2020 про відмову у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки порушено вимоги земельного законодавства, та відповідно право позивача, а тому його слід визнати незаконним та скасувати.

Враховуючи, що рішення, прийняте за результатами поданої ОСОБА_1 заяви, скасоване, суд вважає, що відповідача слід зобов'язати повторно розглянути подану ОСОБА_1 27.12.2019 заяву щодо надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,2789 га з кадастровим номером 2610400000:36:004:0060, яка розташована по АДРЕСА_1 , з метою її викупу.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Калуської міської ради Івано-Франківської області № 3011 від 27.02.2020 «Про відмову у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення громадянину ОСОБА_1 ».

Зобов'язати Калуську міську раду Івано-Франківської області повторно розглянути подану ОСОБА_1 27.12.2019 заяву щодо надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,2789 га з кадастровим номером 2610400000:36:004:0060, яка розташована по АДРЕСА_1 , з метою її викупу

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 22.09.2020.

Суддя