28 вересня 2020 року
Київ
справа №9901/196/20
адміністративне провадження №П/9901/196/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів: Губської О.А., Загороднюка А.Г., Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
секретар судового засідання: Пушенко О.І.,
за участю:
представника позивача Спектора Ю.І.,
представника відповідача Лаптієва А.М.,
представників третіх осіб Пуленця А.С., Єзерської А.С.,
вирішуючи питання залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, у справі за позовом Любимівської сільської ради до Верховної Ради України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Кабінет Міністрів України, Центральна виборча комісія, про визнання протиправною та скасування постанови,
Ухвалою Верховного Суду від 29 липня 2020 року відкрито провадження у справі за позовом Любимівської сільської ради до Верховної Ради України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Кабінет Міністрів України, Центральна виборча комісія, в якій позивач просив визнати протиправним та скасувати пункт 5 Постанови Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році».
Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на 10 серпня 2020 року.
10 - 25 серпня 2020 року на адресу суду надійшли заяви Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області, Микуличинської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Лисогірської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, Деснянської сільської ради Коропського району Чернігівської області, Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, Хрещенівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області, Авдіївської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, Нижньогаївської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, Кам'янської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області, Осокорівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, Яблунецької селищної ради Ємільчинського району Житомирської області про вступ у справу як третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача, в яких кожна з них просили суд залучити їх до участі у справі №9901/196/20 як третю особу без самостійних вимог на стороні позивача.
Зазначені заяви мотивовані, зокрема, тим, що спірна постанова Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» та рішення суду у цій справі прямо стосуються їх прав, обов'язків та інтересів:
- як представницьких органів народовладдя, що представляють законні інтереси відповідної територіальної громади, яка обирає на зазначених чергових виборах депутатів своєї сільської ради та сільського голову;
- як виборного органу місцевого самоврядування, чий склад формується на чергових виборах шляхом виконання спірної постанови Верховної Ради України і стосується безперервності влади.
Заявники також указують, що пункт 5 постанови Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року прямо порушує виборчі права членів їх територіальної громади обирати на чергових місцевих виборах депутатів відповідної ради та відповідного голову територіальної громади.
Крім того, зазначають, що пункт 5 спірної постанови Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» прямо суперечить приписам частини другої статті 194 Виборчого кодексу України і є незаконним.
Вирішуючи питання щодо можливості залучення вказаних суб'єктів до участі у справі як третіх осіб, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 КАС України).
Предметом позову у справі, що розглядається, є пункт 5 постанови Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», в якому йдеться про те, що чергові вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Звертаючись до суду з заявами про вступ у справу як третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача, вказані місцеві ради не надали суду жодного доказу про непризначення у них виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Зважаючи на це, відсутні підстави стверджувати, що спірний пункт 5 постанови Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» якимось чином впливає на права, свободи чи інтерес заявників, що, в свою чергу свідчить, що і рішення, ухвалене за наслідками розгляду цієї справи (як у випадку задоволення, так і у випадку відмови у задоволенні позову) на права або обов'язки означених суб'єктів не впливатиме.
Отже, суд не вбачає достатніх і обґрунтованих підстав для залучення до розгляду у цій справі вказаних заявників як третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача.
Керуючись статтями 44, 49, 169-171, 261, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в залученні до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Ігнатпільську сільську раду Овруцького району Житомирської області, Микуличинську сільську раду Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Лисогірську сільську раду Первомайського району Миколаївської області, Деснянську сільську раду Коропського району Чернігівської області, Полого-Вергунівську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області, Хрещенівську сільську раду Нововоронцовського району Херсонської області, Першотравневу сільську раду Покровського району Донецької області, Авдіївську сільську раду Сосницького району Чернігівської області, Нижньогаївську сільську раду Дрогобицького району Львівської області, Кам'янську сільську раду Попільнянського району Житомирської області, Павлівську сільську раду Калинівського району Вінницької області, Осокорівську сільську раду Нововоронцовського району Херсонської області, Яблунецьку селищну раду Ємільчинського району Житомирської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Судді М.В. Білак
О.А. Губська
А.Г. Загороднюк
О.В. Кашпур
О.Р. Радишевська