25 вересня 2020 року
Київ
справа №640/15288/20
адміністративне провадження №П/9901/310/20
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Желєзного І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України про встановлення відсутності повноважень
22.09.2020 ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до України в особі Верховної Ради України (далі також - відповідач), в якому просила встановити відсутність повноважень Верховної Ради України вчиняти будь-які дії та (або) бездіяльність, та (або) приймати будь-які рішення, у тому числі приймати у такій редакції рішення про прийняття законів, за правовими наслідками яких органам самоврядування, органам судової та виконавчої влади України та уповноваженим ними особам (нотаріусам та іншим особам) Верховною Радою України надаються повноваження конфіскації та (або) вилучення майна громадян України, майнові права на яке визнане, набуте та зареєстроване за раніше діючим законодавством УССР та раніше діючим законодавством України, чи надаються повноваження зменшення обсягу майнових прав на таке набуте за раніше діючим законодавством нерухоме майно без рішення суду про вилучення чи конфіскацію чи зменшення обсягу речових прав на нерухоме майно на користь органів самоврядування, чи третім особам, які не є спадкоємцями, у тому числі конфіскації та (або) вилучення Броварською міською радою нерухомого майна чи (або) зменшення обсягу речових та (або) майнових прав на нерухоме майно та яке розташоване за адресами: АДРЕСА_1 , набутого за законодавством УССР ОСОБА_2 ; АДРЕСА_2 , набутого за законодавством УССР ОСОБА_3 , у тому числі конфіскації та (або) вилучення Підгірцівською сільською радою нерухомого майна чи зменшення обсягу речових та (або) майнових прав на нерухоме майно, а саме: на земельні ділянки, які розташовані за адресами: земельної ділянки площею 0.25 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , набутого за раніше діючим законодавством України ОСОБА_4 за рішенням Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 21 серпня 1995 року, протоколу №5 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність", та зареєстрована у земельно-кадастровій книзі за довідкою від 16 квітня 2008 року №238 про вчинення запису у земельно-кадастровій книзі про передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0.25 га у АДРЕСА_2 за Будівельним паспортом: "Акту про відведення в натуру присадибної земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку від 25.04.95 року"; АДРЕСА_2 , суміжної із земельною ділянкою будинку НОМЕР_1 , набутого за раніше діючим законодавством України ОСОБА_1 за рішенням Підгірцівської ради 1994 року про передачу у постійне користування та рішеннями суду, які вступили у законну силу про визнання права на державну реєстрацію цієї земельної ділянки орієнтованою площею 25 га та відновленню її стану.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України (далі - ВР України) про встановлення відсутності повноважень передано до Верховного Суду як до суду першої інстанції.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі згідно із статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить із наступного.
Відповідно до частини пятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або і м'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак всупереч вимозі пункту 2 частини пятої статті 160 КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено його реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта, ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача та відповідача.
Крім цього, позивачем всупереч вимогам пунктів 7, 11 частини п'ятої статті 160 КАС України не зазначено, чи вживалися заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до того ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною першою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи. Проте всупереч наведеному дана вимога позивачем не дотримана.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), однак ОСОБА_1 до надісланої нею позовної заяви не додано жодних доказів, попри зазначення у позовній заяві про наявність додатків.
Частиною першою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак всупереч наведеному дана вимога позивачем не дотримана.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак позивачем документ про сплату судового збору суду, як і заяв, клопотань про звільнення від сплати судового збору, а також доказів щодо наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону не надано.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено, що з 01.01.2020 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2 102,00 грн.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті за звернення до суду з одною позовною вимогою немайнового характеру складає 840,80 грн (2102*0,4).
Судовий збір необхідно сплатити за такими реквізитами:
Отримувач коштів - УК у Печерському районі /Печерський район/22030102
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007
Код класифікації доходів бюджету - 22030102
Найменування податку, збору, платежу - Судовий збір (Верховний Суд, 055)
Призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (назва відповідного касаційного суду, де розглядається справа, або Велика Палата Верховного Суду), номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 КАС України).
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху, встановивши строк протягом якого ОСОБА_1 має усунути вказані судом недоліки, а саме уточнити дані учасників справи, зазначити відомості про вжиття заходів забезпечення позову або доказів до подання позовної заяви, якщо такі вживались, надати власне письмове підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, зазначити про наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору з наданням відповідних доказів або ж надати квитанцію про сплату судового збору, надати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та їх копії для відповідача, а також надати копію позовної заяви для відповідача та копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
Керуючись статтями 22, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Верховної Ради України про встановлення відсутності повноважень залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків, зазначених у даній ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Желєзний