Постанова від 25.09.2020 по справі 824/506/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/506/20-а

Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір В.О.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

25 вересня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Курка О. П. Гонтарука В. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:

- визнати протиправними бездіяльність і самоусунення Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.03.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням СБУ в Чернівецькій області, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХЇЇ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії перерахунок та виплату пенсії в розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

В обгрунтування позовних вимог позивач відзначив, що Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Постанова Кабінету Міністрів України №1088 від 24.12.2019 року, якою виключені п. 1, 2 постанови №103, та відповідні дії відповідачів щодо реалізації закладеного в цих актах невірного механізму перерахування пенсій військовим пенсіонерам, містять порушення вимог статті 24 Конституції України, норм міжнародного права та дискримінують пенсіонерів, оскільки застосовують різні механізми розрахунку пенсій.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач оскаржив його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі позивач зазначив, що суд першої інстанції, в порушення ч. 4 ст. 9 КАС України, по-перше, протиправно не зобов'язав УСБУ в Чернівецькій області надати в судове засідання всі наявні матеріали щодо пенсійного забезпечення позивача, а по-друге, не звернувся до відповідачів для з'ясування питання про місце знаходження його пенсійної справи та службових матеріалів стосовно пенсійного забезпечення позивача.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у відзиві на апеляційну скаргу проти задоволення останньої заперечив та вказавши на правомірність дій пенсійного органу і здійснення перерахунку пенсії позивача у відповідності до норм діючого законодавства, просив відмовити в задоволенні вимог позивача.

Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області правом подання письмового відзиві на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доводам апеляційної скарги, дійшла наступного висновку.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 починаючи з 04.07.2015 року призначено пенсію за вислугу років (28 років служби) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (а.с.68).

При призначені пенсії позивачу було враховано види грошового забезпечення зазначені у довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 14.08.2015 року №21/378, довідці про додаткові види грошового забезпечення від 12.08.2015 року №134 та додатку до грошового атестату від 03.07.2015 року №019691, виданих на ім'я позивача Управлінням СБ в Чернівецькій області, управлінням СБ України в Хмельницькій області та Службою безпеки України, що включало: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років (40%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за виконання спеціальних завдань, премія (а.с.32, 72-74).

З 01.01.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка надійшла до Головного управління від Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області. При вказаному перерахунку враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 9590,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) 5535,00 грн. (а.с.75).

04.11.2019 року позивач звернувся до ГУПФУ в Чернівецькій області із заявою, у якій, серед іншого, просив вказати актуальні на даний час суми грошових виплат відповідно до грошового атестату за посадою, вислугою, званням та додаткові види грошового забезпечення, що враховується при визначенні пенсії, аналогічні до його, а також, у випадку встановлення факту збільшення розміру щомісячного пенсійного забезпечення, просив перерахувати йому розмір виплати пенсії із включенням всіх належних надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію (а.с.28).

Листом №879/О-11 від 18.11.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача, зокрема, про те, що після призначення йому пенсії, йому проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка надійшла до Управління, при якому враховано: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (50%). При цьому, зазначено, що у зв'язку із набранням чинності з 01.03.2018 року постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та деяким іншим особам (крім поліцейських), звільненим з 01.03.2018, основні постійні види грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначені вказаним рішенням Уряду. Також, повідомлено, що у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та, отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. При цьому, такого повідомлення до Пенсійного фонду не надходило (а.с.29-31).

Позивач вважаючи, що УСБУ в Чернівецькій області при інформуванні пенсійного органу про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії протиправно не надав інформації про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що дає йому право на перерахунок пенсії у більшому розмірі з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що в ході судового розгляду справи відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, доведено правомірність своїх дій щодо вимог позивача про видачу довідки та здійснення перерахунку його пенсії на її підставі.

Відтак, спірним питанням у даній ситуації є включення до довідки додаткових видів грошового забезпечення; видача нової довідки та здійснення перерахунку пенсії із урахуванням додаткових складових грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд керується наступним.

Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон України №2262-ХІІ).

Частиною 2 статті 9 вказаного Закону передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

За правилами ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону № 2262-XII врегульовано, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, саме Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13.02.2008 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі Порядок № 45)

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

У пункті 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно Додатку 2 до Порядку № 45 наявна форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Зокрема, зміни внесені постановою № 103 до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними.

Отже, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

За змістом абзаців 2,4,5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Таким чином на Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Колегія суддів звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, також регулює Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року N 3-1 (далі Порядок № 3-1).

Пунктом 23 Порядку № 3-1 врегульовано, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (п. 24 Порядку №3-1)

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Так, 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 вказаної постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, до додаткових видів грошового забезпечення відносяться:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення,

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вказане, колегія суддів приходить до висновку, що саме з 05.03.2019 позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах наявні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.

За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Кожна особа, відповідно до ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд може зобов'язати відповідача-суб'єкта владних повноважень прийняти рішення, яким зобов'язати вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом.

У своїх рішеннях Європейський суд дійшов висновку, що захист, який пропонується в статті 13, має поширюватись на всі випадки обґрунтованих заяв про порушення прав і свобод, які гарантуються Конвенцією (наприклад, рішення у справі "Класс та інші проти Федеративної Республіки Німеччини")..

В п. 145 рішення від 15.11.1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 року).

Крім того, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції, Суд вказує на те, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути:

- незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (рішення від 06.09.2005 року у справі "Гурепка проти України", п. 59);

- спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення від 26 жовтня 2000 року у справі "Кудла проти Польщі", п. 158; рішення від 16.08.2013 року у справі "Гарнага проти України", п. 29).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Водночас винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній міжнародній нормі.

З огляду на викладене та з метою забезпечення ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, судова колегія доходить висновку, що належним способом захисту буде зобов'язання УСБУ в Чернівецькій області виготовити та направити до ГУ ПФУ у Чернівецький області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві за відповідною посадою, із включенням до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення.

Натомість, судова колегія не вбачає підстав для задоволення вимог в частині визнання протиправними бездіяльність і самоусунення УСБУ в Чернівецькій області від складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та вимог заявлених до ГУ ПФУ у Чернівецькій області в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Чернівецькій області із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та подальшу її виплату, виходячи з того, що вказане право у позивача виникло лише з 05.03.2019 року, тобто з моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18.

За таких обставин, позовні вимоги саме в цій частині, задоволенню не підлягають.

До того ж, вимога про зобов'язання Пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України у області із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на думку суду, є передчасною, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки довідка із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, ще не підготовлена відповідним органом та не направлена ГУ ПФУ у Чернівецькій області.

Таким чином, судова колегія не вбачає підстав вважати, що судом першої інстанції надано об'єктивну оцінку дійсним обставинам справи, оскільки останні так і не були встановлені в ході судового розгляду справи в повному обсязі.

В даному випадку, суд першої інстанції, надавши перевагу доводам відповідачів, залишив поза увагою сукупність фактів, які наводились позивачем та потребували детальної оцінки в призмі актуальності предмету розгляду даної справи.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанову про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі частково спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 05.03.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

В задоволені решти вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Біла Л.М.

Судді Курко О. П. Гонтарук В. М.