Справа № 620/1230/20 Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
28 вересня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у врахуванні усіх складових заробітної плати ОСОБА_1 до розрахунку пенсії на підставі довідок від 01.08.2019 № 2017, від 01.08.2019 № 2018, в тому числі: посадового окладу директора Борзнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості станом на серпень 2019 року - 7 510, 00 грн.; надбавки за ранг (5 ранг) - 600 грн.; надбавки за вислугу років - 50 % (стаж державної служби 34 років), - 3 755, 00 грн., всього 11 865, 00 грн. та відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, та відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІ «Про державну службу», середні розміри надбавок, премій та інших виплат за липень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - 7 510, 00 грн., неправомірними та незаконними;
- зобов'язати відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати (врахувати) усі складові заробітної плати ОСОБА_1 до розрахунку пенсії на підставі довідок від 01.08.2019 № 2017, від 01.08.2019 № 2018, в тому числі: посадового окладу директора Борзнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості станом на серпень 2019 року - 7510 грн; надбавки за ранг (5 ранг) - 600 грн.; надбавки за вислугу років - 50 % (стаж державної служби 34 роки), - 3 755, 00 грн., всього 11 865, 00 грн, та відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні» положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, та відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІ «Про державну службу», середні розміри надбавок, премій та інших виплат за липень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - 7 510 грн., та виплатити її з дати звернення - 01.08.2019.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.10.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020, визнано дії Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівський області неправомірними та зобов'язано зарахувати до стажу державної служби період згідно запису в трудовій книжці ОСОБА_1 з 20.03.1991 по 14.08.1995 на посадах у Борзнянський райдержподатінспекцїї заступника начальника інспекції - начальника відділу податків з населення, заступника начальника інспекції - начальника управління податків і зборів державної податкової інспекції та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пунктів 10.12 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 «Про державну службу» та ст. 37 Закону України від 16.12.1993 «Про державну службу» з 01.08.2019.
Відповідачем листом від 11.03.2020 № 2500-0329-8/7437 повідомлено позивача про перерахунок пенсії без урахування довідки № 2017 від 01.08.2019 (за інтенсивність праці - 7 510 грн.), тобто не враховані всі складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Вважаючи такий перерахунок без урахування довідки № 2017 від 01.08.2019 (за інтенсивність праці - 7 510 грн.) протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду першої інстанції.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування наданих довідок, в тому числі щодо неврахування надбавки за інтенсивність праці в сумі 7 510, 00 грн., відповідно до довідки від 01.08.2019 № 2017 є неправомірними, що призвели до порушення прав позивача на отримання відповідного розміру пенсії з відповідної дати звернення.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення, судом порушено правильність застосування норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622), посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняної до неї в разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби).
За бажанням осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше ніж у травні 2016 року, за відповідною (прирівняної) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії Державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодження із Мінсоцполітики.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (зі змінами), для надання довідок для призначення пенсій враховуються:
1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліком посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені у Додатках 1 до цього порядку, та згідно з переліком посад та нормативно-правових актів, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників установ та організацій до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, що наведені у Додатку 2 до цього Порядку, а також згідно з переліком посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувались посадові оклади працівників державних органів, посади яких у зв'язку набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII не належать до посад державної служби, що наведені у Додатку З до цього Порядку;
2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;
3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;
4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовця, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1 -3 цього пункту;
5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, повинна бути видана з урахуванням вищевикладеного.
Як вбачається з матеріалів справи, для обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.08.2019 № 2017 включено надбавку за інтенсивність за липень у сумі 7 510, 00 грн.
Зазначена довідка видана на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за липень 2019 року.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», у якому передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Згідно з п. 2 «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу, якими передбачено право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 01 травня 2016 року;
- у разі коли в осіб, зазначених в п. 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 01 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи, починаючи з 01 травня 2016 року, на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали, починаючи з 01 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абз. 3 - 5 цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.08.2019 № 2018 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) суми враховано в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняної до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби), а саме: посадовий оклад директора Борзнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості складав станом на серпень 2019 - 7 510 грн; надбавка за ранг (5 ранг) - 600, 00 грн; надбавка за вислугу років 50 % (стаж державної служби 34 роки) - 3 755, 00 грн. Всього 11 865, 00 грн.
Та відповідно до пунктів 10,12 розділу XI «прикінцеві та перехідні положення Закону «Про державну службу» та відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІ «Про державну службу», середні розміри надбавок, премій та інших виплат за липень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становила 7510 грн, що відповідає приписам п. 4 Порядку № 622 і органом правильно було надано довідку за липень 2019 року (тобто, місяць, який передує місяцю звернення), з влюченням в тому числі і надбавки за інтенсивність праці (довідка від 01.08.2019 № 2017).
Так, відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» (№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визначено право державних службовців у випадках, визначених цими пунктами, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», зокрема:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ вказано, що цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.
Виходячи з викладеного, п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ стосується осіб - державних службовців, які станом на 1 травня 2016 року займали посади державної служби.
Частиною 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців., якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вірно було встановлено судом першої інстанції, на час звернення із заявою про призначення пенсії держаного службовця позивач досягнув віку та на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII мав понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та мав страховий стаж, а також набув право на призначення пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Крім того, факт наявності у позивача 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та страхового стажу, та набуття права на призначення пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» встановлений рішенням Чернігівського окружного суду від 29.10.2019 по справі № 620/2615/19 (а.с. 17-20), яке набрало законної сили, який в силу ч. 4 ст. 78 КАС України доказуванню не підлягає при розгляді цієї справи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входили до системи оплати праці державного службовця.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справі № 576/1535/17.
Відповідно до норм ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Враховуючи наведені норми права та те, що позивач прийняв присягу державного службовця 07.07.1994 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 15.12.1993, що підтверджується даними трудової книжки, трудовий стаж позивача на державній службі на час набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII складав понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді віднесеній до посад державних службовців, слід врахувати, що він має право на призначення пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Це положення Конституції України принципово забороняє погіршувати становище людини в суспільстві шляхом обмеження тих прав і свобод, які вже закріпленні в законах України. Відповідач фактично обмежує моє право на справедливий соціальний захист, тобто отримання пенсії в більшому розмірі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування наданих довідок, в тому числі, щодо неврахування надбавки за інтенсивність праці в сумі 7 510, 00 грн., відповідно до довідки від 01.08.2019 № 2017, наданої ОСОБА_1 при зверненні для нарахування пенсії, є неправомірними, що призвели до порушення прав позивача на отримання відповідного розміру пенсії з 01.08.2019.
Надаючи оцінку всім доводам учасників справи, судова колегія також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.