29 вересня 2020 року справа №200/12401/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів: Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року (суддя першої інстанції Дмитрієв В.С., повний текст складено 04 березня 2020 року) у справі № 200/12401/19-а, за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського міського голови Ляха Вадима Михайловича, третя особа: секретар Слов'янської міської ради Кім Жан Миколайович про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
Позивач звернувся з позовом до Слов'янського міського голови Ляха Вадима Михайловича, третя особа: секретар Слов'янської міської ради Кім Жан Миколайович , в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови від 19.09.2019 № 306-р «Про зупинення рішення Слов'янської міської ради від 18.09.2019 № 5-LXIX-7 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради».
В обґрунтування зазначив, що розпорядження прийнято без належного законодавчого та фактичного обґрунтування.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин у справі, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що суд неналежним чином вивчив та застосував норми статей 26, 49, 50, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зробив хибні висновки.
Справа розглянута відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України в порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглянувши апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 є депутатом Слов'янської міської ради. (а.с. 11).
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції та не заперечується сторонами, 19 серпня 2019 року за вх. 04.01-29/96 на адресу міського голови м. Слов'янська Донецької області Ляха Вадима Михайловича надійшов лист від депутатської групи «Опозиційна платформа За життя» з вимогою включити, як термінове, до вересневої сесії міської ради питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Слов'янської міської ради Кіма Жана Миколайовича .
Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради» розміщено на офіційному сайті Слов'янської міської ради 22 серпня 2019 року (а.с. 38).
Розпорядженням міського голови від 3 вересня 2019 року № 284-р скликано на 18 вересня 2019 року LXIX сесію Слов'янської міської ради 7 скликання та затверджено перелік питань для розгляду, серед яких питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради (а.с. 55).
Відповідно до протоколу І пленарного засідання LXIX сесії Слов'янської міської ради 7 скликання від 18.09.2019 міська рада шляхом таємного голосування прийняла рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Слов'янської міської ради Кіма Ж.М. (а.с. 51-54).
Розпорядженням міського голови від 19 вересня 2019 року № 306-р зупинено рішення Слов'янської міської ради від 18 вересня 2019 року № 5-LХІХ-7 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради» та скликано позачергову сесію міської ради із внесенням на повторний розгляд питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.(а.с. 15).
Відповідно до витягу з протоколу І пленарного засідання LXX сесію Слов'янської міської ради 7 скликання від 02.10.2019 на засідання позачергової сесії міської ради проект рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради не набрав достатньої кількості голосів, рішення не прийнято. (а.с. 107-116).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно зі статтею 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Систему і гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Повноваження міського голови визначені статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, пунктами 1, 8, 20 частини четвертої цієї статті визначено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень, тощо.
Повноваження міської ради визначені у статтях 25, 26 цього Закону. Зокрема, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання, перелік вказаних питань міститься у статті 26 Закону.
Відповідно до пункту 20 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Згідно зі статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Отже, голова сільської, селищної, міської ради може свої розпорядженням зупиняти рішення ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття та вносити їх на повторний розгляд відповідної ради, який має бути проведений у двотижневий строк.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що спірне розпорядження відповідачем прийняте враховуючи викладені у додатку 1 зауваження. Відповідно до цих зауважень міський голова дійшов висновку, що рішення Слов'янської міської ради від 18 вересня 2019 року №-LХІХ-7 «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради» прийнято упереджено, з грубим порушенням вимог Регламенту та Закону України «Про доступ до публічної інформації».
В обґрунтування зауважень зазначено, що 10 вересня 2019 року на засіданні постійної комісії міської ради з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, регуляторної політики та протидії корупції, на якій розглядався проект рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, доповідачем з цього питання не наведено доводів та підстав прийняття такого рішення. Також не витримано терміни оприлюднення проекту рішення відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та порушено Регламент роботи міської ради, оскільки лічильна комісія для проведення таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень секретаря міської ради створена за пропозицією депутата міської ради. Крім того, два з трьох членів лічильної комісії є розробниками проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, що ставить під сумнів неупередженість процедури таємного голосування.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, частиною 3 ст. 31 Регламенту, затвердженого рішенням Слов'янської міської ради від 2 грудня 2015 року №8-11-7 із змінами та доповненнями, передбачено, що лічильні комісії обираються радою процедурним рішенням за пропозицією головуючого.
З огляду на наступне, суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи апелянта щодо відсутності належного обґрунтування зупинення міським головою рішення про припинення повноважень секретаря міської ради від 18 вересня 2019 року.
Крім того, право накладати вето на рішення відповідної ради належить до дискреційних повноважень голови цієї ради, яке, в подальшому, може бути подолане самою радою. Отже, суд не вправі надавати оцінку підставам для накладення такого вето.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі №813/5033/17, від 19 лютого 2020 року у справі №2а-2378/11, від 27.04.2020 року у справі № 381/329/17-а.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року у справі № 200/12401/19-а - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 29 вересня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.В. Геращенко
І.Д. Компанієць