28 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2879/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомКерівника Прилуцької місцевої прокуратури
доСухополов'янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Сухополов'янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (далі по тексту - відповідач, Сухополов'янська сільська рада), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Сухополов'янська сільської ради та зобов'язати Сухополов'янську сільську раду відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський», загальною площею 873,9 га, який знаходиться на території (колишніх Замістянської та Дідовецької селищних рад Прилуцького району) на даний час Сухополов'янської сільської ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Прилуцького району Чернігівської області виявлено факт порушення законодавства в сфері охорони об'єктів природно - заповідного фонду. Протягом більш ніж 13 років (колишніми Замістянською та Дідовецькою сільськими радами Прилуцького району) на даний час Сухополов'янською сільською радою не вжито заходів щодо винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням оскільки межі заказника не відомо де починаються та невідомо де закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру. Враховуючи викладене, вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому в силу норм Земельного кодексу України, Законів України «Про природно-заповідний фонд України», «Про землеустрій» його необхідно зобов'язати вжити заходів по винесенню меж пам'ятки та закріпити Заказника межі в натурі (на місцевості).
Правом щодо подання відзиву відповідач не скористався.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Рішенням третьої сесії двадцять другого скликання Чернігівської обласної ради народних депутатів «Про внесення доповнень та змін в мережу об'єктів і територій природно-заповідного фонду та резервування для наступного заповідання цінних природних територій області» від 21.03.1995 затверджено Перелік територій та об'єктів, що вносяться до складу природно-заповідного фонду Чернігівської області (пункт 1), до якого, зокрема, включено гідрологічний заказник «Густинський», що знаходиться в Прилуцькому районі, села Замостя, Густиня, Капустинці (а.с. 14-16).
Згідно пунктів 1.1 - 1.4, 1.7 Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Густинський», затвердженого першим заступником начальника Держуправління екології та природних ресурсів в Чернігівській області від 27.01.2006, гідрологічний заказник місцевого значення «Густинський» (далі - Заказник) створений рішенням Чернігівської обласної ради від 21.03.1995. Заказник загальною площею 873,9 га знаходиться в Прилуцькому районі Чернігівської області і розташований на землях Замістянської та Дідовецької сільських рад. Заказник створено з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву в заплаві р. Удай, що має важливе водоохоронне значення. Він входить до складу природно-заповідного фонд України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюються особливий режим охорони, відтворення та використання. Межі Заказника переносяться в натуру з встановленням необхідних державних інформаційно-охоронних знаків затвердженого зразка, наносяться на планово-картографічні матеріали Держкомзему та землекористувачів, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій (а.с. 18-20).
Із копій Охоронних зобов'язань від 21.01.2016 № 15/30-578 та № 15/30-578 вбачається, що землекористувачами (землевласниками) Заказника є Дідовецька сільська рада - 323,9 га та Замістянська сільська рада - 550 га відповідно (а.с. 21-23).
Згідно підпунктів 1.2, 1.3 пункту 1, пунктів 2, 5 рішення 44 сесії 7 скликання Сухополов'янської сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 24.05.2019 вирішено об'єднатися, зокрема, територіальним громадам Дідовецької та Замостянської сільських рад Прилуцького району у Сухополов'янську об'єднану територіальну громаду. Визначити адміністративним центром Сухополов'янської об'єднаної територіальної громади с.Сухополова Прилуцького району Чернігівської області. Правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) Сухополов'янської сільської ради визначено Сухополов'янську сільську раду об'єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об'єднання (а.с. 27-29).
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.05.2020 № 10-25-0.2-2465/2-20 проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський» до Державного земельного кадастру на реєстрацію не надходив (а.с. 24).
Відповідно до листа відповідача від 22.05.2020 № 03-04/631 рішеннями 1 сесії 7 скликання Сухополов'янської сільської ради об'єднаної територіальної громади від 27 січня 2020 року утворено старостинські округи та розпочато процедуру реорганізації сільських рад, що об'єдналися. Об'єднаним територіальним громадам, перші, вибори яких відбулися у грудні 2019 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не передбачені прямі міжбюджетні трансферти з Державного бюджету. Відповідно до пункту 4 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» бюджети 18 територіальних громад, що приєдналися до Сухополов'янської сільської ради, будуть виконуватися окремо до закінчення бюджетного періоду. Відсутність єдиного бюджету громади унеможливлює розроблення документації на об'єкт природно-заповідного фонду гідрологічний заказник «Густинський», розташованих на її території, до розмежування видатків, визначених Бюджетним кодексом України (а.с. 25).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає у необхідності відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі: в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення (частина перша статті 19 Земельного кодексу України).
Згідно статті 43 Земельного кодексу України та частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Статтею 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Кореспондуюча норма закріплена в статті 44 Земельного кодексу України.
При цьому, за правилами статті 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Частинами третьою та п'ятою статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд» передбачено, що рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.
Судом встановлено, що гідрологічний заказник місцевого значення «Густинський» створений згідно рішення 3 сесії 22 скликання Чернігівської обласної ради від 21.03.1995, загальною площею 873,9 га в Прилуцькому районі Чернігівської області на землях Замістянської та Дідовецької сільських рад з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву в заплаві р. Удай, що має важливе водоохоронне значення. Він входить до складу природно-заповідного фонд України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюються особливий режим охорони, відтворення та використання (а.с. 18-20). Землекористувачами (землевласниками) Заказника є Дідовецька сільська рада - 323,9 га та Замістянська сільська рада - 550 га відповідно (а.с. 21-23).
Відповідно до частини першої статті 79, частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду (частина четверта статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд»).
Відповідно до абз. 11, 15 частини першої статі 1, 2 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико- культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
В пункті «г» частини першої статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Згідно пункту «в» частини першої статті 25 вказаного Закону видами документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єкті.
Частиною другою статті 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою:
а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;
б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;
в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини;
г) проведення науково-дослідних робіт;
ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Згідно частин другої, третьої статті 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Частиною третьою статті 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Згідно пункту «д» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною першою статті 22 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій здійснюється, зокрема, на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Відповідно до частин третьої - п'ятої статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - виконавчих комітетів відповідних сільських, селищних, міських рад територіальних громад, що об'єдналися, з дня затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету.
Згідно частин першої, третьої статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади.
Повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об'єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. Зі моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади.
Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.
Відповідні юридичні особи - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет об'єднаної територіальної громади є правонаступниками прав та обов'язків відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.
Суд зазначає, що територіальні громади Дідовецької та Замостянської сільських рад Прилуцького району на підставі добровільного об'єднання увійшли до складу Сухополов'янської об'єднаної територіальної громади Прилуцького району Чернігівської області, з адміністративним центром в с. Сухополова. Правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) Сухополов'янської сільської ради, згідно пункту 5 рішення 44 сесії 7 скликання Сухополов'янської сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 24.05.2019, визначено Сухополов'янську сільську раду об'єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об'єднання (а.с. 27-29).
Таким чином, Сухополов'янська сільська рада є правонаступником прав та обов'язків Дідовецької та Замостянської сільських рад.
Листами Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.05.2020 № 10-25-0.2-2465/2-20 та Сухополов'янської сільської ради від 22.05.2020 № 03-04/631 підтверджується те, що проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський» до Державного земельного кадастру на реєстрацію відповідачем не подавався (а.с. 24, 25).
Таким чином, бездіяльність Сухополов'янської сільської ради щодо організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський» та закріплення їх в натурі (на місцевості) є протиправною.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 53, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Сухополов'янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Сухополов'янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області щодо організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський», загальною площею 873,9 га, який знаходиться на території (колишніх Замістянської та Дідовецької селищних рад Прилуцького району) на даний час Сухополов'янської сільської ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Сухополов'янську сільську раду Прилуцького району Чернігівської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Густинський», загальною площею 873,9 га, який знаходиться на території (колишніх Замістянської та Дідовецької селищних рад Прилуцького району) на даний час Сухополов'янської сільської ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Керівник Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі, вул. 1-го Травня, 50-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Сухополов'янська сільська рада Прилуцького району Чернігівської області, вул. Чернігівська, буд. 32, с. Сухополова, Прилуцький район, Чернігівська область, 17542, код ЄДРПОУ 04415867.
Дата складення повного рішення суду - 28.09.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб