27 вересня 2020 року справа № 580/4129/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
суддів Гайдаш В.А., Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання Ільченко Л.В.,
позивача: ОСОБА_1 - особисто;
представників відповідача: Карташева С.С. - за посадою, Олексюка Н.М. - за ордером;
розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати постанову Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області №52 від 24.09.2020 про відмову в реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Матусівську сільську територіальну виборчу комісію Звенигородського району Черкаської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що поруч із поданням до комісії паперових примірників документів щодо самовисування кандидатом в депутати Матусівської сільської ради, позивачем на електронну пошту комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслано відповідні електронні примірники документів, і наведене відповідає вимогам положень п. 5 та п. 7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України, тому комісією безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом в депутати.
Ухвалою суду від 25.09.2020 відкрито загальне провадження.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, мотивуючи свою позицію тим, що згідно із п.п. 1.17 та 13.3 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №173 від 10.08.2020, в роботі виборчої комісії можуть використовуватись документи в електронній формі, які містяться або на цифрових носіях, або виготовлені та завірені відповідно до вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
У зв'язку із цим 22.08.2020 Матусівською СТВК прийнято рішення про прийом електронних взірців документів лише на цифровому носії СД-диску (постанова №1 від 22.08.2020). Вказану постанову оприлюднено в порядку, передбаченому ч.4 ст. 37 Виборчого кодексу України на інформаційному стенді комісії, де вона находиться і до сих пір. Основною мотивацією прийняття такої постанови було те, що Матусівська сільська ТВК позбавлена можливості перевірки цілісності електронних документів та перевірки цифрових підписів у порядку передбаченому ст.12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг». Відповідно ОСОБА_1 не надано особисто електронні версії автобіографії та фото кандидата у спосіб, який визначено комісією. Інші способи надання таких документів в електронному вигляді не можуть бути визнано комісією за спосіб особистої подачі документів, що є обов'язковою умовою для подання документів щодо реєстрації самовисуванцем.
В ході судового розгляду спору позивач позовні вимоги підтримував та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представники відповідача заперечили проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши учасників справи та їх представників, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 особисто подав 23.09.2020 до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області:
1. заяву про реєстрацію шляхом самовисування кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі №6 з виборів депутатів Матусівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Звенигородського району Черкаської області на перших виборах депутатів Матусівської сільської ради об'єднаної територіальної громади, із вказівкою про надання згоди на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв'язку з участю у виборах;
2. квитанцію про внесення застави в сумі 1000 грн.;
3. одну фотографію кандидата розміром 4х6 см.;
4. копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки;
Постановою Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області №52 від 24.09.2020 відмовлено ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом у депутати.
Підставою для прийняття зазначеної постанови вказано, що Матусівською СТВК прийнято рішення про прийом електронних взірців документів лише на цифровому носії СД- диску. Відповідно ОСОБА_1 не надано особисто електронні версії автобіографії та фото кандидата у спосіб, який визначено комісією. Інші способи надання таких документів в електронному вигляді не можуть бути визнано комісією за спосіб особистої подачі документів, що є обов'язковою умовою для подання документів щодо реєстрації самовисуванцем.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно з ч. 2 ст. 223 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4 - 7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв'язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).
Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 8 Виборчого кодексу України документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця, є паспорт громадянина України.
Пунктами 4-7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України передбачено такі обов'язкові документи: документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу; автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді, копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Дослідивши зміст поданих документів, суд встановив, що позивачем подано у паперовому вигляді документи, які передбачені ч. 2 ст. 223 Виборчого кодексу України щодо кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування.
Відносно необхідності подання автобіографії та фотокарточки у електронному вигляді, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 223 Виборчого кодексу України документи для реєстрації кандидатів у депутати можуть подаватися до відповідної виборчої комісії за допомогою електронних сервісів в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
В свою чергу, постановою Центральної виборчої комісії №173 від 10.08.2020 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі - Порядок №173).
Відповідно до п. 1.17 Порядку №173 кожна виборча комісія здійснює документування своєї діяльності, що полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених Кодексом та законами України.
Згідно з п. 13.3 Порядку №173 документи та звернення до виборчої комісії надсилаються поштою чи подаються до комісії особисто або через уповноважену особу, якщо її повноваження підтверджені відповідно до законодавства України.
Документи, передбачені Кодексом, можуть подаватися до виборчої комісії у формі електронного документа з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом. У такому разі документи повинні відповідати вимогам Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Як встановлено судом, постановою Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області №1 від 22.08.2020 встановлено порядок прийняття електронних документів лише на цифрових носіях у вигляді CD-R диску, що унеможливлюватиме його повторний перезапис.
Комісією дотримано порядок її оприлюднення шляхом розміщення на інформаційному стенді комісії.
Вказане рішення мотивоване тим, що комісія позбавлена технічної можливості перевірки завірення електронних документів цифровими підписами.
Отже, Матусівська сільська територіальна виборча комісія Звенигородського району Черкаської області встановила порядок подачі копій документів в електронному вигляді, в тому числі документів для реєстрації кандидатів у депутати шляхом самовисування.
Вказане рішення комісії є чинним, в судовому чи іншому порядку не оскаржено та не скасовано.
З огляду на викладене, суд дійшов переконання, що електронні копії документів, у разі особистого звернення кандидата у депутати, повинні подаватись до СТВК у відповідності до постанови №1 від 22.08.2020. Натомість в даному випадку судом встановлено, що позивачем не дотримано визначеного порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 228 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 228 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів зазначених зокрема в пунктах 3-7 частини першої статті 223 цього Кодексу.
З огляду на викладене, відповідач мав достатні правові підстави для відмови в реєстрації позивачу кандидатом у депутати, що вказує на відсутність підстав для скасування оскарженої постанови.
Як наслідок, відсутні підстави для зобов'язання Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області до вчинення дій щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Сплачені позивачем судові витрати залишити за позивачем.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом двох днів з дня проголошення рішення суду.
Головуючий суддя В.В. Гаращенко
Судді В.А. Гайдаш
О.А. Рідзель