Рішення від 24.09.2020 по справі 560/4712/20

Справа № 560/4712/20

РІШЕННЯ

іменем України

24 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Старокостянтинівського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) Старокостянтинівського об'єднаного міського військового комісаріату (далі - ОМВК), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК Старокостянтинівського ОМВК, оформлену довідкою №167 від 26.03.2020 про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби;

- зобов'язати ВЛК Старокостянтинівського ОМВК прийняти постанову про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби відповідно до підпункту "г" пункту 23.4 глави 23 розділу II та абзацу 1 пункту 23.4 глави 23 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що отримав направлення на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності на військову службу осіб офіцерського складу. При огляді та на підставі досліджень, лікарі ВЛК встановили наступні діагнози: синусова тахікардія; правобічний грудний скаліоз.

З 24.10.2019 перебуває на амбулаторному лікуванні по сьогоднішній день у гастроентеролога Київської обласної лікарні №2, який поставив діагноз - хронічна ерозивна гастропотія (з пониженою кислотною функцією шлунку), дуоденопатій, рефлюкс єзофаліт, хронічний гепатит С під питанням.

Однак, як вказує позивач, ігноруючи поставлений діагноз ВЛК прийняла рішення у формі Довідки про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби.

Позивач не погоджується з таким рішенням, оскільки він постійно хворіє і лікується, тому він має бути визнаний непридатним до військової служби. Просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечив проти задоволення позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач проходив медичний огляду для визначення працездатності до військової служби осіб офіцерського складу. Надані ОСОБА_1 медичні довідки, досліджені ВЛК та, врахувавши роз'яснення ВЛК Західного регіону від 03.02.20115 №103, відповідач прийняв висновок про обмежену придатність позивача до військової служби. Разом з тим, відповідач зазначає, що у разі незгоди з таки висновком, позивач мав можливість звернутися до Центральної ВЛК, яка розглядає скарги, пропозиції з питань проведення військово-лікарської експертизи. Тому, відповідач вважає оскаржуване рішення правомірним, обґрунтованим, а відтак просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою суду від 25.08.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 , при проходженні медичного огляду відповідно до тимчасового посвідчення №634 від 27.03.2020 перебуває на військовому обліку офіцерів запасу в Старокостянтинівському ОМВК (молодший лейтенант запасу).

На підставі Розпорядження Військового комісара Старокостянтинівського ОМВК №473 від 28.02.2020, щодо заміни довідки на військово-обліковий документ встановленого зразка, ОСОБА_2 20.03.2020 прибув в Старокостянтинівський ОМВК та отримав направлення на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності на військову службу осіб офіцерського складу, в якому зазначено прийняття (призов) на військову службу, підписане військовим комісаром Старокостянтинівського ОМВК ОСОБА_3 та картку обстеження та медичного огляду визначення ступеня придатності до військової служби осіб офіцерського складу.

З 20.03.2020 по 25.03.2020 ОСОБА_1 проходив медичний огляд у ВЛК Старокостянтинівського ОМВК.

Згідно Додатку 1 до Розпорядження Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області №57/2020 від 16.03.2020 "Про створення позаштатної постійно діючої ВЛК Старокостянтинівського ОМВК, склад спеціалістів, які проводили медичне обстеження наступний: лікар інфекціоніст (голова комісії), лікар гінеколог, лікар отоларинголог, лікар психіатр, лікар рентгенолог, лікар хірург, лікар терапевт, лікар офтальмолог, лікар дерматовенеролог, лікар-травматолог, лікар невролог, лікар стоматолог-терапевт, медична сестра.

За результатом огляду та на підставі досліджень, ВЛК встановила ОСОБА_1 діагноз - "Хронічний вірусний гепатит С з мінімальною активністю. Хронічний холіцистит. Хронічний панкреатит. Правобічний грудний сколіоз 2 ступеня без порушення функцій". Відповідно до Довідки №167 від 26.03.2020 ВЛК Старокостянтинівського ОМВК зробила висновок, що ОСОБА_1 є обмежено придатний до військової служби.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Пунктом 9 статті 1 цього Закону встановлено, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, у т.ч., військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до пункту 3 Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14.01.2015 №15/2015, затвердженого Законом України №113-VIII від 15.01.2015 (далі - Указ №15/2015) постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ) встановлено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до військових комісаріатів (військовозобов'язані Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

Відповідно до пункту 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України №389 від 03.06.2013, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві, інших містах, районах, районах у містах.

Частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII визначено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Для проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, а також для визначення ступеня придатності до військової служби Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Згідно пунктів 1.1, 1.2 глави 1 розділу І цього Положення військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд, у т.ч., військовозобов'язаних.

Згідно пункту 2.1. глави ІІ розділу І цього Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Пунктом 2.6 глави 2 розділу І цього Положення передбачено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК військових комісаріатів.

До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону (підпункт 2.6.3 пункту 2.6 цього Положення).

Так, главою 1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

При цьому, порядок медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період визначено главою 3 розділу ІI Положення № 402.

Так, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів ( пункт 3.1).

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (абзац 2 пункту 3.2.).

Як встановив суд, на виконання вищезазначених вимог законодавства 26.03.2020 позивач був оглянутий усіма необхідними лікарями ВЛК Старокостянтинівського ОМВК: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОР, дерматовенерологом, психіатром, стоматологом, травматологом, інфекціоністом.

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.

Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд (пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення).

Суд встановив, що позивач є військовозобов'язаним та проходив медичний огляд з метою визначення ступеню придатності позивача до військової служби.

Також судом встановлено, що на підставі висновків лікарів, в тому числі, з урахуванням висновку лікарів - спеціалістів, ВЛК Старокостянтинівського ОМВК прийшла до висновку про обмежену придатність до військової служби відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України.

Крім цього, слід зазначити, що постанова ВЛК Старокостянтинівського ОМВК прийнята на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення №402).

Як зазначалося вище, за результатом огляду та на підставі досліджень, ВЛК встановила ОСОБА_1 діагноз - "Хронічний вірусний гепатит С з мінімальною активністю. Хронічний холіцистит. Хронічний панкреатит. Правобічний грудний сколіоз 2 ступеня без порушення функцій".

Відповідно до статті 4 додатку 1 до Положення №402 військовозобов'язані з вірусними гепатититами з незначним порушенням функцій визнаються придатними до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Відповідно до статті 54 додатку 1 до Положення №402, військовозобов'язані, які хворіють на холецистит, панкреатит визнаються непридатними до військової служби лише у випадку значних порушень функцій, якщо ж порушення функцій є помірними чи незначними, то придатність чи обмежена придатність військовозобов'язаного до військової служби визначається індивідуально.

Відповідно до статті 64 додатку 1 до Положення №402, військовозобов'язані, які хворіють на сколіоз визнаються непридатними до військової служби лише у випадку значних порушень функцій, якщо ж порушення функцій є помірними чи незначними, то придатність чи обмежена придатність військовозобов'язаного до військової служби визначається індивідуально.

Оглянувши ОСОБА_1 , членами ВЛК Старокостянтинівського ОМВК не було встановлено, що ступінь порушень функцій органів позивача є значними, що виключало можливість визнання його придатними чи обмежено придатним до військової служби.

Таким чином, проведене ВЛК Старокостянтинівського ОМВК обстеження позивача та додані ОСОБА_1 до позовної заяви документи, не свідчать, що захворювання, на які він страждає, безумовно виключають можливість визнання його придатним чи обмежено придатним до військової служби.

Крім того, суд зазначає, що розділ 23 Положення №402, на який посилається позивач для обґрунтування своїх вимог, визначає рішення, який приймаються ВЛК за результатами медичного огляду громадян, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а не військовозобов'язаних, до яких відноситься позивач.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 3.13 Положення №402 визначено, що громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК госпіталів за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням військового комісара. У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

Суд встановив, що постанову Військово-лікарської комісії Старокостянтинівського ОМВК, оформлену довідкою №167 від 26.03.2020 про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби, позивач не оскаржував до Центральної ВЛК.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Тобто, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

З огляду на вищевказані приписи Положення №402 суд вважає, що визначення за індивідуальними критеріями придатності, не придатності або обмеженої придатності до військової служби в мирний або у воєнний час за результатами обстеження військовозобов'язаних та як наслідок допустимість прийняття кількох юридично допустимих рішень є дискреційними повноваженнями ВЛК і суд не в праві перебирати на себе повноваження цього органу.

Відповідно до Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів, ухвалених на 316-му засіданні заступників міністрів, державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

Акт, прийнятий в ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу.

Враховуючи вищенаведене, вимога позивача про зобов'язання ВЛК Старокостянтинівського ОМВК змінити формулювання постанови та зазначити у ній про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд вважає, що дії ВЛК Старокостянтинівського ОМВК, при визнанні позивача обмежено придатним до військової служби вчинені в межах та у порядку, передбаченому Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №402, а тому, як наслідок, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним постанови ВЛК Старокостянтинівського ОМВК, оформленої довідкою №167 від 26.03.2020 про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби, змінивши формулювання на "непридатний до військової служби".

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість позову в силу вимог статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Старокостянтинівського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 вересня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Військово-лікарська комісія Старокостянтинівського об'єднаного міського військового комісаріату (вул. Миру, 1/160, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 09583210)

Головуючий суддя В.В. Матущак