Справа № 560/871/20
іменем України
29 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Агро" про стягнення податкового боргу,
Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Агро" про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1012058,03 грн. з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунок готівки, що йому належить, в межах суми податкового боргу.
З інформації, повідомленої податковим органом під час розгляду справи, судом встановлено, що ухвалою господарського суду Хмельницької області від 17.08.2020 року за заявою кредитора ТОВ «Суффле Агро Україна" відкрите провадження у справі № 924/810/20 про банкрутство ТОВ «Лампка Агро» та введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 170 календарних днів, а також введений мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу (21.10.2019 року) подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ч.2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Отже з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс його юридичних правовідносин, і спеціальні норми мають пріоритетне значення у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Відтак, з цього моменту розгляд позовних вимог майнового характеру, які заявлені Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області до юридичної особи, щодо якої порушена та триває справа про банкрутство, повинен здійснюватись господарським судом, у провадженні якого перебуває відповідна справа про банкрутство. Зазначена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.03.2019 у справі № 826/1866/17.
Так, у вказаному рішенні Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що оскільки на момент звернення з позовом, який стосується стягнення заборгованості з юридичної особи Господарським судом стосовно відповідача порушено справу про банкрутство, в силу приписів цих норм позов органу державної влади/державної установи як кредитора також повинен бути розглянутий цим судом.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 06.04.2018 у справі № 925/1874/13, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом без порушення нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (втратив чинність на підставі Кодексу № 2598-VIII від 18.10.2018 року), який передбачав концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси, у тому числі майна, яке безпідставно вибуло з-під права власності банкрута, для забезпечення повного або часткового задоволення вимог кредиторів та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Пунктом 2 частини 2 статті 183 КАС України визначено, що за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Зважаючи на це, суд приходить до висновку про можливість закриття провадження у цій справі.
Суд роз'яснює позивачу, що спір у цій справі на даний час підлягає розгляду в порядку господарського судочинства господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство відповідача (№ 924/810/20)
Відповідно до пункту 5 статті 7 Закону України "Про судовий збір" судовий збір повертається у випадку закриття провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрите у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Суд встановив, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області для підтвердження сплати судового збору за вимогу стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1012058,03 грн. надане платіжне доручення №1418 від 27 грудня 2019 року в сумі 15180,87 грн. Ці кошти були зараховані до бюджету і іншими ухвалами позивачу не повертались, відтак суд вважає необхідним вирішити питання про повернення позивачеві сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
провадження у адміністративній справі №560/871/20 за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Агро" про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1012058,03 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунок готівки, що йому належить - закрити.
Повернути Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області з Державного бюджету України сплачений судовий збір в сумі 15180,87 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок