Рішення від 28.09.2020 по справі 560/2597/20

Справа № 560/2597/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор в інтересах держави звернувся в суд з позовом до Віньковецької селищної ради в якому просить :

-визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області щодо невстановлення законодавчо визначених пільгових умов харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області;

-зобов'язати Віньковецьку селищну раду Віньковецького району Хмельницької області вжити заходи щодо надання знижки у розмірі 50 % за харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області.

Свій позов прокурор мотивує тим, що прокуратурою вивчено стан дотримання прав дітей при організації навчального та виховного процесу у закладах освіти, відповідність вимогам чинного законодавства України рішень органів місцевого самоврядування із вказаних питань.

Встановлено, що на території смт. Віньківці наявні два дошкільні заклади управління якими та їх фінансування здійснюється Віньковецькою селищною радою.

Чинним законодавством встановлено встановлено зменшення розміру плати харчування дітей для батьків у сім'ях яких троє і більше дітей на 50 %.

Однак пільгові умови оплати харчування дітей вказаної категорії сімей відповідачем не забезпечується.

У рішенні сесії відповідача від 12.03.2020 року № 10-34/2020 відсутні відомості про пільгові умови харчування дітей у дошкільних закладах, що не в повній мірі відповідає вимогам пункту 5 статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту", хоча дошкільні заклади відвідують діти з багатодітних сімей.

Враховуючи, що предметом даного позову є порушення допущені органом місцевого самоврядування у сфері забезпечення права на пільгові умови оплати харчування в комунальних дошкільних навчальних закладах дітей пільгових категорій, тому охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та її доступність.

Оскільки відсутній державний орган уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства звертатися до суду з відповідним позовом, прокурор вважає, що є достатні підстави для звернення до суду саме прокурора в інтересах держави.

Враховуючи викладене прокурор просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Вказаною ухвалою суду відповідачу надано строк для подання відзиву на позов-15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступні обставини.

Городоцькою місцевою прокуратурою вивчено стан дотримання прав дітей при організації навчального та виховного процесу у закладах освіти, відповідність вимогам чинного законодавства України рішень органів місцевого самоврядування із вказаних питань.

Встановлено, що на території смт. Віньківці наявні два дошкільні заклади: ясла-садок № 1 комбінованого типу та дошкільний навчальний заклад № 2 управління якими та їх фінансування здійснюється Віньковецькою селищною радою.

Проведеним вивченням діяльності Віньковецької селищної ради виявлено порушення в організації харчування дітей в дошкільних закладах.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, грунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні, визначені Законом України від 11.07.2001 року № 2628-III "Про дошкільну освіту."

Відповідно до частини 2 статті 35 цього Закону організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.

Абзацом 2 частини 5 статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту" встановлено, що пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Ураховуючи особливо важливе значення стабільної роботи дошкільних та інтернатних навчальних закладів для забезпечення гарантованого мінімуму задоволення культурно-освітніх потреб населення, соціального захисту сімей, які мають дітей, Кабінет Міністрів України прийняв постанову " Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" від 26.08.2002 року № 1243. "

Згідно із пунктом 1 цієї постанови КМ України установлено, що розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах установлюється засновником (власником, уповноваженим органом) закладу один раз на рік відповідно до статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту."

Пунктом 3 постанови КМ України від 26.08.2002 року № 1243 передбачено- установити знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.

Віньковецька селищна рада відповідно до статті 25 Закону України "Про освіту", статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту", статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" на тридцять четвертій сесії VII скликання прийняла рішення від 12.03.2020 року № 10-34/2020 "Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах".

Із змісту такого рішення відповідача вбачається, що у ньому відсутні відомості про пільгові умови харчування дітей у дошкільних закладах, що не відповідає вимогам пункту 5 статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту", хоча за інформацією самого відповідача дошкільні заклади відвідують діти з багатодітних сімей, зокрема: ясла-садок № 1 комбінованого типу-8 дітей, дошкільного навчального закладу № 2-4 дитини.

Засновником дошкільних навчальних закладів є відповідач, що підтверджується копіями статутів, які додані до матеріалів справи.

Таким чином всупереч вимогам Закону України "Про дошкільну освіту", постанови КМ України від 26.08.2002 року № 1243 відповідач при прийнятті рішення від 12.03.2020 року № 10-34/2020 "Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах" не забезпечив пільгові умови оплати харчування дітей вказаної категорії сімей-установлення знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.

Таким чином суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невстановлення законодавчо визначених пільгових умов харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області є протиправною, оскільки суперечить вимогам правових норм чинного законодавства.

Відповідно до статтей 3, 19 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В зв'язку з тим, що Законом України "Про дошкільну освіту", постановою КМ України від 26.08.2002 року № 1243 передбачено право на пільгові умови оплати харчування дітей із сімей, які мають трьох і більше дітей, а відповідач не виконав свого обов'язку про встановлення такої пільги у своєму рішенні, суд приходить до висновку, що необхідно зобов'язати Віньковецьку селищну раду Віньковецького району Хмельницької області вжити заходи щодо надання знижки у розмірі 50 % за харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області щодо невстановлення законодавчо визначених пільгових умов харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області.

Зобов'язати Віньковецьку селищну раду Віньковецького району Хмельницької області вжити заходи щодо надання знижки у розмірі 50 % за харчування дітей із багатодітних сімей у дошкільних навчальних закладах № 1 та № 2 Віньковецької селищної ради Хмельницької області.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Керівник Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Грушевського, 80,Городок,Городоцький район, Хмельницька область,32000 , код ЄДРПОУ - 02911102)

Відповідач:Віньковецька селищна рада Віньковецького району Хмельницької області (вул. Соборної України, 20,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 , код ЄДРПОУ - 04403315)

Головуючий суддя В.К. Блонський