Рішення від 23.09.2020 по справі 440/4185/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4185/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гринько М.О.,

представника позивача - Ворони О.А.,

представника відповідача - Шимки М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (надалі - позивач, ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач-2, ГУ ДПС у Полтавській області), Державної податкової служби України (надалі - відповідач-1, ДПС України) про:

- визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №1535061/40652013 від 22.04.2020 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних; №1535066/40652013 від 22.04.2020 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування, складені та подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД", в строки визначені нормами діючого законодавства: №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 (підстава коригування - зміна опису (номенклатури) товарів/послуг та пов'язаних з цим показників) - направлений на реєстрацію 07.04.2020, реєстраційний номер документу 9071459830; №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 (підстава коригування - зміна опису (номенклатури) товарів/послуг та пов'язаних з цим показників) - направлений на реєстрацію 07.04.2020, реєстраційний номер документу 9071447799.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 та №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" позивачем надано контролюючому органу відповідні пояснення і підтверджуючі документи, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, однак, оскаржуваними рішеннями позивачу у порушення вимог законодавства відмовлено в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4185/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 14:00 23 вересня 2020 року, витребувано докази.

14 вересня 2020 року до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Полтавської області на позовну заяву /а.с. 82-84/, у якому представник відповідача-2 просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що в ході опрацювання документів, наданих ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" до розрахунків коригування №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9 від 31.03.2020 на зміну номенклатури товарів/послуг та пов'язаних з цим показників, встановлено, що платником не надані копії первинних документів, які підтверджують перехід заборгованості по договорах поставки товарів/послуг. Тому комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення від 22.04.2020 №1535061/40652013 та №1535066/40652013 про відмову в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020, та №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав "ненадання копій первинних документів, які підтверджують перехід заборгованості по договорах поставки товарів/послуг".

14 вересня 2020 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив ГУ ДПС у Полтавській області /а.с. 143-144/, у якій зазначено, що відповідач жодним чином не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог, не надавши при цьому доказів та документів, які б в свою чергу підтверджували позицію відповідача по даній справі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ГУ ДПС у Полтавській області в у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник ДПС України у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомив.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності представника відповідача ДПС України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (ідентифікаційний код 40652013) зареєстроване як юридична особа 12.07.2016, серед видів діяльності якого є, зокрема, 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н.в.і.у, що підтверджується детальною інформацією про юридичну особу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" /а.с. 154/.

ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.09.2016 /а.с. 157/.

ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (ідентифікаційний код 31618527) зареєстроване як юридична особа 08.08.2001 /а.с. 155/ та зареєстроване платником податку на додану вартість з 29.08.2001 /а.с. 156/.

ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 27.02.2020 на конденсат газовий на загальну суму 142665,70 грн., у тому числі ПДВ - 23777,62 грн. /а.с. 43/ та податкову накладну №14 від 28.02.2020 на конденсат газовий на загальну суму 282652,22 грн., у тому числі ПДВ - 47108,7 грн. /а.с. 44/, що не заперечується сторонами.

07.04.2020 ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №3 до податкової накладної №13 від 27.02.2020, у якому відкореговано опис (номенклатуру) товарів/послуг та пов'язаних з цим показників, а саме опис товару - конденсат газовий відкориговано на опис послуги - суборенда транспортного засобу марки КАМАЗ модель 43105 тип спеціалізований - спеціалізований цистерна харчова реєстраційний номер НОМЕР_1 за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 /а.с. 20-21, 123/.

За результатами розгляду розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №3 до податкової накладної №13 від 27.02.2020 контролюючий орган 07.04.2020 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.4.44" направив ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" квитанцію, у якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.03.2020 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 77, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 22/.

ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" направлено контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 15.04.2020 №3 з поясненнями /а.с. 23-27, 118-120/. До вказаного повідомлення позивачем надано 22 додатків, копії яких містяться у матеріалах справи.

22.04.2020 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №1535061/40652013 про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 31.03.2020 №3 /а.с. 16-17/. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування зазначено "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити). Додаткова інформація: не надано копію первинних документів, які підтверджують перехід заборгованості по договорам поставки".

Також, 07.04.2020 ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №4 до податкової накладної №14 від 28.02.2020, у якому відкореговано опис (номенклатуру) товарів/послуг та пов'язаних з цим показників, а саме опис товару - конденсат газовий відкориговано на опис послуги - суборенда транспортного засобу марки КАМАЗ модель 43105 тип спеціалізований - спеціалізований цистерна харчова реєстраційний номер НОМЕР_1 за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 /а.с. 28-30, 94/.

За результатами розгляду розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №4 до податкової накладної №14 від 28.02.2020 контролюючий орган 07.04.2020 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.4.44" направив ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" квитанцію, у якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.03.2020 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 77, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 30, 94/.

ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" направлено контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 15.04.2020 №4 з поясненнями /а.с. 31-35, 91, 102-103/. До вказаного повідомлення позивачем надано 22 додатків, копії яких містяться у матеріалах справи.

22.04.2020 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №1535066/40652013 про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 31.03.2020 №4 /а.с. 18-19/. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування зазначено "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити). Додаткова інформація: не надано копію первинних документів, які підтверджують перехід заборгованості по договорам поставки".

Позивач не погодився з рішеннями комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.04.2020 №1535061/40652013 та від 22.04.2020 №1535066/40652013, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішеннями комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.04.2020 №1535061/40652013 та від від 22.04.2020 №1535066/40652013, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Суд зазначає, що контролюючим органом не встановлено порушення позивачем вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України, натомість виявлено наявність підстав для зупинення реєстрації розрахунків корегування.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

У силу пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 4 яких до цих Критеріїв віднесено складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

За результатами розгляду розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №3 до податкової накладної №13 від 27.02.2020 контролюючий орган 07.04.2020 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.4.44" направив ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" квитанцію, у якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.03.2020 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 77, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 22/.

Також за результатами розгляду розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №4 до податкової накладної №14 від 28.02.2020 контролюючий орган 07.04.2020 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.4.44" направив ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" квитанцію, у якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.03.2020 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 77, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 30, 94/.

Отже, реєстрацію поданих позивачем розрахунків коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 та №4 від 31.03.2020 зупинено через встановлення ризиковості здійснення операцій з посиланням на п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, контролюючим органом не визначено, які конкретно документи позивачу слід подати та/або пояснення для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій.

Приймаючи оскаржувані рішення Комісія ГУ ДПС у Полтавській області як підставу для відмови в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 та №4 від 31.03.2020 зазначила ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: не надано копію первинних документів, які підтверджують перехід заборгованості по договорам поставки.

Проте, на запит податкового органу позивачем було сформовано та подано відповідні пакети документів, а також детальні пояснення, за замістом яких у зв'язку з надходженням від ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" на рахунок позивача попередньої оплати в розмірі 282652,22 грн., в тому числі ПДВ, сплаченої платіжним дорученням №1878 від 28.02.2020, та попередньої оплати в розмірі 142665,79 грн., в тому числі ПДВ, сплаченої платіжним дорученням №1857 від 27.02.2020 за договором поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020, позивачем складено податкові накладні відповідно №14 від 28.02.2020 та №13 від 27.02.2020. 31.03.2020 між позивачем та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" складено додаткову угоду №4 від 31.03.2020 до договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020, якою сторони вирішили вважати Специфікацію №1 від 27.02.2020, що є невід'ємною частиною договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020 анульованою та такою, що не створює будь-яких прав та обов'язків для сторін. Крім того, 31.03.2020 на адресу позивача надійшли листи ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" щодо зарахування коштів в сумі 282650,31 грн., перерахованих згідно платіжного доручення №1878 від 28.02.2020, в рахунок оплати рахунку №44 від 02.01.2020 в межах укладеного сторонами договору №010120/ЦХ від 01.01.2020, та щодо зарахування коштів в сумі 142665,70 грн., перерахованих згідно платіжного доручення №1857 від 27.02.2020, в рахунок оплати рахунку №44 від 02.01.2020 в межах укладеного сторонами договору №010120/ЦХ від 01.01.2020 суборенди транспортного засобу. 31.03.2020 між позивачем та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" підписано акт надання послуг суборенди №14, у зв'язку з чим позивачем складено на подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 та №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 /а.с. 102-103, 118-119/.

Позивачем надано до контролюючого органу копії наступних документів:

- договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020, укладеного між позивачем (постачальник) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (покупець) /а.с. 109-110/;

- Специфікації №1 від 27.02.2020 до договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020, якою сторони погодили постачання товару - конденсат газовий в кількості 31,75 т. на загальну суму 425317,92 грн., в тому числі ПДВ - 70886,32 грн. /а.с. 115/;

- рахунку на оплату №11 від 27.02.2020 на конденсат газовий на суму 354431,60 грн., у тому числі ПДВ - 70886,32 грн. /а.с. 101/;

- платіжних доручень №1857 від 27.02.2020 на суму 142665,70 грн., у тому числі ПДВ - 23777,62 грн. /зворот а.с. 107/, та №1878 від 28.02.2020 на суму 282652,22 грн., у тому числі ПДВ - 47108,70 грн. /зворот а.с. 105/;

- податкових накладних № 13 від 27.02.2020 на суму 142665,70 грн., в т.ч. ПДВ - 23777,62 грн. /а.с. 114/ та № 14 від 28.02.2020 на суму 282652,22 грн., в т.ч. ПДВ - 47108,70 грн. /а.с. 98/;

- додаткової угоди №4 від 31.03.2020 до договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020, якою сторони вирішили вважати Специфікацію №1 від 27.02.2020, що є невід'ємною частиною договору поставки №2702/2020/ГК від 27.02.2020 анульованою та такою, що не створює будь-яких прав та обов'язків для сторін /зворот а.с. 110/;

- договору оренди транспортного засобу №3108/ОР-К-Ц від 31.08.2018, укладеного між ТОВ "ДРІЛЛІНГ ЕКВІПМЕНТ" (орендодавець) та ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (орендар), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає за плату в користування транспортний засіб марки КАМАЗ модель 43105 тип спеціалізований вантажний - спеціалізований цистерна харчова реєстраційний номер НОМЕР_1 /а.с. 104/;

- свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 /а.с. 99/;

- акту приймання-передачі транспортного засобу в оренду від 01.09.2018, складеного між ТОВ "ДРІЛЛІНГ ЕКВІПМЕНТ" (орендодавець) та ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (орендар) /а.с. 111/;

- додаткової угоди № 1 від 31.12.2019 до договору оренди транспортного засобу №3108/ОР-К-Ц від 31.08.2018, якою внесено зміни до пункту 9.1 вказаного договору, та продовжено строк дії договору оренди до 31.12.2021 /а.с. 105/;

- актів надання послуг, складених між ТОВ "ДРІЛЛІНГ ЕКВІПМЕНТ" (орендодавець) та ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (орендар), №26 від 31.03.2020, №18 від 29.02.2020, №10 від 31.01.2020 /зворот а.с. 111, зворот а.с. 112, а.с. 113/;

- рахунків на оплату №7 від 29.01.2020, №15 від 29.02.2020, №23 від 11.03.2020, виписаних ТОВ "ДРІЛЛІНГ ЕКВІПМЕНТ" /а.с. 100, зворот а.с. 100, зворот а.с. 101 /;

- договору суборенди транспортного засобу №010120/ЦХ від 01.01.2020, укладеного між ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (орендар) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (суборендар), за умовами якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, орендар зобов'язується передати суборендареві, а суборендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування транспортний засіб та зобов'язується сплачувати орендарю орендну плату, характеристики, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід'ємною частиною /а.с. 106-107/;

- акту приймання-передачі транспортного засобу в суборенду від 01.01.2020, складеного на виконання п. 3.1 договору суборенди транспортного засобу №010120/ЦХ від 01.01.2020 про те, що орендар передав, а суборендар прийняв у строкове платне користування майно, яке належить орендарю на праві володіння і користування згідно з договором оренди транспортного засобу №3108/ОР-К-Ц від 31.08.2018, а саме: КААМАЗ, модель 43105, тип спеціалізований вантажний-цистерна харчова, реєстраційний номер НОМЕР_1 /зворот а.с. 113/;

- акту надання послуг суборенди №14 від 31.03.2020 на суборенду транспортного засобу марки КАМАЗ, модель 43105 тип спеціалізований-спеціалізований цистерна харчова реєстраційний номер НОМЕР_1 за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 на суму 354430,00 грн., у тому числі ПДВ - 70886,00 грн. /а.с. 112/;

- рахунку на оплату №44 від 02.01.2020 на суму 354430,00 грн., у тому числі ПДВ - 70886,00 грн., виписаного ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" на суборенду транспортного засобу марки КАМАЗ, модель 43105 тип спеціалізований-спеціалізований цистерна харчова реєстраційний номер НОМЕР_1 за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 /а.с. 116/;

- листів ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" від 31.03.2020 з проханням зарахувати кошти в сумі 282650,31 грн., перераховані згідно платіжного доручення №1878 від 28.02.2020 (сума - 282652,22 грн.) в рахунок оплати рахунку №44 від 02.01.2020 в межах договору №010120/ЦХ від 01.01.2020 /а.с. 108/ та з проханням зарахувати кошти в сумі 142665,70 грн., перераховані згідно платіжного доручення №1857 від 27.02.2020 в рахунок оплати рахунку №44 від 02.01.2020 в межах договору №010120/ЦХ від 01.01.2020 /зворот а.с. 108/.

Суд зазначає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, тобто особі, що здійснює відповідний платіж. У випадку ж, якщо грошові кошти вже були списані з рахунку платника та зараховані на рахунок отримувача, переказ набуває статусу завершеного (пункт 30.1 статті 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"). Отже, з моменту перерахування грошових коштів на рахунок отримувача обов'язок банку з виконання доручення платника вважається виконаним. Внесення змін до призначення платежу такого платіжного доручення є неможливим. А питання уточнення інформації, вказаної у реквізиті "Призначення платежу" виконаного платіжного доручення вирішується сторонами у порядку, узгодженому між ними, без участі банку. Зазначене підтверджується листом Національного Банку України від 9 червня 2011 року №25-111/1438-7141 "Про заміну інформації у реквізиті "Призначення платежу", яким встановлено, що після списання коштів з рахунку платника питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті "Призначення платежу", вирішується між сторонами без участі банку. Визначальним у змісті наведених законодавчих норм, якими регулюються правильність заповнення платіжного доручення, є те, що вони регулюють правовідносини між банком та платником, у той час, як зміна волевиявлення у розпорядженні коштами є господарськими правовідносинами та визначається цивільно-правовими угодами, укладеними між сторонами

При цьому економічний зміст тієї чи іншої господарської операції визначається платниками податків самостійно та на власний розсуд, а не - контролюючим органом. Отже, платник не позбавлений законодавцем права на обрання шляхів здійснення своєї господарської діяльності у межах цивільного законодавства.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано Верховним Судом у постановах від 19.06.2018 у справі №809/34/17, від 01.07.2020 у справі №824/74/19-а.

Таким чином, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 та №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020 були складені позивачем за датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, з якою п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України пов'язує дату виникнення податкових зобов'язань, а ст. 192 Податкового кодексу України пов'язує обов'язок провести відповідне коригування на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, та позивачем надано контролюючому органу всі документи, необхідні для складення розрахунків коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.03.2020 до податкової накладної № 13 від 27.02.2020 та №4 від 31.03.2020 до податкової накладної № 14 від 28.02.2020.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання розрахунків коригування до податкових накладних №13 від 27.02.2020 та №14 від 28.02.2020, беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №3 до податкової накладної від 27.02.2020 №13, та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №4 до податкової накладної від 28.02.2020 №14, а тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.04.2020 №1535061/40652013 та від 22.04.2020 №1535066/40652013 прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.

Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, обов'язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих платником податків розрахунків коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2020 №3 та №4 покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про те, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 квітня 2020 року №1535061/40652013 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31 березня 2020 року №3 до податкової накладної від 27 лютого 2020 року №13, поданий на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД (ідентифікаційний код 40652013) 07 квітня 2020 року, а також визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 квітня 2020 року №1535066/40652013 та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31 березня 2020 року №4 до податкової накладної від 28 лютого 2020 року №14, поданий на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (ідентифікаційний код 40652013) 07 квітня 2020 року.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 4202 грн., що підтверджується платіжним дорученням №UА30390 від 13.08.2020 та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 72, 74/.

Зважаючи на вищевикладене, при задоволенні позову ТОВ "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД", суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн., а також стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн.

Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, зобов'язавши відповідача подати в тижневий строк після набрання законної сили рішення суду, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.

Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем ДПС після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (ідентифікаційний код 40652013, провулок Спортивний, 4В, м. Полтава, 36014) до Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код 43142831, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014), Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 квітня 2020 року №1535061/40652013.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31 березня 2020 року №3 до податкової накладної від 27 лютого 2020 року №13, поданий на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (ідентифікаційний код 40652013) 07 квітня 2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 квітня 2020 року №1535066/40652013.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31 березня 2020 року №4 до податкової накладної від 28 лютого 2020 року №14, поданий на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" (ідентифікаційний код 40652013) 07 квітня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ-СЕРВІС-ЛТД" про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 28 вересня 2020 року.

Суддя С.С. Сич