Рішення від 29.09.2020 по справі 420/9581/20

Справа № 420/9581/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Завальнюка І.В.,

за участю секретаря - Салюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі з урахуванням особливостей, встановлених у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій справу за адміністративним позовом Одеської обласної організації Політичної партії «Разом сила» до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Одеська обласна організація політичної партії «За майбутнє», про визнання протиправними дій, скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо реєстрації кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє»; визнати протиправною та скасувати постанову Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області № 41 від 26 вересня 2020 року про реєстрацію кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26.09.2020 Фонтанською сільською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області всупереч вимогам Виборчого кодексу України прийнято постанову № 41 про реєстрацію кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє». Так, 24.09.2020 уповноважена особам політичної партії «За майбутнє» звернулась до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області та подала документи для реєстрації 22 кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі. 25.09.2020 чотири кандидати від вказаної партії подали заяви про відкликання своїх заяв на балотування у депутати: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , що підтверджується постановою № 42 від 26.09.2020. Таким чином, кількість кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» склала 18 кандидатів, що на момент прийняття оскаржуваного рішення № 44 суперечило вимогам ч. 5 ст. 219 ВКУ. Постановою Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 06.09.2020 затверджено чотири територіальних виборчих округи з виборів депутатів у Фонтанській сільській територіальній громаді Одеського району Одеської області. Отже, від кожної партії необхідна кількість депутатів щонайменше 20 людей разом, тобто від 5 або більше людей на кожен округ від кожної партії. Тому список кандидатів під час прийняття оскаржуваного рішення не відповідає вимогам ч. 5 ст. 219 ВКУ, що в свою чергу є підставою для відмови у реєстрації всіх кандидатів у депутати, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 230 ВКУ.

Ухвалою судді від 28.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати з урахуванням особливостей, встановлених у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеську обласну організацію політичної партії «За майбутнє».

29.09.2020 до суду від Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ухваливши постанову № 41 від 26.09.2020 про реєстрацію кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області забезпечувала умови для реалізації виборчих прав громадян, та діяла виключно в межах Закону. 24 вересня 2020 року Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області отримала від представника Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», діючого на підставі належно посвідченої довіреності, заяву та увесь наведений в ст. 222 Виборчого кодексу України перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати, а саме: рішення зборів місцевої організації партії, єдиний виборчий список кандидатів у депутати, територіальні виборчі списки (всього кандидатів - 22 особи), заяви осіб про згоду балотуватися кандидатом у депутати, автобіографії осіб, включених до виборчих списків, заяви про відсутність заборгованості по аліментам, фотографії, копії 1,2 сторінок паспортів тощо. У тому числі серед отриманих документів були заяви кандидатів у депутати ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 від 17 вересня 2020 року про згоду балотуватися кандидатами в депутати. У відповідності до ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш ж на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації, - і таке рішення було прийнято у формі постанови № 41 від 26.09.2020. Отримавши від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» усі передбачені Законом документи стосовно кандидатів у депутати, Фонтанська сільська територіальна виборча комісія не мала правових підстав для відмови в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організації політичної партії. Разом з тим, ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України передбачено право територіальної виборчої комісії відмовляти в реєстрації окремого кандидата у депутати. Вбачається, що після надходження до виборчої комісії від представника Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» наведеного переліку документів для реєстрації кандидатів у депутати, 24 вересня 2020 р. від ОСОБА_1 надійшла заява про відкликання своєї згоди балотуватися кандидатом в депутати від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє». 25 вересня 2020 року до виборчої комісії надійшли також нотаріально посвідчені заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_4 і ОСОБА_2 від 25 серпня 2020 року про відкликання згоди балотуватися кандидатом в депутати від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє». Однак така поведінка окремого чи окремих кандидатів в депутати не впливає на право решти кандидатів від організації партії «За майбутнє» балотуватися кандидатами у депутати та не може бути підставою для відмови в їх реєстрації. Дійсно, постановою Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії № 11 від 06.09.2020 затверджено чотири територіальних виборчих округи з виборів депутатів у Фонтанській сільській територіальній громаді. Висування 22 кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків відбулись без порушень ст. 219 Виборчого Кодексу. Передбачений ст.222 Виборчого кодексу перелік документів відповідав вимогам цього Кодексу і до виборчої комісії 24.09.2020 надійшов у повному обсязі. А тому неспроможним є ствердження позивача в позовній заяві про те, що начебто через відкликання 4 окремими кандидатами наданої ними згоди балотуватися в депутати від організації партії «За майбутнє», виявилися порушеними вимоги п. 2 ч. 1 ст. 230 ВКУ через невідповідність документів вимогам цього Кодексу, у зв'язку зі зменшенням кількості кандидатів у депутати до 18 осіб.

Пояснення щодо позову від третьої особи - Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» до суду не надійшли.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, в задоволенні позову просила відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи - Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» проти задоволення позову заперечував, зважаючи на безпідставність стверджуваним позивачем порушень вимог п. 2 ч. 1 ст. 230, ч. 5 ст. 219 ВКУ.

Вислухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що 24.09.2020 уповноважена особа Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» на підставі довіреності подала до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області документи від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», необхідні для реєстрації кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради в єдиному виборчому окрузі та у територіальних виборчих округах, згідно з ч. 1 ст. 222 ВКУ, всього 22 особи.

Крім того, 24.09.2020 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області звернувся ОСОБА_1 з заявою про відкликання своєї заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».

25.09.2020 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області із аналогічними заявами звернулись ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 6 ст. 227 ВКУ Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області 26.09.2020 прийняла постанову № 41 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», якою зареєстровано 18 кандидата у депутати.

Також на підставі ч. 4 ст. 228 ВКУ Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області 26.09.2020 прийняла постанову № 42 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», згідно з якою відмовила ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у реєстрації кандидатами у депутати Фонтанської сільської ради від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» та вважати останніх виключеними з виборчих списків Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».

На переконання позивача - Одеської обласної організації Політичної партії «Разом сила», факт відкликання чотирма кандидатами своїх заяв про згоду балотуватися кандидатом у депутати від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» повинен був мати наслідком відмову Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області у реєстрації решти 18 кандидатів у депутати на підставі ч. 5 ст. 219, п. 2 ч. 1 ст. 230 ВКУ, що зумовило його звернутись за судовим захистом із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

Згідно з ч. 1 ст. 222 ВК України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов'язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов'язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);

7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов'язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);

8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;

11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

У разі виявлення територіальною виборчою комісією розбіжностей між єдиним виборчим списком та територіальними виборчими списками організації партії, наданими на паперових носіях та в електронному вигляді, перевагу має документ на паперових носіях.

З огляду на матеріали справи, 24 вересня 2020 року Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області отримала від представника Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», діючого на підставі належно посвідченої довіреності, заяву та увесь вищенаведений в ст.222 Виборчого кодексу України перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати, а саме: рішення зборів місцевої організації партії, єдиний виборчий список кандидатів у депутати, територіальні виборчі списки, (всього кандидатів - 22 особи), заяви осіб про згоду балотуватися кандидатом у депутати, автобіографії осіб включених до виборчих списків, заяви про відсутність заборгованості по аліментам, фотографії, копії 1,2 сторінок паспортів тощо. У тому числі серед отриманих документів були заяви кандидатів у депутати ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 від 17 вересня 2020 року про згоду балотуватися кандидатами в депутати. Зазначені обставини учасниками справи не оспорювалися, а отже вважаються встановленими.

Згідно з ч. 6 ст. 227 ВК України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

В свою чергу, підстави для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначає ст. 230 ВК України, відповідно до якої територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:

1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);

3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;

4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Крім того, частиною другою цієї ж статті передбачено повноваження територіальної виборчої комісії відмовляти в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зокрема у разі:

1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";

1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;

4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;

5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

Відповідно до ч. 4 ст. 227 ВК України особа, включена організацією партії до єдиного та/або єдиного та відповідного територіального виборчих списків, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із виборчого списку (виборчих списків) цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів, включених до виборчих списків. Про отримання такої заяви відповідна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніше наступного дня після отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається.

Саме у відповідності до положень ч. 6 ст. 227 ВКУ Фонтанською сільською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області 26.09.2020 прийнято постанову № 41 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради у єдиному виборчому окрузі та у кожному територіальному виборчому окрузі від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», якою зареєстровано 18 кандидатів у депутати.

При цьому, через надходження заяв від чотирьох кандидатів у депутати про відкликання згоди балотуватися кандидатами в депутати, на підставі ч. 4 ст. 228 ВКУ Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області 26.09.2020 прийняла постанову № 42 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Фонтанської сільської ради від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє», згідно з якою відмовила ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у реєстрації кандидатами у депутати Фонтанської сільської ради від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» та вважати останніх виключеними з виборчих списків Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».

Крім того, судом встановлено, що постановою Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії № 11 від 06.09.2020 затверджено чотири територіальних виборчих округи з виборів депутатів у Фонтанській сільській територіальній громаді: № 1 (загальна кількість виборців 5028); № 2 (загальна кількість виборців 5136); № 3 (загальна кількість виборців 4177); № 4 (загальна кількість виборців 3093).

При цьому, чинним законодавством не передбачено, що реалізація окремими кандидатами у депутати своїх прав на відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії має негативні наслідки у вигляді відмови в реєстрації кандидатів для всього списку політичної партії.

Згідно з ч.1 ст. 219 ВК України висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом (ч. 2).

Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії (ч. 3).

Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради (ч. 4).

У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п'яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати (ч. 5).

Суд враховує, що учасниками справи не оспорюється той факт, що висування 22 кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків відбулись без порушень ст. 219 Виборчого кодексу України, а передбачений ст. 222 Виборчого кодексу України перелік документів відповідав вимогам Кодексу і до виборчої комісії 24.09.2020 надійшов у повному обсязі, у зв'язку із чим посилання позивача на те, що відкликання чотирма кандидати своєї згоди балотуватися кандидатами у депутати від організації партії має наслідком порушення ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах виборчого законодавства.

Також суд враховує, що як на підставу для задоволення позовних вимог позивач посилається на положення п. 2 ч. 1 ст. 230 ВК України. Разом з тим, зазначені положення не передбачають обов'язок територіальної виборчої комісії відмовляти в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі відкликання окремими кандидатами наданої ними згоди балотуватися в депутати від організації партії. Сам по собі факт зменшення кількості кандидатів у депутати не утворює передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 230 ВК України правопорушення, який натомість передбачає відсутність хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу.

В іншому випадку таке рішення не відповідало б критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема щодо його пропорційності, оскільки було б прийнято без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, так як поведінка окремого чи окремих кандидатів в депутати не може мати вплив щодо права решти кандидатів від організації партії балотуватися кандидатами у депутати та не може бути підставою для відмови в їх реєстрації, що буде суперечити положенням ст. 12 ВКУ щодо рівного виборчого права.

Обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем дотримано всіх вимог чинного законодавства під час винесення оскаржуваної постанови. Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 273 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Одеської обласної організації Політичної партії «Разом сила» (67641, Одеська область, Біляївський район, вул. Економічна, 31б) до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського район Одеської області (67571, Одеська область, с. Фонтанка, вул. Центральна, 46; ЄДРПОУ 43774555), третя особа - Одеська обласна організація політичної партії «За майбутнє» (Україна, 65048, Одеська область, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, будинок 31, квартира 2А; ЄДРПОУ 36612687), про визнання протиправними дій, скасування постанови відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 272 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом двох днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк