Справа № 420/1586/20
24 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Збарацької А.І.
За участю сторін:
Представника позивача: Сатановського М.С.
Відповідача: не з'явився
Представників третьої особи: Фоміна А.І., Чеботарьової О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Лиманська районна рада Одеської області, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «Назари» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Лиманська районна рада Одеської області, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «Назари», в якому позивач просить суд визнати незаконною бездіяльність голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича щодо ненадання звіту про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами; зобов'язати голову Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича надати звіт про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки, перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 20.06.2019 року №740/А-2019 «Про затвердження плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки», було затверджено план перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та доручено структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям, рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити плани роботи з виконання Плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської області державної адміністрації до 25.04.2019 року.
Тому, зазначив позивач, відповідач повинен був до 25.04.2019 року на відкритій зустрічі з громадянами надати звіт про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки, перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами.
Оскільки до теперішнього часу голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович не надав позивачу вищезазначеного звіту, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 16.03.2020 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
14.04.2020 року провадження у справі було зупинено та поновлено за клопотанням сторін 24.09.2020 року.
Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ст.258 КАС України).
Згідно частини 2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання.
В судовому засіданні 24.09.2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович до судового засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно. Надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що він заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 . Голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович у відзиві зазначає, що розпорядженням Одеської обласної Державної адміністрації від 20.06.2019 року №740/А-2019 місцевим державним адміністраціям дійсно було доручено розробити та затвердити плани роботи з виконання плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки.
Водночас таке розпорядження датоване 20-м червня 2019 року, в той час як надання плану на його виконання вимагається до 25.04.2019 року.
За таких умов, станом на 25.04.2019 року у голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області не виникло обов'язку створювати, затверджувати плани перспективного розвитку та виносити акти на громадське обговорення.
Крім того відповідач зазначає, що позивачем в адміністративному позові не вказується, які його права та інтереси були порушені відповідачем, та не надано будь-яких доказів на підтвердження своїх позовних вимог.
У судовому засіданні представники Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 також заперечували, надали пояснення третьої особи щодо позовних вимог, які обґрунтовані тими ж обставинами, що і правова позиція відповідача у відзиві на позовну заяву.
Представники Лиманської районної ради Одеської області та фермерського господарства «Назари» до судового засідання не з'явились, пояснень третіх осіб щодо позовних вимог не надали, про дату час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.
Судом у справі було встановлено наступне.
Указом Президента України №412/2018 від 06 грудня 2018 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення реформ із децентралізації влади» обласним адміністраціям було доручено забезпечити розроблення та затвердження планів перспективного розвитку відповідних областей на 2019-2021 роки з урахуванням інноваційного потенціалу регіонів конкурентних переваг та стратегічного бачення їх розвитку результатів реформ із децентралізації влади об'єднання територіальних громад та їх фінансової спроможності, а також реформ у сферах освіти охорони здоров'я, зокрема розвитку інклюзивного навчання і медичного обслуговування у сільській місцевості, та інфраструктурних змін.
20 червня 2019 року Одеською обласною державною адміністрацією відповідно до статей 2, 6, 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», указу Президента України від 6 грудня 2018 року №412/2018 «Про додаткові заходи щодо забезпечення реформа децентралізації влади» та з метою забезпечення стабільного соціально-економічного розвитку Одеської області було прийнято розпорядження №740/А-2019 від 20.06.2019 року «Про затвердження плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки».
Також зазначеним розпорядженням було доручено структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити план роботи з виконання плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року на паперових носіях та на електронну пошту (пп. 2.1 п. 2 Розпорядження).
При цьому, як зазначив позивач в адміністративному позові а його представник в судовому засіданні, голова Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович до 25.04.2019 року звіту про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами не надав.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши письмові докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні доказів, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (надалі - Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно до ст.2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:
1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;
3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;
4) підготовку та схвалення прогнозів відповідних бюджетів, підготовку та виконання відповідних бюджетів;
5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;
6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;
7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими органами та сільськими, селищними і міськими головами, сприяють у здійсненні ними власних повноважень місцевого самоврядування, зокрема у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій, зміцнення матеріальної та фінансової бази місцевого самоврядування, контролюють виконання наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади, розглядають та враховують у своїй діяльності пропозиції депутатів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України. Місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Кабінетом Міністрів України та підзвітні і підконтрольні йому.
Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними (ст. 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень (ч. 3 ст. 34 «Про місцеві державні адміністрації»).
Місцева державна адміністрація розробляє проекти програм соціально- економічного розвитку і подає їх на затвердження відповідній раді, забезпечує їх виконання, звітує перед відповідною радою про їх виконання (п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як, зокрема, заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (п. 28 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Так, як вже було зазначено, розпорядженням Одеської обласної державної адміністрація від 20 червня 2019 №740/А-2019 «Про затвердження плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки» було доручено структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити план роботи з виконання плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року на паперових носіях та на електронну пошту (пп.2.1 п.2 Розпорядження).
При цьому, зазначене розпорядження носить рекомендований характер для органів місцевого самоврядування щодо розробки та затвердження плану роботи з виконання Плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки.
Будь-яких обов'язків щодо звітування про обговорення уточненого перспективного плану розвитку території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019-2021 роки перед територіальними громадами сіл Трояндове, Ониськове, Ставки, які входять до складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на відкритій зустрічі з громадянами, зазначене розпорядження не містить та строків для сільських рад не встановлює.
Крім того, суд зазначає, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закон України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачає такої форми звітування перед територіальною громадою, про яку зазначає позивач.
Також представником позивача до суду не було надано доказів того, що ОСОБА_1 звертався до голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича із заявою про отримання відповідного звіту.
Крім того позивач, наголошуючи на обов'язку відповідача відзвітувати перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами, не зазначив для цього будь-яких законодавчих підстав.
Також суд зауважує, що розпорядження №740/А-2019 було прийнято 20-го червня 2019 року, в той час, як структурним підрозділам обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям доручено рекомендувати територіальним органам центральних органів виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад розробити та затвердити плани роботи з виконання Плану перспективного розвитку Одеської області на 2019-2021 роки за формою згідно з додатком 1 та надати його Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації до 25 квітня 2019 року.
Таким чином суд зазначає, що фактично на момент прийняття вказаного розпорядження (20.06.2019 року) вказані доручення та рекомендації неможливо було здійснити до 25.04.2019 року, оскільки така дата передує даті прийняття Розпорядження від 20.06.2019 року №740/А-2019.
За таких обставин, станом на 25.04.2019 року (дату, яку зазначив позивач у позові) у відповідача було відсутнє зобов'язання щодо звітування перед територіальною громадою.
Аналогічна правова позиція була викладена П'ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 21.08.2020 року по справі №420/1794/20.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі вищенаведеного, враховуючи що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 оскільки його вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем, як особою, звільненою від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011року №3674-VI, судовий збір за подання адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду не сплачувався. Доказів здійснення інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, сторонами до суду не надано, а тому у справі відсутні обставини для розподілу судових витрат відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 77, 79, 179-183, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича (67500, Одеська область, Лиманський район, смт. Доброслав, проспект 40-річчя Визволення, 1), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Лиманська районна рада Одеської області (67500, Одеська область, Лиманський район, смт. Доброслав, проспект 40-річчя Визволення, 1), Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області (67520, Одеська область, Лиманський район, с. Трояндове, вул. Сонячна, 4), фермерське господарство «Назари» (67500, Одеська область, Лиманський район, смт. Доброслав, проспект 40-річчя Визволення, 2-Б, каб.10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 29 вересня 2020 року.
Суддя О.В. Білостоцький
.