Рішення від 28.09.2020 по справі 815/742/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Одеса Справа №815/742/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області) про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та довідки від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області - протиправною; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області починаючи з 1 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він звільнений з Одеського державного університету внутрішніх справ МВС України у запас за віком та отримує пенсію відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 26.01.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з вимогою про перерахунок йому пенсії на підставі довідки, виданої та надісланої відповідачу ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області 09.06.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року. Листом від 12.02.2018 року №320/П-11 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивачу, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Не погодившись з цим, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду.

Представник ГУ ПФУ в Одеській області надав до суду відзив на адміністративний позов, який мотивований тим, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що набрала чинності 01.03.2018 року, відповідно до якої установлено з 01.01.2016 року перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Також відповідач зазначив, що виплата позивачу перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде відбуватись з дотриманням календарної черговості після виділення коштів на фінансування таких виплат з Державного бюджету. Перерахунок пенсії позивачу буде проведено після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року внесено зміни до п.5 Порядку та нові довідки будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями.

Ухвалою суду від 22.02.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 22.02.2018 року провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18.

Ухвалою суду від 25.08.2020 поновлено провадження у справі №815/742/18.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.17).

Позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації та отримав, зокрема, довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №354 (а.с.22, 23).

01.02.2018 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області з вимогою перерахувати йому пенсію починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області про грошове забезпечення №354 від 09.06.2017 року (а.с.29-30).

При цьому судом встановлено, що на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Одеській області, у відповідача була наявна зазначена довідка, яка в централізованому порядку надсилалась до органу Пенсійного фонду України ліквідаційною комісією ГУ МВС в Одеській області (а.с.23, 28).

Відповідно до зазначеної довідки №354, виданої на підставі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою в.о. начальника кафедри діяльності ОВС на транспорті та тактико-спеціальної підготовки факультету підготовки фахівців для підрозділів транспортної міліції Одеського юридичного інституту ХНУВС складає 8870,00 грн., а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2750,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465, 00 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 155,00 грн. (а.с.23, 28).

Листом №320/П-11 від 12.02.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.27).

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).

Відповідно до даного закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".

Вказаним Законом внесено доповнення до ст.63 Закону №2262-ХII, а саме ст.63 доповнено новою частиною - перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону №2262-ХII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Положеннями абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та Постановою від 18.11.2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", яка набрала чинності 20.02.2008 року (далі - Порядок №45).

Пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п.1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2, 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Отже, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера, так і повідомлення територіальним органом МВС про збільшення грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з відповідною заявою про перерахунок його пенсії, згідно довідки №354, наданої заступником ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області відповідачу (а.с.29-30).

В свою чергу Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив свої структурні підрозділи про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також, в листі зазначено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) (зокрема й позивача) буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.40).

30.03.2017 року відповідач листом від №4422/03 направив до ліквідаційної комісії ГУ МВС запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надав списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с.40 - зворотна сторона).

На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Одеській області підготувала та відправила головному управлінню Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №354 станом на 01 січня 2016 року, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Право на такий перерахунок у ОСОБА_1 виникло з моменту набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII та отримання пенсійним органом від ліквідаційної комісії довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Саме з цього моменту, а не з моменту звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою від 01.02.2018 року, у відповідача, на думку суду, виник обов'язок щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу. Разом з тим, перерахунок пенсії позивачу було здійснено ГУ ПФУ в Одеській області лише 01.05.2018 року.

При цьому суд звертає увагу, що відповідачем у листі 12.02.2018 року №320/П-11 не заперечувалося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», Постановою №988, на підставі наданої оновленої довідки №354 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

Проте, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).

Вирішуючи спір, суд також враховує, що Верховним Судом винесено рішення від 15.02.2018 року у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яка відповідає ознакам даної справи, та у наведеному рішенні Верховний Суд дійшов висновку, що відповідно до Закону України від 23.12.2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону №2262-ХII, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року.

Враховуючи те, що право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 набув з 01.01.2016, проте такий перерахунок відповідачем не був здійснений вчасно, а лише 01.05.2018 року, суд вважає що наявна протиправна бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо несвоєчасного перерахування та виплати пенсії позивачу.

Разом з тим, суд встановив, що у 2018 році на адресу ГУ ПФУ в Одеській області від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Одеській області надійшла оновлена довідка позивача №354 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 року та №103 від 21.02.2018 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу (а.с.54).

Вказана оновлена довідка, наявна в матеріалах справи, містить наступні складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2750,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465, 00 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (5%) - 155,00 грн.; премія (10,79%) - 957,07 грн., а всього 9827,07 грн.

Згідно протоколів за пенсійною справою ОСОБА_1 вбачається, що ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивачу, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом та загальний розмір пенсії, перерахований позивачу з 01.05.2018 року складає 9229,49 грн. щомісячно, а з 01.06.2018 року, у зв'язку з переходом на інший вид пенсії (по інвалідності) - 10294,09 грн. (а.с.55-56).

На користь такого висновку суду також свідчить той факт, що довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 №354, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії позивачу, містить більший розмір грошового забезпечення позивача (за рахунок збільшення розміру премії), ніж раніше видана довідка №354 від 04.05.2017 року.

За таких обставин, суд доходить до висновку, що станом на день розгляду справи перерахунок, який позивач просив зобов'язати провести, вже був здійснений відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а відтак відсутні підстави для зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону №900-VIII, ст.63 Закону №2262-ХII, постанови Кабінету Міністрів України №988 та довідки №354 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області починаючи з 1 січня 2016 року.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

На думку суду, відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності щодо несвоєчасного проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №354, виданої у 2018 році, а тому позовні вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Між тим, такі судові витрати не понесені, тому не стягуються на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись вимогами ст.ст.2, 6-11, 73, 77, 90, 139, 241-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо несвоєчасного проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та довідки від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області.

В задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 та з урахуванням п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іванов Е.А.

.