Справа № 420/8227/20
28 вересня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (письмовому провадженні) клопотання представника відповідача за вх. №37798/20 про роз'єднання позовних вимог,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відмови ОСОБА_1 , листом №7143 від 04 серпня 2020 року, у наданні довідок про розмір мого грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при обчисленні пенсії за станом на 31 грудня 2017 року, та станом на 01 лютого 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, в редакції від 30 серпня 2017 року;
- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати ОСОБА_1 , та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при обчисленні пенсії за станом на 31 грудня 2017 року, та станом на 01 лютого 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, в редакції від 30 серпня 2017 року, для проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 31.08.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
21.09.2020 року за вх. №3798/20 від представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшло клопотання про роз'єднання позовних вимог.
Як вбачається з обґрунтування позовних вимог, які зазначені у позові, вимоги, які стосуються питання надання довідки за станом на 05.03.2019, позивач обґрунтовує наявністю висновків Верховного Суду, зазначених у рішенні від 17.12.2019 у зразкові справі №160/8324/19, а також набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18.
Проте, позовні вимоги які стосуються питання виготовлення довідки станом на 01.02.2020 року жодним чином не пов'язані з обґрунтуванням вимог, які зазначені стосовно питання виготовлення довідки за станом на 05.03.2019. Ці вимоги хоча і стосуються питання виготовлення тієї самої довідки, відповідно до додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, проте виготовлення такої довідки, на думку позивача,повинно було бути здійснено вже за станом на іншу дату та з іншої причини, обґрунтовуючи це висновками зазначеними у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, якою було визнано протиправними та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Відтак, вимоги щодо виготовлення довідки за станом на 05.03.2019 мають ознаки типових, які були вже розглянуті у зразковій справі, в той же час, вимоги щодо виготовлення довідки за станом на 01.02.2020 року жодного відношення до них не мають та потребують окремого вивчення та дослідження доказів.
Розглянувши питання про зупинення провадження, суд виходить з наступного.
Положенням статті 129 Конституції України та ст. 8 КАС України визначено, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом, не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно положень п.3 ч.3 ст. 44 КАС України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Порядок об'єднання і роз'єднання позовів врегульовані статтею статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства (ч.6 ст. 172 КАС України).
Суд звертає увагу, що за змістом норм КАС України вбачається, що роз'єднання позовних вимог є правом, а не обов'язком суду. Таке право реалізується шляхом самостійного ініціювання питання про роз'єднання позовних вимог та/або розгляд такого питання за зверненням учасників справи.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивач просить зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення:ї
станом на 05 березня 2019 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при обчисленні пенсії за станом на 31 грудня 2017 року, та
станом на 01 лютого 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, в редакції від 30 серпня 2017 року, для проведення перерахунку пенсії.
Кабінет Міністрів України постановою № 45 від 13.02.2008 р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 р. (далі -Постанова № 103) зазначено види грошового забезпечення, що враховуються під час перерахунку пенсій.
У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 закріплено порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 (в редакції від 30.08.2017 року).
Постановою Кабінету Міністрів України №704 в редакції від 29.01.2020 року, пункт 4 змінено, а саме: установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Відтак, з урахуванням викладеного, враховуючи положення Порядку №45 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 р., Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., саме на відповідача покладено обов'язок виготовлення довідки (довідок) про розмір грошового забезпечення пенсіонера (військовослужбовця).
Дата, станом на яку буде видано таку довідку, залежить лише від законодавчо визанчених підстав.
Таким чином, суд вважає клопотання представника позивача про роз'єднання позовних вимог не обгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 44, 172, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника відповідача за вх. №37798/20 про роз'єднання позовних вимог - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України.
Ухвало окремо від рішення по справі оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.