29 вересня 2020 р. № 400/629/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України, вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, Вінницька область, 21007
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України (далі - відповідач) з вимогами:
визнати протиправною бездіяльність Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України щодо ухилення надати ОСОБА_1 належним чином оформленого відповідно до Наказу МО України № 530 від 14.08.2014 року (додаток № 3) розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію підполковника запасу ОСОБА_1 , 1985 року народження;
зобов'язати Кадровий центр Повітряних Сил Збройних Сил України надати ОСОБА_1 належним чином оформлений відповідно до Наказу МО України № 530 від 14.08.2014 року (додаток № 3) розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію підполковника запасу ОСОБА_1 , 1985 року народження.
Ухвалою від 14.02.2020р. суд призначив справу № 400/629/20 до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Повітряних Силах Збройних Сил України. З 22.12.2016р. позивач звільнився зі служби та з 28.01.2017р. останнього виключено зі списків особового складу військової частини - польова пошта НОМЕР_1 . Позивач двічі звертався до відповідача з заявою надати розрахунок вислуги років військовослужбовця для отримання пенсійного забезпечення, проте відповіді не отримував. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідач заперечував проти позову, вважає позовні вимоги не обґрунтованими, такими, що суперечать чинному законодавству, тому в їх задоволенні просив відмовити. Відповідач зазначив у відзиві, що ОСОБА_1 звільнившись зі служби 22.12.2016р. згідно наказу командувача Повітряних Сил Збройних сил України № 519, і виключений зі списків особового складу військової частини з 28.01.2017р. мав вислугу років : календарну - 14 років 06 місяців 14 днів, пільгову - 09 років 09 місяців 04 дні, що не оспорюється самим позивачем та не потребує доказування. Позивач на день звільнення зі служби не мав права на пенсію за вислугу років, оскільки на день звільнення зі служби згідно вимог чинного законодавства слід мати вислуги не менше 23 календарних роки і більше. Крім того, відповідач вважає, що ОСОБА_1 звернувся з даним позовом не до тієї особи, до повноважень якої відноситься обчислення вислуги років для призначення пенсії. Кадровий центр таких повноважень не має. Таким чином, вимога щодо зобов'язання відповідача видати позивачу відповідний розрахунок вислуги років
військовослужбовця на пенсію поставлена неналежному відповідачу. До того ж, відповідачем на адвокатський запит від 18.09.2019р. надана обґрунтована відповідь за вих.№ 350/160/2681, в якій позивачу було рекомендовано звернутися з даним питанням до фінансово-економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.
З 14.07.2002 року по 27.10.2006 року ОСОБА_1 проходив навчання у Харківському університеті Повітряних Сил України.
З 27.10.2006 року по 28.01.2017 року позивач проходив військову службу у Повітряних Силах Збройних Сил України.
22.12.2016 року наказом № 519 командувача Повітряних Сил Збройних Сил України позивач був звільнений з військової служби у запас на підставі п. «д» ч.6 ст.6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
28.01.2017 року наказом № 31 командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 позивач звільнений у запас та виключений зі списків особового складу військової частини.
Звільнившись зі служби, позивач двічі - 10.09.2019 року та 19.12.2019 року звертався до відповідача з письмовою заявою (адвокатським запитом) до Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України з проханням надати належним чином оформлений відповідно до Наказу МО України № 530 від 14.08.2014 року (додаток № 3) розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію підполковника запасу ОСОБА_1 , 1985 року народження.
Проте, як вказує позивач в позові, відповіді на адвокатські запити ним не отримано.
Виходячи з матеріалів справи, судом встановлено та позивачем не заперечувалось, що ОСОБА_1 на день звільнення зі служби (виключення зі списків особового складу частини) мав вислугу років: календарна - 14 років 06 місяців 14 днів, пільгова - 09 років 09 місяців 04 дні.
Відомості про військову службу, яка дає право на нарахування вислуги років військової служби па пільгових умовах (крім участі в бойових діях), записуються лише до перших примірників (рядок 9) особових справ із зазначенням конкретних строків служби. Ці відомості записуються при оформленні особових справ військовослужбовців для нарахування вислуги років для пенсії на підсаві відомостей рядка 8 послужною списку, витягів із наказів по особовому складу, листків обліку льотної роботи, стажу плавання, виконання стрибків з парашутом, роботи водолазом під водою, несення бойового чергування в підземних спорудах та інших документів, що підтверджують право військовослужбовця на пільгове нарахування вислуги років для пенсії.
Відомості, записані до рядка 9 послужного списку, засвідчуються підписом посадової особи та гербовою печаткою військової частини після внесення їх до особової справи.
Час перебування на посадах (строки служби) та вислуга років не є ідентичними поняттями, оскільки час перебування на посаді визначається виключно фактичним часом виконання обов'язків за посадою з дня призначення на посаду по день увільнення з посади або з військової
служби, і не підлягає визначенню у пільговому обчисленні. Жоден нормативно-правовий акт не містить положень про обчислення часу перебування на посадах у пільговому обчисленні. А при складанні Розрахунку вислуги років на пенсію період проходження служби на окремих посадах може бути зараховано до вислуги на пенсію у пільговому обчисленні.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсія за вислугу років призначається:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах
"б"-"д" статті 12 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Умови для набуття права на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 не дотримані:
- за пунктом «а», так як він не мав на день звільнення з військової служби вислуги 23 календарних роки і більше,
- за пунктом «г», так як він не займав посад льотного складу Збройних Сил не менше 20 років, оскільки взагалі прослужив на посадах у Збройних Силах України лише 14 років 06 місяців 14 днів, що підтверджується записами у послужному списку особової справи підполковника запасу ОСОБА_1 та доданими позивачем до позову копіями витягів з наказів.
Суд зазначає, що до отримання позивачем лише однієї з умов набуття права на пенсію за вислугу років, а саме наявність на день звільнення зі служби вислуги 20 років і більше з урахуванням пільгової вислуги років, без дотримання іншої умови, а саме щодо займання посад льотного складу Збройних Сил не менше 20 років, не надає йому права на пенсію за вислугу років.
Отже, з урахуванням наданих до справи доказів, суд приходить до висновку, що станом на день звільнення з військової служби 28.01.2017р. позивач права на пенсію за вислугу років не набув.
Як зазначив відповідач у відзиві, необхідності складання розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_2 на час його звільнення з військової служби не передбачалось чинним законодавством України.
Крім того, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.
Таким чином, обчислення вислуги років для призначення пенсій не відноситься до повноважень (компетенції) кадрового центру повітряних сил.
Відповідно до пункту 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу, а відповідно пункту 2.13 цього ж Положення розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток ), (щодо якого і заявлені позовні вимоги) складається при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, то до повноважень (компетенції) Кадрового центру Повітряних Сил не відноситься і складання розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3) до цього Положення.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, позовна вимога про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 належним чином оформлений відповідно до наказу МО України № 530 від 14.08.2014 року розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію підполковника запасу ОСОБА_1 , є такою, що задоволенню не підлягає.
Крім того, щодо ненадання відповідачем відповіді на адвокатські запити позивача про надання розрахунку вислуги років позивача, суд зазначає таке. Відповідачем надано позивачу відповідь за вих. № 350/160/2681 від 18.09.2019р. на адвокатський запит № 172 від 10.09.2020р., в якій позивачу повідомлено, що розрахунок вислуги років на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови
призначення пенсії, зазначені в ст.12 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також те, що відповідач є окремою військовою частиною та не входить до складу структурних підрозділів Командування Повітряних Сил Збройних сил України і обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу (а.с.67).
Адвокатський запит за № 184 від 18.12.2019р. як вказує відповідач, на його адресу не надходив, що підтверджується записами в книзі реєстрації вхідних документів Кадрового центру.
Позивач не надав до матеріалів справи доказів вручення (надходження) адвокатського запиту № 184 від 18.12.2019р. до Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України.
Таким чином, виходячи з матеріалів справи, відповідачем виконані всі можливі заходи досудового врегулювання даного спору в межах його компетенції.
Відповідно до ст.5 КАС Україна кожна особа має право в порядку встановленому Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням діє чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.
Виходячи з позовних вимог та з матеріалів справи, суд не вбачає порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є вирішення спорів з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п.9 ч.5 ст.160 КАС України зазначається, що у позовній заяві повинно бути обґрунтовано порушення оскаржуваними діями, рішенням, прав, свобод або інтересів позивача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати по справі не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України (вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, Вінницька область, 21007, ) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов