Рішення від 29.09.2020 по справі 320/4015/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року м.Київ № 320/4015/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "КИЇВСПЕЦТРАНС" до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство "КИЇВСПЕЦТРАНС" з позовом до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення від 23.05.2019 № 2.58 VII "Про заборону завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області".

В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що відповідачем було прийнято спірне рішення щодо заборони завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області, на думку позивача дане рішення прийнято в супереч чинному законодавства та порушує право позивача на дотримання правопорядку, на заборону дискримінації, на мирне володіння майном, на підприємницьку діяльність, на достовірність інформації, на недопущення зловживання правом, а також є таким, що прийнято за межами повноважень Підгірцівської сільської ради.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомленні належним чином.

Також від представника відповідача надійшлов відзиви на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечує та вважає, що спірне рішення прийнято законно та в межах повноважень Підгірцівської сільської ради. Крім того зазначив, що дане рішення прийнято на виконання рішення Київської міської ради від 27.10.2016 № 301/1305 «Про вирішення проблемних питань, пов'язаних із ситуацією полігону твердих побутових відходів № 5 у с. Підгірці Обухівського району Київської області», яким позивачу було рекомендовано зменшити обсяги захоронення побутових відходів.

Частиною 9 ст. 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Керуючись приписами даної статті суд, вважає за можливе подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство «Київспецтранс» зареєстроване як юридична особа з 21.05.1997, що підтверджується витягом з Єдиного державного юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності ПрАТ «Київспецтранс», зокрема є діяльність: за кодом 38.11 Збирання безпечних відходів (основний), за кодом 38.12 Збирання небезпечних відходів, за кодом 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів, за кодом 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів, за кодом 38.32 Відновлення відсортованих відходів, за кодом 39.00 інша діяльність щодо поводження з відходами згідно КВЕД-2010.

Судом встановлено, що 07.04.1998 Підгірцівська сільська рада народних депутатів Обухівського району Київської області видала Державному комунальному підприємству “Київспецтранс” державний акт на право постійного користування земельну ділянку під полігон твердих побутових відходів від 07.04.1998 серії П - КВ № 001675.

Відповідно до державного акту від 07.04.1998 серії П - КВ № 001675 ПрАТ “Київспецтранс” надано у постійне користування 63,7 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування (під полігон твердих побутових відходів).

ПрАТ «Київспецтранс» здійснює господарську діяльність на підставі ліцензії про право провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів за місцем провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів: Київська обл., Обухівський р-н., с. Підгірці, та м. Київ, Пирогівський шлях, 94-96, виданої відповідно до постанови Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.09.2017 № 1094.

23.05.2019 Підгірцівська сільська рада Обухівського району Київської області рішенням № 2.58.VII встановила заборону ПрАТ «Київспецтранс» на завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області у селі Підгірці Обухівського району Київської області.

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначені Законом України «Про відходи» від 05.08.2019 № 187/98-ВР (далі - Закон № 187/98-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до приписів ст. 1 Закону № 187/98-ВР:

відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;

оброблення (перероблення) відходів - здійснення будь-яких технологічних операцій, пов'язаних із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення;

захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів.

Згідно ч. 1 ст. Закону №187/98-ВР цей Закон регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.

Як слідує зі змісту положень ст. 13 Закону № 187/98-ВР, суб'єктами в сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.

Обов'язки громадян, іноземців та осіб без громадянства у сфері поводження з відходами врегульовані ст. 15 цього Закону. А приписами ст. 17 даного Закону врегульовано обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Відповідно до пунктів «а», «в», «м» ч. 1 ст. 21 Закону №187/98-ВР органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Згідно зі ст. 23 Закону № 187/98-ВР до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері поводження з відходами належить здійснення державного нагляду (контролю), зокрема за органами місцевого самоврядування делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, щодо:

а) дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;

в) складання і ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів та реєстру місць видалення відходів;

г) перевезення небезпечних відходів територією України та за транскордонним перевезенням відходів;

ґ) збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів;

д) ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;

е) дотримання вимог нормативно-технічної і технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;

ж) дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;

з) дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин;

и) дотримання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;

і) своєчасного та повного виконання заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснює також інші повноваження, передбачені законом.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Мінітрів України від 19.04.2017 № 275).

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього ж Положення).

Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за № 1080/30948).

Згідно п. 3 вищевказаного Положення Держекоінспекція в областях проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Згідно з п.п. 2 п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію, серед основних завдань Держекоінспекції закон вирізняє здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо поводження з відходами.

Відповідно до покладених на неї завдань Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавстваз питань поводження з відходами, зокрема щодозбирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів (у тому числі недопущення змішування та захоронення відходів, які можуть бути утилізовані) (п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію).

Зазначені приписи Положення кореспондуються зі змістом ст. 37 Закону України «Про відходи» в частині здійснення контролю у сфері поводження з відходами.

Пунктом «і» ст. 32 Закону № 187/98-ВР серед заходів щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини визначено, зокрема заборону з 01.01.2018 захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Як встановлено вимогами ст. 33 Закону №187/98-ВР зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст. 42 Закону № 187/98-ВР за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.

Аналіз викладених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що

здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства в контексті заборони захоронення неперероблених відходів належать до компетенції Держекоінспекції, за результатами якого остання надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням.

Поряд з цим, норма п. 7 ст. 7 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» наділяє зазначений орган державного нагляду (контролю) правом звернутися з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, про повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг у порядку та строки, встановлені законом.

Аналогічні повноваження надані Держекоінспекції та її територіальним органам п.п. 5 п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 та Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.04.2017 № 275, а саме: звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється із порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.05.2019 № 2.58.VII встановлено заборону ПрАТ “Київспецтранс” на завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області у селі Підгірці Обухівського району Київської області.

Суд зазначає, що ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, до якої в розрізі питання поводження з відходами відноситься: надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства; визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Поряд з цим, як зазначалося судом вище, органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Наведене дає підстави для висновку, що прийняття рішення із встановлення юридичній особі заборони захоронення неперероблених (необроблених) відходів не відносяться до компетенції сільської, селищної, міської ради.

Належних та допустимих доказів на підтвердження повноваження на прийняття оскаржуваного рішення відповідач не надав.

Посилання відповідача на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови на те, що Підгірцівська сільська рада в оскаржуваному рішення фактично продублювала норму закону про заборону захоронення неперероблених відходів зазначених висновків суду не спростовують.

Отже, що приймаючи рішення від 23.05.2019 № 2.58.VII Підгірцівська сільська рада Обухівського району Київської області діяла не в межах повноважень та не у спосіб, передбачений законодавством України, а тому у суду наявні підстави для визнання оскаржуваного рішення протиправним та його скасування.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановивши, що прийняття спірного рішення не належить до компетенції Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення від 23.05.2019 № 2.58.VII, яким встановлено про заборону ПрАТ “Київспецтранс” на завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність свого рішення.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 3 842,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями від 22.07.2019 № 12257.

Однак судом встановлено, що позивачем надмірно сплачено судовий збір за даний адміністративний позов.

Таким чином, враховуючи, що даний позов задоволено, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають в частині 1 921,00 грн присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, а в частині 1 921,00 грн підлягають поверненню з Державного бюджету України, як надмірно сплачені.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнання протиправним та скасування рішення від 23.05.2019 № 2.58 VII "Про заборону завезення на полігон ТПВ № 5 сміття з Київської області".

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "КИЇВСПЕЦТРАНС" (код ЄДРПОУ 02772037) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області (код ЄДРПОУ 04361574) судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) грн 00 коп.

Повернути Приватного акціонерного товариства "КИЇВСПЕЦТРАНС" (код ЄДРПОУ 02772037) з Державного бюджету України, як надмірно сплачений судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.