ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" вересня 2020 р. справа № 300/898/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитин Н.М.,
при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,
за участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача Сторожука А.Л.
представника відповідача - Максиміва І.І.
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради - Устінського А.В.
третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
29 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмови оформленої рішенням від 06.02.2020 № 145 у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції квартири АДРЕСА_1 під салон краси та зобов'язання надати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва «Реконструкція квартири під салон краси за адресою : АДРЕСА_1 ».
Позовна заява ОСОБА_1 обґрунтована тим, що вона, як перукар з 18-річним стажем та фізична особа-підприємець, придбала квартиру квартири АДРЕСА_1 з метою використання у господарській діяльності , а саме, створення та організації роботи власного перукарного салону. Підставою звернення із вказаним позовом є протиправне, на переконання позивачки, прийняття відповідачем рішення від 06.02.2020 №145, яким їй безпідставно відмовлено у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції квартири під салон краси, без зазначення мотивів його прийняття. Такі мотиви не було наведено і у супровідному листі Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради від 19.02.2020 № А/9609, яким направлено оскаржуване рішення. до рішення ОСОБА_1 . Тільки у відповіді на адвокатський запит від 10.02.2020 № 14/31.1-18/62 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, із посиланням на ст.ст. 282, 319, 382, 383, 379 Цивільного кодексу України, ч.2 ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги», п. 2 ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вказано на відсутність згоди власників суміжних квартир. Позивач вважає оскаржуване рішення незаконним та таким, що порушує її конституційні права громадянина та власника нерухомого майна, оскільки реконструкції підлягає квартира, яка належить їй на праві приватної власності, при цьому здійснення такої реконструкції з облаштування окремого входу з існуючого віконного прорізу не порушує нічиїх прав та інтересів, з огляду на відсутність змін у конфігурації квартири. З огляду на вказані підстави позивач просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 300/898/20 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.05.2020 о 10:00.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці підготовче засідання призначене на 26.05.2020 не відбулося(а.с. 81 том 1).
У підготовчому засіданні 16.06.2020 постановлено ухвалу про залучення до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с.105-107, том 1).
За результатами підготовчого засідання проведеного 01.07.2020, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.155-156, том 1)
14.07.2020, за результатами підготовчого засідання, залучено як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до участі в адміністративній справі №300/898/20 про що постановлено ухвалу. Також, вказаною ухвалою суду витребувано у комунального підприємства Івано-Франківської міської ради "Теплий дім" (код ЄДРПОУ 35277442, вул. Незалежності, 161, м. Івано-Франківськ, 76018) довідку із зазначенням інформації, щодо суміжних квартир до квартири АДРЕСА_1 .
Під час підготовчого провадження позивач та її представник підтримали позов, представник відповідача заявлені вимоги заперечив. Сторони не знайшли можливості для примирення.
Також, сторона відповідача подала відзив на позов від 27/05/2020 № 502/11/1-03/14-в, в якому просила відмовити в позові, з огляду на те, що виконавчим комітетом підставно відмовлено рішенням від 06.02.2020 № 145 у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції квартири АДРЕСА_1 під салон краси через відсутність посвідчених згод власників квартир НОМЕР_9 та НОМЕР_3 , що передбачено п. 1 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а відтак серед переліку документів передбачених ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відсутня нотаріально посвідчена згода співвласників будинку. Також, вказав на те, що обрання такого способу захисту як зобов'язання надати містобудівні умови та обмеження для реконструкції квартири є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки законом передбачено підстави для відмови у наданні таких умов та обмежень (а.с. 88-89, том 1).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради скористався правом на подання письмових пояснень від 30.06.2020 № 8845/20 (вих. 25.06.2020 № 250/31.1-15/07) в яких вказав, що надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень є адміністративною послугою. Перелік документів для надання такої послуги передбачено інформаційною карткою. Так, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги» інформаційна картка адміністративної послуги, що надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, їх посадовими особами, які уповноважені відповідно до закону надавати адміністративну послугу, затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом. Зокрема, п. 9 інформаційної картки передбачено при необхідності долучення нотаріально засвідчені згоди співвласників об'єкта нерухомості, земельної ділянки, суміжних приміщень, згода балансоутримуючої організації. Тому, з огляду на ст. 319 Цивільного кодексу України, представник Управління вважає, що права власників суміжних житлових приміщень будуть порушені, оскільки вони не надавали згоди на переобладнання такого житлового приміщення в нежитлове(а.с.125-129, том 1).
Третя особа ОСОБА_3 13.07.2020 подав письмові пояснення в яких зазначив, що є власником та проживає у квартирі АДРЕСА_3 , що є суміжною до квартири НОМЕР_10 , яка належить позивачці. Вказав, що він проти переобладнання суміжної квартири на перукарню, оскільки робота перукарні супроводжується шкідливими випарами від лаків та фарб, шумом фенів та інших пристроїв. Також вказав на те, що будинок побудовано у 1982 році, відтак видовбування дверей у стіні будинку негативно вплине на його загальний стан. Звернув увагу суду на те, що подані документи позивача не відповідають дійсності, зокрема довідка КП «Теплий Дім» від 20.05.2020 № 01-01/707 про наявність п'яти суміжних квартир замість трьох. Зазанчив, що частина мешканців будинку АДРЕСА_1 зверталися до міського голови із зверненням-заявою проти відкриття перукарні(а.с.179-182, том 1).
13.07.2020 ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , як співвласники квартири НОМЕР_3 , подали пояснення в яких вказали, що ОСОБА_9 проживає у будинку з часу його заселення тобто 40 років, та категорично проти відкриття салону краси за стінами оселі, оскільки будинок старий і панельний то, шум під час трудової діяльності у суміжній квартирі, яку позивач планує переобладнати на салон краси, буде проникати через тонкі панельні стіни до житла, де зараз мешкає ОСОБА_2 та буде заважати. Вказали, що ОСОБА_2 ,1944 року народження, має хронічні хвороби, тому прагне спокійного життя, однак переобладнання суміжної квартири спровокує збільшення шуму за стінами її оселі. Вказала, що така реконструкція квартири під технічне приміщення може негативно вплинути на стан будинку, та, як наслідок, втрату житла його жильцями. (а.с.189-191, том 1).
14.07.2020 представник позивача скористався правом надання письмових пояснень, в яких заперечив доводи наведені третіми особами у письмових поясненнях(а.с.195-197, том 1).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.07.2019 закрито підготовче провадження в даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.09.2020(а.с.16-17, том 2).
У судовому засіданні позивачка та її представник заявлені позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в адміністративному позові та письмових поясненнях від 14.07.2020, просили позов задовольнити. Звернули увагу суду на те, що у лютому 2020 позивач отримала погодження на переобладнання житлового приміщення в нежитлове 70% мешканців будинку АДРЕСА_1 . Крім того вказали, що в проектних пропозиціях реконструкції приміщення вказано, що такий об'єкт не є джерелом забруднення та відповідає вимогам санітарно-гігієнічних, протипожежних та інших діючих норм і правил. Просили позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені вимоги заперечив, з мотивів наведених у відзиві, зазначив, що оскаржуване рішення прийняте виконавчим комітетом відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник третьої особи - Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради щодо задоволення позову заперечив з мотивів наведених у письмових поясненнях.
Треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернули увагу суду на відсутність згоди на переобладнання суміжної квартири, яка належить ОСОБА_1 в нежитлове приміщення та аварійний стан будинку, у зв'язку з чим просили в задоволенні позову відмовити.
Треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належно.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд встановив таке.
Судом встановлено, що багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться на балансоутриманні комунального підприємства Івано-Франківської міської ради «Теплий дім» (код ЄДРПОУ 35277442, попередня назва комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія»), що підтверджується листом КП «Теплий дім» від 01.07.2020 № 01-01/680(а.с.185 том 1).
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 11.09.2018, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Павлісяком Т.Ю. і зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №1925 (а.с.51-53).
Вказана квартира розташована на першому поверсі п'ятиповерхового житлового будинку та складається з трьох житлових кімнат загальною площею 61,9 кв.м., житлова площа квартири 44,8 кв.м., що підтверджується технічним паспортом, виданим Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації від 16.12.2000 (а.с. 57).
ОСОБА_1 неодноразово протягом 2019 року зверталась до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності із зверненнями про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва - для реконструкції квартири НОМЕР_10 під салон краси на АДРЕСА_1 , однак листами від 04.07.2019, 19.07.2019, 13.09.2019, 03.10.2019 Управління відмовляло у наданні таких, в тому числі з причини відсутності нотаріально посвідченої згоди власників всіх суміжних приміщень (квартир) на проведення вищевказаної реконструкції(а.с.-7-10, том 1).
15.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до Центру надання адміністративних послуг із заявою та додатками про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва, із зазначенням виконавця - Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності та строку виконання 29.10.2019. Відповідно до виданого ОСОБА_1 талону про реєстрацію адміністративної послуги від 15.10.2019 № 401476, останньою подано наступний перелік документів: 1. Заява 2. Копія документа, що посвідчує особу власника або належного користувача об'єкта нерухомості(земельної ділянки, будівлі/споруди, приміщення), копія ІПН коду. 3. Засвідчена (нотаріально або органом який видав) копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою (державний акт на землю, договір оренди (сервітуту) землі). 4. Копія документу, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці або згода власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції чи реставрації). 5. Електронний носій із документами у форматі PDF. 6. Копія технічного паспорта на об'єкт нерухомості, засвідчена у встановленому порядку (при реконструкції). 7. При необхідності нотаріально засвідчені згоди співвласників об'єкта нерухомості, земельної ділянки, суміжних приміщень, згода балансоутримуючої організації(при реконструкції).
Так, з огляду на отриману відповідь КП Муніципальна інвестиційна управляюча компанія(на даний час КП «Теплий дім»), про наявність чотирьох суміжних квартир до квартири АДРЕСА_1 , а саме, АДРЕСА_5 , НОМЕР_9 та НОМЕР_3, ОСОБА_1 до заяви на надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень від 15.10.2019 подано наступні посвідчені приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_10 згоди на переведення квартири АДРЕСА_1 з житлового фонду у нежитловий та переобладнання її під перукарню:
- ОСОБА_11 - власника квартири АДРЕСА_7 оформлену 11.03.2019 в реєстрі №713 ;
- ОСОБА_12 - власника квартири АДРЕСА_8 оформлену 03.10.2019 в реєстрі № 3357;
- ОСОБА_13 - власника квартири АДРЕСА_9 оформлену 07.03.2019 в реєстрі № 668(а.с. 46-48, том 1).
З огляду на принцип офіційного з'ясування обставин у справі, суд зазначає, що ОСОБА_1 подаючи нотаріально посвідчену згоду власника квартири АДРЕСА_10 , яка не зазначена в суміжною у виданій позивачу довідці КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» від 20.05.2019 № 01-01/706, допустила порушення в частині подання даних щодо наявності згоди на переобладнання від власника не суміжної квартири.
Проектні пропозиції ПП «Архбудекспертиза-ІФ» № 06-01-03-19/П-АР від 2019 року «Реконструкція квартири під салон краси за адресою АДРЕСА_1 » передбачають зміну функціонального призначення приміщення шляхом переведення з житлового у громадське. Реконструкція полягає у влаштуванні входу у квартиру з АДРЕСА_1 на місці віконного прорізу з влаштуванням тамбура у всередині приміщення. Також замуровується вхід у приміщення з загальної сходової клітки(а.с. 35-67, том1).
04.02.2020 адвокат ОСОБА_1 звернувся до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради із адвокатським запитом щодо повідомлення про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва - талон про реєстрацію адміністративної послуги № НОМЕР_1 .
Пунктом 2 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.02.2020 № 145 відмовлено у наданні вихідних даних -містобудівних умов та обмежень для проєктування об'єкта будівництва ОСОБА_1 для реконструкції квартири НОМЕР_10 під салон краси на АДРЕСА_1 (а.с. 14 том 1).
10.02.2020 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради надало відповідь на адвокатський запит адвокату ОСОБА_14 про прийняте рішення виконавчим комітетом та необхідність отримання нотаріальних згод власників суміжних квартир.
Супровідним листом від 19.02.2020 № А/9609 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради направило ОСОБА_1 рішення виконавчого комітету від 06.02.2020 № 145.
Позивачка вважаючи таку відмову відповідача безпідставною звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку. Зокрема, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до вимог ст. 53 Закону України «Про місцеве самоврядування» основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.
Частиною 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Із аналізу наведених правових норм встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють безпосереднє управління лише житловим фондом, який віднесений до комунальної власності. В усіх інших випадках вони надають відповідні дозволи, здійснюючи при цьому контроль за дотриманням прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку.
Таким чином, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад вправі вирішувати питання переведення житлових приміщень (квартир), що належать на праві власності юридичним або фізичним особам, у нежитлові за умови, що проведені зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Разом з тим, судом встановлено, що позивачка не зверталась до відповідача із заявою про переведення житлового приміщення в нежитлове з метою виведення квартири з житлового фонду та переведення її у нежитловий фонд, при цьому в ОСОБА_1 наявна згода одного власника із трьох суміжних квартир, натомість нею подано заяву про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва - реконструкції квартири під салон краси через Центр надання адміністративних послуг Фастівської міської ради, що підтверджується талоном про реєстрацію адміністративної послуги.
Так відповідно до підпункту 9 пункту "а" частини першої статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належать власні (самоврядні) повноваження - надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.
Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначається Законом України «Про адміністративні послуги від 6 вересня 2012 року № 5203-VI (далі - Закон № 5203-VI).
За приписами ч. 1 ст. 1 Закону № 5203-VI адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Суб'єктом надання адміністративної послуги є (…) орган місцевого самоврядування, (…) який уповноважений відповідно до закону надавати адміністративні послуги (ч. 2 ст. 1 цього Закону). Основними ознаками адміністративних послуг є: адміністративна послуга надається за заявою особи; надання адміністративних послуг пов'язано із забезпеченням умов для реалізації суб'єктивних прав конкретної особи; адміністративні послуги надаються адміністративними органами (державними органами та органами місцевого самоврядування) і обов'язково через реалізацію владних повноважень (отримати конкретну адміністративну послугу можна лише у відповідному, як правило, тільки одному адміністративному органі); результатом адміністративної послуги у процедурному значенні є адміністративний акт (рішення або дія адміністративного органу, яким задовольняється заява особи). Такий адміністративний акт має конкретного адресата - споживача адміністративної послуги, тобто особу, яка звернулася за даною послугою.
Суд зазначає, що перелічені вище положення законодавства України та правозастосовний механізм, дає підстави суду вважати, що позивачка фактично звернулася до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради із заявою про надання адміністративної послуги по наданню(внесення змін до) містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва.
На реалізацію цих повноважень Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 25.072019 затверджено інформаційну картку адміністративної послуги щодо підготовки проектів рішень виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про надання/відмову в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва(а.с.31-33 том 2).
Так, пунктом 3 інформаційної картки адміністративної послуги щодо підготовки проектів рішень виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради по наданню адміністративної послуги щодо надання (внесення змін до) містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва визначено перелік подання документів, необхідних для отримання адміністративної послуги:
1. Заява на ім'я начальника Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради(за формою, що додається);
2. Копія документу, що посвідчує особу власника або належного користувача об'єкта нерухомості(земельної ділянки, будівлі/споруди, приміщення), копія документа щодо присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку/ідентифікаційний номер платника податків фізичних осіб.
3. Засвідчена (нотаріально або органом який видав) копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою (державний акт на землю, договір оренди (сервітуту) землі, договір суперфіцію).
4. Копія документу, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці або згода власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції чи реставрації).
5. Викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
6. Витяг з Державного земельного кадастру.
У випадку здійснення намірі щодо реконструкції, реставрації, розширення, технічного переоснащення об'єктів виробничого призначення будівель і споруд додатково додається:
- копія технічного паспорта на об'єкт нерухомості, засвідчена у встановленому порядку;
- при необхідності нотаріально засвідчені згоди співвласників об'єкта нерухомості, земельної ділянки, суміжних приміщень, згода балансоутримуючої організації;
- засвідчена нотаріально згода власників суміжної земельної ділянки в разі будівництва на відстані від межі ділянки, меншій від нормативної (1 метр);
- протокол зборів співвласників багатоквартирного житлового будинку в разі здійснення намірів долучення приміщень загального користування та довідку від балансоутримуючої організації про кількість приміщень та їх власників;
- для об'єктів, що є пам'ятками архітектури або знаходяться в охоронних зонах пам'яток архітектури - висновок відділу охорони культурної спадщини управління культури, національностей та релігій ОДА, рекомендації відділу з питань охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності, реставраційне завдання;
- охоронний договір(для об'єктів, що є пам'ятками архітектури).
Копії документів подаються в двох екземплярах на паперових носіях та в електронному варіанті (формат PDF).
Пунктом 9 цієї інформаційної картки визначено перелік основної законодавчо-нормативної бази, якою керується відповідач при наданні адміністративної послуги:
1. Стаття 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
2. Закон України «Про адміністративні послуги».
3. Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту».
4. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності».
5. Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Суд звертає увагу, що відповідачем самостійно визначено хід адміністративної процедури з надання адміністративних послуг та визначено перелік документів необхідних для надання містобудівних умов та обмежень.
Відтак, суд, оцінюючи оскаржуване рішення від 06.02.2020 № 145 про відмову у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції квартири квартири АДРЕСА_1 під салон краси вказує на наступне.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI від 17.02.2011 (далі Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
В розумінні пункту 8 частини 1 статті 1 Закону № 3038-VI, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (пункт 8 статті 1 Закону).
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Згідно з частиною 3 статті 29 даного Закону містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень деталізовано в інформаційній картці про надання адміністративної послуги затвердженої та введеної в дію 27.07.2019, зокрема вказано про необхідність при реконструкції подання нотаріально засвідчених згод власників суміжних приміщень.
Судом встановлено, що позивачем 15.10.2020 було надано відповідачу серед інших документів, які передбачені частиною 3 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", для отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва нотаріально посвідчені згоди на переведення квартири АДРЕСА_1 з житлового фонду у нежитловий та переобладнання її під перукарню: 1. ОСОБА_11 - власника квартири АДРЕСА_7 ; 2. ОСОБА_12 - власника квартири АДРЕСА_8 ; 3. ОСОБА_13 - власника квартири АДРЕСА_9 .
Водночас, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що суміжними квартирами до квартири АДРЕСА_1 є квартири НОМЕР_8,НОМЕР_9 та НОМЕР_3 , що підтверджується листом КП «Теплий дім» від 22.07.2020 № 01-02/391.
Також, в ході підготовчого засідання судом встановлено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є власниками в рівних долях (спільна сумісна власність) квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності на житло від 10.03.1998 (а.с. 183, том 1).
Квартира АДРЕСА_15 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 (1/2 частка), ОСОБА_5 (1/4 частка) та ОСОБА_6 (1/4 частка), відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.06.2020 № 213909939 (а.с. 202-203, том 1).
Відтак, у позивача наявна згода власника однієї суміжної квартири із трьох - ОСОБА_13 - власника квартири АДРЕСА_14 .
Відтак, відповідач відмовляючи в наданні містобудівних умов та обмежень для реконструкції квартири АДРЕСА_1 під салон краси з підстави не надання нотаріально посвідчених згод власників суміжних квартир АДРЕСА_15 та АДРЕСА_14 , діяв провомірно з огляду на наступне.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. При цьому використання власності не може завдати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено зміст права власності, зокрема це право власника володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном.
За правилами частини першої статті 320 цього ж Кодексу власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Частиною п'ятою статті 319 ЦК України передбачено, що власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Згідно з статтею 379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Житло є специфічним об'єктом права власності, тому свобода використання житла його власниками обмежується нормами, спрямованими на схоронність жилих приміщень та не порушення прав інших осіб, зокрема, інших мешканців жилого будинку. При цьому, право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності в порядку та з обмеженнями, встановленими законом, прямо закріплене статтею 320 ЦК України.
Відповідно до частини другої статті 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Згідно з положеннями статті 6 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК УРСР) жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
За змістом частини другої статті 7, частини першої статті 8 ЖК УРСР у виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням виконавчого комітету обласної і міської ради народних депутатів.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV під час організації та виконання будівельних робіт не повинні бути порушені права та інтереси суміжних землекористувачів, а також власників будинків і споруд.
Статтею 5 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 №2780-XII передбачено, що при здійснені містобудівної діяльності повинні бути забезпеченні, зокрема, урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів об'єктів нерухомості, що оточують місце будівництва.
Також, суд звертає увагу на наступне.
Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", від 14 травня 2015 року № 417-VIII визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Згідно визначення термінів вказаного закону: багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572, передбачено, що власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження, але з урахуванням інтересів інших громадян, які проживають у цьому будинку.
Таким чином, для проведення перебудови та переобладнання житлових приміщень в нежитлові власники таких приміщень зобов'язані в обов'язковому порядку отримати згоду власників суміжних приміщень.
Слід зазначити, що частина мешканців шостого під'їзду будинку АДРЕСА_1 , в тому числі треті особи- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , зверталися до міського голови із заявою від 11.10.2019 в якій висловились проти відкриття перукарні у квартирі НОМЕР_10 з мотивів негативних впливів хімічних випарів внаслідок її діяльності(а.с. 186 том1).
Щодо посилання сторони позивача на відсутність зазначення виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради причин відмови у наданні містобудівних умов та обмежень у рішенні від 06.02.2020 № 145, як підставу його скасування суд бере до уваги, те, що неодноразово листами від 03.10.2019 та 28.10.2019 управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності повідомляло позивача про необхідність подання нотаріально посвідченої згоди власників суміжних квартир, про аналогічну причину прийняття оскаржуваного рішення листом від 10.02.2020 повідомлено адвоката позивача, відтак не зазначення такої причини в оскаржуваному рішенні, не може слугувати причиною визнання його неправомірним.
Надаючи оцінку покликанням позивача на те, що заяву про надання дозоволу на видачу містобудівних умов та обмежень через ЦНАП подано 15.10.2019 із зазначенням в талоні терміну виконання 29.10.2019, натомість спірне рішення прийнято відповідачем 06.02.2020, що вказує на порушення строку розгляду заяви позивача, що також не узгоджується з критерієм визначеним статтею 2 КАС України, в частині розумних строків розгляду клопотань.
Разом з тим, слід зазначити, що строк розгляду заяви, є строком виконання органом місцевого самоврядування своїх повноважень (компетенції). Цей строк разом з іншими елементами (складовими), утворюють структуру повноважень суб'єкта владних повноважень. Недотримання строку виконання обов'язку є свідченням формального порушення реалізації повноважень, проте, повинно оцінюватися в межах причин і умов, які призвели до цього. Недотримання строку виконання обов'язку не означає припинення повноважень органу місцевого самоврядування і втрату ним правоможності на ухвалення будь-яких рішень, в тому числі й тих, які є предметом спору у цій справі.
Також, суд відхиляє посилання позивача на наявність письмової згоди 59% мешканців будинку АДРЕСА_1 щодо реконструкції квартири НОМЕР_10 під салон краси наданої у лютому 2020, з огляду на те, що вказаний документ не було долучено до заяви про надання містобудівних умов та обмежень від 15.10.2019, відповідно такий не оцінювався відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею НОМЕР_9 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду належними та допустимими доказами правомірність пункту 2 рішення виконавчого комітету виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області №145 від 06.02.2020, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проєктування об'єкта будівництва для реконструкції квартири АДРЕСА_1 під салон краси на АДРЕСА_1 , у зв'язку з ненаданням згоди всіх сусідів-мешканців будинку, квартири яких межують з даними приміщеннями.
Також, суд зазначає, що позовна вимога про зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва «Реконструкція квартири під салон краси за адресою : АДРЕСА_1 », є похідною в розумінні пункту 23 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволення якої залежить від першої вимоги про відмови оформленої рішенням від 06.02.2020 № 145, підстави до задоволення якої у суду відсутні.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору немає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_16 );
відповідач - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 04054346, адреса: вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004);
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 42909845, адреса: вул. Незалежності,9 м.Івано-Франківськ);
ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 );
ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_15 );
ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_15 );
ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_15 );
ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 );
ОСОБА_7 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомо,адреса: АДРЕСА_3 );
ОСОБА_8 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомо, адреса: АДРЕСА_3 ).
Суддя Микитин Н.М.
Рішення складене в повному обсязі 18 вересня 2020 р.