про залишення позовної заяви без руху
29 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 260/3105/20
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Ващилін Р.О., розглянувши матеріали позовної заяви Відділу освіти Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу та висновку, -
Відділ освіти Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області , в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати наказ Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 19.08.2020 №30 "Про початок моніторингу закупівель"; 2) визнати протиправним та скасувати висновок Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про результати моніторингу закупівлі від 07.09.2020 р., опублікованого за результатами проведення моніторингу по закупівлі Відділ освіти Міжгірської районної державної адміністрації: предмет закупівлі - реконструкція корпусу спортзалу Міжгірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 в смт. Міжгір'я, вул. Шевченка, 73, Міжгірського району Закарпатської області (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013).
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Чч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ч. 1 ст. 161 КАС України. Так, зокрема, згідно ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, позивач долучив до такої тільки один екземпляр позовної заяви з додатками.
У зв'язку з чим позивачу необхідно надати позовну заяву з додатками для надіслання відповідачу та 3-й особі.
Також згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - Закон).
Так, ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до положень ст. 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, поданого суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 2102,00 грн.
Як вбачається з заявленого позову, такий містить декілька позовних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору, а саме:
1) визнати протиправним та скасувати наказ Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 19.08.2020 №30 "Про початок моніторингу закупівель";
2) визнати протиправним та скасувати висновок Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про результати моніторингу закупівлі від 07.09.2020 р., опублікованого за результатами проведення моніторингу по закупівлі Відділ освіти Міжгірської районної державної адміністрації: предмет закупівлі - реконструкція корпусу спортзалу Міжгірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 в смт. Міжгір'я, вул. Шевченка, 73, Міжгірського району Закарпатської області (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013).
Таким чином, враховуючи наведене, позивач за звернення до адміністративного суду з даним позовом повинен сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у сумі 4204,00 грн. (2102,00*2).
Разом з тим, як вбачається з долучених до позовної заяви документів, позивач сплатив судовий збір тільки у розмірі 2102,00 грн.
Таким чином, враховуючи наведене, позивачеві слід доплатити судовий збір у сумі 2102,00 грн.
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); Отримувач коштів УК у м.Ужгороді/м.Ужгород/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38015610; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача: UA038999980313121206084007002; Код класифікації доходів бюджету 22030101.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду позовної заяви з додатками для надіслання відповідачу та 3-й особі, а також доказ сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 171, 248 КАС України, суддя, -
1. Позовну заяву Відділу освіти Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу та висновку - залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу подати до суду протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позовну заяву з додатками для надіслання відповідачу та 3-й особі, а також доказ сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін