Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
"29" вересня 2020 р. Справа № 906/922/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузок-9"
до Житомирського міського центру зайнятості
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Житомирської міської ради
про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання та ремонт спільного майна на суму 22530,56 грн.
Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 22530,56 грн. боргу зі сплати внесків на утримання та ремонт багатоквартирного будинку №9 по вул.Київська у м.Житомирі, який утворився у період з 01.10.16 по 01.10.18. Просить стягнути 5000,00грн. витрат на правову допомогу та судовий збір.
Ухвалою від 03.08.20 суд відкрив провадження у справі №906/922/20 за вказаною позовною заявою , вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи та залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Житомирську міську раду.
Клопотань про інше від сторін до суду не надходило.
Відповідач отримав вказану ухвалу 05.08.20, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
20.08.20 до суду надійшов відзив на позовну заяву №3708/08 від 18.08.20, в якому Житомирський міський центр зайнятості позов не визнав посилаючись на те, що за період з 2016 по 2019 рік позивач не надавав відповідачу будь-які послуги; відповідач не є власником нежилого приміщення площею 270,8 кв.м. в будинку №9 по вул.Київській у м.Житомирі та не може виступати як співвласник об'єднання; відповідачем самостійно укладалися договори з компаніями на поставку теплової енергії, води, водовідведення, світла, вивезення сміття, прибирання в середині приміщення та прилеглої території навколо приміщення; в приміщенні встановлені індивідуальні облікові прилади; приміщення має окремий вхід з вулиці Київської; договір про оплату внесків на утримання, експлуатацію та ремонт багатоквартирного будинку та прилеглої території між сторонами не був укладений; рішенням виконкому Житомирської міської ради №1190 від 06.11.19 було припинено право відповідача на користування приміщенням.
25.08.20 до суду надійшла відповідь на відзив від 21.08.20, в якій позивач заперечив щодо викладеного у відзиві та зазначив, що відповідач мав усі права та обов'язки власника приміщення, а отже ніс тягар утримання вказаного майна, зокрема і в частині сплати внеску на користь позивача, оскільки мав права та обов'язки співвласника будинку; співвласники сплачують в ОСББ не плату за житлово-комунальні послуги, а внески на відшкодування витрат на управління будинком; відповідач, як користувач приміщенням, зобов'язаний нести витрати на управління будинком та сплачувати на користь ОСББ встановлені рішеннями загальних зборів співвласників внески без укладення будь-яких договорів, оскільки такий обов'язок виникає із законодавчих актів.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
ОСББ "Бузок-9" створено 06.06.2016 р. та є власником і управителем житлового багатоквартирного будинку № 9 по вул. Київська у м. Житомирі.
Будинок перебуває в управлінні ОСББ "Бузок-9" з 30.09.2016 р. відповідно до акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (а.с.6).
Територіальна громада м. Житомира в особі Житомирської міської ради є власником нежитлового приміщення у будинку № 9 по вул. Київська у місті Житомирі загальною площею 270, 8 кв. м. згідно Свідоцтва про право власності на приміщення від 02.04.2001 р. (а.с.8).
Вказане нежитлове приміщення перебувало на балансі Житомирського міського центру зайнятості , що підтверджено листом виконкому Житомирської міської ради від 06.09.2016 р. (а.с.20).
01.10.2018 між Житомирським міським центром зайнятості та ОСББ "Бузок-9" (споживач/відповідач) та ОСББ "Бузок-9" (ОСББ/позивач) укладено договір № 1 /ц/68 про участь у витратах на утримання приміщення і з 01 жовтня 2018 року до 31 грудня 2019 року Житомирський міський центр зайнятості сплачував внески Об'єднанню.
Підставою для звернення з даним позовом до суду стало те, що за період користування приміщенням з 01.10.16 по 01.10.18 відповідач не сплачував внески на утримання будинку в наслідок чого утворилась заборгованість в розмірі - 22 530, 56 грн. (2 437, 20 грн. за період з 01.10.2016 р. до 31.12.2016 р.; 9 965, 44 грн. за період з 01.01.2017 р. до 31.12.2017 р.; 7 799, 04 грн. за період з 01.01.2018 р. до 01.10.2018 р.).
16.05.20 позивач звернувся до відповідача з претензією про сплату боргу в розмірі 22530,56грн. (а.с.33).
У відповіді на претензію Житомирський міський центр зайнятості повідомив позивача про відсутність договору на утримання приміщення з ОСББ та зазначив про безпідставність вимоги про сплату заборгованості (а.с.35).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Статтею 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ статуту ОСББ метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом (а.с.37).
Згідно з п. 3 розділу ІІІ статуту до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників (п. 11 розділу ІІІ статуту).
У відповідності до п. 2 розділу IV статуту сплата встановлених загальним зборами об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об'єднання, є обов'язковою для всіх співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту.
Відповідно до п. 2 Розділу 5 Статуту ОСББ "Бузок-9" співвласник будинку зобов'язаний виконувати обов'язки, передбачені Статутом ОСББ і рішення загальних зборів (статутних органів).
Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ "Бузок-9" від 23.10.2016 року, оформленим протоколом № 3, було встановлено розмір внеску на утримання будинку Об'єднання - 3, 00 грн. за 1 кв. м., який застосовувався з 01.10.2016 р.
Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ "Бузок-9" від 03.08.2017 року, оформленим протоколом № 4, було збільшено розмір внеску на утримання будинку Об'єднання до 3, 20 грн. за 1 кв. м., який застосовувався з 01.09.2017 р.
Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ "Бузок-9" від 15.12.2018 року, оформленим протоколом № 6, було збільшено розмір внеску на утримання будинку Об'єднання до 6, 00 грн. за 1 кв. м., який застосовується з 01.01.2019 р. і до цього часу.
Органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників (ч. 1, 2, 5 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів (ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Частинами 1, 3 ст. 23 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначаються Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Згідно з ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Таким чином, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 7 Закону № 417-VIII.
У зв'язку з чим рішення загальних зборів ОСББ "Бузок-9", у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком, є обов'язковими для Житомирської міської ради, як власника нежитлових приміщень по вул. Київькій, 9 у м. Житомир, який в силу прямої норми закону несе тягар утримання належного йому майна та зобов'язаний виконувати прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ. При цьому у разі відмови співвласника сплачувати встановлені внески і платежі об'єднання має право звернутися до суду (частина 6 статті 13 Закону, частина 1 статті 17 № 2866-III).
Що ж стосується орендаря вказаних приміщень - Житомирський міський центр зайнятості, то частиною четвертою статті 12 Закону №417-VIII дійсно передбачено, що зобов'язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.
Здійснивши правовий висновок в подібних правовідносинах, який викладено в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.09.2020 у справі №906/884/19 , Верховний Суд констатував, що:
- визначаючи зобов'язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов'язання, у тому числі механізму захисту прав об'єднання співвласників, зокрема не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (частина 6 статті 13, Закону № 2866-III).
- з урахуванням приписів статті 511 Цивільного кодексу України, прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ є обов'язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов'язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна;
- виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов'язків (стаття 11 Цивільного кодексу України), відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, або шляхом встановлення обов'язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна. Тобто обов'язок орендаря зі сплати (відшкодування) внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням ОСББ, виникає тільки у разі передбачення такого обов'язку в умовах укладеного ним правочину (договору) з власником майна або з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку.
Таким чином Житомирський міський центр зайнятості, не будучи власником нежитлового приміщення в будинку по вул. Київській,9 у м. Житомир, може бути зобов'язаний сплачувати внески на утримання орендованого ним приміщення тільки за умови, якщо такий обов'язок встановлений відповідним правочином (договором).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у справі неодноразово звертався листами до відповідача про виконання обов'язку зі сплати платежів з утримання будинку та прибудинкової території, між сторонами велася переписка щодо укладення договору про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, однак договір був укладений лише 01.10.18.
Враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Відмовити в задоволенні позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 29.09.20
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2- позивачу ( АДРЕСА_1 ) (рек. з повідом.)
3- відповідачу (рек. з повідом.)
4- третя особа (рек. з повідом.)