Рішення від 24.09.2020 по справі 514/1405/19

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1405/19

Провадження по справі№ 2-а/514/2/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2020 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді- Тончевої Н.М.,

при секретарі - Образенко Т.М.,

розгляглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про визнання протиправної та скасування постанови № 3 від 03 липня 2019 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Одеської області про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП, а також просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП. В обґрунтування позову зазначив, що він є фізичною особою - підприємцем. На підставі рішення Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 03.12.2015 року між ним та Тарутинською селищною радою укладено договір оренди землі від 15.12.2015 року, згідно якого йому передана в довгострокову оренду земельна ділянка площею 0,0826 га, кадастровий номер 5124755100:02:001:0292 яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 для розміщення та експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, де розташована автостанція « Тарутине », яка належить йому і де він займається підприємницькою діяльністю.

Рішенням виконкому Тарутинської селищної ради № 497 від 30.01.2017 року йому надано згоду на розміщення пересувної тимчасової споруди для реалізації хлібобулочних виробів по АДРЕСА_1 , тобто на території орендованої ним земельної ділянки.

Сектором містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА Одеської області йому як замовнику видано паспорт прив'язки пересувної тимчасової споруди для реалізації хлібобулочних виробів на території автостанції за зазначеною адресою, реєстраційний номер 58-ППТС, строком дії до 01.02.2019 року.

Більш того, після закінчення строку дії паспорту прив'язки, пересувна тимчасова споруда , яка є фактично причепом ПР торгівельний кіоск -В ( технічний паспорт серії НОМЕР_1 ) з 01.02.2019 року стала використовуватися як засіб пересувної мережі - лавка - автопрічіп на території орендованої ним земельної ділянки, для якого не вимагається паспорту прив'язки.

Крім того, зазначив позивач, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки остання не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП та прийнята з порушенням вимог ст. 268 КУпАП.

Справа розглядалася у його відсутності, у нього не відбирались пояснення, також, йому не оголошувалась постанова і не роз'яснювався порядок її оскарження. Тому, в силу цих обставин він був позбавлений можливості оскаржити її у встановлений законом строк.

А також, стаття 152 КУпАП є бланкетною ( відсилочною), тобто громадянин або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності повинен порушити відповідні державні стандарти, норми і правила у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, які передбачені іншими нормативними актами, і до яких відсилає ст. 152 КУпАП для встановлення ознак забороненого діяння.

Однак, в постанові не зазначено коли саме вчинено правопорушення. За яких обставин, які саме дії мають ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 152 КУпАП та якими документами зафіксоване правопорушення.

Відповідач в особі голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області надав суду відзив на адміністративний позов де зазначив, що адміністративна комісія Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області заперечує проти позовних вимог в повному обсязі вважає їх безпідставними та необгрунтованими виходячи з наступних підстав:

Так, 25.02.2019 року за вих.№ 161/02-12 Тарутинською селищною радою направлено лист ОСОБА_1 про те, що відповідно до п.2.17 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, строк дії паспорту прив'язки № 58-ППТС від 03.02.2017 року, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 закінчився 01.02.2019 року. Крім того, у листі роз'яснено, що відповідно до п.п. 2.30, 2.31 цього ж Порядку у разі закінчення строку дії, анолювання паспорту прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди остання підлягає демонтажу. Розміщення самовільної споруди самовільно забороняється.

10.06.2019 року за вих.№ 40/1-5386 до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області надійшов адміністративний матеріал за статею 152 КУпАП відносно ОСОБА_1 для розгляду та прийняття рішення згідно чинного законодавства.

03.07.2019 року Постановою № 3 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за самовільне встановлення тимчасової споруди.

Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 надав на адресу суду письмові пояснення щодо позову, де зазначив, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регламентується відповідним Порядком , затвердженим наказом Мінрегіонбуду України № 244 від 21.10.2011 року.

Відповіднодо п. 2.1. Порядку підставою розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки транспортної споруди.

Відповідно до п. 2.10 Порядку сектором містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської районної державної адміністрації 03.02.2017 року замовнику ОСОБА_1 був оформлений паспорт прив'язки пересувної тимчасової споруди 58-ППТС для реалізації хлібобулочних виробів на території автостанції за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 2.30 Порядку у разі закінчення строку дії паспорту прив'язки, останній анулюється, а самовільно встановлена тимчасова споруда підлягає демонтажу.

Так, дія останнього закінчилась 01.02.2019 року.

Однак не зважаючи на спливання строку дії паспорту, вище вказана споруда незаконно знаходилась на привокзальній площі АДРЕСА_1 , що стало приводом його звернення в серпні 2019 року до Тарутинського відділення поліції про порушення ОСОБА_1 правил у сфері благоустрою за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 152 КУпАП.

За приписами п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами , торгівельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст.13 Закону до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, якою є територія автостанції на якій знаходиться об'єкт інфраструктури загального користування, а саме автостанція « Тарутине » , на території якої з 01.02.2019року знаходиться самовільно встановлена, без паспорту прив'язки, тимчасова споруда з продажу хлібобулочних виробів, що є порушенням Порядку та Правил благоустрою.

Відповідно до п.2.2 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій , парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях смт Тарутине» затверджених рішенням Тарутинської селищної ради Одеської області № 224-VI від 27.08.2012року будівництво і встановлення кіосків, павільйонів, лотків, огорож, парканів, палаток різного призначення та інше дозволяється на підставі розроблених проектів та дозволу, виданого виконавчим органом селищної ради в установленому порядку.

На момент прийняття адмінкомісією постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у останнього не було жодного дозволу ні на встановлення вказаної тимчасової споруди ні на автомобільний причеп.

З врахуванням вищевикладеного, просив суд в позовних вимогах ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Одеської області про скасування постанови про закриття провадження по справі відмовити.

В судове засідання позивач не з'явився, сповіщався судом належним чином, просив справу розглянути у його відсутності на задоволенні позовних вимогах наполягав.

Відповідач до судового засідання не з'явився, надав суду клопотання з проханням розглянути справу у відсутності представника Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, просив відмовити у задоволення позовних вимог.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_2 про час і місце розгляду справи сповіщений належним чином, причин неявки суду не повідомив.

З урахуванням позицій учасників справи, досліджених доказів та вимог закону суд визнає позов обгрунтованим з таких мотивів та підстав.

Так, 03 червня 2019 року начальником сектору превенції Тарутинського ВП Арцизького ВП ГУНП Одеської області майором поліції Кула С.М. складено протокол серії АПР18 № 004113 про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП відносно ОСОБА_1 , який будучи посадовою особою, порушив правила благоустрою на території автостанції смт Тарутине по АДРЕСА_1, а саме пересувна тимчасова споруда , споруда - 58-ППТС встановлена незаконно так як строк паспорта прив'язки закінчився.

03 липня 2019 року адміністративною комісією виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області розглянуто адміністративний матеріал (протокол серії АПР18 № 004113 ) складений відносно ОСОБА_1 .. Комісія встановила, що ОСОБА_1 встановив пересувну тимчасову споруду з закінченим строком дії паспорта прив'язки, чим порушив вимоги ст.152 КУпАП. Адміністративна комісія ознайомившись із наявними у матеріалах справи доказами, оцінивши все у сукупності, прийшла до висновку, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУпАП і наклала на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850 грн \ а.с.8\.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності врегульовано у ст. 286 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень су'бєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 відповідно до якого тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки. Розміщення ТС самовільно забороняється.

Відповідно до п. 3 Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджених Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 08.07.1996 № 369 «Про затвердження Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі», роздрібна торгівля через дрібнороздрібну торговельну мережу є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів. Продаж товарів здійснюється через, зокрема, засоби пересувної мережі автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо.

Відповідно до статті 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частинами 1, 2, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі по тексту - Закон) визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

З урахуванням вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішенням Тарутинської селищної ради Одеської області від 27.03.2012 року затверджено Правила благоустрою смт Тарутине.

Вказані Правила на час винесення постанови та розгляду справи судом не скасовані, були та є чинними, а відтак підлягають до обов'язкового виконання на всій території смт Тарутине.

Ознайомившись з зазначеними вище Правилами судом встановлено, що в переліку останніх відповідно до п. 2.2. будівництво і встановлення кіосків, павільйонів, лотків, огорож, парканів, палаток різного призначення та інше дозволяється на підставі розроблених проектів та дозволу, виданого виконавчим органом селищної ради в установленому порядку.

Крім того, окремо від Правил благоустрою, рішенням Тарутинської селищної ради Одеської області від 21.06. 2013 року № 437-VI затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Тарутинської селищної ради та п. 2.30 зазначених Правил встановлено, що у разі закінчення строку дії, аналювання паспорту прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Тож, Правилами благоустрою передбачено, що встановлення кіосків, павільйонів, лотків, огорож, парканів, палаток різного призначення та інше дозволяється на підставі розроблених проектів та дозволу, виданого виконавчим органом селищної ради в установленому порядку, а Порядком розміщення тимчасових споруд встановлено, що у разі закінчення строку дії паспорту прив'язки ТС така ТС підлягає демонтажу, а не накладення штрафу на суб'єкт господарювання відповідно до вимог ст. 152 КУпАП.

На розгляд суду не надано доказів щодо винесення відповідного припису про демонтаж ТС на який у своєму відзиві посилається відповідач.

Згідно ст. 283 КУпАП, постанова виконавчого органу селищної ради приймається у формі рішення і повинна містити найменування органу, який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу , щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.

Однак в оскаржуваній постанові не зазначено норми і правила у сфері благоустрою населеного пункту, правила благоустрою територій населених пунктів, які передбачені іншими нормативними актами, і до яких відсилає ст. 152 КУпАП для встановлення ознак забороненого діяння. В постанові адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради від 03.07.2019 року про накладення на ОСОБА_1 за ст. 152 КУпАП штрафу в сумі 850 грн. не зазначено, який пункт яких саме правил порушив позивач.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільні органи - суб'єкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру. Документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Паспорт прив'язки тимчасової споруди є документом дозвільного характеру.

З матеріалів адміністративної справи № 3 від 03.07.2019 року у відношенні ОСОБА_1 , на аркуші справи 7, міститься лист від 24.04.2019 року адресований останнім начальнику Арцизького ВПГУНП в Одеській області підполковнику поліції Кучугура А.В. про те, що у зв'язку з тим, що договір оренди землі на якому знаходиться пересувна тимчасова споруда для реалізації хлібобулочних виробів діє до 2064 року, а також у зв'язку з тим, що строк дії паспорту прив'язки пересувної ТС для реалізації хлібобулочних виробів № 58 ППТС ( страховий поліс № АО/5448865) від 03.02.2017 року закінчився, пересувна ТС щоденно ввечері виїжджає та зранку заїжджає на місце. На данний час до завідувача сектору містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА Узун В.Д. надано листа про продовження строку дії паспорту прив'язки пересувної ТС для реалізації хлібобулочних виробів № 58 - ППТС.

Крім іншого суд вважає за необхідне зазначити, що згідно принципу мовчазної згоди, визначеного ст.1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Відтак, суд вважає, що відповідач без належного обґрунтування обставин щодо розміщення ТС, не встановивши усіх обставин, які мають значення для правильного вирішення справи виніс оскаржувану постанову.

Слід зауважити, що на Тарутинську селищну раду Тарутинського району Одеської області, як суб'єкта владних повноважень відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, покладено обов'язок доказування в адміністративному суді правомірность прийнятих нею рішень.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Однак, суд звертає увагу на те, що Тарутинською селищною радою Тарутинського району Одеської області не перевірено аргументи Позивача про те, що він звертався до уповноважених органів з заявою про продовження паспорту прив'язки, а також , не встановлено, що Позивач діяв умисно, з метою ухилення від виконання Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Тарутинської селищної ради та з метою порушення правил благоустрою смт Тарутине, враховуючи, що земельна ділянка належить Позивачу на підставі договору оренди та рішенням виконкому Тарутинської селищної ради № 497 від 30.01.2017 року надано згоду на розміщення пересувної тимчасової споруди що відповідає п.2.2 Правил благоустрою смт Тарутине відповідно до яких будівництво і встановлення кіосків, павільйонів, лотків, огорож, парканів, палаток різного призначення та інше дозволяється на підставі розроблених проектів та дозволу, виданого саме виконавчим органом селищної ради в установленому порядку.

Вказані обставини у своїй сукупності дають підстави дійти висновку про необґрунтованість винесеної відповідачем оскаржуваної постанови та необхідність її скасування.

Відповідно до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Крім того, враховуючи, що адміністративна справа № 3 від 03.07.2019 року розглядалася у відсутності позивача, у нього не відбирались пояснення, також, йому не оголошувалась постанова і не роз'яснювався порядок її оскарження суд вважає за доцільне поновити позивачу процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

Керуючись ст.ст. 5, 9, 72, 77, 90, 94, 229, 242, 245, 246, 250, 255, 271, 286, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити .

Скасувати постанову № 3 від 03 липня 2019року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Одеської області про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 ( вісімсот п'ятдесят) гривень.

Адміністративну справу № 3 від 03 липня 2019 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Тарутинської селищної ради Одеської області про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП - закрити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Тончева