Справа № 522/3422/18
Провадження 1-кп/522/1278/20
(повний текст судового рішення)
28 серпня 2020 року Місто Одеса
Приморський районний суду міста Одеси у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12016162500001141 від 14.05.2016 рокуза обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Секретарівка Біляївського району Одеської області, не одруженій, з середньою освітою, має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , офіційно не працевлаштована, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимої, обвинуваченої у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України та злочину, передбаченого ч.2 ст. 190 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_5
потерпілої - ОСОБА_6
захисника - ОСОБА_7
обвинуваченої - ОСОБА_3
На розгляд до Приморського районного суду м. Одеси надійшов обвинувальний акт стосовно ОСОБА_3 , обвинуваченої у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України та злочину, передбаченого ч.2 ст. 190 КК України.
Під час підготовчого судового засідання, прокурор та потерпіла ОСОБА_6 просили призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акту у відкритому судовому засіданні.
Захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_8 просила повернути обвинувальний акт прокурору, як такий, що не відповідає вимогам КПК України, зазначивши, що його складено особою, яка не мала відповідних процесуальних повноважень.
Обвинувачена ОСОБА_3 підтримала клопотання про повернення обвинувального акту прокурору в повному обсязі, просила його задовольнити з наведених підстав.
Заслухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що обвинувальний акт стосовно ОСОБА_3 , обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190 КК України, ч.2 ст. 190 КК України, підлягає поверненню прокурору, як такий, що не відповідає вимогам КПК України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.4 ст.110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ч.1 ст.291 КПК України, обвинувальний акт складається слідчим, дізнавачем, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим, дізнавачем.
Відповідно до приписів п.2, 6 ч.2 ст.291 КПК України обвинувальний акт має містити анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); обставини, які обтяжують чи пом'якшують покарання.
Судом установлено, що обвинувальний акт стосовно ОСОБА_3 , не відповідає вимогам п.2, 6 ч.2 ст.291 КПК України, оскільки складений заступником начальника СВ Портофранківського ВП Приморського ВП в м.Одесі ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 , яка не входить до складу групи слідчих, тобто не має відповідних повноважень.
Крім цього, в обвинувальному акті не зазначено у повному обсязі анкетні дані обвинуваченої, а саме -і відомості щодо наявності у неї судимості. Судом встановлено, що ОСОБА_3 раніше судима вироком Київського районного суду від 19.07.2017 року за ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України.
Тому суд приходить до висновку про наявність обставини, що перешкоджають судовому розгляду обвинувального акту стосовно ОСОБА_3 , та як наслідок, ухвалення законного і справедливого судового рішення.
Наявність вказаних недоліків обвинувального акту є підставою для скасування ухваленого судом за наслідками судового розгляду рішення судами вищих інстанцій.
Відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 2 листопада 2018 року № 2617-VIII, який набрав чинності 01.07.2020, обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру у кримінальних провадженнях про злочини, що визначені як кримінальні проступки, які направлені до суду до набрання чинності цим Законом і не призначені на момент набрання ним чинності до судового розгляду, повертаються прокурору для внесення з урахуванням вимог глави 25 Кримінального процесуального кодексу України.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.190 КК України, у вчиненні якого також обвинувачується ОСОБА_3 , з 01.07.2020 згідно ст.12 КК України відноситься до кримінальних проступків, щодо розслідування і оформлення матеріалів яких встановлені певні особливості.
Отже, обвинувальний акт необхідно повернути прокурору для виконання вимог діючого законодавства.
Таким чином, в результаті аналізу обвинувального акту та доданих до нього матеріалів, суд приходить до висновку про невідповідність обвинувального акту вимогам ст.291 КПК України, в зв'язку з чим він підлягає поверненню прокурору з наведених вище підстав.
Керуючись ст.ст. 290, 291, 314 КПК України,-
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12016162500001141 від 14.05.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_3 повернути прокурору у зв'язку із його невідповідністю вимогам КПК України.
Ухвала протягом семи днів бути оскаржена до Одеського апеляційного суду.
Суддя:
28.08.2020