Рішення від 02.09.2020 по справі 500/2570/18

Справа № 500/2570/18

Провадження № 2/946/640/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого - судді Пащенко Т.П.

при секретарі - Топтигіної О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному провадженні в залі суду м.Ізмаїл цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2018 року Державна екологічна інспекція в Одеській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 28741,50 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 29.04.2017 року ОСОБА_1 здійснив знесення дерев без лісорубного квитка на території ДП «Ізмаїльське лісове господарство», Ізмаїльське лісництво, урочище «Фортеця» квартал 24, виділ 9 (землі Ізмаїльської міської ради) Одеської області за межами населеного пункту. Відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності по ст.65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Своїми діями відповідач заподіяв шкоду, розмір якої становить 28741,50 грн. Позивач звертався до відповідача з претензією 05.05.2017 року, проте станом на квітень 2018 року сума збитків відповідачем не сплачена. Зважаючи на викладене, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь держави суму шкоди у розмірі 28741,50 грн., а також просить стягнути з відповідача судові витрати в сумі 1762 грн. на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області.

В судове засідання представник Державної екологічної інспекції в Одеській області не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, про причину неявки суд не повідомив. Представник відповідача 03.10.2018 року надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відзив на позовну заяву, в якому вказав, що не погоджується з позовними вимогами, посилаючись на наступне. В своєму позові позивач вказує, що ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності по ст.65-1 КУпАП, в той час як помилково протокол та постанова були складені за ст.65 КУпАП. Крім того, у протоколі не встановлено кількість порушників, не визначений розмір відповідальності кожного з них, кількість знесених дерев та їх породи. Крім того, ніяких доказів скоєння правопорушення ОСОБА_1 , окрім протоколу та постанови, як підстав для пред'явлення позову, позивач не надав. Також, представник відповідача не погоджується з сумою шкоди у розмірі 28 741,50 грн., оскільки ОСОБА_1 були знесені три сухі дерева діаметром 14, 12, 13 см. породи ясень, з метою висадки на їх місцях інших дерев, як це було зазначено у протоколі, то згідно поданого позивачем розрахунку збитків відповідач має сплатити 351,72 грн. (117,24 грн. х 3), а не 28741,50 грн. (а.с.49-51). Також, 06.11.2019 року представник відповідача надав суду додаткові пояснення до відзиву (а.с.119-120), в яких вказав, що відповідно до постанови №000296 від 03.05.2017 року з відповідача стягнуто штраф у розмірі 170 грн., що є заходом відповідальності, а не відшкодування збитків у вигляді відновлювальної вартості знесених дерев. Відтак, позивач мав би звернутися до суду з позовною вимогою не про стягнення шкоди завданої навколишньому природному середовищу, а з позовною вимогою про стягнення збитків у вигляді відновлювальної вартості знесених дерев. Виходячи із зазначеного, представник відповідача просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.281 розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно до ст.40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу та таке інше.

Частинами 4, 5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до статей 6, 25, 36, Закону України «Про рослинний світ» Державна екологічна інспекція України здійснює державне управління у сфері охорони та контролю використання та відтворення рослинного світу. Державний контроль у галузі охорони, використання та відтворення рослинного світу здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими державними адміністраціями, іншими уповноваженими на це органами виконавчої влади відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», яка встановлює об'єкти правової охорони навколишнього природного середовища, зазначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно з ч.ч.2-3 ст.1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Відповідно до ст.ст.7, 8 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи. У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубним (лісовим) квитком, що видається безоплатно.

За змістом частин 1,2 ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Стаття 107 Лісового кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

В судовому засіданні встановлено, що 29.04.2017 року громадським інспектором з охорони довкілля Радом Я.Я. складено протокол про адміністративне правопорушення NГ-060177 (а.с.8), передбаченого ст.65 КУпАП щодо вчинення правопорушення ОСОБА_1 . В подальшому, згідно постанови про накладення адміністративного стягнення №060296, винесеної 03.05.2017 року державним інспектором з ОНПС Одеської області Мінковим І.П. (а.с.9) ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.65 КУпАП. Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення не скасована. Даних щодо її оскарження суду надано не було.

Згідно постанови від 29.04.2017 року ОСОБА_1 здійснив знищення 20 дерев породи ясень d - 20 см, 1 шт., d - 16 см, 1 шт., d - 27 см, 1 шт., d - 19 см, 1 шт., d - 26 см, 1 шт., d - 21 см, 1 шт., d - 30 см, 1 шт., d - 23 см, 1 шт., d - 30 см, 1 шт., d - 30 см, 1 шт., d - 18 см, 1 шт., d - 15 см, 1 шт., d - 12 см, 1 шт., d - 17 см, 1 шт., d - 22 см, 1 шт., d - 15 см, 1 шт., d - 26 см, 1 шт., d - 14 см (сухе), 1 шт., d - 12 см (сухе), 1 шт., d - 13 см (сухе), 1 шт. на території ДП «Ізмаїльське лісове господарство» Ізмаїльське лісництво - урочище «Фортеця» кв.24 вид. №9, землі Ізмаїльської міської ради. Знищення дерев здійснив без наявності лісорубного (лісового) квитку.

Пунктом 6 підпункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року №312 (надалі - Положення) встановлено, що Інспекція має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Розмір шкоди, нанесений ОСОБА_1 державі, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідно до «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665 і становить 28 741,50 грн. (а.с.7).

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 1 ст.167 ЦК України встановлено, що Держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Статтею 170 ЦК України передбачено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до пункту 1 частини 2 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312, Інспекція входить до органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Отже, Державна екологічна інспекція є уповноваженим Державою органом, який виступає від імені Держави з метою захисту інтересів Держави у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 3 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою, яка її завдала.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Таким чином, ОСОБА_1 , як особа, яка своїми неправомірними діями нанесла шкоду державній власності, зобов'язаний відшкодувати суму шкоди нанесеної Державі.

Відповідно до частини 2 статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», роз'яснення Міністерства юстиції України від 30 травня 2003 року №21-14-1297 та листа Верховної Ради України від 17 червня 2003 року №06/10-576, грошові стягнення за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Згідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав суду жодного доказу належного, допустимого та достовірного у відповідності до ст.ст.77-79 ЦПК України щодо доводів, зазначених в запереченнях, в тому числі, що він здійснював знесення дерев з метою висадки інших дерев та що він повинен відшкодувати державі лише 351,72 грн.

Крім того, не зазначення в протоколі та постанові всіх осіб, які здійснювали вирубку дерев не звільняє ОСОБА_1 від відшкодування збитків, нанесених державі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані і повинні бути задоволенні в повному обсязі.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується правилами ст.141 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.13 Конституції України, ст.ст.6,25,36,40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст.68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.11,167,170, 509,1166 ЦК України, ст.ст.11-13,76-82,141,259,263-265,268,274-279 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Одеській області, адреса місцезнаходження юридичної особи: просп.Шеченка,12, м.Одеса, 65058, ЄДРПОУ 38017120, до ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , про стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 22 жовтня 2001 року, реєстраційний номер облікової кратки платника податків - « НОМЕР_2 », на користь Держави Україна суму шкоди в розмірі 28741,50 (двадцять вісім тисяч сімсот сорок одна гривня п'ятдесят копійок) грн. шляхом перерахування на розрахунковий рахунок №33116331700014 фонду охорони навколишнього природного середовища Ізмаїльської міської ради, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37977316, банк ГУДКСУ в Одеській області, одержувач УК в Ізмаїльському районі Одеської області м.Ізмаїл, код бюджетної класифікації 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності 331.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 22 жовтня 2001 року, реєстраційний номер облікової кратки платника податків - « НОМЕР_2 », на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області на розрахунковий рахунок №35214089081168 в ДКСУ м.Київ код ЄДРПОУ 38017120 МФО 820172, судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 11 вересня 2020 року.

Суддя: Т.П.Пащенко