22 вересня 2020 рокуЛьвівСправа № 803/2000/17 пров. № 857/728/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Кузьмича С. М.
суддів -Довгої О. І.
Улицького В. З.
за участю секретаря Мельничук Б.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконанням про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року у справі № 803/2000/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, щодо невиконання рішення суду,
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 803/2000/17 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 803/2000/17 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області протягом місячного строку з моменту набрання законної сили вказаної ухвали, подати звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 по справі № 803/2000/17.
Ухвалами Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2019, 10.09.2019, 05.11.2019, 17.12.2019, 18.02.2020, 31.03.2020, 16.05.2020, 21.07.2020 за наслідками розгляду звітів Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 у справі № 803/2000/17 - встановлено новий строк подання звіту про виконання постанови суду від 12.02.2019 по справі № 803/2000/17. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати до суду у місячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 у справі № 803/2000/17.
Вкотре на адресу суду надійшов звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 у справі № 803/2000/17.
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області в звіті зокрема зазначає, що виділення коштів із Державного бюджету для фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного органу України і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень є протиправними. Також вказує на те, що у зв'язку із початком нового бюджетного періоду 17.01.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області направлено повторний запит до Пенсійного фонду України щодо порядку виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 по справі № 803/2000/17. Пенсійним фондом України листом від 01.04.2020 № 2800-030203-9/10321 роз'яснено, що судові рішення виконуються органами Фонду в межах покладених зобов'язань. У випадках, коли зобов'язання, що покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремого порядку проведення виплати пенсії, виплата здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства. Та зазначено, що доплата пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським за період 2016 - 2017 років, визначена виходячи з розміру пенсії, перерахованого відповідно до постанови № 103 виплачується у 2020 році в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 № 1088 на реалізацію якої передбачено відповідні бюджетні призначення. Просять врахувати, що Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а) неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Крім цього вказує, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється.
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зазначає, що 28.07.2020 до них надійшов лист Управління МВС України у Волинській області № 7/158 від 27.07.2020 про поновлення ОСОБА_1 на службі в органах внутрішніх справ на посаді заступника начальника Управління МВС у Волинській області - начальника міліції громадської безпеки відповідно до наказу № 2 о/с від 22.06.2020, виданого на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 по справі № 803/2640/14. З огляду на це ними з 01.08.2020 припинено виплату пенсії ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене вище, вказують, що ними вчинено всі залежні від них дії для забезпечення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 у справі № 803/2000/17.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи наведені у звіті, суд приходить до висновку, що за наслідками розгляду звіту потрібно встановити новий строк подання звіту про виконання постанови суду.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 зазначив, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі «Піалопулос та інші проти Греції», пункт 68).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі «Класс та інші проти Німеччини» «із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури».
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Положеннями ст. 382 КАС України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, до яких належать, зокрема, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення тощо.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може, зокрема, встановити новий строк подання звіту.
Відтак, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Так колегія суддів під час розгляду звіту про виконання постанови суду встановила, що відповідач неодноразово вчинялися дії щодо виконання рішення суду, у зв'язку з чим вони зверталися до Пенсійного фонду України, однак на даний момент вони обмеженні щодо виконання рішення суду в повній мірі за відсутності необхідного виділення коштів на цю мету.
Також суд зазначає, що згідно доданої інформації про виплату пенсії та відкладеної виплати відповідно до постанови КМУ № 103 ОСОБА_1 за період з 01.04.2020 по 31.07.2020, ОСОБА_1 виплачена пенсія по 7309 грн 42 коп. - тип суми виплати «Пенсія за місяць виплати» та по 1072 грн 65 коп. - тип відкладеної виплати «ПКМУ 103 МВС».
Враховуючи наведене вище колегія суддів вважає, що такі дії відповідача, в особі начальника, свідчать про здійснення дій для належного виконання рішення суду.
Щодо доводів відповідача, що постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 по справі № 803/2000/17 та рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 по справі 803/2000/17 виконаним в повному обсязі у зв'язку з поновленням позивача на службі в результаті чого прийняти звіт, то колегія суддів зазначає наступне.
Як згадувалось вище, до звіту про виконання постанови Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області додало інформації про виплату пенсії та відкладеної виплати відповідно до постанови КМУ № 103 ОСОБА_1 за період з 01.04.2020 по 31.07.2020 та лист Управління МВС України у Волинській області № 7/158 від 27.07.2020 про поновлення ОСОБА_1 на службі в органах внутрішніх справ на посаді заступника начальника Управління МВС у Волинській області - начальника міліції громадської безпеки відповідно до наказу № 2 о/с від 22.06.2020.
Разом з цим на момент постановлення цієї ухвали суду апеляційної інстанції не представлено виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2018, а саме чи Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснило з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у відповідності до довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 № 1176.
Враховуючи викладене вище, та беручи до уваги часткове виконання рішення суду, керуючись ст. 382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення суду.
Керуючись статтями 229, 243, 310, 321, 325, 328, 329, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
За наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року у справі № 803/2000/17 - встановити новий строк подання звіту про виконання постанови суду від 12 лютого 2019 року по справі № 803/2000/17.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати до суду у місячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року у справі № 803/2000/17.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач С. М. Кузьмич
судді О. І. Довга
В. З. Улицький
Повне судове рішення складено 28 вересня 2020 року